Můžu pobírat nemocenskou do porodu, aby mi vyšlo 270 dní?

malydiamant21
24. srp 2017

Ahoj holky,
mám takový komplikovaný dotaz.
Momentálně jsem 9tt (juchů). Prvně jsem byla zaměstnaná 21.2.2017.
V aktuální firmě jsem od 21.6.2017. Potřebovala bych se poradit, jak postupovat.. Těhotenství v práci oznámím až po screeningu (22.9.), což vychází i kvůli 3 měsíční zkušební lhůtě. Což o to, vyhodit mě určitě nechtějí, docela dost mě budou potřebovat minimálně do ledna. Je mi jasné, že abych pobírala mateřskou, tak musím odpracovat 280dní. Nejsem schopna si to vypočítat, protože jsem dříve dělala na směny (To se počítá podle skutečně odpracovaných dní,ne? Nebo se berou celé měsíce, kdy jsem měla HPP?). Nicméně, trpím docela silnými nevolnostmi, dělám v kanceláři, do které jezdím hodinu, nemám možnost si nijak ulevit. Mohu si nechat napsat nemocenskou (po tom co uplyne ta zkušebka a já to oznámím v práci), pobírat jí do porodu a těsně před porodem pobírat mateřskou? Aby mi nemocenská vyšla do těch 280dní?

Děkuji mockrát za odpověď a přeji všem krásný den!!🙂

lenoulinkaa
24. srp 2017

@malydiamant21 Je to 270 dní a jsou to kalendární dny za poslední 2 roky. A do doby pojištění se počítá i nemocenská.

malydiamant21
autor
24. srp 2017

@lenoulinkaa Takže se defacto počítají i víkendy? Chápu správně? 🙂 Prostě dle dat smlouvy HPP.

lenoulinkaa
24. srp 2017
jitulka89
24. srp 2017

navíc ani neni nutné být kvůli nevolnostem které jsou na začátku být doma celou dobu do porodu...

malydiamant21
autor
24. srp 2017

@jitulka89 Nejde jen o nevolnosti, nezmínila jsem, že je práce ve stresovém prostředí, často je potřeba, abych někam jezdila (třeba 2,5h tam a 2,5h zpět autem), byla v práci do šesti apod.

jitulka89
24. srp 2017

to chápu, šlo o to, že jsem se kolikrát divila kolik holek žilo v domnění, že jakmile na nemocenskou v těhu nastoupí, tak že tam musí zůstat do konce :D

malydiamant21
autor
24. srp 2017

@jitulka89 Jasně 😅 Já uvidím. Přítel je podnikatel, takže mu spíš budu v poklidu pomáhat a s mými koňmi vést lekce pro děti 🙂 Což je v přírodě a tam mi je nejlépe..😍