Mateřská vypočítávaná z platu otce, slyšeli jste o tom?

evcounek
15. kvě 2013

Ahojky maminy, slyšeli jste o tom, že jde mateřská vypočítat z platu otce dítěte a na mateřské být vy (maminy)? 😖 Mě to přijde jako blblost, ale pokud to jde proč toho nevyužít co 😉 Já jsem momentálně na zaměstnaná na neschopence (čekáme druhé mimi a měla jsem problémy). z rodičovské jsem nastupovala na neschopenku. Manžel má vyšší plat taky by bylo lepší mateřskou vypočítat z jeho platu. pokud to jde.

nahradnimamka
15. kvě 2013

Mateřská určitě ne, ale rodičovská jde vypočítat z platu otce.
http://www.penize.cz/materska-dovolena/245770-p...

irennn
15. kvě 2013

rodičovská těžko,když je daná zákonem že? Jde jen o to,kdo příspěvek bude pobírat...může ho pobírat otec, který sice bude chodit dál do práce, ale zajistí si na tu dobu hlídání, tudíž tebe. Mateřskou tvůj muž fakt nedostane, to by tak dělal každý pár. 😉

blannie
15. kvě 2013

Rodičovská jde vypočítat z platu otce a novelou od 1.1.2013 už na ní ani nemusí chodit a pak přepisovat na matku - nastupuje rovnou matka, příjmy a odvody dokládá otec. Mateřská na otce nejde, pokud by nepečoval.

arrowka
15. kvě 2013

Nechápu to použití výrazů "vypočítat z platu otce", rodičovský příspěvek se přece nijak nevypočítává, jeho výše je daná. Jediné, co lze ovlivnit, je měsíční částku a tím i délku pobírání. Takže pokud je tvůj manžel účastníkem nemocenského pojištění, tak to stačí doložit a budeš pak moci volit délku vyplácení rodičovského příspěvku.

amabilis
15. kvě 2013

Jen upřesním. Nejde o vypočítání rodičovské z platu otce, ale o to, že když má otec nárok na mateřskou (prostě nesplňuje podmínky matka, ale otec ano), pak sice matka nastoupí na rodičovskou, ale má nárok si vybrat délku rodičovské a výši příspěvku do toho maximálního stropu 220 tisíc. Pokud by neměl nárok na mateřskou ani jeden z nich, pak musí nastoupit na čtyřletý rodičák s přesně danou výší rodičovského příspěvku na měsíc.

Více viz toto:
http://socialnireforma.mpsv.cz/cs/4