Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

bee9
13. dub 2011

@aktekram tiše závidím, ale přeju, určitě budeš vědět co s tím 🙂
Holky poraďte prosím, na zálohy nemocenské zaslané v roce 2010 jsou stejné vyměřovací základy jako na zálohy zaslané v roce 2011? Nebo pokud budu nastupovat na MD v roce 2011 bere se vše dle tabulky pro rok 2011?
Viz. výše výpočet od @vojtisek2007
Díky.

vojtisek2007
13. dub 2011

@dioshka rodičák ode dne nástupu na PPM budeš muset pozastavit - nemůžeš pobírat současně RP a PPM ☹

@bee9 no vidíš, zálohy za 2010 se berou podle starých tabulek - ale je tam omezena max.částka nemocenského a to je 2079 (což je měsíční vyměřovací základ 148.440), takže ta tvoje výsledná částka bude přeci jenom trochu jiná

romcovaklarka
13. dub 2011

Ahoj, brzy budu z neschopenky přestupovat na mateřskou, nevíte prosím, zda se to musí hlásit na zdr. poj., finančák apod., nebo jestli si to sami řeknou?
Dále nevíte prosím, zda se dá nějak docílit, abych nemusela tento rok platit zálohy na daň z příjmů? ...vzhledem k tomu, že jsem letos měla příjem jen leden+únor a zálohy, vypočtené podle loňska ky jsem vydělávala celý rok, budou pro mě docela záhul...
Díky moc za info.

bee9
13. dub 2011

@vojtisek2007 dík, jsem si oddychla, vím, že loňský byly o trochu vyšší 🙂 Už si to nějak dopočítám.

vojtisek2007
13. dub 2011

@bee9 jo,ale tu tabulku už nemůžu nikde najít ☹

bee9
13. dub 2011

já to měla někde doma napsaný, jestli to tak fakt je tak nehledej dohledám si loňský rok doma. Dík za pomoc.

vojtisek2007
13. dub 2011

@bee9 no chválně jsem se koukala na výpočet PPM pro osvč na ofiko stránkách CSSZ a když tam byl příklad, kde brali loňský zálohy, tak ty vym.základy byli vyšší než ta tabulka co jsou tam pro letošek.....

makreluska
13. dub 2011

@vojtisek2007 Moc díky za info! Ještě hloupý dotaz,zažádala jsem tedy od toho 5.5. a pak budu sedět doma,čekat na výplatu PPM a pak se narodí mimi a dál co? Pak se jde na sociálku a řeknu,jak dloho budu doma?

vojtisek2007
13. dub 2011

@makreluska no tak nějak 😀 😀 😀 , od 5.5.2011 zažádáš o PPM - kolem 10.6.2011 by ti měla dorazit na účet - až budeš mít první mateřskou na účtě, dojdeš si na OSSZ odku ti mateřskou vyplácí a necháš si tam potvrdit tiskopis - Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku - se kterým potom budeš žádat o rodičák - po skončení mateřské (tzn někdy po 6timěsících - budeš to mít přesně napsáno v tom tiskopise,kdy ti mateřská končí). A až se narodí mimi, tak ještě na ossz pošleš kopii jeho rodného listu,aby ti nezastavili vyplácení PPM.

bee9
13. dub 2011

@vojtisek2007 tak super, díííky

dioshka
13. dub 2011

@vojtisek2007 i tak díky moc

martinaj23
15. dub 2011

@lendaw No u mne byl celý rok poměr vedlejší - zisk jsem měla cca 54.000,- - kdyby to bylo na celých 12 měsíců, tak nesplňuji min. základy a nic neplatím. Protože mi ale ponížili rok o 7 měsíců, dělí se oněch 54 tis. jen na 5 měsíců a tím pádem mám povinnost platit. Bylo mi totiž řečeno, že se v zákoně předpokládá, že nemáš po dobu PPM žádný výdělek☹ Takže někdo vymyslel, že nemusíš přerušovat živnost, ale v dalším zákoně už nemysleli na to, že si po tu dobu můžeš něco vydělat

lucieanna
17. dub 2011

Ahoj holky, já bych také moc ráda poprosila o radu. Už nějakou dobu tady ty vaše příspěvky pročítám, ale asi se mi nepodařilo narazit na to, co bych potřebovala vědět já. No - jsem OSVČ, záohy na nemoc si platím od srpna roku 2010, byly to 200 měsíčně, za prosinec jsem doplatila 4000 tis, což mi soc uznala - zatím. Teď si platím pouze těch 140 a 1807 na důchod. Jsem totiž vedle toho svého OSVČ taky celou dobu zaměstnaná. Jenže ta zaměstanání jsem od září loň roku měnila, naposledy teď 14.2. a co hlavně - smlouvu mám na dobu určitou a to do 30.6. V červenci už chci nastoupit na MD, protože mimi se má narodit 22.8.. nevíte prosím vás, jestli i přes ten poměr na dobu určitou budu mít též nárok na MD od zaměstnavatele? Nikde to nemohu dohledat. Taky by mne zajímalo, jestli s výší MD jako OSVČ můžu ještě teď něco udělat - jako třeba jenom na 3 měsíce zvýšit zálohy na nem a soc a tím si polepším i tu MD. Též jste zde řešily, jak je to s prací při MD. Já se potřebuji vrátit do práce jako OSVČ brzy, nemohu přijít o klienty. Vím, že budu muset podepsat prihlášení, že činnost nevykonávám sama, ale já musím. Co tedy mohu dělat? Podepsat s někým něco, že to bude vykonávat za mě? Nebo uzavřít s někým dohodu o PP? Nebo se nějak domluvit a půl roku nefakturovat?....Já fakt nevím. Díky za reakce!

vojtisek2007
18. dub 2011

@lucieanna ahoj,
tak nejdřív k zaměstnavateli - můžeš čerpat mateřskou z HPP, pokud za poslední dva roky před nástupem na mateřskou splníš 270dnů účasti na nemoc.pojištění, to že jsi zam. měnila vůbec nevadí, posl. zaměstnání ti sice skončí 30.6.,ale na mateřskou máš nárok, budeš žádat tedy přes již bývalého zaměsnavatele -on ti stejně mateřskou vyplácet nebude, vyplácí jí ossz.
Samozřejmě můžeš zažádat i o mateřskou z živnosti - pokud splníš podmínky - tzn. zase účast 270dnů na nemoc.pojištění za poslední dva roky, z toho 180dnů jako platící osvč bezprostředně před nástupem - na mateřskou se potom berou v potaz 12záloh před - tzn, kdybys nastupovala v červenci - budou se ti brát zálohoy červen 2011 - červenec 2010, to že jsi zaplatila v prosinci 4.000 je sice hezký, ale vezmou ti z toho maximálně 3415 - to je maximální částka pro nemoc. od 1.1. (takže to je vym.základ 148.440), ten zbytek do 4.000 nebudou brát v úvahu...bohužel.
Zvýšit jako osvč zálohy ještě můžeš - hlavně pozor na to, že souběžně s nemoc. musíš zvyšovat důchodové - např. 200 nemoc je 2539 důchod, 300nemoc /3809 důchod, 400 nemoc/5079 důchod,500 nemoc/6348 důchod....atd...tak to si zvaž, jestli se ti to vyplatí, když vlastně budeš mít nemoc.dvě - ze zaměstnání i z osvč....
K tomu vydělávání u osvč - můžeš nahlásit manžela jako spolupracující osobu - to je nejjednodušší nebo jakéhokoliv člena domácnosti - důležitá je ta společná domácnost (může to být maminka,tatínek....brácha - jenom jsou potom jiné procenta při převádění zisku pro manžela a jiná pro ostatní) nebo můžeš zaměstnat tedy někoho na dohodu o provedení práce - 150 hodin za kalendářní rok, z odměny na Dohodu o provedení práce neplatí zaměstnanec ani zaměstnavatel zdravotní ani sociální pojištění, ani kdyby zněla na milion Kč. To je obrovská výhoda oproti ostatním formám zaměstnání nebo tedy na Dohodu o pracovní činnosti - dohodu o pracovní činnosti můžeme uzavřít na práci, jejíž rozsah nepřekračuje v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby,z odměny na Dohodu o pracovní činnosti platí zaměstnanec i zaměstnavatel zdravotní i sociální pojištění, stejně jako při pracovním poměru, jenom z výdělku do 1999 Kč za měsíc nemusí platit zdravotní ani sociální pojištění zaměstnanec ani zaměstnavatel.

tak kdybys něco potřebovala ještě osvětlit nebo tak klidně si písni do IP.

lucieanna
18. dub 2011

@vojtisek2007 Ahoj, tedy děkuji moc! Podmínky splňuji i ze zaměstnání, takže jako OSVČ nic navyšovat nebudu. A už se budu těšit jenom na miminko! Jenom ještě nerozumím zkratce IP na konci tvého příspěvku...

vojtisek2007
18. dub 2011

IP - je interní pošta, když si najedeš u mě u příspěvku do prvé strany, objeví se ti tam obálka se šipkou a tím pošleš interní poštu, když nechceš psát něco veřejně :-

lucieanna
18. dub 2011

@vojtisek2007 Aha! No, jo! A to jsem si říkala, že na tu poštu mi to nějak nesedí - celý den v práci mi už asi nesvědčí 🙂 Dobrou a ještě jednou díky!

gabikri
19. dub 2011

Ahoj holky 😉

Možná si na mě pamatujete, přispívala jsem tady v zimě 😉
Byla jsem 7 let OSVČ a potože se léčím delší dobu s neplodností, minulý rok jsem si platila to maximum, co šlo.
V caru kam chodím, mi napsali neschopenku od října a krátce jsem byla po IVF těhotná, ale přišla o to. Pak jsem čekala na KET a stále byla na té neschopence. Zkrátím to 😉 Ani jeden pokus nevyšel a já po pěti měsících ukončila neschopenku. Protože jsem živnost mezitím přestala vykonávat, ukončila jsem zároveň s neschopenkou i k 1.4. živnost ( tedy přerušila) S tím, že si najdu nějakou práci. Práci jsem zatím nenašla, ale dnes jsem na testu zato našla // 😵 Stalo se tak přirozeně. Na jednu stranu velká radost ( doktoři mi dávali na přirozené otěhotnění tak 1%) a na druhou stranu dost blbá souhra náhod. Nezaměstnaná bez příjmu a těhotná 😒 Život někdy připravuje fakt velké překvapení.
Kdyby jste některá měla řešení, co se teď dá dělat, budu ráda, za jakoukoliv radu. Třeba by to šlo nějak ten živnosťák obnovit a platit si dál? Ale to už asi nic nedostanu,, když jsem to přerušila ☹ Jsem si téměř jistá, že doktorka by mi hned napsala vzhledem k mým předešlým komplikacím neschopenku, ale ta mi teď bude na nic 😒 No a hledat si práci a za čtrnáct dní jim říct, že jdu na neschopenku..........taky nic moc 😒

vojtisek2007
19. dub 2011

@gabikri no musela by ti PN vystavit s datem před 1.4., to by pak šlo, ne ? když jsi byla 31.3.2011 nemoc.pojištěna a za březen ještě v dubnu zaplatíš zálohu

vojtisek2007
19. dub 2011

@gabikri navíc kdyby ses znovu k nemoc.přihlásila, tak na mateřskou dosáhneš v pohodě, protože splníš jak 270dnů za dva roky před porodme i 180jako platící osvč a po třech měsících budeš mít nárok na PN, pokud bys obnovila např. od 20.4.2011....záleží na tom, jak se k tomu postaví mudr. a k jakému datu ti bude schopna vystavit neschopenku a hlavně kdy ti skončila účast na nemoc. pojištění - tuším že i pro osvč platí 8dnů ochranná lhůta pro nástup na PN

gabikri
19. dub 2011

@vojtisek2007 : já jsem neschopenku ukončila po pěti měsících k 30.3. a od 1.4. jsem přerušila živnost, takže co teď? 😉 Když se k Mudr. objednám a HCG bude pozitivní, napíše mi nechopenku klidně hned, vzhledem k minulým dramatickým průběhům, ale jen jestli mi to bude co platné? Mám si jít zase jako obnovit živnost? Díky moc, mám z toho nervy na pochodu 😉

vojtisek2007
19. dub 2011

@gabikri tak te´d jsem to ještě hledala, i u osvč je ochranná lhůta - 7dnů u tebe tedy 1.4- 7.4- takže jestli ti mudra v tomhle rozmezí napíše PN budeš mít na ní znovu nárok až do porodu, mateřskou jako takovou bys asi neměla, páč tam je ochranná lhůta 180dnů a to nestihneš.
Nebo teď živnost obnovit, začít platit zálohy po třech měsících máš nový nárok na PN a budeš mít nárok i na mateřskou

vojtisek2007
19. dub 2011

@gabikri ono nezáleží na tom,kdy jsi ukončila neschpenku,ale k jakýmu datu budeš odhlášená na ossz z nemoc.pojištění

gabikri
19. dub 2011

@vojtisek2007 : já myslím, že Mudra by mi to zpětně napsala, kdybych jí vysvětlila, co se stalo, ale teď nevím, co je pro mě lepší finančně? Kdybych šla marodit v té ochranné lhůtě, tak bych měla PN pořád tu vysokou? Anebo už podle nových zákonů? A kdybych obnovila živnost, tak by mi to počítali z čeho? Z těch třech měsíců ?

gabikri
19. dub 2011

@vojtisek2007 : no odhlášená budu asi k 1.4. tak jsem to psala do formuláře 😉

vojtisek2007
19. dub 2011

@gabikri - no to co jsi zaplatila v 2010, ta by braly po strop 3415/měsíčně, takže kdybys v prosinci 2010 např. zaplatila 6000, ta by ti z toho vzali jenom těch 3415☹ podle nových pravidel, a kdybys živnost obnovila, tak podle mě by brali zálohy jenom po tom obnovení...pokud bys šla teda po třech měsících na Pn, tak tři, pokud bys platila zálohy dýl, tak třeba 5,6 záloh, co bys stihla, myslím, že by nebrali v potaz ty před, ale tím si jistá nejsem...to chce někde zjistit.

gabikri
19. dub 2011

@vojtisek2007 : takže co bys radila? Tu PN v té ochranné lhůtě? 😉

vojtisek2007
19. dub 2011

@gabikri já bych asi volila tu druhou varinatu - obnovit živnost a po třech,čtyrech měsících PN a pak mateřská, při té ochranné lhůtě na mateřskou nedosáhneš a měla bys 4letý rodičák - nemůžeš si vybírat roky....☹ , ale kdyby ti 4letý rodičák nevadil, tak bych šla asi na PN v ochranné lhůtě

gabikri
19. dub 2011

@vojtisek2007 : a kolik bych si musela platit ty tři měsíce, abych vůbec měla nějakou slušnou mateřskou?

gabikri
19. dub 2011

@vojtisek2007 : už jsem si to našla, něco okolo 14tisíc abych měla to maximum, že? A kolik bych pak měla mateřskou, to nemůžu najít 😉