Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

jajik25
7. črc 2010

@j.a.n.i práce byla placená kusově takže by se to počítalo asi z průměrnýho platu,ne?A za jakou dobu bych dostala to odstupný?Jestli za tři měsíce nebo dýl?

modra_slunecnice
7. črc 2010

Otázka : nemám nárok na PPM ale na neschopenku v souvislosti s porodem a případně následně pokračování neschopenky i po 6 nedělí. Otázka od kdy mám nárok na rodičák a zda mi může jít v souběhu neschopenka i rodičák ?
Je fakt pravda že když mám nárok na tu neschopenku v souvislosti s porodem mám nárok i na volbu délky rodičáku ? Dííík !!

modra_slunecnice
7. črc 2010

@dannys to muže napsat jen chlap co asi nemá dítě !!! Pokud neberete 50 měsíčně tak je každá kačka dobrá a za tu "almužnu" 13 000 ,- si fakt koupíte tak max kočárek nebo základní výbavičku na první prtě. A hlasy že ženský předci nerodí aby dostaly porodný bych fakt asi nakopala..... To může vypustit jen idot co nepočítá každou kačku aby vůbec mohl mimísovi koupit co potřebuje GRRRRRR mě tohle tak rozčiluje !!! Místo toho aby si šáhli na všechny ty jejich renty a dotace a platy tak to zase vydřou z těch co potřebují nejvíc 😠
Omlouvám se ale fakt mě to točí 😠

j.a.n.i
7. črc 2010

@modra_slunecnice Souběh téhle nemocenské a rodičáku být nemůže, takže máš na rodičák nárok od 7 týdne po porodu. Pokud bys měla nemocenskou menší než 7600,- tak je myslím možný ten doplatek do výše RP. Jo a takhle nemocenská je pro volbu 3 letého RP dostatečná, pro volbu 2 letého ne, i kdybys ten příjem měla, tam je nutná PPM.

modra_slunecnice
7. črc 2010

@j.a.n.i Moc děkuji. Já bych 2 letou ani nechtěla ale chci tu 3 letou. Nemocenskou budu mít určo vyšší než RP. Takže jakmile mi začne běžet RP už nemůžu být na nemocenský ? A jak je to s tím když nebudu mít zastavenou živnost ? Znamená to že od 7 týdnu po porodu jak mi skončí nemocenská spojená s porodem si musím začít platit nemocenský ? A co když budu mít zdravotní komplikace nebo tak něco ? To jen teoreticky, doufám že vše bude v pohodě, ale předci jen nemocenskou budu mít vyšší tak bych jí chtěla čerpat max dlouhou dobu.... Všem je jasný že 7600 je fakt málo když jen nájem mi dělá skoro 8 tisíc..... 😒

paajinka
7. črc 2010

ahoj holky, pls. dotaz - jsem nyní na RD (ale pracuju), chystám se 6 týdnů před porodem na mateřskou, kdy mám žádat o zrušení rodičovského příspěvku na 1. dítě? Bude se to rušit asi ode dne nástupu na mateřskou, že? Díky 🙂

j.a.n.i
8. črc 2010

@paajinka jojo, ode dne nástupu na mateřskou

renush
10. črc 2010

Ahojte.. chtěla jsem se zeptat. Jsem teda od 14.7. na nemocenské.

za květen, než jsem nastoupila na PN jsem si navýšila základ v červnu a za červen sjem si teďka poslala 60 kč.... chci se zeptat, bude mi to trvat až do konce šestinedělí, porod mám v srpnu. ale ten červenec si v srpnu budu muset dál platit v té minimální výši, nebo zase těch 1010 kč?

a taky chci vědět, nemám právo na mateřksou, proto jsem na nemocenské do šestinedělí a pak na rodičák. Mám se zeptat na OSSZ, aby mi dali nějaké lejstro, nebo o to budu žádat na PÚ či někde tam?

Za dobu, co jsem na nemocenské neplatím sociální.. ale zdravotní taky ne, pokud jsem na nemocnenské celý měsíc? Musím jim to jen doložit a doplácet to budu až potom? Já se po šestinedělí nemám kam vrátit do práce, protože šlo o švarc a sám zaměstnavatel bude ukončovat svoji činnost. Ale pokud to jenom nechám běžet a nebudu pracovat, jen pobírat rodičák a nepracovat, tak musím platit sociální a zdravotní?můžu to tak udělat? No a asi na jaře opouštíme ČR a jdeme žít do Holandska celá rodina, tak bych si to definitivně zrušila, protože mi je ten ŽL na nic. Pokud bych si ho jen přerušila, musím podávat daňové přiznání každý rok s přerušeným ŽL? Je jasné, že za rok 2010 ho podám, protože jsem byla aktivní až do toho 14.7.
Děkuju za rady.
😀

vojtisek2007
12. črc 2010

@renush za červenec stačí zase už jenom těch minimálních 56,-kč, na OSSZ zavolej nebo dojid a chtěj potvzený tiskopis, že pobíráš nemocenskou v souvislosti s porodem - Nárok na dávky ovlinující nárok a výši rodičovského příspvěku - ten si můžeš stáhnout na www.mpsv.cz - nebo ho mívají i na OSSZ nebo si ho vyzvedneš na úřadě práce, odbor státní soicální podpory, ten až budeš mít vyplněný - odky dokdy čerpáš, v jaké výši....tak ten přiložíš k žádosti o rodičovský příspěvek, je to na to, aby viděli, že si můžeš zvolit ty tři roky. Za dobu co jsi na nemoc. neplatíš žádné zálohy až když jsi celý měsíc na PN, takže za červenec ještě jo, na zdravotní pojištovnu stačí když okopíruješ neschopenku - aby věděli, proč už neplatíš. A jestli na jaře plánuješ živnost zrušit úplně, bylo by lepší ukončit jí hned po skončení 6ti nedělí, když nehodláš v práci pokračovat. Při přerušeném ŽL nepodáváš žádné daňové přiznání.

renush
12. črc 2010

@vojtisek2007 ty jsi úžasná :( děkuji ti moc za rady.Kytku růží bych ti dala 🙂

renush
12. črc 2010

@vojtisek2007 a musí to doktorka nějak určit, že to byla nemonceksá spojená s porodem? protože na té neschopence nic nebylo napsáno. Aby mi pak neřekli na OSSZ, že to byla obyčejná nemoncenská. Ona mi to doktorka dala k 14/6 tu první nemoncesnkou a 9/7 jsem normálně jako měla jít na tu PN s porodem / protože je to přesně 6 t před termínem/. no ale ta z 14/7 mi pokračuje dál. Tak nevím, asi se to tak dá udělat, aby nemusela ukončovat tu starou a prostě najet na tu před porodem. 😒

renush
12. črc 2010

@vojtisek2007 sorry, ze 14/6 mi pokračuje dál.

vojtisek2007
12. črc 2010

@renush to vědí na sociálce, že máš nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem, že nemáš nárok na mateřskou, asi v tvým případě bude lepší, když si tam s tím tiskopisem zajdeš osobně...sice ti ho na počkání asi nevyplní,ale aspoň se ujistíš, že vědí, co po nich chceš, ikdyž by to měli vědět.

renush
12. črc 2010

@vojtisek2007 aha, tak to i když jsem nastoupila 2 měsíce na nemocenskou před termínem, tak mi to pak lékařka mnemusí měnit 6 týdnů před na neschopenku v souvislosti s porodem, ju? Tak to jsi moc hodná, neskutečně ti děkuju za informace. Já s nima mám neskutečné problémy 😒 Nemáš číslo účtu? Já ti tam klidně něco pošlu za to, jak dobře radíš. Ty si to zasloužíš!Ještě mě zajímá, pokud já si přeruším nebo zruším ŽL, jaký status já budu mít? To jak budu prát rodičák za mě bude stát platit zdravotní pojištění?

vojtisek2007
12. črc 2010

@renush určtiě ti nebude vystavovat novou neschopenku těch 6týdnů před porodem, zase by jsi byla 14dnů bez peněz, buď jenom připíše označení diagnozy, nebo to nechá úplně tak, můžeš se jí na to zkusit zeptat, a dávala ti žádost o mateřskou - možná jí budeš muset vyplnit a poslat na ossz aby ti jí mohli zamítnout a dát tu nemoc.v souvislosti s porodem. Ano, když si zrušíš žl, tak na zdravotní pojištovně si nahlásíš, že pečuješ o dítě do 4let věku a platít za tebe pojištění stát.

renush
13. črc 2010

@vojtisek2007 To mi doktorka nedávala tu žádost o mateřksou, to ani nevím, že mi to má dát ona. to je právě to, co já něvěděla odkud to mám vzít, ten papír a jak to probíhá. Super, tak já si zavolám lékařce. Děkuji ti strašně moc, jsi zlatá 🙂

gabtcha
19. črc 2010

ahoj, uz jsem se tu ptala hodne, ale jeste jednu vec, prosim. Jsem nyni na nemocenske a naskytla se mi prace na ZL, ale nevim, jak mi ta prace sedne, proto bych si rada nechala otevrena zadni vratka. Proto se ptam, zda je mozne pracovat na ZL (ted zacit) a zaroven byt na nemocenske? Jako vim, ze to neni uplne korektni, myslela jsem, tak na 2 mesice. ze kdyz mi ta prace sedne, tak bych ukoncila praci, kde jsem ted na neschopence. A zaroven, pokud by to slo a ja mela hlavni cinnost praci, kde jsem nyni na PN a vedlejsi na ZL a uz bych byla tehotna v te dobe a po dvou mesicich, tedy asi ve 3.mesici tehot. bych praci na ZL dala na hlavni cinnost a tamtu zrusila, tak jak musim platit nemoc. pro max. materskou? Je to zamotany popis, spekuluju co by , kdyby...ale doufam, ze me ta prace sedne a uz nebudu dal hledat jinou.
Dekuji.

j.a.n.i
19. črc 2010

@gabtcha odpovím na tu první část. Můžeš být v HPP na neschopence a pracovat na ŽL, není to nic proti ničemu, pokud je práce na ŽL takového typu, že neporušíš léčebný režim. Takže třeba pokud musíš ležet, tak se dá dělat na ŽL cokoliv na PC, protože není problém mít noťas v posteli...

mateyko
19. črc 2010

ahoj holky.Byla jsem dnes na socialce ptat se na mateřskou.Jsem osvč a na nemocenskem pojištěni jsem přihlašena od 09.09.od unora 09 si platim 1200,- protože sme planovali mimi.Ptala sem se na vyší mateřské a v připadě nemoci i nemocenské.Prý to budu mít velmí slušny,ale neřekla mi paní kolík,což sem chtěla vedět,protože si platim abych dosahla te nejvyší.Ptala sem se taky jestli musim pozastavit žl na dobu nemoci nebo matřské,prý nemusím,pokud to nevykonavam sama,mam dva zaměstnance na dohodu,takže fakturovat penize mužu dalé.Mam v tom trošku gulaš,protože sem se dočetla tady něco jiného,že tu živnost po dobu nem. i mateř. musím pozastavít.Nerada bych .poradte prosím.Omlouvam se za chyby,jsem přestěhovaná cizinka🙂...

j.a.n.i
19. črc 2010

@mateyko Pozastavovat živnost nemusíš, jen ji nesmíš vykonávat osobně, takže pokud máš zaměstnance, tak ti dále pracovat mohou. Od tebe jen možná budou chtít čestné prohlášen, že ty osobně činnost nevykonáváš, ale ani to není podmínkou, třeba po mě to nikdo nechtěl.

eyael
19. črc 2010

@mateyko - mě na úřadě říkali také to, že stačí mít jen pověřenou osobu, nemusí být ani zaměstnanci. Já pověřila manžela, takže podepisoval za mě všechny faktury 😉 je potřeba mít v šuplíku nějakou ofiko smlouvu, kdyby přišla kontrola, ale úřednice mi sama řekla, že by se jim těžko prokazoval opak, protože smlouvu můžeš mít i ústní...

lendaw
19. črc 2010

@mateyko Jsem ten samý případ jako ty. 1:8. nastupuji na mateřskou a jako OSVČ zaměstnávám 5 lidí. Na sociálce stačí podepsat čestné prohlášení, že práci nevykonáváš osobně a živnost přerušovat nemusíš. Zákon je v tomhle trochu postavený na hlavu - přeci nepropustíme na 6 měsíců lidi a nepřijdeme o klienty, kterým jsme smluvně zavázáni. Tak se to řeší tím čestným prohlášením. Mě ani neříkali o žádné pověřené osobě, která by místo mě měla podepisovat faktury, budu se na to muset ještě optat, až jim na konci měsíce ponesu lístek na peníze. Jinak, mateřskou opravdu budeš mít tu nejvyšší - nevím kolik je to přesně, ale myslím, že necelých 25tis, ale nejsem si jistá 😉

j.a.n.i
19. črc 2010

@eyael Manžel může být takzvanou spolupracující osobou, tam je to v pohodě a jednoduché, ale pokud to za tebe dělá někdo kdo není ze společné domácnosti, tak už by to měla být spíše smlouva na papíře... aby ta osoba vlastně nepracovala načerno.

j.a.n.i
19. črc 2010

@lendaw Ale zákon nic o nutnosti přerušení ani nepíše, to si ho jen někdo blbě na některých sociálkách vykládal... Těď už to je myslím dost jednotné, asi dostali centrální pokyn, jak to mají vykládat.

§ 16
Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou
a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

mateyko
19. črc 2010

@lendaw řikaš že to budu mít opravdu nejvyší i když nemam zaplacenych těch 12000 tisic?počitala sem,že mam zaplacenych asi tak 7000,- tak nevim jestli mam doplatit těch 5000,- před tim než pujdu v srpnu na rizikovy nebo už nemusím????Díki

lendaw
19. črc 2010

@mateyko já jsem přehlídla, že nejvyšší nemocenské si platíš od února 2010. Myslela jsem, že od září 2009. POkud chceš pobírat nejvyšší PPM, tak musíš doplatit do těch 12tis. Ale počítá se ti tam i to, co jsi zaplatila za posledních 12 měsíců, takže to asi nebude 5tis, pokud už platíš něco od září 2009.
@j.a.n.i Je možný, že jsem to blbě na sociálce pochopila já 😅 Už je to skoro 2 roky, co jsem si to zjišťovala 😅

modra_slunecnice
20. črc 2010

koukám že se tu hodně diskutuje o přerušení živnosti. takže bych se přidala s otázkou, pracuji na ZL sama na sebe, jakmile ted od 16.8. nastoupím na PN která se mi 29.8. změní na neschopenku v souvislosti s porodem, na OSSZ si vyzvednu potvrzení že jsem na neschopence v souvislosti s porodem, vyřídím si 3 letý rodičák, na zdrav. pojištovnu nahlásím že jsem na PN, na soc. taky nahlásím že jsem na PN. Nemocenskou budu pobírat do konce 6 nedělí, pak mi nastopí RD. A ted otázka kdy je vhodné přerušt živnost a zda je to nutné ? Určitě po 6 nedělí pracovat nezačnu. Dokud jsem na PN vím že neplatím soc, zdrav ani nem. Jakmile mi 6 nedělí skončí tak nastává co ? Měla bych na ŽÚ nahlásit pozastavení živnosti, nebo to není nezbytné a jen opět nahlasím na soc a zdrav že jsem na RD a nebudu dál platit soc a zdrav ale nem. bych si platit měla abych pak při nemoci po skončení RD nebo v případě že začnu během těch 3 let - a to začnu, znova podnikat měla nárok na PN nebo později na PPM ? Děkuji za odpověd. Už začínám mit pocit že po těch 3 měsícíh co čtu tuhle diskuzi, sama volám a zjištuji se v tom začínám snad i orientovat

luciana5558
21. črc 2010

Dobrý den,vše jsem tady pročítala,ale po pravdě z toho nejsem moc moudrá ☹ . Chtěla bych Vás tedy někoho poprosit, jestli můžete odpovědět přímo na můj dotaz. Jsem nyní zaměstnanec,od roku 2000,je za mě samozřejmě vše pravidelně odváděno.Od 1.8.2010 si chci obnovit ŽL,protože mám možnost si u práce ještě takto přivydělat. Na ČSSZ mi doporučili, že bych si měla připlácet cca 1000,- Kč. Nyní jsem,ale zjistila, že jsem těhotná, předp.termín porodu 3/2011 . Nevím tedy co s tím, jestli živnost opravdu obnovit a do porodu mít dvě práce jak jsem měla v plánu, nebo zůstat pouze v zaměstnání. Jak a z čeho se mi bude počítat mateřská a doba před porodem? Musí se živnost potom přerušit? Na jaké peníze a na jak dlouho bych měla nárok? Určitě bych chtěla čerpat zrychlenou možnost (2r.). Moc prosím o radu!!! 🙂 Nevím,jak se k tomu teď postavit..... Předem děkuji, Lucie

lendaw
21. črc 2010

@luciana5558 Pokud se nepletu (už to tu někdo řešil), tak pokud budeš zaměstnaná a zároveň budeš mít ŽL, tak by se ti odvody na nemocenské měly sčítat a ze součtu se potom stanoví denní vyměřovací základ. Asi bych si nejdříve zjistila kolik odvádíš na nemocenském jako zaměstnanec a zbylou částku do 1000Kč bych doplácela, abys tak dosáhla na maximální PPM (nejsem si přesně jistá kolik to je, ale myslím že něco kolem 27tis po dobu 6 měsíců - 6-8 týdnů před porodem a zbytek po porodu). Co se přerušení živnosti týče, to není nutné, stačí když ji nebudeš po dobu MD provádět osobně. Na 2. letou variantu rodičáku (ve výši 11400) máš nárok, pokud tvůj denní vyměřovací zákad pro výpočet PPM bude činit minimálně 380Kč. Jestli se nepletu, tak by to mělo odpovídat platu cca 16tis.
Prosím, aby mne případně někdo opravil, pokud jsem napsala něco špatně.

modra_slunecnice
21. črc 2010

http://domaci.ihned.cz/c1-45052570-porodne-v-po...

doporučuji si přečíst.... a názor si myslím každý udělá sám... můj je ten že je to jak v kocourkově - pracuješ - platíš- přispíváš do soc systému a když očkáváš že tě stát jako průměrného občana podpoří ve tvém usilí a přirozené touze o potomky udělá na tebe dlouhý nos, nepracuješ jen dojíš prachy z těch co pracují a protože víš že to funguje množíš se bez ohledu na lásku a zodpovědnost a stát ti za to PLATÍ ....... nikdy nepochopím a jsem vděčná tomu nahoře že můj prcek dostane ještě aspon tu almužnu kterou jsem mu už 1000 x zaplatila v tom co státu sypu.... omluvá se všem kteří s tím co si myslím nesouhlasí