Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

marketecka
3. bře 2010

Nojina:
Řešila jsem to samé - na nemocenskou jsem nastoupila v únoru, nástup na MD mám podobně jako ty. Na ossz mi paní řekla, že si mám zaplatit za únor (v březnu), pak že už nemusím, ani při přechodu na PPM. Takže u tebe už ok, žádné další platby by být neměly. Samozřejmě, že si to můžeš ještě ověřít u "svojí" paní na socce - ona jen jukne do počítače a přes telefon by ti to měla říct.. kdyby sis to ověřila, hoď tu prosím zprávu, ať jsem si taky jistější. Díky.

nojina
3. bře 2010

Marketecka:
Díky, chtěla jsem se taky radši ujistit. 🙂 I oni se můžou splést. Hlavně nikde pořádně nic neřeknou. Ptala jsem se, prý se nic neplatí, když jsi na neschopence od 1. v měsíci do posledního. V tvém případě je to tak jak píšeš, pokud jsi nastoupila 2. 2. a déle, zaplať ještě teď v březnu za unor a pak už nic. Také nevím, kdy mám přerušit živnost, když pracovat nebudu atd. Je to papírování a lítání po uřadech. Ach jo

xhanys
4. bře 2010

ahoj Děvčata od prosince 2008 si platim nemocenske pripojisteni 300kč ,muzu to pry navysit.prvni tehot nam nevyslo.ale chtela bych vedet kdybych otehotnela a musela na rizikovku kolik budu cca pobirat zatim nemocenskou pri me platbe 300kč.nikdy jsem to predtim nevyuzila.Diky za radu 🙂 🙂

k.atka135
4. bře 2010

Ahoj holky, potřebovala bych poradit.
Od února pracuji na ŽL pro jednu firmu, jinak jsem na rodičovské a v červenci mi končí a měla bych nastoupit do práce. Jenže jsem včera zjistila, že jsem těhotná. No a teď nevím jak to vyřešit. Nechci se vracet do bývalé práce jen na půl roku (ani oni by z toho nebyli nadšeni, že tak nakrátko), tak kdybych šla na nemocenskou mohla bych dále pracovat na Žl (vystavovat faktury) pro tu firmu, kde pracuji nyní na ŽL? Doufám, že to není moc složité a pochopíte to 🙂 Já totiž nevím, jestli se u nemocenské může pracovat na ŽL. Pracovala bych z domu, občas si jen skočila prodiskutovat práci, takže bych neseděla v kanclu, ale byla doma. Díky za všechny rady 😉

nela2008
5. bře 2010

Ahojky, když jsem šla na neschopenku, tak jsem nemohla provozovat živnost... protože jsem byla nemocna - těhotná. Tak myslím, že to legálně nelze, ale raději se poptej.

marketecka
5. bře 2010

Já si myslím, že fakturovat v klidu můžeš, jen tu činnost nesmíš provozovat ty sama.... a jestliže naše právo chápe jako zaměstnanecký poměr např. i práci na dohodu (o provedení práce), napsala bych na někoho dohodu za pár korun - kvůli jeho zdanění za pár korun - a doma... v klídku 😎 bych pracovala dále. Právně by tedy bylo vše "čisté".... snad je možná i forma jakéhosi čestného prohlášení, že činnost neprovozuješ sama (ale to fakt nevím vůbec jistě). To je můj právní názor 😉 ... určo někde bude na netu stran tohohle tématu diskuzne.

marketecka
5. bře 2010

xhanys: vyzkoušej kalkulačku http://www.penize.cz/kalkulacky/nemocenska-osvc... ... tam to vychází cca 11.430,- na měsíc. Každopádně, kdybys fakt otěhotněla... musela na rizikovku, určo si spočítej, zda by tě nevyšlo lépe si doplatit zpětně pojištění do max. výše, abys mohla čerpat max. nemocenskou.

georgine
5. bře 2010

ahojky holky tak je tady odpověď 🙂 z aperia:
http://aperio.cz/poradna/dotaz.shtml?als[odpoved]=2&x=2218331&rXn=1
snad někomu pomůže 😉

k.atka135
8. bře 2010

Ahojky, díky za odpovědi.
Já jen pro upřesnění, já tomu fakt moc nerozumím 🙂
Když jsem teď na mateřské, tak jsem i nemocensky pojištěna??? Mám pak ještě jinou variantu, kdybych třeba nakonec dala v práci, kde mám HPP výpověď, když mi skončí rodičovská a budu pracovat dále jako OSVČ tak budu mít splněných těch 270 dní nemocenského pojištění a taky 180 dní jako OSVČ před nástupem na mateřskou.
Mám si teda už teď platit nemocenskou těch cca 1200? Tzn. do října, bych měla zaplaceno 9 600,- tak mám si doplatit zpětně, tak aby mi vyšlo těch 12 tis. abych měla tu nejvyšší mateřskou?

Omlouvám se, asi to jsou blbé dotazy, ale jsem z toho fakt zmatená a navíc nevím co mám teď dělat, aby mě to vyšlo nějak dobře.

Budu ráda za každou odpověď, jste zlaté 😉

petissek
17. bře 2010

Ahoj holky, jsem osvč, nemocenské si platím maximální, takže mateřskou mám vyřešenou. Jak je to ale s rodičákem? Počítám daně paušálem, takže ve výsledku je to nula od nuly a daně neplatím žádné. Ted jsem se dozvěděla, že mám tím pádem malý denní vyměřovací základ a na rodičák můžu jedině na tu čtyřletou variantu.Máte s tím někdo zkušenost?

ojo
17. bře 2010

peti, rodičák se porovnává podle mateřské a ne podle výdělku...záleží kolik máš denní vyměřovací základ z PPM!!! takže pokud máš maximální, máš na výběr ze všech 3 variant rodičáku 😉
a propo maminky, které můžou JEN na 4letý rodičák, jsou ty maminky, které nemají nárok na PPM 😉

k.atka, stačí, když si budeš platit 1010,- a budeš mít nárok na nejvyšší mateřkou 😉 a ano, pokud máš trvající zaměstnání, tak na mateřské i rodičovské jsi nemocensky pojištěna 🙂

petissek
17. bře 2010

ojo: Děkuji 🙂 . Moc si mě potěšila.

k.atka135
21. bře 2010

ojo děkuji.
Jinak jsem se ptala ještě na Apeiru a tam mi napsali, že kdybych nastoupila na nemocenskou JEN u zaměstnavatele , tak jako OSVČ fakturovat můžu, ale výkon mi musí povolit lékař.

No a ještě bych se zeptala, kdybych teda byla na té nemocenské, jako OSVČ si platila nemocenskou (od dubna 1010,- - za únor zaplaceno 100,- za březen 500,-) můžu pobírat mateřskou jednak u zaměstnavatele a jednak i jako OSVČ (musím mít ale nahlášenou hlavní činnost nebo můžu mít i vedlejší) a jde nějak vypočítat ta mateřská?
Nějak tomu furt nerozumím.
Díky 🙂

kkattkka
21. bře 2010

Ojo, poslala jsem Ti SZ.

Dik K.

ojo
21. bře 2010

k.atko, ano můžeš pobírat 2 mateřské...je jedno co je hlavní a co vedlejší činnost, akorát u obou musíš splnit podmínky 270dní nemocenkého pojištění za poslední 2roky a u OSVČ ještě těch 180dní placení...

mateřká jde samo vypočítat, ale v tomhle neporadím 😅 ale asi o pár stránek před sem dala holčina nějaký link, kde taky zadala svůj dotaz, kolik si platí nem. pojištění a kolik bude mít mateřskou a pán to tam velice podrobně vysvětlil i počítání, tak se zkus mrknout 😉

j.a.n.i
22. bře 2010

Jen upřesním, nepobírají se dvě mateřské, ale sečte se příjem ze zaměstnání a "příjem" z OSVČ odpovídající zaplacenému nemocenskému a z toho se mateřská počítá.

xhanys
22. bře 2010

ahoj devcata jak by to bylo kdybych se nechala zamestnat a pozastavila zivnost,jeste nejsem tehotna z ceho by se pocitala nemocenska 😉 😉 pocitalo by se tam i nemocenske z osvc.diky 🙂 🙂 🙂

vojtisek2007
23. bře 2010

xhanys - kdybys měla živnost pozastavenou, tak by se ti mateřská z živnosti už nepočítala, jen ze zaměstnání a bere se 12 měsíců před nástupem na mateřskou

paajinka
23. bře 2010

ahoj holky, taky prosím o radu, pořád v tom nějak plavu...
jsem OSVČ, momentálně doma s jednáím dítkem, ale pracuju.. Při prvním těhu jsem se mateřské vzdala, abych mohla nepřerušeně pracovat na ŽL. V říjnu čekáme 2. mimi, takže an mateřskou bych měla jít od 10. či 24. srpna. Nemocenské platím to minimální - 100,- 🙂 , ale chtěla bych to doplatit tak, abych měla tu nejvyšší mateřskou. Jestli to chápu musím zaplatit 12x1010,- minus 1200,- (které mám zaplaceny - no, je to asi malinko víc, loni se nemocenské platilo jinak, ale to neřeším). A kdy to asi tak nejlíp zaplatit? A může se to zaplatit najednou nebo se to musí poslat třeba ve víc měsících?

A ještě jeden dotaz, spolupracuju s jednou firmou a i s 2. mimi bych si chtěla příp. něco přivydělávat, jaká smlouva je nejvýhodnější - vím, že někde jsou omezeny počty hodin, ale neorientuju se v tom, co bych od nich měla chtít za smlouvu...

Díky moc za pomoc
P.

vojtisek2007
23. bře 2010

paajinka - když půjdeš na mateřskou v srpnu, tak stačí aby sis nemocenské doplatila jedinou částkou v červenci - místo té 100,- pošleš to co ti chybí - pozor nesmíš poslat tu stovku a pak ten "zbytek", musí být provedena pouze jediná platba v měsíci. A jinak ten výpočet chápeš dobře .

k druhému dotazu:
Dohoda o provedení práce : v roce 2010 můžeme Dohodu o provedení práce (DoPP) uzavřít s každým zaměstnavatelem až na 150 hodin za kalendářní rok. Můžeme mít víc takových zaměstnavatelů, nemusí o sobě navzájem ani vědět. Limit 150 hodin za rok platí pro každého z nich jednotlivě. Z odměny na Dohodu o provedení práce neplatí zaměstnanec ani zaměstnavatel zdravotní ani sociální pojištění, ani kdyby zněla na milion Kč. To je obrovská výhoda oproti ostatním formám zaměstnání.

Dohoda o pracovní činnosti : Dohodu o pracovní činnosti (DoPČ) můžeme uzavřít na práci, jejíž rozsah nepřekračuje v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby (posuzováno za celou dobu platnosti Dohody, nejdéle však za 52 týdnů).
Dohoda o pracovní činnosti musí být písemná. Z odměny na Dohodu o pracovní činnosti platí zaměstnanec i zaměstnavatel zdravotní i sociální pojištění, stejně jako při pracovním poměru. Výjimkou je příjem do 1999 Kč za měsíc. Z takového příjmu nemusí platit zdravotní ani sociální pojištění zaměstnanec ani zaměstnavatel. To je obrovská výhoda oproti pracovnímu poměru. Pokud ovšem nemáme jiné příjmy, musíme zaplatit aspoň zdravotní pojištění. Pokud nemáme v měsíci jiný příjem než z Dohody o pracovní činnosti do 2 tisíc Kč a není za nás plátcem pojistného stát, jsme pro zdravotní pojišťovnu osoba bez zdanitelných příjmů. Musíme se přihlásit do 8 dnů zdravotní pojišťovně a platit každý měsíc pojistné.

.

paajinka
23. bře 2010

vojtisku - díky ty jsi zlato 🙂 , radila jsi mi i v 1. těhu, jen jsem musela změnit nick 🙂
ještě dotaz, nějaká sml., kde by nebyly omezeny hodiny... Nebo pak už je jen smlouva na HPP? Já se v tomhle vůbec nevyznám, jsem od počátku OSVČ...

lendaw
23. bře 2010

xhanys: podle mne není moc výhodné pozastavit živnost a nechat se zaměstnat, leda že se necháš zaměstnat a budeš mít hodně vysoký plat. Protože jako OSVČ můžeš výši PPM/nemocenské ovlivnit vyššími platbami nemocenského, nebo jednorázovou platbou, ale jako zaměstnanec nic neovlivníš. A hlavně není potřeba živnost po dobu mateřské přerušovat. Stačí, když na OSSZ řekněš, že práci neprovádíš osobně. Firma může jet klidně dál. Ptala jsem se na to na OSSZ. Přišlo mi totiž padlé na hlavu, abych kvůli mému těhu přerušila živnost a tím připravila 5 lidí o práci.

vojtisek2007
24. bře 2010

paajinka - bez omezení hodin už nic jiného není, pak jen klasický zam.poměr....ale jak píše lendaw - ani při mateřské nemuší živnost přerušit, stačí na ossz napsat čestné prohlášení, že po dobu pobírání mateřské osobně živnost neprovozuješ,ale jestli firma se kterou spolurpacuješ vyžaduje formu nějaké smlouvy, tak jak už je výše - bude dohoda o provedení práce, nebo dohoda o pracovní činnosti nebo zam. poměr

paajinka
24. bře 2010

vojtisku, díky - jj, s lendou jsme to trochu pořešily, bojím se však že u nás to nijak "obejít" nepůjde - uvidím, každopádně děkuji za rady 🙂

speedcat
24. bře 2010

Ahojte, prosím o radu, jak je to s výplatou nemocenské. Loni jsem byla 2 měsíce (7,8/2009) na nemocenské a letos, kdybych musela opět na ní jít, tak jak by to bylo s vyplacením. Vím, že se bere zpětně 12 měsíců, ale tím že jsem ty 2 měsíce byla nemocná a sociálka mi platby vrátila, tak je to prý vyloučená doba. Ptala jsem se na to už i na sociálce, ale ta paní mi jen řekla ,že je to vyloučené a že víc mi k tomu neřekne Tak fakt nevím, platím si 1.000,-Kč. Děkuji za odpověď.

vojtisek2007
25. bře 2010

speedcat - o ty dva vyloučené měsíce se ti posune výpočet zpět - prostě vezmou 12 měsíců zpět před nástupem na nemocenskou, které nejsou vyloučené 🙂

lendaw
26. bře 2010

Nemohl byste mi, prosím, někdo objasnit jak by to bylo s nemocenskou a následnou mateřskou v následujícím případě: od září 2009 jsem na nemocenské, kterou pobírám. Nyní jsem 16tt. Rádi bychom s manželem měli děti brzy po sobě (pokud by se samozřejmě zadařilo). Měla bych nárok na nemocenskou pokud bych otěhotněla a) během mateřské b) po uplynutí mateřské. A budu muset platit nemocenské pojištění na mateřské? Počítáme s tím, že na rodičovskou by nastoupil manžel. Mohly bychom poté pobírat rodičák na manžela a mateřskou na mě? Děkuji za odpověď.

paajinka
26. bře 2010

lendo, pokud budeš platit nemocenské, máš nárok na nemocenskou i během rodičáku, jak je to během mateřské nevím.. Já jsem měla jen rodičák a tam to tak funguje.. Platím nemocenské, můžu pobírat nemocenskou i rodičák.. Jinak rodičák na první dítko a současně mateřská na 2. dítě pobírat nejde, ani pokud by bylo rodičák psaný na manžela a mateřská na tebe. Jakmile nastoupíš na mateřskou s 2. dítětem, končí se rodičák na dítě první.
S tím nemocenským po dou mateřské, když nepřerušíš živnost, bohužel nevím..

lendaw
26. bře 2010

Paajinka: díky za odpověď. Tím pádem nemá cenu dát rodičák na manžela, ale místo toho zvolím 2letou variantu pro sebe. Mě jde hlavně o to, jestli musím platit nemocenské poj. pokud jsem na MD. Protože na nemocenské, na které jsem teď ho platit nemusím. Ani zálohu na důchodové poj.

paajinka
26. bře 2010

Lendo, to bohužel nevím ☹ Ale Vojtisek určitě bude... S tou 2letou variantou to máš fajn, to já tenkrát nemohla, protože se nedal takhle "vyhnat" vyměřovací základ, jako to jde teď. A tím, že jsem se vzdala mateřské, musela jsem si dost složitě vybojovávat tu 3letou variantu (která je mi v důsledku k prdu, když budeme mít děti po 20 měsících 😀