Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

lendaw
22. pro 2010

@kolca doba, kdy jsi na RD se tam počítat nebude. POčítat se ti to bude od té doby, kdy začneš platit zálohy na nemocenké pojištění (těch 180 dní) Těch 270 je od nástupu na PPM zpět. Ovšem pozor, pokud si budeš chtít platit od nemocenskou už od ledna 2011, budeš muset platit i zálohy na důchodové.
@pajja28 já si nejsem jistá, jak je to s tím nástupem na rizikovku, ale myslím, že tu Vojřtšek psala, že se ty dny počítají. To bych raději ověřila na ČSSZ.

@hrbca pokud nemocenskou nepřerušíš a bude pokračovat až do operace a náseldné rekonvalescence, tak ti zůstane nemocenská stejná. Uschopňovat bych se nenechala, protože by ses 1. připravila o 21 dní nemocenských h dávek, 2. musela bys zaplatit zálohu na nemocenké a důchodové za ten měsíc, kdy by ses nechala uschopnit (pokud by to bylo na přelomu měsíce, tak za oba měsíce) a jelikož se mění systém nemocenského pojištění, už to nikdy nebude tak výhodné a i kdyby sis poslala zase 1000,.-kč na nemocenském, tak už nedostaneš tolik co v r. 2010 a navíc budeš muset zaplatit odpovídají důchodové pojištění a to je 14tis za ty dané měsíce. Takže rozhodně nepřerušovat nemocenskou.

lendaw
22. pro 2010

Prosím, přečtěte si následující, něž se budete ptát na dotazy týkající se výše nemocenské a mateřské. Není to o tom, že bych vám nechtěla odpovídat, ale dotazů je tolik, že nejde stihnout odpovědět na všechny a většinou se opakují.

Zde přehled plateb na nemocenské a odpovídají platba na důchodové od r. 2011 (je to všechno plus mínus pár korun, nechtělo se mi zaokrouhlovat):
100 záloha na nemocenské = 1809 záloha na důchodové = 4347 měsíční vyměřovací základ
200 = 2898 = 8696
300 = 3809 = 13044
400 = 5747 = 17391
500 = 7246 = 21739
600 = 8695 = 26086
700 = 10144 = 30434
800 = 11544 = 34782
900 = 13043 = 39130
1000 = 14492 = 43478

PPM/nemocenskou si vypočítáte takto:
Sečtěte si měsíční vyměřovací základy, vydělte je počtem dnů, kdy jste byly nemocensky pojištění v posledních 12 měsících. Nepočítejte do toho ty měsíce, kdy jste byly celý kalendářní měsíc na nemocenské, nebyly přihlášení k nemocenskému, byly na MD). Vyjde vám denní vyměřovací základ a ten se poté redukuje.
Do 825,- vám z něj zůstane 100%
od 825 do 1237,- 60%
od 1237 do 2474 30%
nad 2474 už se nic nezohledňuje
Vyjde vám denní vyměřovací základ po redukci.
60% z toho je denní dávka na nemocenské
70% z toho je denní dávka na mateřské

Tyhle výpočty platí jen pro zálohy zaslané od r. 2011. Platby zaslané do prosince 2010 včetně, se počítají podle jiných redukčních hranic a platí pro ně i jiné vyměřovací základy, viz. http://www.cssz.cz/cz/osoby-samostatne-vydelecn...
Ovšem pozor! POkud jste poslaly v r. 2010 na nemocenské částku vyšší než 2079, nebude se to, co je nad tuto částku, počítat. V r. 2011 bude možno použít pouze částky do 2079,- a jim odpovídající vyměřovací základ 148440,- .

gabikri
22. pro 2010

Ahoj holky, tak jsem z toho jelen. Měla jsem zaplaceno za 12 měsíců cca 12300,- a jsem na PN od 29.10. Poslali mi na účet asi 11tisíc a něco, s tím, že bylo ve zprávě pro příjemce denní vyměřovací základ 617,-
No zdálo se mi to nějak málo, holky tady psaly, že mají něco okolo 700/ den, ale řekla jsem si lepší, než drátem do oka, že 😝 No a dneska jsem měla ve schránce poštovní poukázku ze sociálky na 2500,- 😵 Tak to mám chápat, že to špatně spočítali? Že je to tedy víc? 😝

ojo
22. pro 2010

@lendaw jsi zlatá!!!!! vysvětlila si to naprosto suprácky!! už to vypočtu sama 😵 😵 😵

lendaw
22. pro 2010

@gabikri to byla nemocenská za listopad a ty 3 dny z října? Pokud máš zaplaceno 12300 od listpadu 2009 do října 2010 včetně, tak bys měla mít denní vyměřovací základ cca 1300,. Kč a z toho denní dávku na nemocenské cca 780,. Ověř si kolik máš podle sociálky zaplaceno. Máš tam nějaké vyloučené dny? Jestli se ti to nezdá, nenech se na sociálce odbýt. Mě to ten jejich počítačový program taky blbě počítal a dopláceli mi 17tis za měsíc.

gabikri
22. pro 2010

@lendaw : Ano, nemocenská byla od 29.10. a ta částka byla za listopad. Promiň, spletla jsem si denní vyměřovací zákald a denní dávku, fakt v tom plavu 😀 Ty jsi našlapaná a máš tyhle věci v hlavě. A mě tam utřou na tři doby, protože tomu moc nerozumím 😝 Ale asi budu muset otavovat účetní, kterou ( sice málo) ale za to platím 😉 Jinak vyloučené dny bych tam mít neměla 😉

lendaw
22. pro 2010

@gabikri I kdyby to byla denní dávka, tak 617 x 30 = 18510. To pořád nesedí.Zjisti přesně bylo zaplaceno a od toho se potom můžeš odrazit. Já jsem na sociálku musela třikrát, než jsem jim dokázala, že v tom opravdu mají chybu.

gabikri
22. pro 2010

@lendaw : no to jo, ale prvních 14 dní Ti neplatí, ne? Tak mi to příšlo o.k. 😉 Ale věřím, že jsou to syčáci a jdu hrabat.....ještě že jsem to platila přes poštu a mám ústřižky v krabici😉 Tyhle staromódní manýry mají něco do sebe 😉

lendaw
22. pro 2010

@gabikri no jo vlastně, na to jsem zapomněla 😅

jaja19
22. pro 2010

Ahojte, potřebuju utvrdit, že to co si myslím si myslím dobře 😀 Popřípadě, že je to blbost! Od 3/2010 jsem byla na nemocenské, plynule přešla na mateřskou, která mi teď v prosinci skončila. Změny týkající se příštího roku jsou mi jasný. O co mi ale jde. Vybrala jsem si dvoouletý rodičák, tzn. že bych ráda na podzim 2011 opět otěhotněla. Nasoupit na rizikovku by neměl být problém. Proto mě zajímá jeslti mi pomůže, když bych si teď v prosinci ještě, za prosinec na nemocenský poslala oněch 2tis a nějaký drobný? A pak už jen to minimum v roce 2011.Když bych čistě teoreticky třeba v 12/2011 nastoupila na rizikový, počítali by mi to z 12/2010-12/2011 jestli se nepletu a ta platba za prosinec 2010 by mi to asi celkem slušně navýšila. Je to tak? Nebo jsem vedle jako ta jedle? 😒 Předem děkuji za cenné rady!!A přeju všem krásné svátky!

Jo a ještě jak se tu řešilo zdravotní pojištění v roce 2011 v souvislosti se změnami, které budou. Na zdravotní pojišťovně mi řekli, že ač budu mít činnost jako hlavní tak se mi zálohy vypočítají ze zisku - teda až v momentě kdy podám roční přehled. To znamená, že než podám přehled, zaplatím klasicky plnou zálohu a pak, protože jsem v roce 2010 byla od 3/2010 na nemocenské a pak plynule na mateřskou, tudíž příjmy jsou nula nula nic, tak se mi z toho přepočítá záloha a bude nějaká malá - v řádu pár stovek. Tak aspoň, že nebudu muset k plný záloze na důchodový platit ještě plnou na zdravotní..I když, jelikož většině z nás asi půjde hlavně o to mít nárok na 3-letý rodičák, tak co by nám zbylo, že? 😒

lendaw
22. pro 2010

@jaja19 jj, máš to všechno dobře pochopený. Ale platilo by to jen pro nemocenskou - to navýšení. Mateřskou bys bohužel brala almužnu, ale měla bys alespoň nárok na 3letý rodičák.

cacorka
23. pro 2010

Holky, prosím o radu.
Kamarádka nastupuje na MD koncem ledna. Pojištěna bude těch 270 dnů a zaplatili jsme maximum co jsme mohli. Ale podnikání má jako vedlejší (je na RD s prvním dítětem). Dostane mateřskou, ikdyž je OSVČ na vedlejšák anebo si musí na ten leden nahlásit jako hlavní a zaplatit minimální sociálku?
Děkuji moc. Celkem v tom plavu a nerada bych,aby přišla o mateřské dávky.

ibisek
27. pro 2010

ahoj holky, prosím o radu, jdu si od nového roku měnit trvalé příkazy, soc, zdrav. atd. jak je to s tou nemocenskou? kolik si stačí platit jen minimum 100,- nebo 140,- teď si nejsem jistá, ikdyž vím,že mi to už někdo psal.. děkuji moc

j.a.n.i
27. pro 2010

@ibisek Stačí minimum 92,-, ale jestli umím počítat, tak je lepší platit těch 140,- protože to odpovídá tomu minimálnímu sociálnímu, které stejně platit musíš.

ibisek
28. pro 2010

aha díky a jestli jsem to pochopila správně, tak na mateřské (do porodu) dostanu jen minimum a po narození mi od toho minima budou doplácet do těch 7 000?

ibisek
28. pro 2010

@lendaw takže pokud nastoupím na mat. jako osvč, budu mít měsíčně 4347,- před i po porodu? To mi přijde docela nespravedlivé oproti zaměstnancům.... 😖

j.a.n.i
28. pro 2010

@ibisek Proč ti to přijde nespravedlivé vůči zaměstnancům? Nic ti nebrání platit stejně vysoké odvody jako mají oni a mít i stejně vysokou mateřskou. Jinak od porodu můžeš požádat o doplatek do 7600,-

lendaw
28. pro 2010

@ibisek pokud si budeš platit 100 na nemocenské, těch 4347 bude tvůj měsíční vyměřovací základ a v případě, že budeš posílat tuto částku 12 měsíců před nástupem na MD, bude tvoje denní dávka PPM cca 103,-Kč. Zaměstnanec s minimální mzdou dostane denně 185,- Kč. Vzhledem k tomu, že PPM bude nižší než životní minimum, od porodu ti to začne doplácet ÚP. Poku chceš vyšší PPM, musíš platit vyšší odvody.

pavlinka_zetko
28. pro 2010

Ahoj holky, tak jsem začala řešit problém jako Vy. Jdu se ponořit do čtení. Moje situace je následující. Od června 2010 jsem OSVČ, termín porodu začátek května 2011. Metodika roku 2010 mi byla jasná, ale rok 2011 je asi velká legrace.

lendaw
28. pro 2010

@pavlinka_zetko mrkni na můj příspěvek na začátku této stránky 😉

pavlinka_zetko
28. pro 2010

@ lendaw koukám na něj, je parádní. Díky moc. Koukám, že se fakt vyznáš.
Můžu jeden dotaz úplně začátečnickej podnikatelskej? Pojištění za prosinec 2010 je splatné k 20.1.2011. Chápu dobře, že tedy platbu v lednu za prosinec budu počítat ještě podle metodiky roku 2010? Jde mi o to, že jsem si platila v červnu a červenci 500 Kč a v září jsem pak zaplatila víc, abyc za tyhle dva měsíce doplatila na těch cca 1010 Kč. Tudíž jsem přešvihla ten strop 2079 Kč a ty peníze "nad" propadnou. Ale kdyby ještě platba za prosinec byla podle 2010 dalo by se to zachránit, že jo? Uvažuju správně?

pavlinka_zetko
28. pro 2010

@lendaw Promin, ze tak otravuju, ale k tomu prispevku s vypoctama nemocenskyho a duchodovyho pojisteni. Nejak se nemuzu dopocitat castek na to duchodovy. Nemocensky je 2,3 % a to duchodovy nemelo by byt 29,2 %? Napr z 1000 nemocenskyho 12.696? Tobe to duchodove vychazi 33 % z vymerovaku a ja nemuzu prijit na to proc...
Mně to vychazi takhle.
nem / duch / vyměř. základ
100 = 1 270 = 4 348
200 = 2 539 = 8 696
300 = 3 809 = 13 043
400 = 5 078 = 17 391
500 = 6 348 = 21 739
600 = 7 617 = 26 087
700 = 8 887 = 30 435
800 = 10 157 = 34 783
900 = 11 426 = 39 130
1000 = 12 696 = 43 478

Kazdopadne jsem docela zklamana touhle peknou zmenou. Uznavam, ze system roku 2010 nebyl spravedlivy, ale tohle mi pripada jako opacny extrem.
Chapu dobre, ze penize zaplacene na duchodove pojisteni se nebudou nijak zuctovavat po danovem priznani? Jdu na MD v breznu a 2010 jsem zacala podnikat, takze resim, ze bych DP schvalne nechala az na konec brezna a platila vyssi zalohy i na to duchodove, ale jestli jsem dobre pochopila, tak tim, co zaplatim si stanovuju mesicni vymerovak a z toho mi vyplyva, ze to co zaplatim na duchodove pojisteni uz se mi nijak nezuctuje.

j.a.n.i
28. pro 2010

@pavlinka_zetko No, taky se mi změna nelíbí, ale extrém to není - jsou to jen podmínky podobné zaměstnancům... Jinak pokud bys platila sociální přesně podle toho co ti vyjde z loňského přehledu, tak se to na konci zúčtuje, ale pokud je "dobrovolně" navýšíš kvůli nemocenské, tak ty zvýšené už se vrátit nedají, neberou se jako přeplatek.

lendaw
29. pro 2010

@pavlinka_zetko vychází to na 33%, protože se mi nechtělo zaokrouhlovat, takže jsem měsíční základ dělila jen 3. Psala jsem tam, že to je plus minus 😉 Takže přesné cifry jsou v tvých výpočtechm až na tu první, protože minimální důchodové je 1807, míň zaplatit nemůžeš.

garbage
29. pro 2010

Ahoj holky chtěla jsem se zeptat jak to pak budu platit v tom lednu. To pošlu dvě částky, jedna bude cca 100 a druhá 1800 nebo se těch 1800 posílá na jiný účet. Já vůbec nevím, zatím jsem platila jen tu nemocenskou. A pak mám ještě jeden dotaz. Doktorka mě dá na to rizikový. Budu se tam stavovat začátkem ledna pro neschopenku. Jak to bude dál, tu neschopenku asi nikam neponesu, až potom po 22 dnech lístek na peníze,že nebo je to jinak?? díky 🙂

pavlinka_zetko
29. pro 2010

@lendaw Super díky. Ta první částka je jasná. Mám evidentně kliku, že už jdu na mateřskou v březnu.
Teď jsem volala na sociálku, pro jistotu dvěma různým lidem. V jednom případě se neshodli. Tak dávám do pléna další dotaz. Pokud teď půjdu na mateřskou a pak na rodičák během kterého znova otěhotním. Z čeho se mi bude počítat ta druhá mateřská? První paní mi řekla, že z toho samýho co teď, protože je jasný, že při rodičáku nemůžu vydělat tolik jako teď a tudíž nemůžu být poškozená tím, že by se mi mateřská počítala z nějakýho přivýdělku při rodičáku. Ale druhá mi řekla, že se mi bude počítat z toho přivýdělku při rodičáku. Takže nevím. Máte s tím někdo zkušenost? Co kdybych teda na ten rodičák pozastavila živnost? Vyhnula bych se aspoň těm minimálním zálohám, který mi teda dělají prakticky celej rodičák... Nebo bych aspoň převedla živnost z hlavní na vedlejší? bylo by to řešení?

pavlinka_zetko
29. pro 2010

@garbage A nebylo by pro Tebe lepší jít na tu neschopenku už od 1.1.? Jestli sis platila v roce 2010 slušný pojistný, tak aby se Ti zbytečně nenačetl ten nízkej vyměřovák na těch pár dní v lednu.
Jinak pojistné nemocenské a důchodové se platí zvlášť ve dvou částkách. Bankovni spojeni i VS a KS mam v obou pripadech jine, takze to Ti asi prideli socialka.
A co dal s neschopenkou bohuzel nevim, ale predpokladala bych, ze po tech 22 dnech ji posles na socialku.

garbage
29. pro 2010

@pavlinka_zetko
no to jsem si sice taky říkala, pojistný mám zaplacený 1000, 1800, a 2100 takže vysoký, ale je mi blbý naběhnout k doktorce s tím že to chci už od toho prvního. Byla jsem ráda že mi vůbec vyšla vstříc a tu neschopenku mi je ochotná napsat 🙂. Navíc jsem ještě zaměstnaná takže od 14. února kdy mi skončí rodičák se mi bude nemocenská počítat z obojího, takže myslím že na maximum dosáhnu úplně v pohodě. tak si říkám den sem den tam 🙂.
no a s tou platbou ,tak to abych si zašla na úřad a nechala zaregistrovala se od 1. ledna i k platbě důchodového a oni mi asi dají podklady, předpokládám. No a teď mě zase napadlo, to že budu muset zaplatit ještě zálohu na zdravotní, takže to mám asi zajít i do zdravotní pojišťovny, že :-O. já jen abych na něco nezapomněla a pak z toho neměla problémy.

lendaw
29. pro 2010

@garbage posílá se to na různé účty, to ti přidělí sociálka. S neschopenkou je to takto: Jakmile tě Dr. zneschopní, dostaneš papír, který odneseš na sociálku. Za 22 dní (v tomto roce to bylo za 14 dní) dostaneš od Dr. další papír, na kterém bude napsáno, že neschopnost stále trvá a ten taky odneseš na sociálku. Podle toho druhého úapíru oni poznají, že už tě budou muset začít vyplácet. Na konci kalendářního měsíce dostaneš od Dr, lístek na peníze a s tím opět musíš na sociálku. A takhle každý měsíc.
@pavlinka_zetko problém s navazující mateřskou na rodičák už se tu řešil několikrát. OSVČ, pokud chce PPM, musí platiti nemocenské, rodičák nerodičák. Rozhodné období pro výpočet PPM je 12 měsíců před nástupem na MD. A je úplně jedno jestli jsi pracovala nebo nepracovala. Vypočítá se to z tooho, kolik je odvedeno za těch 12 na nemocenském, ne z toho kolik si vyděláš. Z těch 12 měsíců se případně vyloučí měsíce, kdy je osvč osvobozená od plateb (tj. je celý kalendářní měsíc buď nemocná, nebo na MD) nebo nebyla účastníkem na nemocenském pojištění. pokud přerušíš živnost, nebudeš mít nárok na PPM a volbu délky RD. Převedením činnosti na vedlejší taky nic nevyřešíš, protože pokud budeš přihlášená k nemocenskému, bude se činnost automaticky posuzovat jako hlavní.

garbage
29. pro 2010

@lendaw
díky lendaw 🙂 , perfektně napsané 🙂. takže já jak tam ponesu na začátku ledna tu neschpenku tak se tam rovnou zeptám na jakej účet mám posílat to důchodový. Jo a na té neschopence bude napsaný co, moje jméno a ičo, místo zaměstnavatele? Jo a co to zdravotní, na tu zdr. poj. si taky budu muset zajít, že ?!