MD a podnikání na živn. list. Jak je to s placením poj.?

milu
10. led 2009

Prosím maminky nemáte některá zkušenost nebo nevíte???.... Jsem na mateřské dovolené a ráda bych si zřídila ŽL a trošičku si přividělala. Jak je to s placením soc a zdrav pojištění a daní? Moooc děkuji za každou informaci Mil.

stipa
27. led 2011

@j.a.n.i díky moc za odpo 😉

katka82
9. únor 2011

Ahojky 🙂
holky mohla bych poprosit o radu? 😅 jsem na RD a mám ŽL a teď jsem radila na jiné diskusi kamarádce ohledně ŽL a jiná holčina povídala že má pocit že se od nového roku musí platit i sociálka 😕 nevíte prosím vás některá jak to je????
děkuju moc
Katka

vojtisek2007
9. únor 2011

@katka82 když máš přihlášené nemoc.pojištění - tak se ti bere žl jako hlavní a musíš platit zálohy každý měsíc jako z hlavní činnosti (min 2474) , když nemáš přihlášené nemoc.pojištění, máš žl jako vedlejší, ale zálohy stejně platíš (723) - teď do podání daní platíš stejně podle loňského přehledu....po podání nového přehledu se zálohy neplatí pokud nemáš příjemy vyšší než 56.532 tuším....

katka82
9. únor 2011

@vojtisek2007 děkuju moc 😉 žl mam právě jako vedlejší 🙂 a těch 56 532kč jsem určo nepřekročila 😀 😉
ještě jednou dííík 😉

j.a.n.i
9. únor 2011

@vojtisek2007 Není minimální sociální 1807 ??

vojtisek2007
10. únor 2011

@katka82
@j.a.n.i jo, omlouvám se 1807 je miminální důchodové pro hlavní činnosti, nevím co jsem to tam napsala.....☹

katka82
10. únor 2011

Holky díky 😉

bu_bu
14. únor 2011

@j.a.n.i ahojky, prosím potřebovala bych se zeptat, o stránku před jsi mi psala, že u soc. budu platit 14,6% ze zisku.....já teď sedím nad tím přehledem a u řádku 33 píšou – pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na statní politiku zaměstnanosti činí 29,2 % vyměřovacího základu.
Tak oni to zvedli nebo jak? Díky za objasnění 😉

j.a.n.i
14. únor 2011

@bu_bu Nezvedli, vyměřovací základ pro sociální a zdravotní u OSVČ je polovina zisku 😉 takže 29,2% z půlky je to samé jako 14,6 z celku.

bu_bu
14. únor 2011

@j.a.n.i No já jsem z toho jelen, mě to nějak nevychází. Anebo to pořád nějak nechápu. Myslela jsem, že teda to soc. zaplatím 14,6% z toho daňového základu (rozdíl mezi příjmy a výdaji). Níže píšu jak jsem to vyplnila.
U řádku 21 jsem dopsala rozdíl mezi příjmy a výdaji, u řádku 22 mám u vedlejší činnosti 11 měsíců (jako OSVČ jsem od 24.2.2010 do konce roku), to samé mám u řádku 23. Řádek 24 jsem vydělila řádek 21 těmi 11 měsíci. Řádek 26 je polovina toho řádku 21. Řádek 28 mám tu rozhodnou částku sníženou o jeden měsíc, který jsem teda nebyla OSVČ. Řádek 29 píšou, že si mám zvolit sama a že nesmí být nižší než ten řádek 28, tak jsem to jen zaokrouhlila na sto koruny nahoru. Řádek 30 mám 0. Řádek 31 je jasný. Řádek 32 je podle pokynů stejný jako řádek 29.
Omlouvám se pokud otravuji, ale já si fakt jaksi nevím rady ☹

j.a.n.i
15. únor 2011

@bu_bu Podle toho co píšeš to máš vyplněné správně 🙂 Na řádek 26 se píše polovina řádku 21, to pak opisuješ i na řádek 28 a 29 a řádek 32. Ze řádku 32 vezmeš 29,9%...
Zkusím to na příkladu: máš zisk 100 000,-, tj. na sociální bys měla platit 14 600,-
Takže řádek 21 = 100 000,- řádek 26 = 50 000,- to stále opisuješ, tj. řádek 32 = 50 000,- a z toho vezmeš 29,2%, tj. těch samých 14 600,- 😉
Případně můžeš použít tenhle formulář, je přímo ze stránek ČSSZ a sám to počítá...
http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/7BCF292D-0C0F-4...

bu_bu
15. únor 2011

@j.a.n.i Aha, no tak já mám blbě teda ten řádek 28 a 29, tam jsem napsala nějakou tu minimální částku co psali v těch pokynech. Tak já ještě zkusím ten formulář co to počítá sám 😉 Díky 😉

j.a.n.i
15. únor 2011

@bu_bu A kolik máš tedy zisk a co si na ten řádek 28 napsala, klidně odpověz do IP...

ivetasalon
19. únor 2011

Dobrý den všem, prosím o radu týkající se vystavování faktur po dobu nemocenské a pak po dobu rodičáku!!!!Moc by mi to fakt pomohlo nebo jen poraďte kam si zavolat na jaký úřad.Děkuji člověku který mi dokáže poradit.

j.a.n.i
19. únor 2011

@ivetasalon Po dobu nemocenské a mateřské nesmíš živnost osobně vykonávat, tj. pokud si sama tak ani fakturovat, pokud máš spolupracující osobu nebo někoho na dohodu či jinak zaměstnáš, tak fakturovat můžeš. Při rodičáku už je to bez omezení.

michamicha
20. únor 2011

@j.a.n.i ale to se týká asi jen těch, kteří mají živnost jako vedlejší činnost nebo všech? 😕

j.a.n.i
20. únor 2011

@michamicha Jako, co? To že se při mateřské a nemocenské nesmí živnost osobně vykonávat? To platí u těch, kdo mají neschopenku, PPM z titulu živnosti, tj. většinou těch co ji mají jako hlavní, vlastně dnes už výhradně těch, protože s vedlejším nemůžeš být jako OSVČ účastna nemocenského pojištění. Naopak pokud má někdo neschopenku ze zaměstnání, tak na ŽL může pracovat i při ní.

michamicha
20. únor 2011

@j.a.n.i jj, tak jsem to myslela 😉

ivetasalon
20. únor 2011

Děkuji j.a.n.i. já podnikám jen sama a nikoho nemám ale faktury potřebuji vypisovat,poraď jak teda mám postupovat.Možná bych teda ani na neschopenku jít nemusela protože si platím minimum a nemocenská stejně nebude nějak valná.Co myslíš?????

j.a.n.i
21. únor 2011

@ivetasalon Tak pokud potřebuješ dál pracovat, tak je nejlepší na nemocenskou opravdu nechodit a na dobu mateřské případně sehnat někoho na dohodu o provedení práce, případně tu mateřskou ukončit hned jak to půjde, tj. po 14 týdnech, stejně ti budou doplácet do výše rodičáku, tak je fuk, zda budeš na rodičáku nebo mateřské.

ivetasalon
21. únor 2011

j.a.n.i. pokud nepůjdu na nemocenskou zase bych si musela platit zdravotní a sociální do porodu není to tak?Tak teď opravdu nevím co s tím.Není nějaká varianta.Ještě nerozumím tomu jak píšeš po 14 týdnech....Nemocenskou si platím to nejnižší jen proto abych pak měla možnost volby rodičovského příspěvku.Když teda nepůjdu na nemocenskou tak kdy mám nárok na nějaké peníze a od jakého úřadu?MOc děkuji za odpověď.

j.a.n.i
21. únor 2011

@ivetasalon Takhle, pokud si platíš nemocenskou tak dlouho, že na ní máš nárok, tak na ní podle aktuálního zákona o nemocenském pojištění nastoupit musíš a nesmí být kratší než 14 týdnů. Pokud si nemocenské platíš krátce, tak máš nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem, což je 6 týdnů před a 6 po, tj. celkem 12 týdnů a abys měla nárok na volbu rodičáku, tak na ni taky musíš nastoupit a nevím zda jde ukončit dříve. Tj. v tomhle období ty osobně na ŽL pracovat nesmíš, v době kdy na neschopence nebo mateřské nejsi, tak normálně platíš zálohy.

ivetasalon
21. únor 2011

@j.a.n.i Tak díky moc. 🙂

ywushka
11. bře 2011

ahoj holky,chtela bych poradit,chci si zalozit ZL na rodicovke dovolene (syn ma 15 mesicu) a tak nevim,co,kolik a kde budu platit....??? dekuji za odpovedi

j.a.n.i
11. bře 2011

@ywushka 1000,- za ŽL, na živnostenském úřadě, pak to nahlásit na zdravotní pojišťovnu a ČSSZ, doložit, že si na RD, zálohy první rok platit nemusíš, pak doplácíš zdravotní pojištění podle zisku, sociální by se doplácelo jen při zisku nad cca 56tis.

ywushka
12. bře 2011

@j.a.n.i dekuji za radu

modra_slunecnice
26. bře 2011

Zdravím.

Otázka, jsem OSVČ je nějaká cesta jak neplatit sociální během doby co budu na rodičáku ? Vím že budu platit nějakou sníženou sazbu ale ze 7.500 je každá kačka důležitá natož nějakých myslím cca 800,- . Díky za info.

modra_slunecnice
26. bře 2011

Ještě podotázka , jak jsem pochopila pokud si budu dál platiti nemocenské budu muset platit plnou palbu soc a pokud ho přestanu platit budu platit to snížené ? Rozhodně nechci tento rok podnikat a chci se věnovat synovy a možná až později. Pokud pozastavím živnost musím stále platit soc ?
Díky

j.a.n.i
27. bře 2011

@modra_slunecnice Pokud pozastavíš živnost, tak nemusíš platit nic.Pokud ji necháš běžet a nebudeš platit nemocenské, tak platíš sociální podle toho kolik sis vydělala loni, takže teoreticky taky nemusíš sociální platit vůbec. A při placení nemocenského musíš platit sociální alespoň 1807,-

stipa
28. bře 2011

@j.a.n.i moc vás zdravím a trochu odbočím. Chtěla jsem se zepata, zda nevíte co je na tom pravdy, že když mám dítě s Atopickým ekzemem a ještěš má reakce na kravské mléko a vše z něj a na vejce, že si mohu na sociálce změnit výběr RD na 4 roky. Mám původně do 3 let. (prý se to dělá kvůlik tomu, že jsou takové děti více nemocné a že sociálka tuto změnu umožňuje) Vím, že jsem si musela vybrat jak dlouho chci být na MD ještě před porodem....
Nevíte, co je na tom pravdy?