Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

modra_slunecnice
11. kvě 2010

vojtisek2007 : počkej, já si platím sociální a zdravotní pojištění a nemám nárok na žádný dávky ???? to jako fakt ??? a jaký je rozdíl mezi mnou a zamestnanecem ? za zaměstnance to platí zaměstnavatel a já si sociální a zdravotní platím sama. Tím nemocenským jsem myselal tech cca 200 kč měsíčne co se platí naví abych měla nárok na nemocenskou když mám neschopenku, to mě chceš říct že i dkyž platím jako mourovatá tak nemám nárok na mateřsko ???? těch 180 dní je pracovních nebo kalendářních a počítá se do toho i ty 3 měsíce co se to musí platiti abych na to měla nárok ?

j.a.n.i
11. kvě 2010

No, za zaměstnance to sice platí zaměstnavatel, ale o to dostane ten zaměstnanec méně, takže rozdíl tam není, ty se můžeš rozhodnout, zda nemocenskou část platit budeš nebo ne a můžeš si zvolit kolik budeš platit a podle toho ovlivnit výši mateřské a nemocenské, kdežto zaměstnanci to mají striktně dáno, takže v tomhle jsou OSVČ sakra zvýhodněni.

vojtisek2007
12. kvě 2010

modra slunecnice - platíš zdravotní - protože máme bezplatné zdravotnictví, to s mateřskou (neschopenkou) nesouvisí, pak platíš na OSSZ - důchodové a nemocenské - důchodové je povinné a nemocenské si může osvč vybrat zda si ho platit chce a v jaké výši, podle toho potom dostane korunky když marodí nebo když jde na mateřskou...logicky když si osvč nemocenskou část neplatí, nemá na žádné dávky (mateřská,nemocenská) nárok.....Ty kdyby ses přihlásila od zítra, tj.13.5.2010 k nemoc. pojištění tak splníš těch 180dnů (počítají se kalendářní dny) k 9.11.2010 - k tomu datu bys mohla nastupit na mateřskou abys na ní měla nárok....ale to je pro tebe pozdě. Ale když se od zítra přihlásíš, za tři měsíce tzn. 13.srpna ti vznikne alespoň nárok na nemocenskou a na nemocenskou v souvislosti s porodem (to je hlavně fajn proto, že máš taky možnost volby roků při rodičáku,protože když nemáš nárok na mateřskou ani na nemocesnkou v souvislosti s porodem, nemůžeš si volit roky při rodičáku a má ho automaticky na 4roky). Jinak to nemocenské pojištění je minimálně 56,-Kč a max. 1010,-kč měsíčně.

j.a.n.i
12. kvě 2010

Jen upřesním, 180 dní placení pro nárok na mateřskou nestačí, musí být 270 celkem za poslední 2 roky, těch 180 z toho jako OSVČ za poslední rok, takže pokud nemůžeš za poslední 2 roky započítat něco ze zaměstnání, tak musíš nemocenské platit celých 270 dní.

j.a.n.i
12. kvě 2010

Jo a jestli chceš vědět ještě jeden rozdíl mezi tebou a zaměstnancem, tak zaměstnanec musí sociální a zdravotní platit z celého základu, ty ho platíš z půlky...

modra_slunecnice
13. kvě 2010

Nejsem ani účetní ani právník a tak bych nezabíhala do částek a položek, spíš mě skutečně fascinoval systém jakým funguje co kdo platí a co kdo za to získá. Jsem ale moc ráda že jsem zjistila jak to funguje dokud s tím mohu něco udělat i když nedosáhnu na mateřskou, protže to obnáší platít si nemocneské 270 dní v uplynulých dvou letech a zároveň 180 dní bez přestávky před termínem čerpání mateřské. spíš mě zaráží fakt, pokud jsem to dobře pochopila, tak kamarádka které poslendích X let byla normálně zaměstnána, pak firma zanikla ona je na pracáku a zárovne othotněla a podle toho co jsem nastudovala tak protože je na úřadu práce a nestačí porodit resp. jí ochraná doba sončí dříve než 6 - 8 týdnů před plánovaným pordodem kdy má nárok nastoupit na mateřskou také nebude mít nárok na mateřskou......

modra_slunecnice
13. kvě 2010

P.S. můj výměr minimální patby za sociální a zdravotní se vypočítává z průměrného platu ve státě což je 23 555,- a skutečně vyměřovací základ je v tomto případě 11 855,- a je pravda že vyměřovací základ se stanví z 50% rodílu příjmů a výdajů z toho 13, 5 % je částka na zdravotní u zaměstnanců je to 4,5 % z hrubé mzdy, takže bych neměla pocit že by zaměstannec byl znevýhodněn 😉 , ale díky za to že jsem skutečně zjistila fakta a až se se mnou opět moji zaměnstatní přátelé pustí do pře jak se mám skvěle jako živnostník a jak oni trpí jako zaměstantnci můžu jim sdělit fakta 🙂

lendaw
13. kvě 2010

Modra slunecnice: být OSVČ má své výhody i nevýhody. Já nedávno zjistila další z nevýhod matek OSVČ. Nemáme nárok na paragraf, pokud dítě onemocní 😠

j.a.n.i
13. kvě 2010

modra_slunecnice: jojo, obojí má něco, nedá se říct co je výhodnější... ale zrovna s tím pojištěním bych oponovala, ano zaměstnanec platí 4,5% z hrubé mzdy, ale dalších 9% odvádí přímo zaměstnavatel, takže ve výsledku je to stejných 13,5% jako u živnostníka. A úplně stejně jako ty zaplatí zaměstnanec daň ze superhrubé mzdy, takže daní nejenom svou hrubou mzdy, ale i to co za něj zaplatil zaměstnavatel, takže vlastně zase daní úplně stejnou částku jako živnostník

modra_slunecnice
13. kvě 2010

lendaw : mám pocit jak to ted studuju že pokud si platíte osvč nemocenské pojištění tak je i nárok na oštřování to je ten paragraf o kterém mluvíte. tak jsem to pochopila. ale je jasný že tam spíš řešíte kdo za vás práci udělá a jestli si můžete dovolit zustat doma 🙂

lendaw
13. kvě 2010

Modra slunecnice: ja jsem nikde nenarazila na podminku, ze pokud si osvč plati nemocenske, tak ma narok na ošetřovné dítěte. Možná jsem to přehlédla. Budu se muset zeptat na OSSZ.

lendaw
13. kvě 2010

Modra slunečnice: Tak jsem si to vyhledala a všude se píše, že osvč nemají na ošetřovné nárok.

modra_slunecnice
13. kvě 2010

lendaw : jjj asi máte pravdu. znova jsem to ted pročetla a na jedný stránce píšou přímo " Některé skupiny pojištěnců nemají vzhledem k charakteru vykonávané činnosti na ošetřovné nárok (např. zaměstnání malého rozsahu, OSVČ). " takže to tak asi bude, což je fakt ale docela hnus, protože když pro někoho pracujete na svuj živnosták je to stejný jako zaměstnanec a těžko si může jen tak odejít z práce když má doma nemocný díte. Ale máš pravdu, bohužel.

lendaw
13. kvě 2010

Modra slunecnice: právě ta fráze "vzhledem k charakteru vykonávané činnosti" mě rozesmívá. Jezdím za klienty, práci mám domluvenou na základě pravidelného rozvrhu a nemohu si ji libovolně přesouvat. Pokud se chci uživit musím pracovat určitý počet hodin denně, jinak prostě budeme jíst šišky ze stromů. Budu prostě doufat, že děcko moc marodit nebude.

j.a.n.i
14. kvě 2010

lendaw: holt to je jedna z nevýhod OSVČ, že nárok na ošetřovné nemají

modra_slunecnice: no, ono pokud pro někoho pracuješ na živnosťák, tak by to právě nemělo být stejný jako zaměstnanec, to je totiž ze strany toho co tě zaměstnává pprotizákonné, pokud máš danou nějakou dobu pobytu na pracovišti a pracuješ na jeho nástrojích a má to tím pádem charakter zaměstnání, tak by tě měl zaměstnat na smlouvu, to že se to nedodržuje, je druhá věc

modra_slunecnice
14. kvě 2010

pracuji pro víc projektových kanceláří a dostávám zakázky na zpracování v jedné mám svou kancelář kterou jsem si sama vybavila ale nejde o to že by po mě někdo vyžadoval že musím pracovat XXx hodin ale o to že musím v určitém termínu odevzdat práci a nikoho nezajímá jestli budu dělat o víkendu nebo 18 hod denně 😉 . Takže věřím že prcek bude zdravej a když tak se zapojí babičky, partner je v práci nepostradatelný a tak i když když by šel na ošetřování mohla by se ta sekce zabřít a to by ho asi šéf zabetonoval do země 😀

modra_slunecnice
14. kvě 2010

lendaw : já se raděi chodím pást na pole 😀 ale máš pravdu že šišky na stromech jsou i v zimně 😉 oki měním taktiku a chodím na šišky 😝

paajinka
14. kvě 2010

holky, jj, na to ošetřovné jsem se ptala na sociálce, je to tak.. u nás by šel holt na ošetřovačku manžel nebo nevím, on pracuje na HPP... 😒

j.a.n.i
14. kvě 2010

modra_slunecnice: no, když to tak čtu, tak je vlastně svým způsobem jedno, jestli ten nárok na ošetřovačku máš nebo ne, protože manžel ji má a stejně je mu "k ničemu"... takže bys dopadla podobně 😒

jaja19
14. kvě 2010

Ahojte, jen pro info, kdyby někdo řešil podobný problém co jsem řešila já 😉 Na sociálce mi paní sama řekla ať zálohy za celý měsíc co jsem na neschopence neplatím, takže toť vyřešeno. Na zdravotní jsem se ještě nedostala, pak dám vědět, jak jsem pochodila. Mám ještě ale jeden dotaz 🙂 Cca za měsíc nastupuji už na mateřskou, budu mít to maximum. Co mě ale zajímá je, jak postupovat, když bych chtěla do 2 let dalšího prcka, tj. zvolím si 2 letý rodičák a mít na druhého prcka taky tak pěknou mateřskou. Je mi jasný, že mi asi po dobu rodičáku nesmí zaniknout nemocenský pojištění. Po dobu mateřský ho platit nemusím a pak při rodičáku zas v plné výši, nebo stačí to minimum jen aby to nezaniklo?A co kdyby se nezadařilo a nestihla bych do 2 let nastoupit na další mateřskou?Stačilo by po ukončení rodičáku platit zase max zálohu?Nemocenský pojištění by mi vlastně pořád běželo, takže 270 dní bych splnila..Nemáte s tím někdo zkušenost, nebo nevíte jak tohle funguje? Díky díky 😉 !

vojtisek2007
14. kvě 2010

ano - když jsi celý měsíc na PN nebo na mateřské zálohy se platit nemusí - ani zdravotní ani na sociální pojištění...a po skončení mateřské si budeš muset znovu začít platit zálohy, aby ti vznikl další nárok na mateřskou, podle toho,kolik si budeš platit, budeš mít zase další mateřskou

lendaw
14. kvě 2010

Jaja: já řeším to samé, také bych chtěla děti brzy po sobě. Nemusíš si ale platit celou dobu maximální nemocenské, stačí platit nějakou snesitelnou částku (klidně i minimální) a jakmile zjistíš, že jsi těhotná, tak bys vložila jednorázově vyšší částku (takhle jsem to udělala já, poradila mi to paní na OSSZ - platila jsem 300/měsíc a jakmile jsem otěhotněla tak jsem poslala víc peněz), Podmínkou je, aby se nemocenské nepřerušilo.

vojtisek2007
14. kvě 2010

jojo, je to jak píše lendaw - hlavně nepřerušit nemoc.pojištění - to zanikne i tehdy, když platba nedojde na účet ossz do 20.tého, a od skončení mateřské stačí platit třeba těch 56,- a pak, až budette těhule, tak zase doplatit tak, aby za 12 měsíců přeřd nástupem na matteřskou to udělalo tu nejvyšší možnou částku - pokud tedy budete chtít nejvyšší mateřskou.

jaja19
14. kvě 2010

Tak to jsou docela pozitivní zprávy 😉 Už jen doufat, že tenhle zákon do té doby nezmění..

modra_slunecnice
17. kvě 2010

nemocenské pojištění :vojtisek2007 a lendaw a jaja19 :
mě to paní říkala na ossz tak že stačí platit málo a pak před termínen vzniku nároku zaplatit víc - ale nevím jestli to neříkal tak že stačí měsíc před dát tu vysokou platbu.
Takže jak to je ?

vojtisek2007
17. kvě 2010

MODRA SLUNECNICE - ano, stačí zaplatit velkou částku měsíc přes vznikem nároku na PPM (PN) - u osvč se bere při výpočtu 12měsíců před vznikem - tzn. když někdo půjde na PN (PPM) v červnu 2010 - bude se mu brát květen 2010 a 11xzpět - tzn., že těch 11měsíců klidně může platit to minimum 56,-kč a v květnu zaplatit tak velkou částku, aby to dalo to nejvyšší možné pojistné - cca 12.120,-Kč celkem. Ale pozor, každý měsíc musí být pojistné zaplaceno do 20.tého a pouze jedinou částkou.

andula1032
17. kvě 2010

a hojda holky všeobecne diky za vaše odpovědi tyka se me toto tema take,ale akorat to potrebuji potvrdit jestli to myslim dobře.Perfektni je Vojtišek myslim na rady to je tak když tomu nekdo rozumí.Jsem osvč od r.2005 do 2008 jsem si platila nemocenskou pak jsem ji zrušila ted jsem v 17tydnu těhotenstvi termin porodu mam na 6.11. dnes jsem byla na ossz zažadat o placeni nemocenske .Když jsem se ptala kolik si mam platit tak mě moc neporadila řekla že to zaleži na mě.jak to tady čtu tak jsem pochopila že si mam zaplatit jednorazově 12048kc nemoc.a potom nevim kolik se plATI DALE to mužu už jen to minimum56kc Jde mě o to abych si mohla zazadat o 3letou rodičak.Jo ještě se chci zeptat jak to funguje s neschopenkou když zaplatim těch 12048 naraz jaka je neschopnost mužu dal provozovat činnost nebo někoho zaměstnat aby praci v době me neschopnosti dělal za mě.PROSIM O RADU VOJTSKA NEBO KDO TO VÍÍÍÍÍ MOOOC DÍÍÍK ANDULA1032 😔

vojtisek2007
17. kvě 2010

andula - na to aby ti vznikl nárok na mateřskou (PPM) tak musíš splnit podmínky být nemoc.pojištěna v posledních 2letech před min. 270 z toho 180 za poslední rok jako osvč - to se ti teda bude brát za období cca srpen 2010 - srpen 2008 - nepíšeš kdy jsi v roce 2008 přerušila nemoc.pojištění, ale za tehle rok, když jsi se teď přihlásila budeš mít cca 130dnů - což je málo a nesplníš těch 180dnů....takže to vypadá, že na nemocenskou ti nárok nevznikne...každopádně po třech měsících účasti na nemoc.pojištění ti vzikne nárok na nemocenskou a nemocenskkou v souvislosti s porodem (pobírá se 6týdnů před a 6týdnů po porodu - je to pro ty maminy,které právě nesplní ty dny na mateřskou, ale nemoc. si platí) a potom máš samozřejmě možnost si vybrat rodičák na 3 roky. Vybrat si nemůžou ty maminky, které vůbec nemají na nic nárok.
A k tomu placení - nejmíň je 56,- ,nejvíc tuším 1010,-Kč - aby jsi dostala nejvyšší nemocenskou (mateřskou) - bere se v potaz 12 zaplacených záloh (pokud jich tolik zpětně máš samozřejmě) zpět - tak aby ti to udělalo to maximum - 12.120,-. Nemocenská se musí uhradit vždy do 20.tého v měsíci, jinak pojištění zaniká....takže teď od přihášení máš vlastně tři měsíce na zaplacení té částky 12.120 a pak můžeš jít hned na nemocenskou....a být tebou třeba za měsíc bych si zašla na OSSZ a tam přímo podle platební historie chtěla vědět, jestli vůbec budeš mít nárok na tu mateřskou. Já podle těch datumů myslím, že nesplníš těch 180dnů za poslední rok ☹, tak alepoň tu nemocenskou v souvislot s porodem která je důležitá, aby jsi si mohla zvolit ten tříletý rodičák.
Potom při nemocenské činnost vykonávat osobně nemůžeš - stačí když za to období nebudeš mít vystavené faktury, při mateřské potom chtějí čestné prohlášení, že činnost neprovozuješ osobně - můžeš přihlásit třeba manžela (maminku...)jako osobu spolupracující...

Tak, třeba ještě jukne J.a.n.i, a propočítá to jinak.....

andula1032
17. kvě 2010

JE JE Diky tak jestli to chápu tak nejlepe zaplatit těch 12120kc a jit po třech měsicich na neschopnost nebo ani na to nemám nárok.Nebo doplatit 12120kč a mužu jit na neschopnost 6týdnu před a 6 týdnu po ažadat o tříletý rodičak omlouvám se předem takové věci moc nechapu nechám si poradit nejlepší variantu pro mě DÍÍK MOOC ANDULA1032 😲

vojtisek2007
17. kvě 2010

Když ses ted přihlásila k nemoc. tak za tři měsíce máš nárok na nemocenskou- když si zaplatíš 3x1010 (během těch tří měsíců) budeš mít tu nejvyšší možnou, potom, když ti kvůli těm 180ti dnům nevznikne nárok na mateřskou (to si ale pro jistotu ověr na ossz), tak budeš mít nárok místo na mateřskou na nemocenskou v souvislosti s porodem (6týdnů před a 6týdnů po porodu) a pak si můžeš zvolit délku rodičáku.