MD a podnikání na živn. list. Jak je to s placením poj.?

milu
10. led 2009

Prosím maminky nemáte některá zkušenost nebo nevíte???.... Jsem na mateřské dovolené a ráda bych si zřídila ŽL a trošičku si přividělala. Jak je to s placením soc a zdrav pojištění a daní? Moooc děkuji za každou informaci Mil.

gabtcha
30. srp 2010

ahoj, od 1.9. budu pracovat na ZL a mezitim bych delala i nejakou vedlejsi praci pro meho brachu. Chtela jsem se zeptat, co je vyhodnejsi pro budouci materskou, kdyz si me zamestna a ZL bych mela jako vedlejsi cinnost, nebo kdzy budu delat pouze na ZL a platit si vyssi nemocenskou?
Diky.

petrajbc
31. srp 2010

Ahoj, do kvalitativního průzkumu mé bakalářské práce hledám zájemkyně (z Prahy), které při mateřské či rodičovské LEGÁLNĚ pracují ve flexibilním režimu (např. zkrácený úvazek, práce z domova, apod.). Nehledám maminky, které pracují 8h denně celý měsíc. Podmínkou je věk dítěte (či více) do 3 let a dvoupříjmová domácnost. A hlavně ochota mi sdělit info, proč pracují, jaké s tím mají problémy či jaké jsou výhody a spoustu dalšího. Do práce bude vše uvedeno anonymně. Jsem studentkou posledního ročníku oboru Andragogika a pers. řízení, pracuji jako obchodní zástupce. Více info pošlu mailem (petrarychnovzavináčseznamtečkacz)

deyana
14. zář 2010

Ahoj, dozvěděla jsem se, že je možnost dostat vysokou PPM jako osvč. Jsem teď na RD a za rok se chceme snažit o druhé dítě (tak abych nemusela mezi dětmi nastupovat do práce). Jsem zaměstnaná na HPP a chci se zeptat, když si teď udělám ŽL na vedlejší činnost(prodej oblečení-už dlouho nad tím uvažuji) a budu odvádět nemocenské pojištění těch 1000Kč měsíčně (musí se k tomu platit i sociální, když jsem na RD?nebo ještě něco?) - dostanu dejme tomu za ten rok a půl, až půjdu na MD, těch 29 tisíc PPM? Jestli to tedy nezruší? já to moc nechápu.. z článků a diskuzí jsem pochopila, že bych to měla dostat i na vedlejší činnost, ale zajímá mě co ještě k tomu musím platit a jestli je to ovlivněno i třeba výší příjmů nebo obratu? Budu moct si opět vybrat 3letou variantu čerpání RP?
Děkuji

j.a.n.i
14. zář 2010

@deyana No, aktuálně to jde a stačí platit pouze nemocenské a pak podle příjmů doplatit zdravotní (to se doplácí vždy) a případně sociální, pokud by tvé příjmy překročili cca 56 000,- za rok. Ale v návrhu už je změna od roku 2011, nevím tedy jak přesně to má být, moc jsem to nepochopila, ale vypadá, že by se výše plateb na nemocenské měla vázat na základ pro platbu sociálního... právě aby tohle nešlo dělat. Ale jak to dopadne, to se neví.

deyana
14. zář 2010

@j.a.n.i Takže nejspíš bude lepší počkat si na nový rok a podle toho se rozhodnu, díky 😉

leena24
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
bu_bu
1. říj 2010

Ahoj holky, jdu opět pro radu. Nastoupila jsem od úterka na mateřskou u HPP (ne rodičovkou). Můžu na mateřské pracovat na ŽL? Tzn. vystavit fakturu, nebude to problém? Nějak nestíhám to tu přečíst, tak se omlouvám, pokud se už někdo na to ptal.
Děkuji za ochotu. 😵

j.a.n.i
1. říj 2010

@bu_bu Pokud pobíráš mateřskou jen z HPP (tj. nesčítal se ti výdělek a tím co si odvedla na nemocenské jako OSVČ) tak můžeš normálně dál na ŽL pracovat.

modra_slunecnice
4. říj 2010

Mám otázku. Na sociálce mě paní řekla že abych nepřišla o nemocenskou, kterou jsem si začala platiti abych měla nárok o neschopenku spojenou s porodem protože jsem prostě nemohla splnit jako živnostník obě podmínky 270 dní v posledních 2 letech a 180 dní před vznikem nároku, tak že jakmile mi skončí neschopenka i dkyž budu pobírat rodičovský příspěvek MUSÍM SI PLATITI SOCIÁLNÍ A NEMOCENSKÉ DÁL !!! jakmile prý přestanu platiti sociální jako že přeruším podnikání nemohu si platiti ani nemocenské a tím pádem nebudu mít po skončení RD nárok ani na nemocneskou ani na případnou mateřskou, ráda bych do 3 let další dítě. Jak to tedy je ? Příjde mi dost šílený když budu pobírat 7600 RD , nájem mám 5000,- platiti ještě cca 1600,- sociální+ nemocenské - Nevím z čeho pak budu existovat. bohužel jsem v situaci kdy se na příjem partnera nemohu 100% spolehnout. Můžete mi někdo poradit jak to tedy je.
Třeba zdravotní pojištovně je to úplně jedno - nahlásila jsem jim že jsem na neschopence a odhlásila se jako živnostník a oni mě budou vést jako že nepodnikám jsem na RD a zdravotní za mě platí stát a paní mě řekla až se rozhodnu pokračovat v podnikání a začnu fakturovat jen jim to oznámím a začnu platiti zálohy. Díky.

vojtisek2007
4. říj 2010

@modra_slunecnice jo je to tak, po skončení PN si buď začneš platit a pak máš nárok na nemoc. nebo další mateřskou a nebo platit nebudeš, živnost pozastavíš ale pak budeš muset pro další mateřskou znovu splnit podmínky....ale vzhledem k tomu, že při RD se ti bude brát podnkání jako vedlejší, nemusíš platit zálohy měsíčně (na nemocenské jo,ale zase stačí platit to minimum 56,-), ale až při podání daňového přiznání doplatíš dle výdělku....Takže bys měsíčně vlastně platila jen těch 56,-nemocenskou část...

modra_slunecnice
5. říj 2010

@vojtisek2007 Děkuji za potvrzení a objasnění. Platiti nemocenské 56 ,- je v pohodě a když nebudu fakturovat , tedy nebudu pracovat což určitě první rok nebudu tak to znamená že nebudu platiti měsíční zálohy a na konci roku mi účetní udělá "0" danové příznání a ..... co tedy zaplatím na tom soc ? Nějak tomu ještě moc nerozumím.

vojtisek2007
5. říj 2010

@modra_slunecnice když budeš mít daňové 0, tak dáš přehled na sociálku a tam budeš mít taky 0

blanka.k
7. říj 2010

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli částka 68.000, do které, když se vlezu při práci na ŽL při RD, tak si manžel na mě může "odečíst daně na manželku", je zisk nebo příjmy? 😅
A můžu na ŽL pracovat i pro firmu, ve které jsem stále zaměstnaná na klas.prac.poměr i když jsem nyní na RD? 😅
Předem díky za odpověď.

j.a.n.i
7. říj 2010

@blanka.k Částka by měl být zisk. A pro firmu na ŽL pracovat defacto můžeš, jen bys měla fakturovat něco jiného než co máš v popisu práce ve smlouvě...

mischaa
11. říj 2010

Holky, poradíte mi prosím. Chtěla bych miminko,mám živnostak,ale nedelam na nej. Mam normalne smlouvu u zamestnavatele na dobu neurcitou. Je mozny ,kdybych si zaplatila na pojisteni zalohy, abych mela dve materske? nebo jak to je?

j.a.n.i
11. říj 2010

@mischaa No, zatím to šlo, ale pro velké zneužívání to chtějí od příštího roku znemožnit... nebo tedy půjde to dále, ale musela bys platit i zálohy na sociální... pokud tedy ten návrh projde bez úprav.

cristll
13. říj 2010

Dobrý večer,ahoj.
Jsem OSVČ a zároveň mám smlouvu se zaměstnavatelem "dohoda o pracovní činnosti" - pracuji na ˇZL pro firmu.Mám normálně výplatnice jako zaměstanec a ještě si fakturuji zvlášť faktury za další práci. .Platím si zálohy na zdrav. i soc. pojištění. Ted začnu i nem. pojištění.OSVČ - podnikání mám jako vedlejšák,protože vykonávám něco " jako práce malého rozsahu",takže zaměstnání mám jako hlavní,i když příjem z podnikání mám vyšší. (tak to nazvala pracovnice OSSZ).Zřejmě jsem těhotná a nevlezu se do 270 dní platby nemocenského pojištění.Budu mít vůbec nárok na MD?Nebo je lepší pro mě zrovna nastoupit po 3 měsícech platby nemocenského pojištění na neschopenku?A tu si prodloužit i po dobu šestinedělí a pak čerpat zrovna RD?A mohu v době neschopenky vykonávat sam.vyděl. činnost?Děkuji za odpově'd.Něco jsem se tu zpětně dočetla,ale je toho tu tolik,že v tom mám zmatek🙂

vojtisek2007
14. říj 2010

@cristll já si myslím, že budeš mít nárok na mateřskou, protože těch 270dnů je to, že jsi přihlášená na ossz a pak musíš splnit 180dnů jako platící osvč (tzn. že platíš nemocenskou) před nástupem na mateřskou 🙂. Pokud na tu dohodu máš měsíčně víc než 1999 odvádíš tedy sociální a měla bys mít na mateřskou nárok i z té dohody o pracovní činnosti.

cristll
14. říj 2010

@vojtisek2007 děkuji moc za radu,snad to tak bude🙂

mischaa
17. říj 2010

Změny v nemocenském pojištění od 1. 1. 2011
5.10.2010, Ing. Marta Ženíšková, Zdroj: Verlag Dashöfer
K jakým změnám dochází od 1. ledna 2011 v nemocenském pojištění zaměstnanců v souvislosti s opatřeními na snížení státního rozpočtu? Veškeré informace jsme pro Vás připravili v tomto článku.
Nástup na peněžitou pomoc v mateřství

Těhotná žena má nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v období mezi začátkem osmého a šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Jestliže nastoupí na PPM později, například jen 4 týdny před očekávaným dnem porodu, považuje se za den nástupu na PPM začátek 6. týdne před očekávaným dnem porodu. K začátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu se zjišťuje

- splnění podmínky účasti na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před tímto dnem,

- rozhodné období pro výpočet PPM,

- u OSVČ ještě splnění podmínky účasti na nemocenském pojištění OSVČ po dobu aspoň 180 dnů v posledním roce před tímto dnem (kromě 270 dnů),

- začátek podpůrčí doby, to znamená, že od tohoto dne se začíná počítat poskytování PPM, i když ve skutečnosti se PPM poskytuje až od pozdějšího data, například až od 4. týdne před očekávaným dnem porodu.

Takto se sice již postupovalo, ale právní úprava nebyla jednoznačná, proto se jen zpřesňuje. Nejedná se tedy o změnu v dosavadním postupu.

aktekram
18. říj 2010

Holky jaká změna od 1.1.2011 se chystá pro příjemkyně PPM u OSVČ????

alienka24
22. říj 2010

Ahoj holky, prosím o radu, možná se tu na to už někdo ptal, ale tak asi radši ještě jednou se zeptám. Jsem těhotná a zaměstnanec, nyní na neschopence a v prosinci budu nastupovat na mateřskou dovolenou, chtěla bych si zřídit živnosťák abych si mohla přivydělat (maluji na hedvábí a chci mít eshop). Můžu si zažádat o živnosťák a eventuelně už na něj prodávat už nyní na nemocenské nebo musím počkat až na mateřskou? Moc děkuji

vojtisek2007
23. říj 2010

@alienka24 můžeš si zažádat o živnost už teď, to že jsi v práci na PN na to nemá žádný vlliv...🙂

alienka24
23. říj 2010

@vojtisek2007 děkuju, já jen abych nějak něco neporušila, jako že si nesmím vydělávat nebo tak 😅

alienka24
23. říj 2010

když jsem na neschopence jsem zapomněla dodat

j.a.n.i
23. říj 2010

@alienka24 To že jsi na neschopence v práci znamená, že nesmíš pracovat v té práci, ale cokoliv jiného dělat můžeš, pokud tím neporušuješ léčebný režim, což u malovaní na hedvábí a provozu e-shopu nehrozí 🙂

alienka24
23. říj 2010

@j.a.n.i jeee tak to je super, přesně takhle polopaticky jsem to potřebovala vysvětlit 😅 😀 děkuju moc

leena24
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
terak
29. říj 2010

@alienka24 Socialku zajima jen ta prace, ze ktere si platis pojisteni. Pak muzes mit xx dohod, nebo zivnostak, ale kdyz z toho neplatis socialni a zdravotni pojisteni (takze by ti na to ani nic vyplatit nemohli), tak je to nezajima.