Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

zuzanka68
11. říj 2011

@planta díky, tak nějak to bude, naštěstí mám aspoň pojištění u allianz která řěší i rizikové těhu, musím to ještě všechno vyběhat, ale nevím jestli už to začít vyřizovat nebo počkat do toho 12.tt podle toho jak se to s námi bude dál vyvíjet, je to trochu loterie....

planta
11. říj 2011

@zuzanka 68 jenom oprava, pokud nezaplatíš min.3měsíce nemocenské, pravděpodobně nedostaneš nic... Kdyby si zůstala u placení důch.poj 1807kč a + začala na 3 měsíce platit 92kč nemoc.poj. v tomto případě proděláš cca 1000kč, takže se ti to vůbec nevyplatí. Opravdu je lepší si navýšit zálohy (jak před odchodem na rizikové těhu nebo jen na nemocenskou 6 týdnů před a 6 týnů po porodu) a platit nemocenské aspon po dobu 3 měsíců...

planta
11. říj 2011

@zuzanka68 já jsem v 14tt a začínám to řešit právě ted - myslím, že právě včas 😅
Klidně počkej do 12tt jak ti vyjdou testy u doktora a když bude mimi O.K. tak to rozjeď 😎

vojtisek2007
11. říj 2011

@zuzanka68 ano, opravdu jsi ten stejný případ jako planta - když začneš platit teď nemocenské pojištění, máš po třech měsících nárok na nemocenskou - na které můžeš být až do 6ti týdnů před porodem, kdy "přestoupíš" z rizikového těhu na nemocenskou v souvislosti s těhu a porodem a na té budeš ještě 6týdnů po porodu a hlavně - tím že budeš mmít tu nemoc. budeš si moct vybrat délku rodičáku.....samozřejmě teď bys musela neschopnost na ty tři měsíce přerušit....

darrez
11. říj 2011

@vojtisek2007 super dekuju, uz chapu, ja myslela, ze proste vic platit nesmim 🙂 a celou dobu jsem se to z ni snazila dostat a asi jsme se nepochopili. jeste jedna hloupa otazka nakonec: to navyseni si musim nekde hlasit??? nebo staci zmenit trvaly prikaz? jeste jednou mockrat dekuju 🙂

vojtisek2007
11. říj 2011

@darrez stačí změnit trvalý příkaz - jak u důchodového tak u nemocenského 🙂

darrez
11. říj 2011

@vojtisek2007 super,jses skvela, hluboce se klanim 🙂 diky, diky, diky

vojtisek2007
11. říj 2011

@darrez hlavně ať si změníš správně důchodovou část v poměru k nemocenskému....protože stěžejní je pro ně důchodové - když si k němu vypočteš špatně (nebo budeš platit vyšší ) nemocenskou, vezmou ti jí jen do výše 2,3% vyměřovacího základu, ze kterého platíš důchodové, na ten zbytek by nehleděli - to by byl dar pro ossz 🙂...např. kdybys měla důchodové těch 1807 a platila nemocenské ve výši 1000 - vzali by v potaz jen 143 kč, které patří k důchodovému 1807 a zbytek (1000-143) by prostě nezapočetli ☹

zuzanka68
12. říj 2011

@vojtisek2007 to je všechno pěkné, ale já mám i dluh na sociálním, to znamená, že bych teď musela sebrat někde minimálně 40 tis a jít jim to vše strčit do chřtánu a ty nemám....takže čekám, jak se to se mnou vyvine po tom 12.tt a pak pracák, skončím se živností, pracovat budu z domu a fakturovat na mojeho + splátkový kalendář na sociálce, jinak to nevidím

vojtisek2007
12. říj 2011

@zuzanka68 no tak v tom případě to udělej jak píšeš, a ode dne porodu tedy budeš mít nárok na rodičovský příspěvek ve 4 leté variantě....jde to samozřejmě převést na tříletou přes nemoc.pojištění otce dítěte....pokud ho má

pavlinka_zetko
12. říj 2011

@vojtisek2007 ahoj, prosim mam dotaz. Kdyz budu mit dvoulety rodicak a otehotnim a chtela bych na rizikove - neschopenku, neprijdu o ten rodicak? Predpokladam, ze obe davky cerpat nemuzu vid? A kdyz budu na nemocenske pocitaji se ty dny do pojisteni ze jo? Diky.

zuzanka68
12. říj 2011

@vojtisek2007 jinak to nevidím, sice prodělám 45 tis, ale to už je život, a otec dítěte musí mít nemocenské jak dlouho, aby to šlo převést na 3 letou variantu?

j.a.n.i
12. říj 2011

@zuzanka68 Proč bys prodělala 45 tis.?

zuzanka68
13. říj 2011

@j.a.n.i protože když máš 4 letou variantu, tak když si spočítáš příspěvky za každý měsíc v té 4 leté dostaneš o 45 tis méně než v té 3 leté, to je prostě náš stát

j.a.n.i
13. říj 2011

@zuzanka68 To je sice aktuálně pravda, ale od nového roku (pokud projde novela a dá se říct že na 99% projde), tak bude jednotný strop 220tis. a tudíž bude relativně jedno, kterou variantu člověk zvolí, pokud tedy neplánuje druhé mimčo v rychlém sledu, tam by tratil.
Jinak otec musí mít nárok na mateřskou, tj. 270 dní nemocenské a být účasten nemocenského k danému datu.

zuzanka68
13. říj 2011

@j.a.n.i aha, a teď je strop kolik, a já nebudu mít mateřskou, ale hned rodičák, nejsem nemocensky pojištěná :(

vojtisek2007
13. říj 2011

@pavlinka_zetko když čerpáš rod.dovolenou tak ti nikdo neschopenku neproplatí - neuniká ti plat, takže budeš pobírat jen rodičák....pokud bys chodila do práce a přitom souběžně čerpala rodič. příspěvek (což samozřejmě lze) tak když budeš na neschopence, bude se ti počítat z platu a budeš mít dávky obě......

vojtisek2007
13. říj 2011

@zuzanka68 právě že teď žádný strop pro rodičák není - prostě je dvoulet verze kdy bereš 11.400,pak tříletá kdy bereš 7600 a čtyřletá kdy máš 7600 do 9ti měsíců dítěte a pak do jeho čtyř let 3800. Od nového roku (pokud projde ta novela) je to udělané tak, že bude rodičák max. 220.000 pro všechny maminky a jestli si je vyberou za dva, dva a půl nebo tři roky záleží jen na nich - dostanou všechny stejně, ne jako teď, kdy je jedna varianta finančně lepší než ostatní 🙂

pavlinka_zetko
14. říj 2011

@vojtisek2007 Super díky, já neschopenku nechci, ale bála jsem se, abych nedostala pár korun neschopenky a neprisla o dvouletý rodičák. A ještě pro jistotu platí, že dny na neschopence se počítají do těch 270 co jsou potřeba pro nárok na PPM? Takže ideálně 2 měsíce před započnutím snažení o druhé mimčo převést podnikání na hlavní činnost - platit nejnižší pojistné, otěhotnět na poprvé, zaplatit vysoké pojistné a jít na neschopenku. Já chci být zaměstnanec ☹

vojtisek2007
14. říj 2011

@pavlinka_zetko ano, dny na PN se počítají do dnů nemoc.pojištění -ale u tebe ne, ty čerpat pn nebudeš, nejsi te´d při rodičáku nemoc.pojištěna ☹, ale jak píšeš tak je to správně, dva měsíce před snažením se přihlaš, plať minimum a uvidíš, kdy se zadaří - i tak ti znovu vznine nárok na mateřskou 🙂 (bude se ti to počítat ode dne přihlášení)

pavlinka_zetko
14. říj 2011

@vojtisek2007 Počkej teď tomu nerozumím. Vyhnu se neschopenkou při rodičovské placení nemocenského pojištění celých 9 měsíců nebo ne? Když se nemocensky pojistím, po 3 měsících půjdu na nemocenskou (nic nedostanu, protože mám rodičák, ale budu v PN takže nebudu muset platit pojistné) budou se mi tam ty dny počítat nebo ne?

vojtisek2007
14. říj 2011

@pavlinka_zetko ano, když jsi celý měsíc na nemoc. neplatíš žádné zálohy (to s rodičákem vůbec nesouvisí), když se nemocensky pojistíš = po zaplacení tří měsíců můžeš jít na neschopenku = můžeš současně pobírat i rodičák - když jsi osvč tak přihlášním k nemoc.pojištění se ti stává živnosti hlavní = platíš zálohy, pokud jsi celý měsíc na neschopence jsi od plateb osvobozena, ale rodičák k tomu současně mít můžeš. Já myslela, že jsi zaměstnanec, tam bys totiž při rodičovské dovolené na žádnou neschopenku neměla nárok, takhle ano, pokud jsi osvč, znovu se přihlásíš k nemoc.pojištění tak můžeš souběžně pobírat rodičák i čerpat neschopenku - nesouvisí to spolu....a samozřejmě se ti ty dny počítají 🙂

pavlinka_zetko
14. říj 2011

@vojtisek2007 Dekuju, jsi uzasna! Ja jsem dneska prave na socialce ohlasila ukonceni nebo pozastaveni ci co. Uplne me vytocili. Chtela jsem prevest na vedlejsi, abych neplatila zalohy (z lonskych prijmu mi vychazi 3.000,nastesti VZP mi zalohy snizila ...) ale rekli mi, ze i pri vedlejsi se placeni zaloh nevyhnu. Tak jsem cinnost teda ukoncila. Snad jsem si tim zase neco nepodelala.

vojtisek2007
14. říj 2011

@pavlinka_zetko no tak zatím je to tak lepší - pokud teď nic neplánuješ 🙂, až budeš vědět, že se budete chtít zase začít snažit o mimi, stačí živnost obnovit a přihlásit se k pojištění ..

pejullka
15. říj 2011

Ahoj holky, jsem v práci jako manažer na IČO do konce října. Včera jsem zjistila, že jsem těhu a přemýšlím jak to udělat abych měla nárok na mateřskou a rodičák. Mám pracovat na brigádách a přitom si držet osvč a pak jít cca v 6 měsíci na pracák a nebo jít na pracák hned, bez možnosti si vydělat?

pattyo
17. říj 2011

Ahojky, chci se jen zeptat a ujistit, jestli jsem věci ohledně osvč a mateřské dobře pochopila. Jsem OSVČ a platím si minimální zálohy nemocenského 143kč a důchodového 1807kč, takže bych měla mít i minimální mateřskou asi 3870kč, kterou, když si zažádám ode dne porodu rovnou o rodičák, mi sociálka dorovná do 7600kč...O to dorovnání je nutné zažádat dokdy- do 3měsíců od porodu,nebo nejlépe hned, co to půjde? Zatim se o mimčo snažíme, ale už teď vím, že až se zadaří a budem mimčo čekat,tak kvůli náročnosti povolání budu muset nastoupit na nemocenskou asi velmi brzy- tak jestli by se mi nevyplatilo si zálohy zvýšit- nemoceské.na 500kč a důchodové na 6348kč. Mám si zálohy zvýšit už teď nebo až budu těhotná( třeba od 4.měsíce),nebo postačí třeba poslední 3 zálohy navýšit, nevim jestli se to vyplatí.... a pokud půjdu na neschopenku s rizikovým těhu třeba od samého začátku,tak v pracovní neschopnosti nebudu muset odvádět žádné zálohy- zdarvotní,nemocenské a ani důchodové? Takže je asi nejlepší mí 6měsíců zaplaceno ať už to minimum a dostat taky minimum-to by bylo těch 3800 do porodu + zažádání o dorovnání , nebo si na půl roku zaplatit 6x500 + 6x6348 a dostávat asi 15 000kč-celou dobu trvání pracovní neschopnosti a 28 týdnů mateřské, chápu to dobře???

baibies
17. říj 2011

Ahojky, já jsem osvč, platím minimální zálohy na zdravotní a sociální pojistení... navíc si platím nemocenské pojistení 92 nebo 96 Kč ted nevím je to sjednocené!!!

Pokud otěhotním a pujdu na rizikové těhotenství dostanu nyní od sociálky asi 2000 měsícne dokud nenastoupím 4-6 týdnu před porodem na materskou...

Ovšem pokud bych otěhotněla a byla UP, tak mě dorovnají do těch 7600,-

Nejlepe však vychází nchat se zamestnat a dál ten jeden mesíc platit zálohy, poté vám náleží nemocenská od zamestnavatele a dále Vám zašle sociálka ty 2000!!!!

Clovek pořád čeká až bude líp... a ono bude jenom huř, mrzí mě že jsme čakali už v lonském roce když mateřská byla 23000 na nejvyssí nemocenské pojistění 1009 měsícne... takže ty peníze jsem jim akorát narvala do chrtánu.. jsem zvedavá jestli mi to nekdy vrátí!!!

Maminy gratuluji k těhotenství, také bychom chtěli mít takové zpravy!!! Držte se!! 😉

pejullka
17. říj 2011

@baibies no jo, zamestnat i kdyz uz si tehu? Ja si myslim, ze pak by byl problem s tim, ze i jim to nerekla. Ja jsem si nemocenske nelatila vubec, ted jsem dala vypoved qa jdu na brigadya pak 6 tydnu pred poroden na nemocenskou, Bude to boj:( zlate HPP

pincola
17. říj 2011

Ahoj holky,
můžu se taky zeptat? Jsem OSVČ. Byla jsem si vybavit sociální. Ptala jsem se, co mám dělat, abych měla nárok na mateřskou. A paní mi řekla, že bych si musela platit to zdravotní, ale po dobu 2let!!!!!! Po dobu dvou let být plátce zdravotního, což já nejsem. Jen si platím těch 1900kč sociálku. A že u mne už to nemá vůbec smysl, že já už na ní nárok mít stejně nebudu pokud nechce otěhotnět až za Buh ví jak dlouho a že je to teď změněné. A pak nějakách 250 dnů před nástupem na MD bych si musela platit hodně na sociálním i zdravotním. Těch 250 dnů bych to stihla, ale problém je, že mi řekla, že když jsem to neplatila doteď tak už to nemá cenu. Těhu ještě nejsem, ale za měsíc chceme vysadit.
Také vím, že s největší pravděpodobnosí půjdu na ryzikové těhu. Budu tedy v neschopnosti.
1. budu platit celé těhotenství sociální a to dobrovolné zdravotní o kterém tu píšete?
2. co mám udělat, abych měla nárok na 3letou variantu rodičovské dovolené?
3.po dobu těhotenství asi nemám nárok na žádný příspěvek, že ne?
4. mohu teď udělat něco proto, abych měla alespoň nějakou mateřskou?

baibies
17. říj 2011

@pejullka A nebo se nechej zamestnat fiktivne pokud más nejaké známe....