Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

romcovaklarka
2. únor 2012

Ahoj, můžu se zeptat? Při pobírání PPM musím, jako osvč, dál platit zálohy na pojistné zdravotní pojišťovně? Myslela jsem, že ho za mě platí stát a musí platit až při rodičáku? Případně kde to najdu? Díky moc 😕

vojtisek2007
2. únor 2012

@romcovaklarka při pobírání PPM (stejně jako při neschopence) zálohy neplatíš -neplatí je za tebe ani stát - po tuto dobu jsi od nich vyloučená - na svoji ZP donešeš potvrzení z OSSZ ohledně pobírání mateřské nebo nemocenské

romcovaklarka
2. únor 2012

@vojtisek2007 Dík, to jsem si myslela, ale psala mi nějaká paní ze zdr. poj., že tam mám dluh, že jsem to měla celou dobu platit 😔 Nemůžeš mi prosím dát odkaz, kde je to upraveno, abych se mohla bránit? Díky moc.

romcovaklarka
2. únor 2012

@vojtisek2007 Napsala mi toto, jestli tě teda můžu otravovat:

mateřskou dovolenou u Vás máme evidovanou, to je vše v pořádku, v tom chyba není.

OSVČ v souběhu se státní kategorií ( jako je např. mateřská dovolená ) platí zálohy, které si vypočítají při vyplňování Přehledu příjmů a výdajů ze SVČ pro zdravotní pojišťovnu.
Není to tak, že když je klient na mateřské dovolené v souběhu s OSVČ, je oproštěn od placení záloh. Neplatí však dané minimum, ale zálohu vypočítanou právě na základě svých příjmů ze SVČ.
A vzhledem k tomu, že Vaše příjmy dalece přesahovaly výdaje, spočítala se záloha na rok 2011 ( platná od března 2011 ) v takové výši ( Kč 3.094,- ).

Leden a únor měla být uhrazena stará záloha ve výši Kč 3.017,-, březen a duben byly dávky nemocenského a od května se předepsala nově vypočítaná výše zálohy.

Dívala jsem se, že i Vy sama ( nebo Váš účetní ) novou zálohu v Přehledu také vypočítal.

V tuto chvíli jsou tedy předepsané zálohy zcela platné.

Jedinou možností bylo žádat o snížení záloh. Ale to se, bohužel, provádí na každé tři měsíce dopředu, zpětně to nelze.

vojtisek2007
2. únor 2012

@romcovaklarka tak s odkazem ti nepomůžu - ale když jsem nastupovala na mateřskou (a předtím na neschopenku) tak jsem to poslala na svoji zdr.pojišťovnu a zálohy jsem neplatila...nikdy po mě nikdo nic nechtěl - kdybys vlastně pořád platila - tak ti to stejně po vyúčtování budou vracet. Stejně tak to dělala ségra - já mám vojenskou, ona ministervstvo vnitra a taky žádný problém nebyl

romcovaklarka
2. únor 2012

@vojtisek2007 Dík, taky jsem si říkala, že po vyúčtování se to srovná, ale aby mi nedali ještě nějaké penále 😖 Tak snad to bude dobrý 🙂

hlasil
2. únor 2012

@romcovaklarka Já nastupovala na MD v červenci a nějak předtím jsem si to hledala v zákonech sama a fakt mi tam z toho plynulo, že i po dobu MD se zálohy na ZP platit musí ve výši podle přehledu. Mám to jako hlavní činnost. Když jsem pak telefonicky přihlašovala syna k pojišťovně, tak mi pán na infolince říkal, že mohu ev. požádat o snížení záloh. Mluvil taky o 3 měsících.
Takže jestli to bylo za 2011, tak být tebou, co nejdřív podám přehled, aby se to srovnalo a případně si ověř s nějakou účetní, co tam může být za penále a jak se tomu vyhnout.

romcovaklarka
2. únor 2012

@hlasil ☹ Dík... To je teda dost sprostý, ale nedivím se už ničemu 😒

jarka23
3. únor 2012

Já když jsem otěhotněla ptala jsem se účetní jak to vlastně stěma zálohama je. Řekla mi, že je platit nemusím pokud jsme na neschopence a mateřské, ale, že bude lepší když to všechno budu platit - že to je jako si uklaádat penízky do banky a že při danovém přiznání mi to všechno vrátí. nemocenskou jsem taky poílala mám trvaly příkaz a oni mi ji zase zpětně posílají zpátky. nikdo nevolal, že by jim to vadilo. Jen ted jak jsem ted asi 1/2měsíce na mateřské musím podepsat čestné prohlášení, že nebudu pracovat, abych dostávala penízky. jsem OSVČ na hlavní prac. poměr.

hlasil
3. únor 2012

To neplacení záloh platí na důchodové pojištění a nemocenskou, to se skutečně neplatí. Ale zdravotní je něco jiného.
A mimochodem názor, že platit to navíc je jako uložení do banky... no nevím. V bance na vlastním účtě z toho jsou aspoň nějaký malý úroky, ale když to dáš sociálce a ona ti to zase za půl roku vrátí, tak z toho máš akorát prd a ještě platíš každej měsíc poplatky za ty převody.

jarka23
3. únor 2012

@hlasil to máš úplnou pravdu, ale já jsem radši toho názoru, platit a pak nemít strach, že musím něco doplácet anebo platit penále. Jako u nemocenské platila jsem 400 před rokem 2011, ted nejakých 380 a trvalo nam rok a půl otěhotnět ale měla jsme jistotu že dostanu slušnou nemocenskou každý měsíc.

lena1981
5. únor 2012

Zdárek holky,
jsem na MD, odcházela jsem z prac. poměru, který stále trvá. K tomu mám obnovený živnosťák a přemýšlíme o druhém a tom, zda by mi narostla mateřská příp. příjmy z vedlejší činnosti na živnost. Jak je to pak se dobrovolným nemocenským pojištěním apod., aby se mi to vyplatilo, tzn. aby se mi nějak zásadně navýšila mateřská? Vůbec se v této oblasti neorientuji. Díky!

j.a.n.i
5. únor 2012

@lena1981 Odpověď je jednoduchá - nevyplatí. Protože abys mohla platit nemocenské, tak by se ŽL stal hlavním a musela bych platit i sociální a aby to nějak rozumně zvedlo mateřskou, tak vysoké a ještě 270 dní.

romcovaklarka
5. únor 2012

@lena1981 Dneska už si nemůžeš platit nemocenské kolik chceš, musíš platit i odpovídající důchodové a to je pak děsná pálka, takže se vyplatí platit jen ze skutečných příjmů, když to zjednoduším 😝

lena1981
5. únor 2012

@j.a.n.i, @romcovaklarka: Holky, díky. Tím líp, určitě bych se utopila v papírování 🙂

terinka123
7. únor 2012

@vojtisek2007 Dobrý den,
chtěla bych se vás zeptat a poradit ohleně 2 věcí, mateřské a rodičovského příspěvku. Pracuju jako osvč, od června jsem ale bez příjmu, datum porodu je 5.5.2012. Neplatila jsem si žádnou nemocenskou. O rodič. příspěvku vím, že částka činí 220000, které si mohu rozdělit na jak dlouhou dobu chci, ovšem dál bych si asi platila soc a zdrav☹(? Jde mi ale o to, jestli je možné doplatit nemocenskou zpětně, třeba rok nebo rok a půl zpětně např. 400 kč měsíčně x 12 měsíců nebo400kč x 18 měsíců, abych místo příspěvku měla na tu mateřskou nárok. Myslím, že je výhodnější a vyšší než rod. příspěvek. A počítá se mateřská z výdělku za 1 rok nebo za poslední 1-3 roky?? A při mateřské za vás platí stát soc a zdrav. pojištění? Děkuji moc za odpověď. Na sociálce mi toho moc neporadili tak nevím kam se mám obrátit.

vojtisek2007
7. únor 2012

@terinka123 odpově´ď už máte v e-mailu.

lala_v
10. únor 2012

Dobrý den, potřebovala bych poradit, kolik si mám pratit, pokud plánujeme za rok miminko. Od Března žačínám podnikat, tím pádem budu platit běžně 1.601Kč na zdravotní pojištění, jako OSVČ. Nevím, ale kolik a jak dlouho si doplácet, pokud na konci roku plánujeme začít pracovat na miminku. Myslím, že je tam nutnost po dobu jednoho roku přeplácet nějaké zálohy na zdravotním a sociálním, ovšem bohužel nevím kolik čeho. Byla bych moc ráda, pokud by byl někdo tak hodný a poradil mi. Moc děkuji.

jarka23
10. únor 2012

@lala_v potřebujěš si platit nemocenské pojištění aby jsi měla nárok na peníze na neschopence a pak nárok na mateřskou. nemocenská se vypočítavá z platby sociálního pojištění a to nevím kolik je.

lala_v
10. únor 2012

Děkuji, jste moc hodná Jen bych to potřebovala trochu přesněji. Zdravoní teď budu nově platit jako OSVČ 1.601Kč Ale nevím, kolik a jak dlouho tedy platit tu nemocenskou a pak kolik sociálku...

vojtisek2007
10. únor 2012

@lala_v minimální zálohy - která se vás v prvním roce podnikání týkají jsou :
zdravotní popjišťovna : 1.697
důchodové pojištění (OSSZ) : 1.836
nemocenské pojištění (OSSZ) : 115 - od toho se odvíjí výška neschopenky, mateřské.....

alkena
10. únor 2012

@lala_v Ještě bych doplnila podmínku ČSSZ k tomu jak dlouho:

Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství

Obecné podmínky platné pro zaměstnance platí i pro OSVČ a kromě toho:

Účast na nemocenském pojištění OSVČ musí trvat aspoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství
Současně musí být pro nárok na tuto dávku splněna i podmínka trvání účasti na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.
OSVČ nesmí v době pobírání peněžité pomoci v mateřství vykonávat osobně samostatnou výdělečnou činnost.

Myslím, že do těch dní se započítává i pojištění v rámci zaměstnání, ale musí to vyjít.

A další věc je ta, že nemocenské pojištění a důchodové pojištění se vypočítávají ze stejného vyměřovacího základu, je to dané procenty, takže si lze dobrovolně zvýšit ten základ, ale zvýší se tím pádem i zálohy na OBĚ tato pojištění, a to důchodové tím roste celkem rychle. Ale nejsem si úplně jistá, jestli je to možné i v prvním roce podnikání.

orlando
12. únor 2012

Ahoj dámy, mohla bych mít takový dotaz ohledně výše platby NP? Nárok na PPM splňuji (tedy všechny ty dny před porodem apod.) Miminko čekáme na konci srpna, tj. nástup na mateřskou začátkem července. Do září 2011 jsem byla zaměstnanec, od září opět pouze OSVČ. Platím si DP 4380, podle toho i NP 345 Kč. Mělo by mi to vycházet na mateřskou cca 10 300 Kč. Teď jsme probíraly s kamarádkou, co jí řekli na sociálce. Ona si platí pouze to minimální cca 1900, prý dostane 3800 Kč nemocenskou plus jí to sociálka "dorovná" na 7 000. Nevím, proč tahle částka, ale prý se na tom shodlo víc paní ze sociálky....Nevíte o tom něco? No a o co mi jde - já platím nepoměrně víc, ale v porovnání s tím, co do systému vložím(e) a získám(e), jsme na tom vlastně skoro stejně....Je možné začít od března nižší DP a NP? Musí se o to nějak žádat? Jak se pak počítá ta PPM? To se nějak zprůměruje? Zašla bych se zeptat na sociálku, ale tu "svou paní" mám v jiném městě podle trvalého bydliště, než skutečně žiju, tak nevím, jestli o mě mají info i v jiném městě...

alkena
12. únor 2012

@orlando Ahoj, začnu tím, jestli je možné si platit nižší DP a NP. Záleží to na tvých příjmech. Když vyplňuješ daňové přiznání a přehled pro Čssz, tak ti to vypočítá tvoji konkrétní výši minimální zálohy na další rok. Pokud je výpočet nižší částka než je vůbec ta minimální, která se musí platit, tak se platí ta stanovená. Pokud ti vyjde ta vypočítaná částka vyšší než minimum, musíš platit to, co máš vypočítané. Částky si můžeš dobrovolně navýšit, ale nikoliv snížit, to si hlídají moc dobře.

A to dorovnání od sociálky ... ne že by ty peníze dostala navíc, ona je bude dostávat, ale budou se jí ukrajovat z balíku rodičáku. On jí ten doplatek totiž nebude dávat sociálka, ale musí o něj žádat na pracáku.

orlando
12. únor 2012

@alkena Díky za odpověď🙂 Tak jsem to počítala a vychází mi, že jsem měla platit 1800 měsíčně, ale platila 4300, takže by mi to snížit měli ne? 🙂
Jinak s tím dorovnámín - takže pokud to správně chápu, tak to dorovnání je vlastně pitomost, protože si "ukrajuješ z svýho krajíce." Co si vezmeš na PPM, to si ubereš z rodičovský? Takže kdybych měla porovnat, co je vlastně výhodnější, tak si platit pořád stejný peníze, jako si platím teď, protože kdybych si to snížila, tak na tím vlastně uškodím sama sobě, že jo...O to míň pak dostanu na rodičáku, tj. těch 220 tis se mi sníží za těch 6,5 měsíce o nějakých 21 tis....Chápu to správně? Co myslíš, že je výhodnější?

j.a.n.i
12. únor 2012

@orlando Jojo, chápeš to správně 🙂

orlando
12. únor 2012

paráda🙂 Tak já si to nechám stejný. Já jen, že mi nešlo do hlavy, že by mi měl úřad práce něco doplácet...To by to tak dělal každý, že jo🙂 takže na tom budu líp než ona, když si budu platit víc..Ufff, jsem si oddechla, že nevyhazuju peníze oknem 😀 Protože paní ze sociálky té mé kamarádce tvrdila, že se nevyplatí platit si víc peněz...Tak ono by to asi nebylo výhodné, kdyby si to platila moc dlouho, ale pokud by otěhotněla hned, tak se to přece vyplatit musí...

j.a.n.i
12. únor 2012

@orlando Tak ono dříve se to fakt nevyplatilo, protože rodičák byl neomezený, takže fakt stačilo platit pouze minimum a to 3 měsíce, tím vznikl nárok na neschopenku, tím nárok na výběr 3 letého rodičáku a bylo. Tím jak se udělal jednotný strop rodičáku, tak se to znevýhodnilo a je to jedině dobře 🙂

orlando
12. únor 2012

@j.a.n.i jj, jsem ráda. Je to fakt věda, být osvč a plánovat mimi. V tomhle je fakt lepší být zaměstnanec, nemusíš řešit nic ani nic plánovat - kolik platit, proč platit, co platit, kolik dostaneš apod...

j.a.n.i
12. únor 2012

@orlando Jojo, to je... je to vždy holt něco za něco...