Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

moonitt
29. lis 2010

@lendaw
Ahojky,vídím,že jsi zkušená rádkyně všech maminek🙂 Nevíš náhodou jestli když bych těď z nem. pojištění u OSVČ nastoupila na neschopenku (abych měla nemocenskou) a poté před porodem bych chtěla mít mateřskou vypočítanou od zaměstnavatele jestli je to možné? Podotýkám, že nyní ještě pobírám RD za první dítě.

missa1
29. lis 2010

Ahoj holky, proč je důležité provést prosincovou platbu za nem. poj. ještě do konce roku 2010, když je pojistné splatné od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce. Na sociálce mi dnes řekli, že to může být až v lednu.

zozinka
29. lis 2010

ahojky,našola jsem tuto diskuzi a potřebovala bych poradit.v lednu mi skončí RP a měla bych nastoupit do práce,ale nemám školku ,tak budu muset dát výpověď.uvažuju,že bych šla pracovat jako OSVČ.ale chce druhé mimi.potřebovala bych poradit co všechno,kolik a jak dlouho bych musel paltit,abych měla pak nárok na nemocenskou a MD,jelikož budu muset pak na rizikové?..moc vám děkuji za radu...

j.a.n.i
29. lis 2010

@moonitt Nene, to není na maximální nemocenskou, to je vypočtené důchodové, k té záloze na nemocenské ve výši 1007,- jak si psala, že bys chtěla platit.

cacorka
2. pro 2010

Ahoj holky, a jak je to s mateřskou, na kterou holka nastoupila v 2010 a pokračuje do 2011? Ta se bude taky přepočítávat dle nových pravidel? Jedná se mi o to, že kamarádka jednorázově doplatila do maximální částky nemocenské. Děkuji

andula1032
7. pro 2010

ahojda holky jsem na neshop z duvodu těh.a porodu ted 27.12.10. mam 6 tydnu po porodu tak se chci zeptat Ukončím neschop.a pujdu zažádat o rodičak a porodný .Zalohy na nemocen.pojištění budu platit od ledna 56kč toje taky za prosinec že nebudu celý měsíc na nesch.A ještě se zeptám na placení záloh soc. a zdrav. když budu na rodičáku a převedu to na vedlejší tak zálohy neplatím nebo jak to je Ještě jednou dík Vojtiškovi ten mě poradil perfektně penízky super Díky za odpověd

j.a.n.i
7. pro 2010

@andula1032 Abys to mohla převést na vedlejší a neplatit zálohy na sociální a zdravotní, tak nesmíš platit nemocenské. Pokud budeš platit nemocenské i v roce 2011, tak máš činnost hlavní a musíš platit zálohy 1807 na sociální pojištění.

andula1032
7. pro 2010

Aha ,takže nevadí když nezaplatím nemocenskou za ten nedokoénčený prosinec vyplatí mě ty poslední peníze bez problému Jo a Jani nevíš jak ten zbytek mého dotazu díkas

j.a.n.i
7. pro 2010

@andula1032 To by měli, ale 100% to nevím, ujistila bych se na sociálce nebo těch 56,- za prosinec poslala. Jinak pokud to převedeš na vedlejší, tak bys měla platit zálohy podle toho co ti vyjde v přehledu za rok 2010, ale jde nahlásit na sociálce, že nebudeš mí defacto žádné příjmy a zálohy úplně zrušit. Na zdravotní je na to dokonce přímo kolonka v přehledu.

myisiska1
8. pro 2010

Ahoj maminy, potřebovala bych poradit. Sice jsem pročítala posledních pár stránek diskuze, ale nikde jsem nenašla, co potřebuju. Můj dotaz je stručný. Musím ukončit (nebo přerušit) činnost, při nástupu na mateřskou nebo si k mateřské můžu na ŽL vydělávat jako doposud, aniž bych přišla o nějaký příspěvek? Díky

aktekram
8. pro 2010

Dotaz: kdybych šla od 1.1.2010 na neschopenku, počítá se tato doba pracovní neschopnosti do 180 dnů účasti před nástupem na PPM ???
Mám účast na nemocenském vypočtenou, že mi tak tak vyjde, na PPM budu nastupovat 17.3.2011, ŽL mám na vedlejší činnost, teď si platím 1000Kč od srpna 2010 nemocenské, a přemýšlím jak se k tomu postavit od nového roku.

aktekram
8. pro 2010

@myisiska1 při pobírání PPM nesmíš živnost osobně vykonávat, živnost však nemusíš přerušit stačí když na ČSSZ podepíšeš čestné prohlášení o tom že živnost osobně po dobu pobírání PPM nevykonáváš. Při pobírání rodičovského příspěvku si můžeš přivydělávat jak chceš, jen musíš mít zajištěnou 24hod. péči o dítě (tzn. nesmí navštěvovat jesle, školku)

vojtisek2007
8. pro 2010

@aktekram dny na PN se ti započítají do těch 180 😉 a jestli chceš jít od 1.1.2011 na PN, tak hlavně abys měla doplaceno nemoc.do maxima....jinak klidně můžeš

@myisiska1 jak už psala akteram - na OSSZ podepíšeš čest.prohlášení, že po dobu pobírání PPM nebudeš činnost vykonávat osobně, v tom období pak nefakturovat, žádný náklady a tak....

aktekram
8. pro 2010

@vojtisek2007 mě nejde o max. PPM, hlavně abych vůbec nějakou pak měla a mohla si zvolit tříletý rodičák 😉

pukanka
8. pro 2010

@aktekram: nemocenská se ti do těch 180 dní počítá....a budeš mít odpracováno 270 dní za poslední 2 roky před nástupem na mateřskou, tj. 17.3.2011? pokud ne, tak nebudeš mít na mateřskou nárok.

aktekram
8. pro 2010

@pukanka já byla zaměstnána do 20.2.2010 (po ukončení první PPM mi přišla výpověď) takže odpracováných 270 dní mám určitě (doufám že i PPM se počítá do těch 270dní???)

pukanka
8. pro 2010

S ppm je to stejné jako s nemocenskou, takže to máš v pohodě......doporučuju ti nastoupit na nemocenskou už v průběhu prosince, dostaneš nemocenskou proplacenou už od 15. dne, od ledna až od 22. dne 😉 🙂 já jsem taky teď nastoupila.......

aktekram
8. pro 2010

jo ale to nejdřív musím ukončit rodičák ☹

vojtisek2007
8. pro 2010

@aktekram to nemusíš, můžeš pobírat nemocenskou i rodičák najednou, rodičák musíš stopnout až při nástupu na mateřskou 🙂 a s tím nástupem má pukanka pravdu, jestli na ní opravdu půjdeš, jdi do konce roku....pak budeš placená až od 22 dne, což je skoro měsíc bez peněz ☹ takhle jen 15

aktekram
9. pro 2010

A při neschopence už neposílám žádné zálohy, že? A PPM se mi bude počítat jen z plateb poslaných před neschopenkou (za posledních 12 měs.), takže u mě jen z 5000 (platím si až od srpna ☹ )

vojtisek2007
9. pro 2010

@aktekram jojo, při PN se zálohy neposílají a berou se jen ty poslané před PN, takž doplatit a šup na PN 🙂

aktekram
9. pro 2010

@vojtisek2007 poslední dotaz kolik můžu teď v prosinci teda poslat peněz na nemocenské???

vojtisek2007
9. pro 2010

@aktekram no tak abys dosáhla na max mateřskou, musíš mít na měsíc zaplaceno 1100,- tak si to spočítej...píšeš, že platíš teprve od sprna, takže srpen,září,říjen,listopad,prosinec - 5*1100=5500, ty ostatní měsíce před srpnem budeš mít vyloučené, protože jsi nebyla účastna nemoc.pojištění, nebo jsi si platila před tím srpnem třeba tu minimální zálohu 56,-Kč ???? To by sis pak musela doplatit. A jinak,jestli budeš nastupovat na PN ještě teď v prosinci, nezapomeň potom ještě v lednu poslat zálohu, stačí minimální těch 56,- ale musíš, protože se platí zpět, takže v lednu vlastně posíláš za prosinec, který jsi nebyla celý na PN, to si pohlídej, jinak ti PN nedají a ani mateřskou, protože nezplatíš včas a nemoc.pojištění ti zanikne.

aktekram
9. pro 2010

@vojtisek2007 platím až od srpna, protože jsem se k nemocenskému přihlásila až 23.8.2010 😉 v lednu zálohu ještě pošlu 😉 . Děkuji moc za radu. Na PN nastoupím příští týden 😉

tynucha
9. pro 2010

Ahoj holky, znamená to tedy, že pokud mám na mateřskou nastoupit 1.ledna 2011, měla bych v půli prosince (tedy 2 týdny předem) nastoupit na PN, aby se mi PPM počítala hned od prvního dne a ne až za 3 týdny po nástupu na mateřskou? Chápu to dobře? Myslela jsem, že ty neplacené 3 týdny platí jen u nemocenské, ne u mateřské.

vojtisek2007
9. pro 2010

@tynucha - u neschopenky je prvních 22dnů neplacených (po novu od 1.1.2011), po staru 15dnů doma zadara, proto když by akteram stejně nastupovala na PN ale až příští rok, vyplatí se jí nastoupit na PN ještě do konce roku 2010, víš, mateřská je placená hned od začátku, neboj 🙂

tynucha
11. pro 2010

Aha už to chápu, to se mi docela ulevilo. Mě by ani nepřekvapilo, kdyby páni poslanci dali osvč maminám 3 neplacený týdny na začátku mateřské, jsme od nich zvyklé na ledasco, že?

gabikri
11. pro 2010

Ahojky kočky, jdu k vám na radu 😉

Jsem OSVČ cca pět let a protože se mi nedařilo a stále nedaří delší dobu otěhotnět, začala jsem to řešit pomocí doktorů. Základní nemocenské pojištění si již platím už asi tři roky a tento rok jsem si zcela cíleně začala posílat částky vyšší, protože jsem počítala, že otěhotním. Momentálně jsem od 29.10. na nemocenské, protože těhotenství sice bylo, ale přišla jsem o to. Další plánovaný pokus mám na leden / únor 2011. Centrum asistované reprodukce kam chodím raději nechává ženy na neschopence, pokud chtějí, což mi z pochopitelných důvodů vyhovuje 😉
Před nástupem na PN jsem měla zaplaceno cca asi 12 tisíc za posledních 12 měsíců. Předevčírem mi přišla první nemocenská a bylo to asi 11 tisíc ( 617kč na den) prvních 14 dní nezapatlili.....holomci 😀
Co se chci zeptat 😉
Když budu nadále marodit ještě delší dobu.........může se stát cokoliv, otěhotním, budou zase komplikace, rizikové atd...................budu dostávat těch 617,- na den celou dobu? Vím, že jsou od nového roku nějaké změny, ale nějak se v tom neorientuji, jestli se to týká i těch, co nastoupily na PN v r. 2010. Taky by mě zajímalo, jak by to bylo, kdybych otěhotněla, z čeho by se mi vypočítala mateřská? Pochopila jsem, že se počítá z 9 měsíců a to by asi bylo špatné, takže bych šla rovnou na rodičák? S rizikovým těhotenstvím na 99% počítám vzhledem k mým komplikacím a věku. Takže jak to nejlépe udělat, pokud otěhotním? Pokud ne, tak je jasno..................neschopenku ukončím 😉 Moc děkuji za jakékoliv rady 😉

vojtisek2007
11. pro 2010

@gabikri ahoj, pokud zůstaneš pořád na neschopence, znovu otěhotníš,zůstaneš tedy na rizikovém, tak máš nárok 6-8týdnů před porodem na mateřskou (PPM, která trvá 28týdnů) počítá se z 12ti záloh před nástupem na ni...takže u tebe vlastně těch 12záloh před nástupem na nemocenskou (když budeš navazovat mateřskou po neschopence) - mateřská je trochu vyšší (vypočítává se jinak) , ze zaplacených záloh co máš ty bys měla mít mateřskou kolem 25-26.000,-Kč. Jinak těch 617ti zůstane na celou neschopenku, to se nemění.

gabikri
11. pro 2010

@vojtisek2007 : moc děkuji, to je skvělá zpráva 😵 😵 😵 Snad to vyjde 🙂 Jenom lituji, že jsem to asi špatně pochopila a dala jsem tam málo peněz...........kolik mělo být to roční maximum? 😉 Ale co už, už takhle je to hodně super 🙂