Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

kristyna3
10. únor 2010

Tak ted jsem ještě od kámošky zjistila, že ani nemusím rušit neschopenku, mám si zařídit živnost, přihlásit se k nemocenskému a důchodovému pojištění a pak třeba za 14 dní přijít s druhou neschopenkou vystavenou pro OSVČ. Sociálka udělá součet, tak aby neposlala více než to maximum.
No tak jsem zvědavá jak to dopadne 🙂 . Hned v pondělí běžím na živnostenský úřad 😉 . Ikdyž tento měsíc nevím jestli stihnu, protože bych musela asi nejpozději ve středu poslat peníze, aby je do 20.2. měli na účtě.
Ojo, prosím, ještě jeden dotázek 🙂 , jak dlouho to vyřízení živnosti ti trvalo?
Jinak koukám, že to budeš mít docela náročný doma s miminkem a za chvíli s bříškem, a pak dvě dítka po sobě 🙂 No aspoň budete mít pořádně veselo 🙂

akva06
11. únor 2010

tak hlásím jak jsem slíbila nemocenská je na ůčtě a je vysoká 🙂 tak mám radost ,jsem vyvalila oči když jsem to už dnes viděla připsané

dannys
11. únor 2010

akvo, tak to gratlujem, snad se taky dočkáme 😅 , jinak si nemyslím, že by na tom bylo něco špatného, že chcem mít ty největší peníze co jsou možné, všude pořád jen platíme jak blbky, tak aspoň tak z toho něco máme a s klidným svědomím... stačilo, když mi ve 3 letech nastoupila malá do školky, ani jsem se nestačila divit, kolik peněz jsme nechali za poplatky u lékaře a v lékárnách za recepty, bylo to docela maso. A když si vzpomenu jen pro porovnání... na moji první mateřskou ... otěhotnění 01/2004 - riziko, od zaměstavatele jsem brala 9500,-což byla docela paráda 🙂, porod říjen 2004 - dva roky PPM 3600,- a když jsem od 2 do 3 let dítěte brala 8000 i s přídavkama, tak jsem byla v sedmém nebi, takže jestli to teď klapne, tak si rozdíl bude značnej. 😀

ojo
11. únor 2010

Kristý...přece platbu musí mít oni do 20.3. a ne do 20.2. 😉 takže klidně tam jdi teď v únoru, do osmi dnů se přišlaš na OSSZ ( nem. + důchod) a na i na zdravotku! a první platbu na nem. pojíštění je třeba zaplatit od 1. do 20. dne následujícího měsíce 😉 tudíš do 20.3. 😉

živnosťák mi udělali na počkání 😉 ale měla jsem sebou vše potřebné, já tedy mám vázanou živnost, tak jsem tam musela doložit maturitní vysvědčení a praxi....nevím, co budeš mít ty a co k tomu budeš potřebovat, to jsi tam zavolej a zjisti...a poplatek je 1000,- 🙂

akva, tak gratulujem 😵 já nejspíš dostanu první pěkný penízky až za březen, když jsem začla marodit včera 😅

dannys, no jasný 😉 co neni zakázáno, je povoleno a když to stát umožňuje, tak proč toho nevyužít 😀

ojo
11. únor 2010

kristý...jj bude asi veselo 😅 někdy mám z toho strach 😕 ...chtěli jsme ho o pár měsíců dýl, abych brala ty 2 mateřské, ale uhnízdilo se dřív 😀 😀 😀

kristyna3
11. únor 2010

Ojo, moc díky za upozornění, já si myslela do 20.2.!, tak to stihnu 🙂 A pak tedy pošlu ještě jednu platbu v dubnu za březen, když začnu marodit cca v půlce března.

Kamarádka to měla s náhlým těhu jako ty, a říká, že je to mazec 🙂, ale říká, že když člověk musí zvládne všechno 🙂. Hlavně, že se mimi rádo uhnízdilo bez problémů, lepší tak, než pak čekat a stále nic 😉

Co se týká využívání nedokonalých zákonů, myslím, že naši politici nám jdou bohužel vzorným příkladem. Tak když můžou oni s klidným svědomím, proč ne my 😎 Byly by jsem sami proti sobě 😅

ojo
11. únor 2010

kristy...jj tak to udělej 🙂

a nakonec jsme s mimčem rádi...určo lepší, než kdyby se nám pak nedařilo bůhví jak dlouho 😉 🙂 a zase Tomášek je fakt zlaté dítě, spí celou noc, vůůůbec nebrečí, jen se teď občas vzteká, vyhraje si sám, sám usíná, stačí ho jen položit, no prostě pohoda, až jsem z té nudy mu začala plést svetříky a vestičky 😀

kristyna3
11. únor 2010

No tak to je prima, ale hlavně to třikrát zaťukej 🙂

marketecka
18. únor 2010

Holky, jste tu strašně šikovné – díky za ty články! Zkoušela jsem podle nich nasimulovat mou situaci, bohužel na socce mi nechtěli výpočet zkontrolovat, že tam jsou na to jenom dvě … 😒 Můžete někdo zkusit kouknout, jestli tam nemám nějaký zásadní kopanec?

Od 1.9.2009 jsem nemocensky pojištěná (pozn. doba 270 dní před nástupem na PPM za poslední dva roky mi vyjde ještě z minulého zaměstnání, z doby před podnikáním), termín porodu mám 26.6.2010, nástup na PPM je 15. 5. 2010, od 1.3.2010 chci jít na rizikovku, platím si 1004,- Kč měsíčně.

Rozhodné období pro výpočet dávky PPM je tedy květen 2009 až duben 2010 = tj. 365 dnů.

Z rozhodného období musím vyloučit dobu, po kterou jsem nebyla účastna nemocenského pojištění nebo pobírala nemocenské dávky po celý kalendářní měsíc. Předpokládám, že nemoc by byla od 1.3.2010.

365 - 123 dnů (5,6,7,8/2009 není účast na NP) - 61 (3,4/2010 nemoc) = 181 dnů.
Vyměřovací základ pro výpočet dávky

71 714 Kč x 6 = 430 284 Kč

Od 1. 9. 2009 hrazeno pojistné 1004,- Kč za měsíc ( VZ = 71 714 ,- Kč/měsíc) tj. za 9,10,11,12,(1,2)/2009 (2010)
Denní vyměřovací základ pro dávku činí 2 377,26 Kč, tj. 430 284 : 181.
Tento základ se redukuje dle uvedených hranic:
• do 791 Kč se započítává ve výši 90 %, tj. 711,90 Kč,
• nad 791 Kč do 1 186 Kč redukce na 60 %, tj. 240,16 Kč,
• nad 1 186 Kč do 2 371 Kč redukce na 30 %, tj. 355,50 Kč,
• nad 2 371 Kč se nezohledňuje.
Redukovaný denní vyměřovací základ činí 1 307,56 Kč ( 711,90 +240,16 +355,50).
OSVČ obdrží 60 % z 1 305 Kč, tj. 784,54 Kč za každý kalendářní den pobírání PPM.

Díky moc! Jste zlaté.

zuzka1977
23. únor 2010

ahojky,tak je to tu,už jsem se tu 1x předběžně ptala,nyní potřebuju konkrétní pomoc..moooc prosím

jsem osvč. přihlášení k nemocenské 22.6.2009
takže počítám 9 dní za červen,31 červenec,31 sprpen,30 září,31 říjen,30 listopad,31 prosinec = 193 dní
31 leden,28 únor = už 252 dní
za březen 18 dní,takže 18.3. jsem 270. den

počítám správně?? už tak mi dr natáhl nástup na MD o cca 2 dny,takže nastupuju 19.3.,tj. 271.den. je to tip top,co? zkusím ještě,zda by mi to o den nenatáhl

ted k platbám
každý měsíc mám k 1. v měsíci trvalý příkaz na 1000kč za měsíc zpět.
takže proběhlo 6000kč v roce 2009
nyní zatím 2000kč za 2010
1.3. mi projde platba za únor 2010

ALE
1) na MD nastupuju v půli března,bude se mi ještě počítat nemocenská placená 1.4. za březen? zaplatit bych jí měla,že?
2) abych dosáhla maxima, chtěla bych poslední platbu poslat sama (ne trvalým příkazem) navýšenou o nějakou částku a ted o jakou?? doplatit za každý měsíc jen 4kč? nebo rovnou poslat o 1000kč více?? je nějaké stanované maximum? nevíte??

volala jsem na sociálku, říkala,že bych tu dubnovou splátku za březen zaplatit měla (zaplatím klidně,jen zda se mi bude ještě počítat do nemocenské!!!) aby mi to v březnu neutípli a neřekli,nedosáhla jste maximální částky,nedáme vám maximální mateřskou. ta dubnová se nepočítá (i když je za březen)

záleží mi na tom,abych aspon 1x v životě dosáhla mateřské,když mi to již 2x nevyšlo ☹

dannys
23. únor 2010

ahoj holky, tak už jen aby to klaplo 😎

http://zpravy.idnes.cz/vyssi-materske-uz-nezabr...

marketecka
24. únor 2010

Juchůůů, tak nám to klaplo! 😀

marketecka
24. únor 2010

Zuzka1977:
- určitě si nemocenské pojištění musí zaplatit za všechny měsíce, které nejsou celé "na mateřské", tj. nástup 19.3., březen si ještě musíš zaplatit... (pokud jsem dotaz správně pochopila).... jinak by ti tu mateřskou nedali!
- pokud vím, tak na rok 2010 je maximání platba 1010,- Kč... za rok 1004,-... taky to řeším a jsem zmatená, každopádně těch pár korun asi obětuju a pošlu je tam jednorázovým příkazem - (u tebe bych poslala nějakých 60,- Kč)
- a budeš mít náááádhernou mateřskou 🙂

- jen si nejsem jistá, kolik plateb bys tam měla mít celkem - zdá se mi, že bys měla zaplatit i za ten červen... tj. celkem 10 x 1000,- Kč + ty drobné... raději si to pohlídej

pampelka.pam
24. únor 2010

ahoj holky,
chtěla jsem se vás zeptat, jestli se den nástupu na mateřskou počítá taky do 270 dní nebo už ne.Stále to řeším, protože to mám velmi, velmi těsné. Na sociálce jsem se ptala, ale paní mi řekla, že by se musela podívat do zákona a že moc se jí nechce 🙂 Děkuji za radu.

vojtisek2007
24. únor 2010

pampelka - den nástupu se do 270 už nepočítá, těch 270dnů musíš mít před nástupem: např. když budeš nastupovat mateřskou 10.4.2010 - tak 9.4.2010 musíš mít 270dnů, když 9.4.2010 budeš mít jen 269, tak máš smůlu

pampelka.pam
24. únor 2010

Vojtíšku - moc děkuji!

xxmarypetxx
24. únor 2010

Ahoj Holky, nevíte jaká je pro rok 2010 max. částka na nemocenské poji.? Je to pořád 1004 Kč nebo 1010 Kč ? Díky

vojtisek2007
24. únor 2010

xxmarypetxx - pro rok 2010 je 1010,-Kč

xxmarypetxx
24. únor 2010

Diky Vojtisku

zuzka1977
24. únor 2010

marketečko,díky moc

a myslíš,že to počítám těch 270 dní dobře?? že můžu nastoupit 19.3. a budu mít 270 dní splněno? dr se na to dnes moc netvářil, počítala jsem to a měla bych nastoupit snad 16.3,takže už i tak mi to protahuje,ale já měla cykly ne 28 dní,ale 32 dní,takže by to i tak odpovídalo ☹

v roce 2009 jsem zaplatila 6 plateb (i za červen,to tam je) a letos vlastně zaplatím 4 platby,takže 10 plateb projde,ale ta poslední platba projde až 1.4. (za březen),což bude pár dní po nástupu na mateřskou.doufám,že to počítat budou

a můžu stále platit 1000kč trvalým příkazem a ještě k tomu ten samý měsíc poslat 1 příkaz samostatně jen třeba těch 100kč (doplatek 4kč z lonska a 10kč letos)? abych nerušila trvalý příkaz,zrušila bych ho asi až po 1. dubnu,až projde poslední platba? doufám,že to uznají,že si to spárují dle VS

byla by fakt škoda,když už to konečně platím,aby mi to o den ulítlo!!!

janula28
24. únor 2010

Zuzko1977: já jsem nastoupila na MD 20.února a bylo mi řečeno, že rozhodné období pro výpočet výše PPM je 12 měsíců před nástupem na MD, to znamená že mi také ta paní poradila, že poslední platba, která se bude zohledňovat pro výpočet je za leden 2010. A že za únor musím zaplatit, ale už stačí klidně těch 56Kč nebo jaké bylo to minimum

marketecka
25. únor 2010

zuzka1977: hodila jsem to excelu, aby to bylo přesné - ten výpočet, 270 budeš mít splněno, když nastoupíš 19.3.2010... to mi neříkej, že dr. se nějak netvářil? i kdy jsi mu vysvětlila situaci?! vždyť ti to neposouvá o měsíc!

já to chci udělat stejně - TP 1000,- Kč mám + doplatek pár korun potom (mi to nevychází o šest dní, těch 270 dnů, ale jak jsem zjišťovala, těch šest dní mi dopočítačí z mého minulého zaměstnání - v roce 2008 jsem ještě pracovala, tak doufám, že to tak fakt bude, protože jestli ne, okamžitě nastupuju na nemocenskou se zádama a na ní budu pak půl roku, protože na nemocenskou nárok mám) 🙄 ... je to děs, takhle spekulovat, ale myslím, že jsem peněz už do státní kasy naposílala dost, tak v tomto "zranitelném" období bych ráda taky nějakou podporu... šak vime, ne? 🙂

zuzko, to ti vyjde, uvidíš!

zuzka1977
25. únor 2010

marketecko,díky,potřebovala jsem se ujistit,zda si to vykládám dobře

no dr říkal,že to napíše,ale každý den,že je podvod. snad to klapne a nastoupím toho 19.3. a vymyslela jsem to tak,že pokud je rozhodné období 12 měsíců (po 1000kč a nějakých drobných), tak za 2009 jsem poslala 6000tis a letos taky pošlu celkem 6000kč a 100kč za ty drobné a poslední měsíc-ten duben (nutný k tomu dokončení 270 dní pojištění,ale už budu půl měsíce na MD),tak zaplatím to minimum,jak mi radila janula

tak a pak uvidím,zda mi to projde a napíšu vám,kolik beru,jestli něco poberu 😀

jo a o tom schválení ve sněmovně a u klasu jsem taky četla.. 😒

stát neví,kde brát peníze..manžel je vzteky bez sebe,že chtějí zpoplatnit veškeré silnice (má nákladáky) ,ale i pro osobáky!!! vůbec to neopravěj,urdžujou to horko těžko a berou za to těžké peníze
a hlavně,už platíme silniční daně atd...no proč bychom tu vše nedanili 10x,že??? jen at mají politici na miliardový výlety do zahraničí 😠 (viz provokativní články v novinách)!!
a proč se tu rozčiluju? 🤐

zuzka.o
25. únor 2010

Prosím o radu.... jsem osvč, ŽL.... od dubna bych měla nastoupit na mateřskou.... můžu vůbec dál provozovat živnost?

zuzka1977
25. únor 2010

zuzko,pokud budeš pobírat PPM,tak nesmíš vykonávat činnost osobně,tzn mít třeba zaměstnance nebo pak přerušit činnost.

doufám,že ti tu nekecám.

jsem taky osvč,ale mám zaměstnance a fakt v té práci nejsem

zuzka.o
25. únor 2010

Zuzi...díky za radu. 🙂

georgine
25. únor 2010

ahojky holky, dotaz pro vícedětné maminy.
Když jsem šla na svou 2."mateřskou" tak jsem byla vyvedena z omylu že na PPM nemám nárok ,ale pokračuji v rodičáku, ale už jsem si nemohla nastavit částku,ale automaticky jsme pobírala do 21.měsíce věku dítěte 7600 a od toho měsíce 3800..
Od minulého roku jsem OSVČ ale bez dorbovolného pojištěni k Nemocenské, kdybych čistě náhodou 😅 chtěla 3.dítě, tak je zavčas se připojistit k nemocenské platit ji miniálně 270dní a pak nástup na mateřskou,může být nástup i později??? Myslím, že ano, jenom je to asi o těch financích 😅 ale můj dotaz je na to, že když bych nasoupila na PPM z titulu dobrovolného připojištění k nemocenské a pak na rodičák, měla bych už možnost si výši a délku rodičoskvé dovolené nastavit sama.. I když půjdu zase z "rodičáku na rodičák"
Moc děkuji za odpověď..

georgine
25. únor 2010

a ještě jeden dotaz..
Mohu si platit maximální částku NP i když mám zatím slabé příjmy, v přiznání za rok 2009 se rovnají 0 ..v roce 2010 bude více 😝

marketecka
25. únor 2010

Zuzka1977: rozhodné období -pro výpočet- je sice rok, ale z něj musíš vyloučit dny, kdy sis nemocenskou neplatila.... (je tedy vlastně v konečném důsledku ekonomičtější ke přihlásit k NP těsně před otěhotněním... ne si platit celý rok), já jsem z toho taky nebyla moudrá, proto jsem si psala do aperia, jsou tam skvělí a tohle mi odepsali, (snad ti to pomůže v pochopení, tak jako mi):

http://aperio.cz/poradna/dotaz.shtml?als[odpoved]=2&x=2208824&rXn=1

PS jen jsem se sekla v tom nástupu na PPM - v tom dotaze - jasně, že nastupuju až v r. 2010 😉