MD a podnikání na živn. list. Jak je to s placením poj.?

milu
10. led 2009

Prosím maminky nemáte některá zkušenost nebo nevíte???.... Jsem na mateřské dovolené a ráda bych si zřídila ŽL a trošičku si přividělala. Jak je to s placením soc a zdrav pojištění a daní? Moooc děkuji za každou informaci Mil.

j.a.n.i
29. bře 2011

@stipa Ne, tohle pravda není, ale pokud ti na základě zdravotního posudku uznají dítě za dlouhodobě nemocné (možná se tomu říká jinak), tak můžeš brát rodičák až do jeho 7 let, bylo by to stále 7600,-. Jak se to přesně zařizuje nevím, ale je to na delší vyřizování a hodně záleží na zprávě od lékařky a na tom, kdo to dostane k posouzení.
Jo a jedná se jen o rodičák, nikoliv o volno z práce, tam by ses buď musela domluvit na neplaceném volnu nebo dát výpověď.

annamarieveronika
20. kvě 2011

Ahoj holky, jsem v 9 týdnu těhotenství. Ještě před tím než jsem zjistila, že jsem těhotná tak jsem si začala plánovat a zařizovat podnikání ve floristice (květinové vazby) + zahradní architektura. Vzhledem k tomu, že jsem ještě pěkně pohyblivá, nic mi není tak to podnikání chci rozjet.. tzn. během příštího týdne si zajít zařídit ŽL.
Nevíte jak to pak budu mít s nárokem na mateřskou? Kolik budu brát peněz a tak? Jedna má známá mi říkala, že prý to minimum... cca okolo 3000 což se mi tedy zrovna moc nelíbí 🙂

termín porodu mám 23.12. ...Musím před tím nastoupit na mateřskou a kdy? a nebo pokud budu schopná zařizovat drobné zakázky, mohu dál podnikat.
Během rodičovské si pak asi podnikání pozastavím...během toho se také platí soc. a zdrav. :
Pročítala jsem si tady diskuzi, ale nějak jsem na toto téma nenarazila ... :-/

Jo ještě pro upřesnění. Teď jsem na pracovním úřadě. Před tím jsem byla 3 měsíce zaměstnaná.
A v loňském roce jsem byla půl roku na pracovním úřadě a v letech 2009-2010 mám odpracovaný 1 rok, takže jsem celkově pracovala 1 rok a 3 měsíce.

Děkuji moc za jakoukoli radu a pomoc 🙂

A.

vojtisek2007
20. kvě 2011

@annamarieveronika ahoj, pokud si jako osvč začneš platit nemocenské pojištění - pak se bude výše mateřské odvíjet od výše záloh, které budeš platit - jako osvč musíš splnit pro nárok na mateřskou 270dnů účasti na nemoc.pojištění za dva roky před nástupem na mateřskou a 180dnů bezprostředně před nástupem na mateřskou jako platící osvč - takže to dvouleté období ve kterém budou hledat těch zmíněných 270dnů bude říjen 2011 až říjen 2009 (psala jsi, že jsi pracovala, tři měsíce -tj cca 91dnů,a předtím ten říjen-listopad-prosinec 2009 to je taky 91 dnů = takže máš k dobru 182 a zbývá ti do nástupu na mateřskou tedy doplnit nějakých 90 dnů - což jsou tři měsíce, tudíž ti to vyjde, když teď už budeš osvč a přihlásíš se k nemocenskému pojištění).
Při mateřské - na tu se nastupuje 6-8 týdnů před porodem a celkem trvá 28týdnů - nesmíš osobně provozovat živnsot - stačí potom ,když na sociálce podepíšeš čestné prohlášení, ale pokud píšeš, že si stejně potom živnost pozastavíš, můžeš jí rovnou pozastavit s nástupem na mateřskou.
Jinak k těm zálohám, od kterých se odvíjí výše mateřské - minimální záloha je 142 nemocenské a k tomu musíš platit odpovídající důchodové což je 1807 - z toho je výše mateřské cca 4290, při placení např.500 nemocenské, k tomu 6348 důchodové a mateřská je potom 15030/měsíc, 1000 nemocenské k tomu 12696 důchodové a mateřská je cca 23160.....a tak dál...to už záleží na tom , kolik chceš/můžeš platit.
Pokud by ses k nemocenskému pojitění nepřihlásila - což nemusíš, není povinné - nemáš potom na mateřskou nárok a rovnou ode dne porodu máš nárok na rodičovský příspěvek, ve čtyřleté verzi - tzn do 9ti měsíců dítěte 7600 a potom 3800 do jeho čtyř let....pokud budeš mít nárok na mateřskou - můžeš si potom rodičák zvolit na tři nebo i dva roky - tříletý je 7600 a dvouletý je 11.400 - abys mohla volit dvouletej, musíš mít mateřskou na den vyšší než 380 Kč, což je u zálohy 270,-kč a výš....pokud budeš chtít s něčím poradit nebo propočítat, klidně si písni do IP.....

magnetka77
30. kvě 2011

ahoj lidičky prosim vas poradte mi negdo sem maminka na md a chci podnikat chci si udelat cukrarnu co mam delat a kam mam jit a jak to je s Žl Dekuji za každou odpověd všem Ivča 🙂

crawler
1. čer 2011

@magnetka77 zkus přečíst pár stránek diskuze a hned ti bude ledasco jasné 😉 předně se registruj, aby s měla žl a pak to nahlas na čssz a pojištovně - to je začátek.

deyana
15. říj 2011

Ahoj, poradíte mi někdo, co všechno musím platit (měsíčně), když si zřídím ŽL.. výdělek bude nepravidelný, jednou víc, jednou míň, a já mám dilema, jestli se mi to vyplatí, abych pak nemusela platit víc než si vydělám.. navíc by mi vzali příspěvky od sociálky, což je pro mě dost zásadní příjem, takže bych potřebovala trochu nasměrovat, vůbec se v tom totiž nevyznám.. ŽL by byl VPP - jsem již zaměstnaná, na tuto práci mám rodičák..díky

deyana
15. říj 2011

a ještě prosím jak by to pak bylo s mateřskou, kdybych byla těhotná? počítala by se mi z předešlého zaměstnání, nebo bych neměla nic, protože bych si neodpracovala těch 270 dní, nebo z obojího ?

j.a.n.i
15. říj 2011

@deyana Pokud ti stále trvá pracovní poměr, tak na další mateřskou nárok máš a počítala by se ti z platu v tom zaměstnání. Jinak pokud budeš mít ŽL jako vedlejší (z titulu rodičáku) tak první rok neplatíš žádné zálohy a pak doplácíš zdravotní podle skutečného výdělku, sociální při výdělku do cca 56tis. neplatíš vůbec, jinak taky podle výdělku.

deyana
15. říj 2011

@j.a.n.i díky, takže bych ten první rok neplatila nic? pak až zpětně podle výdělku? takže bych na tom prodělat neměla, že.. není třeba někde nějaká tabulka, kolik se platí z jakého výdělku? tam jsou totiž výdělky jak kdy, ale rozhodně to není málo.. a já nechci pak doplácet půl mega, až ty peníze utratím 😀 tak proto se taky ptám..

j.a.n.i
15. říj 2011

@deyana Zdravotní je 6,75% ze zisku, sociální je 14,6% ze zisku a daň je 15% ze zisku, s tím že pro daň se dají použít ještě odečitatelné položky, takže ze zisku do cca 150tis. za rok se daně neplatí.

deyana
15. říj 2011

@j.a.n.i díky moc, já předpokládám, že to budu dělat půl roku, pak přestávka, pokud budu těhule, takže těch 150 tis. si asi nevydělám 😀 tak hlavně že už to vím.. moc díky 🙂

katuuusch
21. říj 2011

Ahojte, moc prosím o radu, celé jsem to tu pročetla, ale svůj problém nenašla a nebo nepochopila 😖
Jde mi o toto: Jsem nyní zaměstananá na HPP (3,5roku), prac. smlouvu mám na dobu urč. do 31.12. 2011 (jsem zástup za MD, takže mi ji neprodlouží), od 28.2.2011 mám ŽL jako VPP - zatím neplatím žádné zálohy. Na konci února 2012 mám termín porodu, na mateřskou (nebo nemocenskou před porodem?) bych tedy měla nastoupit někdy v půlce ledna, nevím teď ale, kdo mi PPM bude vyplácet, případně kolik a co mám dělat tu dobu, kdy už nebudu zaměstnaná do nástupu na mateřskou? (cca 14 dní). Nerada bych něco zbytečně propásla a přišla tak o PPM. A ještě jedna věc - v době pobírání PPM nesmím sama vykonávat činnost na ŽL? Provozuji sportovní činnost - teď v době těhotenství sama aktivně lekce nevedu, dělají to za mě kolegyně, ovšem pouze na základě "Smlouvy o vedení sportovních lekcí",myslíte, že to tak stačí nebo je potřeba víc? Dočetla jsem se o vystavování faktur - sama vystavuji pouze příjmové doklady za vstupné, je tedy možné tyto doklady pouze nevystavovat v době PMM (pojmout to formou předplatného třeba) nebo je v tom ještě jiný háček?? Jsem z toho dost zmatená, pomozte prosím! Díky

j.a.n.i
21. říj 2011

@katuuusch PPM budeš pobírat ještě z titulu HPP (papír na PPM dáváš ještě do bývalé práce), takže práce na ŽL na to nebude mít žádný vliv a teoreticky můžeš klidně pracovat celou dobu. Akorát si zjisti jestli v lednu nebudeš mít ŽL na hlavní činnost a nebudeš muset za ten 1 měsíc zaplatit sociální a zdravotní.

annamarieveronika
13. čer 2012

@vojtisek2007 Ahoj 🙂 mohu mít dotaz? ... již jsme si spolu pár krát psali - nevěděla jsem si rady a teď opět 😉

Měla jsem během mateřské dovolené pozastavenou živnost ... mateřská dovolená mi skončila 27.5. teď mám rodičovskou dovolenou, zašla jsem si na OSSZ vyplnit formulář o obnovení živnosti. Bylo mi řečeno, že nebudu platit soc. a zdrav. je to pravda? četla jsem tu něco o tom, že se zdravotní po roce platit bude.
Také by mě zajímalo kam to mám jít ještě nahlásit, že jsem si tu živnost zase obnovila, ale mám jí jako vedlejší...musím na zdravotní pojišťovnu, finančák i na živnostenský úřad? nerada bych něco zanedbala a pak za to platila...
Po roce předpokládám budu muset podat daňové přiznání ... nebo je nějaká částka do, které se nemusí podávat? Kolik si můžu vydělat?
Děkuji za rady.A. 🙂

brnanda
22. srp 2012

Kdysi mi tady maminky pomohli a já bych zase ráda pomohla Vám,kdo máte ŽL...volání do všech sítí zdarma! neomezené volání za 580kč měs. smska za 70 haléřů.Kdo by jste měl zájem pište mi do zpráv 🙂

petkula
10. pro 2012

@vojtisek2007 můžu se taky prosím zeptat?: chtěla bych si k 1.1. 2013 obnovit pozastavený ŽL. Rodičovský příspěvek mám pobírat ještě rok a půl. Když jsem tedy na rodičáku, bude se ta podnikatelská činnost brát jako hlavní nebo vedlejší činnost? Jak je to s placením sociálního a zdravotního příspěvku, bude to i nadále za mě platit stát, dokud budu na RD?
Prosím o radu, kdo má v téhle oblasti nějaký přehled nebo zkušenost, díky moc.

katka82
10. pro 2012

@petkula ahoj 🙂 taky jsem na RD a podnikání mam jako vedlejšák 😉 sociálku a zdravotku za mě platí stát 🙂

petkula
11. pro 2012

@katka82 díky. Takže když jsem na RD, tak podnikání budu mít asi automaticky jako vedlejší činnost, že? A můžu se zeptat, kam všude to mám hlásit, že si obnovuji ŽL? Na OSSZ, pojišťovnu a úřad práce taky? Jsou tam třeba nějaké limity, aby mi třeba nevzali RD? Díky moc za rady 🙂

katka82
11. pro 2012

@petkula no měla bys to mít jako vedlejšák 😉 na OSSZ a pojišťovnu to musíš nahlásit na 100% jestli i na ÚP to nevím,ale každopádně když si zavoláš na živnosťák nebo na úřad práce tak by ti měli poradit 😉

j.a.n.i
11. pro 2012

@petkula Jojo, budeš to mít jako vedlejší, je potřeba to nahlásit na OSSZ a zdravotní pojišťovně. Jo a pozor na to, že sociální a zdravotní ti tak úplně stát neplatí - zdravotní musíš doplatit podle skutečného výdělku a pokud bys překročila cca 56 tis. za rok tak doplácíš i sociální.

petkula
11. pro 2012

@j.a.n.i díky moc 😉