Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

viktora
15. led 2009

ježíš tak to budeš hodná protože právě sestřička mi říkala já byla ráno tři hodiny na cukrovce tak jsem se jí ptala jak to funguje a právě že mi říkala že neschopenku musí ukončit že se s tím ještě nesetkala aby někdo byl na neschopence do porodu tak jsem si vzpoměla na tebe že ti to pálí a že mi poradíš

vojtisek2007
15. led 2009

viktora - jo jo neschopnka kvůli rizikovému těhu musí být ukončena nejpozději 6týdnů před termínem porodu, ale pak na ní budeš normálně dál, jenom to bude mít jiný označení....určitě ti napíše co a jak máš chtít 😀

viktora
15. led 2009

právě že mi sestřička říkala že se s tím ještě nesetkala a že to prostě nejde tak jsem zase začala tak trochu panikařit co a jak mám dělat takže se mám s doktorem domluvit a on mi ukončí neschopenku a vystaví mi jinou neschopenku?Nebo jak tomu mám rozumět abych mu to pak vysvětlila a nevypadala jako tele

vojtisek2007
15. led 2009

viktora - tak už jsem to našla - v zákoně to stojí přesně takhle :

Pokud žena nesplňuje podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství, protože nesplnila potřebnou dobu účasti na nemocenském pojištění, ale splňuje podmínky nároku na nemocenské, náleží jí tzv. nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu do konce šestého týdne po porodu.
Lékař rozhodne o vzniku pracovní neschopnosti pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu a její pracovní neschopnost ukončí 6. týdnů po porodu

- no takže ty si necháš vystavit na OSSZ (nebo v práci ) potvrzení že ti nezvniká nárok na mateřskou z důvodu nesplnění těch dnů - to potom ukážeš svému gyn a je to....a budeš jí mít ještě 6 týdnů po porodu (to jsem vůbec nevěděla 😅 ) a pak si zažádáš o rodičák - v té čtyřleté verzi

viktora
15. led 2009

dobře tak já příští týden sjedu na OSVČ a poptám se na to doufám že budou vstřícnější než před půl rokem když jsem právě žádala o radu a oni že mám počkat až jak budou nový zákony a vlastně mi vůbec nic neporadili tak ted tam půjdu a pak ti dám vědět jak jsem pochodila hrozně moc děkuji zase jsem o něco klidnější nejhorší je že člověk má plno starostí a někdy si vůbec neví rady jako já ted tak díky moc

vojtisek2007
15. led 2009

no jen aby tě nehnali, že jedeš moc brzy ..... uvidíš, každopádně se nenech odbýt - máš na to nárok, tak ať koukají sepisovat....určitě napiš. ahoj

viktora
15. led 2009

a ještě se jenom pozeptám nemusím přerušit živnost a myslíš že budu splnovat ty podmínky nároku na nemocenské?

vojtisek2007
15. led 2009

nárok na nemocenskou máš po třech měsících co začneš platit nemocenské pojištění - takže to jak jsem pročítala zpátky, tak máš....živnost přerušovat nemusíš, prostě budeš jako kdyby jsi byla nemocná - to taky živnost nepřerušuješ....

viktora
16. led 2009

tak jo díky moc uvidím co mi řeknou na sociálce ale aspon tam nebudu vypadat jako blbec

viktora
16. led 2009

ted koukám že jsi mi včera psala že je to brzy, na tu mateřskou bych měla nastoupit v polovině března tak myslíš že to mám nechat až na únor?

vojtisek2007
17. led 2009

viktor - já nevím, jestli tam budeš mít cestu okolo, tak tam zkus zajít a pozeptat - třeba ti to potvrzení dají hned - nevím,jak tohle chodí.....ale aby tě zase nějaká ta "důležitá" úřednice neposlala někam, že jdeš brzy 😀

veve87
17. led 2009

Ahoj, všimla jsem si že tady hezky radíte budoucím maminkám. Jmenuju se Verča a moc by mě potěšilo, kdybyste mi vojtiško odpověděla na mé otázky.
Je mi 21, jsem čerstvě těhotná a bez práce. Po skončení školy v r. 2006 jsem měla práci na hl.pr.poměr se smlouvou jen 2 měsíce. Od té doby jsem byla doma a měla různé přivýdělky a brigády, ale bez potvrzení. Na úřadu práce nejsem evidována více než 2 roky a už rok a půl si neplatím zdravotní pojištění. Mám v plánu v nejbližší době si ho jednorázově doplatit.
Přítel přišel o práci a proto teď řešíme, jestli mám vůbec nárok na mateřské dávky po porodu i před porodem. Všimla jsem si, že tady radíte jedné slečně , aby nastoupila v těhotenství ještě do tpráce na hl. prac. poměr, a na konci zkušební doby aby odešla z důvodů těhotenství.
Těším se na Vaší brzkou odpověď a předem děkuju. Veronika

vojtisek2007
17. led 2009

Ahoj Verčo,
no ono to není zas tak jednoduchý - na to aby ti vznikl nárok na mateřskou (PPM - která se pobírá od 6-8 týdne před porodem a celkem trvá 28týdnů) musíš být účastna v posledních dvou letech 270 dnů nemocenského pojištění (pozor zdravotní s tím nesouvisí - nemocenské pojištění se platí na OSSZ - platíš si důchodové a nemocenské), a musíš mít zaměstnavatele, nebo mateřskou čerpat z titulu ochranné lhůty, která je pro těhule 180 dnů od zkončení prac.poměru....
V té situaci co jsi teď - bez práce, bez pojištění - máš tuto variantu - ode dne porodu budeš dostávat rodičovský příspěvek ve čtyřleté verzi - tzn. do 21měsíců dítěte 7600kč a pak do jeho čtyř let 3800,-kč. Pak by jsi ještě mohla žádat o přídavek na dítě, příspěvek na bydlení apod - tam už se posuzují příjmy. Na rodičovský příspěvek máš zákonem nárok bez ohledu na výši příjmů.

Když by jsi chtěla mít i tu mateřskou před porodem, tak bys musela teď nastoupit do práce - přečkat zkušebku - a je to - pak můžeš až do porodu jít na rizikové těhu - do těch 270dnů které na mateřskou musíš splnit se počítá i nemocenská....nebo nastoupit do práce a chodit do ní až do nároku té mateřské, vůbec nemusíš na neschopenku jit....ale když už těhu jsi, nevím jestli by jsi stihla splnit těch 270dnů do nástupu na mateřskou, přece jenom je to 9měsíců a těhu taky, tak nevím no....
Každopádně kdybys do práce nastoupila,přečkala tu zkušebku, aby tě pro těhu nevykopli, šla na nemocenskou a stejně nesplnila těch 270dnů tak ti neschopenku pro rizikové těhu 6týdnů před porodem ukončí a dostaneš novou neschopenku, která se jmenuje nemocenské poskytované v souvislosti s porodem a trvá 6týdnů před a 6týdnů po porodu...a potom si zažádáš o rodičák - zase v té čtyřleté verzi - jinou verzi si může vybrat pouze ten, komu vznikl nárok na tu mateřskou - což ty asi opravdu nestihneš...
Doufám, že to není moc zmatený, kdyby něco, klidně si piš o info dál, budu vysvětlovat a zjišťovat 😉

lucynova
11. únor 2009

Dobrý den, chtěla jsem vás poprosit o radu. Volala jsem i na OSSZ, ale nebyli mi schopni pořádně odpovědět. Jsem osoba OSVČ platím si řádně sociální i s nemocenskou, kterou jsem si navýšila na 500kč. Vím, že mateřská se mi bude vypočítávat z výše nemocenského pojištění, tak bych si ho ráda i ještě navýšila, ale nikdo mi není schopný říct, kolik si tedy můžu platit a kolik pak dostanu. Není na to třeba nějaká tabulka? Abych věděla jakou mateřskou budu pobírat podle výše nemocenského pojištění? Moc děkuji za odpověd a radu🙂 Lucie

vojtisek2007
11. únor 2009

lucy - výše mateřské se bude počítat z celé zálohy kterou platíš na OSSZ - z důchodové části i z nemocenské

lucynova
12. únor 2009

Děkuji moc za rychlou odpověď. Nevíte ještě prosím, jak si tedy mohu udělat výpočet, abych věděla kolik budu tedy mateřskou pobírat?

nextttime
15. únor 2009

zdravím všechny.

řeším podobné dilema, jako ostatní přispěvatelky. ráda bych se tedy zeptala vojtiska, odkud čerpá info, že "výše mateřské se bude počítat z celé zálohy, kterou platíš na OSSZ - z důchodové části i z nemocenské"? na webovkách sociální správy je psáno, že: "Pro OSVČ je, při splnění zákonem stanovených podmínek, povinná účast na důchodovém pojištění a platba příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Nemocenské pojištění je dobrovolné. Z nemocenského pojištění OSVČ je poskytováno nemocenské a peněžitá pomoc v mateřství."

a doufám, že tento odkaz na kalkulačku pro výpočet mateřské ze stránek ministerstva práce a sociálních věcí nebude brán jako odkaz na firmu, který je v této diskuzi zakázán http://www.mpsv.cz/files/clanky/5748/PPM3112200...
DVZ = denní vyměřovací základ pro dosazení do kalkulačky buď najdete na své výplatní pásce (zaměstnankyně) nebo v přehledu pro OSSZ za minulý rok + od ledna 2009 si tento DVZ určíte samy a podle toho úměrně navýšíte platby nemocenského pojištění. potud tedy nejsou žádné pochybnosti.

problém ovšem nastává ve chvíli, položíte-li někomu dotaz, jak se vlastně bude taková PMM vypočítávat - dejme tomu - pro OSVČ, která bude nastupovat na mateřskou dovolenou v říjnu 2009, přičemž navíc část těhotenství stráví na nemocenské. je toto někdo schopen rozlousknout?

bude se PMM počítat ze záloh zaplacených v 2008 a uvedených v přehledu za rok 2008? nebo se bude vycházet z "posledních 12 měsíců před tím, než sociální událost nastala" (opět čerpám z výkladu nového zákona, publikováno na stránkách OSSZ), což by znamenalo kombinaci DVZ ze dvou různých systémů, ovšem propočítání dávek už jen podle nového systému?

a otázka poslední: jakým by výši PMM ovlivnilo to, že by OSVČ byla na nemocenské - dejme tomu - tři měsíce před nástupem na PMM (tzn. 6 týdnů před plánovaným porodem)? (bohužel se nejedná o rozmar, ale skutečné zdravotní důvody) Za kalendářní měsíc, kdy je OSVČ na nemocenské totiž nevzniká povinnost platit pojištění. v tom případě ale zase dochází k "rozmělňování" DVZ, pokud je můj výklad správný?

nejsem ani zdaleka odbornicí na dané téma, snažím se jen sehnat ty správné informace pro sebe a případně se o ně podělit s ostatními. tety na OSSZ jsou zmatené jak polární motýli a tváří se, že ty dávky rozdávají ze svého a neporadí a neporadí a neporadí... ☹

vojtisek2007
15. únor 2009

nexttime -
od 1.1.2009 prošel zákon o nemoc.pojištění spoustou změn - jedna z nich je, že nemocenské pojištění už je také povinné (stejně jako důchodová část) - počítá se s oběma zálohama - z těch se určí výše vyměřovacího základu pro výpočet denní dávky pro PPM - když jsi zaměstnanec tak se ti taky bere vyměřovací základ a nerozkládá se to na důchodové a nemocenské....
PPM se počítá ze záloh 12měsíců předcházející před vznikem nároku na mateřskou - když budeš tři měsíce na neschopence - tak se ty tři měsíce přeskočí a posune se to o další tři měsíce zpětně a při výpočtu se odečtou dny nemoci od dnů, kterými se dělí sečtený vyměřovací základ.
6týdnů před plánovaným porodem už neschopenku mít nemůžeš - ta musí být ukončena nejpozději právě těch 6týdnů před a nastupuje se na PPM.

A ještě jedna velká změna proběhla - dřív šlo, že když matce nevznikl nárok na PPM - mohl si o ni fiktivně požádat otec dítěte - hlavně tam šlo o to, že při rodičáku mohli volit jeho délku - nemuseli se spokojit s pomalou čtyřletou verzí - od 1.1.2009 už to bohužel nejde - protože po změně zákona by otec musel fakticky "ukončit" zaměstnání a fakticky 7týdnů po porodu nastoupit nejdříve na PPM a následně na rodičák.

nextttime
15. únor 2009

moc děkuji za odpověď. akorát jsem nepochopila, proč moji situaci rozebíráš jako situaci zaměstnance, když v mém dotazu zcela jasně jde o OSVČ. o fiktivní rodičovskou dovolenou otce už jsem se tedy nezajímala vůbec, ale budiž...

kolem a kolem, chápu to tedy dobře, že a) informace na stránkách MPSV jsou zastaralé, nesprávné a zavádějící? b) informace na stránkách sociální správy (kterékoliv pobočky) včetně výkladu příslušného zákona jsou nesprávné? pak je ovšem tedy skvělé, že existují tyto stránky... díky.

vojtisek2007
16. únor 2009

nexttime -
to, co jsem popsala víš je trochu srozumitelnější výklad nového zákona, zcela souhlasím s výkladem na stránkách ČSSZ, co se týče stránek MPSV nevím, tam nic nekonzultuji ani nečerpám informace.
Příklad zaměstnance jsem uvedla proto, aby to bylo jasnější s těmi vym.základy a za info ohledně fiktivní rod.dovolené otce se ti tedy omlouvám.....
A tyto stránky extistují pro ty, kteří potřebují poradit, ať ohledně mateřských, nebo při potížích s kojením nebo se zaváděním příkrmů - když si dokážeš informace poshánět a vysvětlit sama, tak se podle mě, nemáš zde na co ptát....A jinak není za co 😲

majdam
18. únor 2009

Ahoj holky, potřebovala bych poradit. V prosinci jsem se vrátila po 2,5 letech z Anglie. Od té doby jsem na pracáku a hledám práci. Až minulý týden jsem dostala nabídku práce jako OSVČ. Ale tento týden jsem zjistila, že jsem těhotná. Bylo to neplánované, takže mi to docela zamíchalo kartami. Do práce mám nastoupit od začátku března. Teď nevím co mám dělat, jestli nastoupit do práce, nebo zůstat na pracáku déle. A jak by to pak bylo s vyplácením mateřské a rodičovské. Může mi prosím někdo šikovný poradit? Děkuji za odpověď

jajik25
18. únor 2009

Ahojky holky nevíte náhodou někdo do jaké doby je sociálka podle zákona vyplatit rodičovský příspěvek?Díky za odpověď

viktora
24. únor 2009

ahoj vojtíšku už jsem tady dlouho nebyla ale dneska jsem byla konečně na ty sociálce sice na mě byli velice příjemný ale moc moudra jsem nepobrala tak jak jsi mi psala že bych měla mít tu neschopenku do porodu a pak po porodu bych nastoupila hned na rodičák a na sociálce by mi měli napsat to potvrzení že nevzniká nárok na mateřskou z důvodu nesplnění 270dní pojištění,tak mi tam řekli že gynekolog mi má ukončit neschopenku, dá mi prý žádost o výplatu PPm, na sociálce mi ji asi zamítnout, pak mi dají ten papír že nemám nárok a gynekolog by mi měl prodloužit neschopenku ale jinak že neví,že by taky ještě šlo že by mi ukončit neschopenku a znova vystavil ale na jinou diagnozu třeba prý na chřipku ale to se mi zdá divné 6týdnů před porodem dostat chřipku tak nevím v pondělí jdu na kontrolu a uvidím co z pana doktora vypadne.Jinak si od konce ledna píchám inzulín dostala jsem cukrovku ale jelikož mám averzi na jehly tak mi to musí chudák píchat přítel anebo dcera a ještě si k tomu musím měřit cukr pořád ho mám vysoký píchám si 3x denně 8jednotek ale nic moc takže radost.No jsem zvědavá jak to semnou vyřeší dokonce si paní za přepážkou nevěděla rady a musela přijít jiná paní její nadřízená prý jsem tam skoro jediná ,takový případ ,že nemají zkušenosti,ale jsem z toho celá na větvi,jak to dopadne.V pondělí jdu na kontrolu tak se zkusím zeptat ale nevím jak to dopadne.Píšu ti hlavně proto aby jsi věděla jak jsem dopadla.

vojtisek2007
25. únor 2009

ahoj Viktora - no to teda koukám jak blázen - ikdyž na sociálce nikdy nic pěknýho nebo vstřícnýho nečekám...ale tohle - no každopádně si tvrdě stůj za svým, máš na to nárok...a jít na jinou neschopneku s chřipkou, no to si snad dělají legraci....s tou cukrovkou mě to moc mrzí, doufám, že se ti to zlepší a hlavně vydrž, už ti zbývá jenom kousek....Kdybys byla z našeho okresu, klidně bych ti to šla vyřídit 😀 baby jedny zatracený. Zase se ozvi jak to s tebou vypadá...držím pěstičky.

viktora
25. únor 2009

ahoj vojtíšku já jsem ode Dvora Králové n.l. takže jezdím na sociálku do Trutnova a odkud jsi ty.Taky mě to docela překvapilo byla jsem tam s přítelem aby taky věděl co a jak a vůbec jsme to nepochopili.Ta CHŘIPKA MĚ TAKY PŘEKVAPILA ŽE JE TO DOCELA BLBOST.No uvidíme v pondělí co mi řekne gynekolog protože sestřička toho chudák taky moc neví.Jinak asi budu do porodu, já vlastně ani nevím co budu těch 6neděl,určitě bez peněz a bez neschopenky,jsem úplně z toho hotová.Jediný je že od porodu si zažádáme o ten rodičák a to snad už něco začne chodit protože od září jsem neviděla ani korunu vem si že přítel invalida bere 5200,- z toho platí 1200,-alimenty já mám s manželem společnou péči takže peníze žádný protože k němu nechce a je jí 18let a já s tím nic nenadělám,ještě že mám aspon živnost a pomáhá my přítel jinak nevím z čeho by jsme žili.Je to bordel v tom státě.No snad po porodu budeme brát aspon přídavky nebo něco podobnýho.Určitě se ti zas ozvu,ale díky moc za tvoje rady,aspon jsem tam nevypadala jako blbec. 🙂

vojtisek2007
25. únor 2009

viktora - bohužel jsem z okresu Jindřichův Hradec, takže docela z ruky 😀 , ale tyhlety báby mě fakt točí...jak člověk trochu neví, nebo ikdyž ví jen je trochu víc poddajnej, jsou schopné ho posílat od čerta k ´dáblu....já vím, že ne všechny jsou takové, ale 90% jo. A naprosto souhlasím, že náš stát je jeden velkej bordel 😠

ibisek
27. únor 2009

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Od května loňského roku jsem OSVČ, bohužel sem si neplatila nemocenskou. Až nyní jsem zjistila, že pokud si budu chtít pořídit mimčo bude lepší si nemocenskou platit. Do května jsem byla jako zaměstnanec. Takže pokud to dobře chápu: teď si budu muset minimálně 6 měsíců platit nemocenskou abych v případě otěhotnění měla nárok na mateřskou. A jak je to v případě rizikového těhotenství? Na co mám a nemám nárok? Víte někdo přibližné částky a kolik se vyplatí platit nemocenskou? Děkuji moc

vojtisek2007
27. únor 2009

ibisek - na to aby ti vznikl nárok na mateřskou když jsi osvč musíš být účastna 270dnů na nemoc.pojištění počítáno za 2 roky zpět před porodem resp.před nástupem na mateřskou. Pro dostačující mateřskou stačí platit nemocenské kolem 500,-Kč. Když si nemoc. platit nebudeš, nebudeš mít nárok ani na mateřskou ani na nemocenskou v případě rizikového těhu - neschopenku můžeš čerpat po 3měsících placení nemocenského pojištění.

viktora
2. bře 2009

ahoj vojtíšku tak mě napadlo se tě ještě zeptat,sice jdu dneska na gynekologii,ale přesto mě to vrtá hlavou.Kdybych nebyla na neschopence tak před nástupem na mateřskou,i když mi nevznikl nárok na PPM,tak co by vlastně semnou udělali,mě vůbec nenapadlo se zeptat.Jsem na neschopence, u doktora se chci zeptat jestli mi teda proslouží neschopenku když nemám nárok na PPM, ale to mi musí dát zas nějakou žádost.Ale kdybych nebyla na neschopence, tak na co bych vlastně před porodem šla?Nějak tomu nerozumím.Jestli se mám nechat uschopnit nebo co ty myslíš.Snad si mě pochopila možná se neumím vyjádřit.No jsem zvědavá co s pana doktora vypadne.

vojtisek2007
2. bře 2009

viktora - když ti nevystaví tu druhou neschopnost pro to těhotenství - už zase nevím, jak se to jmenuje (ikyž musí) tak bys nenastupovala nikam - byla bys bez peněz - a ode dne porodu bys rovnou žádalal o rodičák, který bys dostala v té nejpomalejší verzi -nemohla by jsi si zvolit ty roky - ale těch 6týdnů je prostě "lichých" to bys němal nic - musíš z nich dostat to "nemocenské poskytované v souvislosti s porodem" - to budeš mít 6týdnů před a 6týdnů po a pak přestoupíš na rodičák a můžeš si vybrat na kolik let ho chceš....