Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

pampelka.pam
23. kvě 2011

Ahoj holky, existuje nějaká možnost, že v roce 2012 budou jiné podmínky pro získání PPM než jsou teď. Politika jde teď trochu mimo mě, tak nejsem v obraze jestli je něco řeší nebo to bude stejné. V letě plánujeme 2. dítě, tak koukám co udělat, abych vůbec něco dostala 🙂. Moc děkuji

j.a.n.i
23. kvě 2011

@pampelka.pam Podmínky vypadá že budou stejné, ale jsou v plánu nějaké změny ohledně sociálního u OSVČ.

pampelka.pam
24. kvě 2011

@j.a.n.i Děkuji. Blbě jsem to napsala, myslela jsem spíš něž 270 dní apod. něco ohledně toho, jak se to razantně změnilo letos - výše PPM v závislosti na sociálním a nemocenské. (loni to bylo přeci tak jednoduché získat maximum a dnes se to musí hodně zaplatit a nevyplatí se to).Děkuji

j.a.n.i
24. kvě 2011

@pampelka.pam To bylo... upřímně, až jsem se divila, že to vydrželo tak dlouho, ale takhle změna to zas sestřelila úplně, slyšela jsem o tom, že by to měli ještě upravovat, aby to bylo trochu rozumnější, ale nic konkrétního o tom nevím. Teda snad by měli snižovat to sociální, že by se neplatilo skoro 30%, ale méně, nicméně jestli to projde a jestli se změní ještě něco, to netuším.

petissek
1. čer 2011

Ahoj holky, tak jsem tu po čase opět pro radu 🙂 . Mám teď v červnu podstoupit ivf a doktor říkal, že většina holek si bere už od odběru vajíček neschopenku a když se to povede tak už na ní zůstane. Já jsem si loni celý rok platila maximální nemocenské 1004,- a od nového roku platím pouze těch 143,- takže by se mi vyplatilo jít na neschopenku co nejdřív, aby se mi započítávalo z loňského roku maximum. Ale co když se to nepovede. Takže řeším jestli se mi vyplatí neschopenka hned anebo počkat jak to dopadne a vzít si jí třeba až se potvrdí těhu. Jenže jelikož jsem absolutní paragrafový antitalent a neumím si přesně spočítat jaký by byl finanční rozdíl v tom, když bych si vzala neschopenku v půlce června anebo až v červenci, mohl by mi s tím někdo pomoct? Předem moc moc děkuji 🙂

veronikaka
1. čer 2011

@petissek Nepočítá se tam poslední čtvrtletí??? 1-3/2011 ???

vojtisek2007
1. čer 2011

@petissek já osobně bych šla na PN hned, protože jako osvč jsi doma prvních 21dnů zadarmo....a když se zadaří, tak pak už budeš placená 🙂 a na PN zůstaneš...

vojtisek2007
1. čer 2011

@veronikaka nepočítá se poslední čtvrletí, počítá se posledních 12 záloh

petissek
1. čer 2011

@vojtisek2007 To si taky říkám, ale když se to nepovede, tak budu defacto měsíc bez příjmu a pak do práce. A když bych šla v půlce června na PN, pak zálohy za červen musím zaplatit celé že? A počítá se pak do těch 12 záloh i červen?

vojtisek2007
1. čer 2011

@petissek jo, pokud nejsi na PN celý měsíc zálohu musíš uhradit - do výpočtu nemoc. by se počítat neměla, do výpočtu PPM potom už jo....a možná je to fakt asi jedno kdy nastoupíš, ať tak či tak, budeš prostě jeden měsíc bez příjmu....

petissek
1. čer 2011

@vojtisek2007 No mě jde právě o to, aby se mi tam započítávalo co nejvíc z minulého roku, takže každý měsíc kdy jsem platila 1004,- hraje podle mě velkou roli...Pokud by se ta červnová do nemocenské nepočítala, pak to bude 5 měsíců 143,- a 7 měsíců 1004,-....což znamená cca 15 000,- hrubého, že?

petissek
2. čer 2011

@vojtisek2007 Zkoušela jsem výpočet nemocenské, počítám to prosím správně?
Nástup na PN v červnu - 5x6185,- + 7x24480,- / 365 = 554,- a z toho 60% = 332,-.....měsíčně cca 9960,-
Nástup na PN v červenci - 6x6185,- + 6x24480,- /365 = 504,- a z toho 60% = 302,-....měsíčně cca 9060,-

vojtisek2007
2. čer 2011

@petissek já teda nevím, ale pro 1004 zálohy nemocenské je vyměřovací základ 43.652 - kde jsi vzala těch 24.480 ????pro 143 je 6217......
24.480 jako základ mi odpovídá záloze na nemocenské 572......nebo už jsem z toho taky jelen 🙂

petissek
2. čer 2011

@vojtisek2007 To jsem si někde našla 😅 ...Ale teď koukám na jinou stránku a máš asi pravdu, já varovala předem že jsem antitalent 😀. Mě se to zdálo nějak málo 😝

Tím pádem PN v červnu vychází 60% z 922,-.... takže 553,- a PN v červenci 60% z 803,-...takže 481,-. A pokud jsem to dobře pochopila, tak ta redukčí hranice je vyšší takže by se to nemělo nijak krátit...Každopádně ten jeden měsíc udělá rozdíl 2000,- měsíčně, to je teda dost.

vojtisek2007
2. čer 2011

@petissek tak to určitě je lepší nastoupit dřív, protože budeš mít víc započtíaných záloh těch 1004...ono je rozdíl 1004 nebo 143...to se určitě vyplatí nastoupit v tom červnu

vladla
3. čer 2011

Ahoj mám dotaz.....jsem v 11 tt....začla jsem si od 1.5.2011 pčiplácet k sociál. 143 Kč,abych měla nárok na nemocenskou....po třech celých zaplacených měsících už bych mohla nastoupit....to by znamenalo,že od 1.8. 2011 mám nárok na neschopenku?Nemocenská končí dnem porodu nebo až po ukončení šestinedělí?

vojtisek2007
4. čer 2011

@vladla ahoj, ano, na nemocenskou můžeš nastupit po třech zaplacených měsících - jenom ta záloha na nemoc
143 odpovídá tvému důchodovému pojištění (1807) ? Pokud nebudeš mít nárok na mateřskou - musela bys mít účast na nemoc.pojištění za poslední dva roky 270dnů - tak zůstaneš na PN ještě 6týdnů po porodu, protože budeš mít místo mateřské nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem - ta trvá 6týdnů před a 6týdnů po porodu a máš potom možnost si zvolit rodičák. Jen pozor, ikdyž budeš už od 1.8. na PN, v sprnu musíš ještě zaplatit zálohu, protože se zálohy platí zpětně, tak aby ti kvůli tomu nezanikla účast na pojištění - za srpen potom v září už platit nebudeš nic, protože už budeš celý měscí na PN....

veronikaprostenika
6. čer 2011

@vojtisek2007 ahoj, můžu poprosit o radu- je velkejproblem, ze socialni a nemocenskou budu platit se zpozdenim mesice 😕 ? Chytre jsem si nedala trvalej prikaz a zapomnela to vse zaplatit 😖 . Pripadne penale neresim, myslim spis, jestli to bude vadit pro splneni 3 mesicu platby nemocenske, abych mohla pak jit na riziko. Predem dekuju 🙂

j.a.n.i
6. čer 2011

@veronikaprostenika Nemocenské musíš zaplatit (být to u nich na účtu) do 20. následujícího měsíce, tj. platba za květen tam musí být do 20.6. pokud nebude, tak ti účast na nemocenském zruší a musíš se znovu přihlásit a ty 3 měsíce se počítají od nového přihlášení. Sociální by myslím vadit nemělo.

vojtisek2007
6. čer 2011

@veronikaprostenika jak už psala jani - ono se to platí zpětně - za květen do 20.čevna, za červen do 20.července...a tak dál a když to není, pojištění zanikne a tím pádem se musíš znovu přihlásit k nemoc.pojištění a znovu splnit tři měsíce na nárok na nemocenskou.

veronikaprostenika
6. čer 2011

@j.a.n.i
@vojtisek2007
Dekuji za info. Ja jsem husa 🙄. Takze se musim prihlasit znovu.

vojtisek2007
6. čer 2011

@veronikaprostenika pokud ti ještě ze sociálky nepřišlo rozhodnutí o ukončení účasti ne nemoc.pojištění, zkus si tam zavolat, kdybys to tam třeba hned zítra donesla na pokladnu, tak by to třeba šlo....mě takhle jednou "dělili" předešlou zálohu - platila jsem 1.500, pak jsem odjela na dovču a zapoměla zaplatit, pani se socky mi volala a já neměla jak dopravit peníze, tak tu předešlou rozdělila na 1000 a 500 mi převedla do toho měsíce kdy jsem zapoměla (aby mi nezaniklo pojištění) .... - takže domluvit se s nima dá,občas, zkus to

veronikaprostenika
6. čer 2011

@vojtisek2007 tak ja tam hned zitra dojedu, zatim mi nic neprislo, ale asi je tojen otazka casu, protoze to jsou zalohy za duben 😅.
Dekuju jeste jednou a dobrou noc 🙂

j.a.n.i
7. čer 2011

@veronikaprostenika No, oni to posílají celkem se zpožděním, mě někdy minulý týden přišel dopis, že mi nemocenské zaniklo ke 28.2. 😎

lumixii
13. čer 2011

Ahoj všem, mám takový technický dotaz. U mě je to trochu složitější.. Jsem momentáně na mateřské respektive pobírám rodičovský příspěvek. Před rokem jsem si začala přivydělávat k mateřské ale jako OSVČ. Žádné zálohy platit nemusím.. (zatím). A teď začínám řešit dylema, příští rok mi skončí mateřská, měla bych se vrátit do práce ve které jsem pracovala před mateřskou, ale rozhoduji se, že bych tam nestoupila a zůstala pouze jako OSVČ. A teď mě zajímá, pokud zůstanu pouze jako OSVČ, a podaří se nám 3 mimi, budu mít nárok na nemocenskou a mateřskou? Popřípadě, co se proto musí udělat, abych na to měla vůbec nárok, Nevím jestli jsem to napsala srozumitelně. 😒

deyana
13. čer 2011

ahoj, chci se jen tak pro pořádek zeptat, ještě to pořád jde, aby si člověk zřídil živnost, platil pojištění a pak jako ppm pobíral těch cca 30tis.? vím, že to měli nějak rušit, protože to lidi zneužívali, jde to ještě ? a 270dní - asi pracovních, že? a co když budu zaměstnaná a speciálně kvůli výši ppm si zařídím osvč jako vedlejší, tak to asi není možné, nebo jo?

j.a.n.i
14. čer 2011

@lumixii Musela bys krom sociálního a zdravotního, které bys musela začít platit povinně, platit ještě zálohy na nemocenské a z něj by se ti pak počítala PPM.

j.a.n.i
14. čer 2011

@deyana No, teoreticky to jde pořád, ale na to abys měla mateřskou těch 30 tisíc bys musela jako OSVČ měsíčně odvádět nějakých 45 tisíc, které ti při ročním vyúčtování nevrátí... Jinak těch 270 dní je kalendářních a pokud si jako OSVČ chceš platit nemocenské (podmínka pro získání PPM) tak je to automaticky činnost hlavní, i když máš zaměstnání.

vojtisek2007
14. čer 2011

@deyana no jde to pořád, ale už se to jaksi nevyplatí, protože nemocenské i důchodové se musí počítat z jednoho vyměřovacího základu - nejde už důchovou část platit minimální a nemocenskou maximální ☹
pro příklad :
1000 nemocenská = 12.696 důchodové = cca mateřská 25.000
1500 nemocenská = 19.044 důchodové = cca mateřská 29.000
tak uznej sama, jestli se to stále vyplatí....

když budeš zaměstnaná můžeš mít osvč jako vedlejší, aby se ti potom mohli vzít oba dva základy - jak ze zaměstnání tak z osvč...to by bylo leší, protože jako osvč by jsi nemusela doplácet tolik,ale pokud budeš mít přihlášené nemoc.pojištění bude se ti stejně osvč brát jako hlavní....... a těch 270dnů je kalednářních ne pracovních

ada22
14. čer 2011

@deyana Jestli máš na mysli to placení nepovinného nemocenského pojištění těch 1004kč nebo nějak tak za měsíc. Tak to zrušili ke konci roku 2010. 😒 .