Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

martinka81
3. lis 2010

Holky, ale mně řekli na sociálce, že pokud ty změny projdou tak při placení min. zálohy na sociální si budu moct platit cca 140kč na nemocenské, což mi i výpočtově vychází, protože když se to bude platit ze stejného základu tak, záloha na soc. bude od nového roku 1807 kč (necelých 30% ze základu, takže základ cca 6000 a z toho 2,3% na nemocenské je zhruba těch 140kč.

lendaw
3. lis 2010

@martinka81 ono to tak vychází, že by to mělo být cca 140 Kč, ale byla taky stanovená minimální záloha ve výši 92Kč. On z toho asi teď nikdo nebude moudrý, kbudeme si muset počkat až úřednice projdou školením 😖

lendaw
3. lis 2010

@martinka81 tedˇ jsem znovu pročítala ty změny a minimální měsíční základ jsou 4000 a z toho je vypočítaných těch 92Kč.

raduz_a
3. lis 2010

Ahoj, potrebovala bych poradit jak postupovat.
Jsem od 24.9. na materske dovolene, termin porodu mam 5.11. Zadala jsem o pomoc v materstvi (materskou) jako zamestnanec + OSVC. Ted mi prisel dopis ze socialky, ze nesplnuji pro OSVC tech 270 dnu pojisteni pred nastupem. Podle dokladu (prihlasky) ktere mam od socialky, mam presne 271 dnu. Jenze se stalo to, ze pry slecna nebo pani na socialce ktera tenkrat zpracovavala moje prihlasky, udelala chybu a pocitala zacatek pojisteni dnem vyplnenym v prihlasce. Pry plati den doruceni posty. A tim padem ted nesplnuji danych 270 dnu :( a jako OSVC mi uz nic nedaji. Pani bude potrestana a mne nezbyva nic jineho, nez jeste zkusit o zpetne zazadani o neschopenku. Abych neprisla o doplatek, ketry jsem tam po domluve s pani ze socialky zaplatila v domeni, ze budu splnovat onech 270 dnu.
Dalsi prosba tedy, jestli jste nektera zadala o zpetne vystaveni neschopenky pri materske (6 tydnu pred nastupem). Na socialce rikali, ze by mi to moje doktorka mela normalne vystavit, ale znam tu ochotu. Tak jestli se neda necim rozumne argumentovat. Dekuji za odpoved.

martinka81
3. lis 2010

@lendaw jj, to je to minimum, co si můžeš platit, ale maximum při min. záloze na sociální, je těch 140kč

ibisek
4. lis 2010

@martinka81 takže pak bude rozdíl v mateřské, když si budu platit 92 Kč nebo 140 Kč. Přijde mi že osvč jsou oproti zaměsnancům v nevýhodě :( teda aspoň ti, co pracují tak tak jako já.

martinka81
4. lis 2010

@ibisek tohle mi řekli na ossz, tak snad jo

ibisek
4. lis 2010

@martinka81 takže kolik dotanu při 92 Kč a při 140 Kč? Nebo těch 140 Kč je minimum na PPM?

martinka81
4. lis 2010

@ibisek za těch 140kč mi to vychází asi 6900.

georgine
4. lis 2010

ahojky holky poradíte mi,prosím
mám placené nemocenské od 03/2010 rozhodné období pro výpočet mateřské je 12měsíců před nástupem tzn, že 03/2011 🙂 no ale přesně zaplacené mám 03/2010-07/2010 -1010Kč po té 1 měsíc neplacený(nemocenská)-08/2010, dále 09/2010 1010Kč placené, otázka je , mám PN od 5.10. a musím zaplatit ještě za 10/2010 , a právě počítám zda si nemám raději navýšit částku, aby mi čistý 1/12 průměr vyšel jako maximální.
předpokládám že na PN budu až do nástupu mateřské, myslím že mě to krásně vychází a měla bych určitě splnovat podmínky (270dní, a 180dní pro OSVČ.)a tudíž podmínky pro rok 2010 o když budu mít mateřinu až v 03/2011

vojtisek2007
4. lis 2010

@georgine jo podmínky 270dnů a 180 splníš a navyšovat si nic nemusíš, protože ten 08/2010 ti vůbec nebudou počítat (budeš ho mít vyloučený) , a v ostatních měsících máš zaplaceno maximum, takže ti i maximum vyjde....

ibisek
4. lis 2010

@martinka81 Teď jsem zmatená, jelikož mi tady lendaw psala, že pokud si budu platit 200 kč nem. a 1807 soc. tak dostanu 4260,- Kč a do minima mi to doplatí. Jak se to teda počítá?

georgine
4. lis 2010

@vojtisek2007 děkuji za info spolíhám na to..
jo a uvažuji nad tím jak zohledním tu nemocenskou resp. výši v daňovém přiznání za rok 2010, příjmy nějak astronomické nejsou, a tak mám malinko obavu aby nebyl problém. Vím že nemocenské je doposud dobrovolné, takže by to nemělo souviset, ale nebude pak nějak problém s DPFO 2010 pro rok 2011 resp. pro mateřinu?? a 2měsíce nemocenské z předchozího roku(to asi ne, ta je za "starých podmínek-to by mělo být v poho)

vojtisek2007
4. lis 2010

@georgine nemocenská se v DPFO nijak nezohledňuje - tam vyplňuješ jen příjmy,výdaje, nic víc...už nemůžeš ani zaplacené soc.a zdrav. pojištění uplatnit jako výdaj....DPFO s mateřskou vůbec nesouvisí. Jinak ten 08/2010 když jsi byla na nemoc. se ti prostě preskočí a výpočet se ti posune o jeden měsíc zpět, takže až do 02/2010 - ale ten ty jako osvč nemáš jak jsem pochopila...píšeš že máš nemoc. placenou od 03/2010

georgine
4. lis 2010

🙂 @vojtisek2007 máš pravdu, nemocenská ani sociální se odečítat vlastně nedají.. děkuji i tak za odpověď, jsem moc ráda, že jsou tady šikulky, které rády poradí.. 😵 🙂 takže nezbývá než v klidu užívat těhulení a taky se radovat ze splnění podmínek, a vítězství.. 😀 😀

georgine
4. lis 2010

@vojtisek2007 registrace 1.3.2010 takže 02/2010 nemám..

vojtisek2007
4. lis 2010

@georgine jenom jak píšeš, že příjmy nebudou nijak astronomické, tak potom při podávání přehledu na OSSZ ti nejspíš vznikne přeplatek, který ti budou vracet....když si ho tam nenecháš na další zálohy a necháš si ho vrátit, tak potom ho musíš další rok zahrnout do příjmů

martinka81
4. lis 2010

@ibisek Pročetla jsem ty vaše rozhovory a lendaw ti psala že pokud si budeš platit to minimum 92 kč, dostaneš těch 4260 😉 Předtím ses ptala na 200kč a tam ti napsala, že tvůj denní vyměřovací základ by byl po staru 423kč a z toho 70% mateřská, což vychází na 8883kč. Takže mi to zmatené nepřipadá - za 200kč 8883, za 140kč asi 5950 za 92kč 4260.
Mně paní na oosz poradila, že pokud do roka nastoupím na mateřskou nebo aspoň neschopenku, mám si teď za listopad a prosinec zaplatit na nemocenské co nejvíc, ale ta platba za prosinec, musí odejít ještě v prosinci.

georgine
4. lis 2010

@vojtisek2007 aha rozumím, myslím že mi výjde minimum což je něco kolem 50tisíc příjem, abych neplatila ani důchodové pojištění, a tím pádem bude zřejmně ten přeplatek na nemocenském jak říkáš. Nu musím si to pak ohlídat 🙂

ibisek
4. lis 2010

@martinka81 martinka81 to jo, ale vzhledem k tomu, že ještě těhotná nejsem ☹ tak se ptám na tu novou PPM. Pokud si budu platit 140 Kč tak bych si ale musela zvednout i to sociální ne?

ibisek
4. lis 2010

@martinka81 promiň asi ti přijdu jako totální neznalec 😖

petrajda
4. lis 2010

Holky taky si to tu pročítám s velkým zájmem. O dítě se snažíme a v našem případě to asi normální cestou nepůjde. Takže pokud by se po ivf zadařilo v příštím roce, chápu to dobře tak,že nemocenské mám platit 140kč, důchodové 1807 kč, a mateřskou z toho dostanu asi těch 6900??pokud bych platila na nemocenském 200, kolik tedy platit na důchodové?
píšu trochu natvrdle,tak mě omluvte,ale finance byly vždycky tak nějak mimo mě. 🙂

martinka - proč si máš platit za listopad a prosinec co nejvíc? Ty jsi už těhu??

ibisek
4. lis 2010

@petrajda je to jsem ráda, že se neptám jenom já 😎 zjišťuji,že by bylo lepší být jako normální zaměstnanec, ale bohužel si člověk v dnešní době nemůže moc vybírat ☹

aktekram
4. lis 2010

Tak a jsem z toho jelen.
četla jsem článek o změnách v roce 2011.
Poradí mi s tím někdo.
Jsem od 5.2.2010 na rodičovském příspěvku (před tím jako zaměstnanec, kdy mi byla poslána výpověď k 20.2.2010), dne 17.5.2010 jsem obnovila živnostenský list na vedlejší činnost. Přihlásila jsem se k nemocenskému pojištění 23.8.2010, platím si 1000Kč každý měsíc (už i za srpen). Jsem těhotná. Nástup na PPM by měl být cca 17.3.2011. Budu splňovat podmínku 270 dnů za poslední 2 roky i 180 dnů účastna na nem. pojištění
Jiné zálohy na důchodové ani zdravotní si neplatím.
Budu mít podle nového zákona nárok na PPM? A z čeho mi to tedy spočítají???

petrajda
4. lis 2010

ibisek - tak to určitě, já podnikám snad s roční přestávkou devět let,ale pokud by nastala u mě nějaká krizovka,třeba nemoc,úraz tak u všech úřadů nazdar šáteček. Všechno má své pro i proti, to je jasné. Já už poslední dobou uvažuju,že to zabalím a nechám se někde zaměstnat 😒

ibisek
4. lis 2010

@petrajda já to samé, dokonce jsem poslala už životopis 😔

martinka81
4. lis 2010

@ibisek ne, mně bylo řečeno, že na min. soc., které je od nového roku 1807 si můžu platit 140kč, těch 92 je min. které platit musíš, pokud jsi přihlášená. A nepřijdeš mi vůbec jako neznalec, každá se v tom teď plácáme 😉
@petrajda nejsem, ale vysvětlovala jsem to tam, že pokud předpokládám, že bych během příštích 12 měsíců nastoupila na mateřskou, nebo aspoň na nemocenskou a z ní plynule na mateřskou, tak se mi ještě vyplatí, si teď za ty dva měsíce zaplatit co nejvíc.

lendaw
4. lis 2010

@aktekram pokud budeš splňovat podmínku 270 a 180 dní, tak nárok na PPM budeš mít. Budou ti to posílat ze záloh, které jsi poslala 12 měsíců před nástupem na MD. Tzn. od března 2010. Ty si posíláš 1000 od srpna, takže do konce roku budeš mít zaplaceno 6tis. Od nového roku už nejdou navýšit zálohy bez velkého zvýšení záloh na soc. poj. Doporučuji v listopadu a prosinci uhradit 3000,- nebo 6tis v prosinci a od nového riku platit pouze minimální zálohy až do nástupu na PPM. Tím si zajistíš pobírání nejvyšší možné PPM. Ovšem pozor, od 17.5. 2010 musíš odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění, protože už nejsi zaměstnanec. Od placení jsi osvobozená pouze po dobu na MD, ale na RD už ne.

ibisek
4. lis 2010

@martinka81 takže pokud bude soc. 1807,- a já si budu platit 140,. tak budu mít cca 6900 Kč PPM, ale pokud bych si navýšila jen nemocenskou např. na 200,- či 300 ,- a se soc. nehýbala, tak to bude stále těch 6900 Kč ?

aktekram
4. lis 2010

@lendaw já to mám na vedlejší činnost u té se zálohy sociální+zdravotní neplatí, jen se 1x za rok vyúčtují na přehledu a doplatí se, nebo ne?