MD a podnikání na živn. list. Jak je to s placením poj.?

milu
10. led 2009

Prosím maminky nemáte některá zkušenost nebo nevíte???.... Jsem na mateřské dovolené a ráda bych si zřídila ŽL a trošičku si přividělala. Jak je to s placením soc a zdrav pojištění a daní? Moooc děkuji za každou informaci Mil.

renulka12
5. lis 2010

Ahoj holky, prosím o radu. Jsem na rodičovské dovolené a plánuji si zažádat o živnostenský list na činnost vázanou, měla bych ho na VPP. Klienty zatím nemám, chci si udělat ještě pár kurzů a oživit znalosti. A nevím, zda si živnost vyřídit hned (chtěla bych to mít jak se říká ,,z krku,,) a nemít žádné zisky, anebo počkat, až budu mít všechny kurzy za sebou a budu přijímat klienty...Nepřijdeme tím, že budu mít ŽL o výhodu, že si mě manžel může odečíst ze svých daní jako vyživovanou manželku? A musím podávat daňové přiznání, když zatím podnikat nebudu a tudíž nebudu mít žádný zisk? Nějak se nemůžu rozhodnout 😒 Díky

medvide1
5. lis 2010

Ahoj holky prominte že vam se lezu ale mam take dotaz odhledně ŽL??Jsem na RD a chtěla bych si zřidit ŽL na zprostředkovatelskou činnost,jinak jsem zaměstnana jako zdravotní sestra,Je možnost si ZL zřídit??A začí podnikat??Tedy respektive chci pronajimat baráček a na to ZL potřebuji tak se ptam jestli ja toto jako žena na RD mohu??Nepřijdu nějak o RD??Díky za odpovědi

stipa
15. lis 2010

@j.a.n.i jsem zde po delší době a protože se blíží konec roku, potřebovala bych opět radu 😅 Jsem na MD a mám ŽL bylo mi řečeno, že zálohy budu platit až příští rok. Jak vysoké zálohy a kde všude možně si je mám nastavit? A ještě jedna věc, zatím nevím, jakým způsobem budu odvádět daně, takže se potřebuji poradit 😒 Např: když budu mít na fa příjmy za rok např: 20.000,- a výdaje na dodácích za zboží celkem za rok také 20.000,- tak co mám vlastně odvést, když 0,- od 0,- pojde??? 😅 A odvod daní je až v lednu, že. Moc těmhle věcem nerozumím, tak se nezlobte ☹ Děkuji za vysvětlení 🙂 a případnou radu 😉

stipa
3. pro 2010

Ahoj holky, chtěla jsem se vás zeptat, jak se postupuje u daní, když jsem na MD a bylo mi řečeno, že zálohy musím platit až příští rok atd... TeĎ se mi jedná o toto, jak mám dělat daně, když jsou např. zisky a výdaje nula od nuly či naopak, když jsou výdaje větší než příjmy? Jak a co mám tedy zdanit? A co by v mém případě bylo lepší, daní se dvěma způsoby, že? Takže??

j.a.n.i
3. pro 2010

@stipa Tak prostě stvoříš daňové přiznání na krásnou nulu 🙂 taky jsem takové měla a zálohy tím pádem nebudeš platit ani další rok. Jo a ještě musíš udělat přehled pro ČSSZ a pro zdravotní pojišťovnu a na obou bude taky ta 0,-

j.a.n.i
3. pro 2010

@stipa Případně se dá i nějak vykázat ztráta a dá se v dalších letech odečítat od zisku, ale to neumím, nikdy jsem to v praxi nedělala...

blanka.k
17. pro 2010

Ahoj, budu si letos sama dělat daň.přiznání a přemýšlím, co vše se mi bude počítat do příjmů, mám toho víc - část roku jsem byla na neschopence, pak na MD, pak jsem si vybírala skoro 2 měsíce řádnou dovolenou u zaměstnavatele (to se určo počítat bude, to chápu), a zároveň jsem začala pracovat na ŽL a po dovči jsem na RD 😅 A mám v tomu guláš, max. jsem si dělala přiznání žl+klas.poměr, tohle je na mě už moc složitý 😅
Od jaké částky je možné nakupovat zboží na klas.doklad z pokladny a ne na fakturu se všema potřebnýma údajema? Nad 10.000, 20.000? Dřív jsem jela na paušál, takjsem to neřešila, ale nutně teď potřebuju něco koupit, tak ať si to pak můžu dát do nákladů....předem díky za odpovědi.

j.a.n.i
17. pro 2010

@blanka.k Daňové přiznání by nemělo být složitější, pořád je to jen klasický PP plus ŽL, na tom se nic nemění... neschopenka, MD ani RD tam nijak nefiguruje... S doklady neporadím, já jedu na paušál.

blanka.k
17. pro 2010

@j.a.n.i díky moc, tak to snad zase zvládnu nějak sama 😀 Právě jsem si 1 věc koupila teď, která překračuje příjmy za letošek, a mám v plánu další za dost peněz, takže toho chci opět využít abych měla čistý příjem 0, 😝

j.a.n.i
17. pro 2010

@blanka.k Jen pozor, ztráta z podnikání se nedá odečíst od příjmů ze zaměstnání, ale to asi víš 😉

blanka.k
17. pro 2010

@j.a.n.i díky 😉

neu.sona
19. pro 2010

Ahoj holky, omlouvám se, že tady otravuju, ale potřebovala bych poradit od někoho, kdo tomu rozumí. Chtěla bych si pořídit ŽL a následně si udělat internetový obchod bez kamenného obchodu.
Nevíte některá náležitosti, co musím udělat a co bych měla mít?
A taky by mě zajímalo, jestli, když si nechám vystavit ŽL na výcvik psů, zda si můžu udělat internetové chovatelské potřeby? Vůbec se v tom nevyznám a chci s tím začít něco dělat, tak aby se mi podařilo do toho jít...
Děkuji Vám všem za rady a odpovědi.

guesskam
19. pro 2010

ahojte, prosím prosím o radu !!
Jsem již rok evidovaná na prac.uřadě.Chci si zavést ŽL, platit si zálohy na nemoc. pojištění - to maximum.
Mám možnost od ledna nastoupit na HPP, ale jsem ted ve 4.týdnu těhotenství, zatím jsem nebyla u doktora, ale po novém roce jdu.
Jak dlouho prosím bych měla vydržet v práci, abych měla nějaké peníze??? a zda nějaké?????
U doktora budu mít 100 % rizikové těhotenství, nebot jsem přišla v roce 2009 o miminko v 6 měsíci, pak jsem byla na nemocenské a pak zbytek na prac. uřadě.
Nevím jak to vše udělat, abych to udělala dobře a abych měla nějaké korunky, děkuji moooc. Míša

j.a.n.i
19. pro 2010

@neu.sona Doporučuji stránky www.jakpodnikat.cz je tam dost přehledně popsáno co všechno je třeba zařídit, často z nich čerpám.

bu_bu
6. led 2011

Ahoj holky, tak byl konec roku a nyní následuje podávání daňového přiznání 😉 Takže samozřejmě mám dotaz a moc moc prosím o radu 😉
Co teď tedy mám udělat? Je nutné podávat i nějaké papíry na soc a zdravotní pojišťovnu? ŽL (pracuji pro jednu firmu, zaměstnance nemám) mám od úrona 2010, nahlášeno jako VPP, jinak mám HPP nejdříve do června na rodičovské, červen-konec září nemocenská, konec září - nyní mateřská.
Já bych teda asi zašla do své práce, kde mám HPP a domluvila se s účetní, že si budu podávat daňové přiznání sama, ať mi dá potřebné údaje (které???? - zaplacené soc., zdrav., příjmy?) a pak si to vyplnila - svoje příjmy, výdaje uplatním paušálem, vypočítám daň?
A pak nevím jestli nebudu doplácet na zdrav. a soc. protože jsem neplatila nic.

A tento rok asi bych měla zajít na soc. a zdrav. jestli mi vyměří platby na zálohy nebo nemusím a budu mít pořád 0,- když jsem na mateřské (tu pobírám pouze z HPP)???

Omlouvám se, pokud jsou dotazy docela blbé, ale chci vědět jak to funguje 😉 Kdybych něco napsala nelogicky, tak ještě doplním... Děkuji 😵

j.a.n.i
6. led 2011

@bu_bu
Jojo, do práce zajdi, na růžovém papíru vyplníš že nežádáš o to aby ti udělali vyúčtování daní a dostaneš jeden papír na kterém jsou všechny potřebné údaje, tenhle papír dáváš pak jako přílohu DP. Jo a nechodila bych tam hned, touhle dobou to ještě myslím účetní nebude mít připravené.
Pak doplníš svoje příjmy a vydaje paušálem, vypočteš daň, to je správně. Pak musíš udělat přehled pro sociálku a zdravotní pojišťovnu.
Zdravotní budeš doplácet určitě, je to 6,75% ze zisku z podnikání, sociální se neplatí, pokud byl výdělek menší než cca 56000,- za rok, tedy u tebe bude ta částka menší, neb si neměla ŽL celý rok, musíš najít přesnou hodnotu a poměrem ji zkrátit o ten 1 měsíc. Pokud si příjem měla větší, tak musíš doplatit i sociální a to je 14,6% ze zisku.
Z8lohy ti vyměří nebo nevyměří, záleží jaký máš příjem, u hodně malého je nevyměřují, jinak ano, i když to máš jako vedlejší.

bu_bu
6. led 2011

@j.a.n.i děkuji, jsi zlatá 😵 ještě dotaz: ten přehled pro soc a zdr. to najdu na netu nebo si to musím vyžádat? Zkoušela jsem vyplnit daň. přiznání z loňska na netu je, kde se to vyplňuje automaticky a může mi vyjít daň nula?

j.a.n.i
6. led 2011

@bu_bu Jojo, obojí se dá stáhnout z netu, přehled pro sociálku tady: http://www.cssz.cz/cz/e-podani/druhy-e-podani/e... pro přehled zdravotního musíš hledat na webu své zdravotní pojišťovny. Jinak daň 0,- vyjít může, protože je tam odečet na poplatníka. Plus odečet na dítě, ale to předpokládám uplatňuje manžel/přítel.

bu_bu
7. led 2011

@j.a.n.i a ještě k tomu přehledu pro soc a zdrav to si vyplním až spolu s daňovým přiznáním a pak to tam pošlu a platí se to jak? to mi oni pošlou kolik, mám zaplatit nebo to se má zaplatit rovnou?

j.a.n.i
8. led 2011

@bu_bu Posílá se to do nějaké doby po podání DP, ale přesný termín nevím - buď 8 dní a nebo měsíc. Jinak kolik máš zaplatit si v tom přehledu vypočítáš sama a měla bys to rovnou zaplatit, termíny zas nevím, ale vážou se k podání DP.
Jinak mě třeba z OZP papíry pro přehled poslali, ale musí u nich člověk mít nahlášeno, že krom pracovního poměru pracuje i na ŽL.

jiy
19. led 2011

Ahojky,

myslím, že se tu budu opakovat, ale prosím o radu. Jsem na mateřské dovolené a chci si zařídit ŽL. Co to pro mě bude znamenat??? Můžu si ho vůbec zařídit??? Budu muset odvádět sociální a zdravotní??? A jak s daněmi???
Díky moc za info

hest
19. led 2011

@jly byla jsem v pondělí na správě soc. zabezpečení..při pobírání PPM nemůžeš pracovat, ale při rodičovské ano. První rok se soc, zdrav neplatí vůbec, v dalších letech se neplatí pokud máš roční výdělek do (na rok 2011 to bylo 59tis nějaké drobné), k rodičovské má člověk ŽL jako vedlejšák. Samozřejmě se platí daň z příjmu. To mi řekli paní na úřadě toto pondělí.

j.a.n.i
19. led 2011

@hest, @jiy No, trochu to uvedu na pravou míru 🙂
Při mateřské si ŽL zřídit můžeš a můžeš na něj pracovat, pracovat při mateřské se nesmí pouze na tu smlouvu, na kterou PPM čerpáš, čili u tebe u tvého zaměstnavatele.
První rok se neplatí ZÁLOHY na sociální a zdravotní, ale podle zisku musíš zdravotní doplatit vždy, sociální se doplácí jen pokud je zisk nad 56 tis. S daněmi souhlasím.

hest
19. led 2011

@j.a.n.i. mateřskou jsem brala jako PPM...ale tohle mi řekli na úřadě, já ŽL zatím nemám a chtěla jsem si ho zařídit..ale u mě jako konkrétně je to celé takové zamotané-)) takže vím že jsem něco takového četla že nemůžeš u toho zaměstn,. u kt. má člověk smlouvu, já jsem neměla u rpvního dítěte odpracováno těch 270 dní, takže jsem šla na nemocenskou a z ní rovnou na rodičák..
teď mi řekl, že díky tomu že mi prac. poměr trvá, mám u druhého dítěte co se mi narodí za pár měsíců, nárok na PPM..nicméně jsem nepochopila, z čeho se mi ta PPM bude počítat, když jsem teď těch 270 dní doma na rodič. příspěvku..
jj zálohy, a 2010 to bylo 56 tis teď se to zvedlo na 59-)

jiy
20. led 2011

@j.a.n.i díky díky díky 😀 😀

michamicha
20. led 2011

@j.a.n.i ahoj, o pár příspěvků výš jsi se zmínila o odečtu na dítě 🙂 když jsem byla od 1.1. do 24.6. na nemocenské a od 25.6. do 31.12. na mateřské a pobírala PPM, tak si mám v tom růžovém papíru vyplnit že žádám o daňové zvýhodnění na dítě? nebo je lepší, aby si o to požádal manžel? já zbrklouš jsem tam malýho vyplnila a pak jsem se dozvěděla, že by si měl žádat spíš manžel, tak teď nevim jestli jsem neudělala chybu ☹ 😖

michamicha
20. led 2011

@j.a.n.i manžel totiž vydělává jednou tolik co já, tak abysme kdyžtak nepřišli o ty penízky za mimčo 😅 jinak tu "slevu" za manželku, na tu asi nárok mít nebude, když se do toho limitu počítá nemocenská i mateřská, že? já ten limit totiž překračuju...

j.a.n.i
20. led 2011

@michamicha Obecně je jedno, jestli dítě uplatní ten kdo vydělává víc nebo méně, penízky na dítě jsou pořád stejné, ale u tebe bude problém v tom, že nemáš žádné zdanitelné příjmy, tudíž nemáš z čeho dítko odečítat, takže za loňský rok by ho měl odečíst manžel, až zas budeš pracovat, tak už je jedno, kdo z vás to bude uplatňovat.

stipa
26. led 2011

@j.a.n.i Měla bych tu na vás jeden dotaz - mám RD na 3 roky, synovi bude 14.měs. kdybych stihla otěhotnět než bych šla zpět do práce, tak mi práci budou držet další roky? A budu si moci vybrat opět 3letou RD? A výpočet mateřské bude stjený jako než jsem šla na MD?
Kdybych nestihla otěhotnět - vrátím se do práce a pak by to vyšlo.... bude se mi vypočítávat mateřská z toho co jsem nadělala, že? Tedy nově. A RD si opět budu moci vybrat jak budu chtít?
Jinak mám teď ŽL jako na VP - kdybych stihla otěhotnět před 3rokem naž bych šla do práce, musím hlásit tuto info zaměstnavateli?
A co sociální a zdravotní poj. - platil by za mě stále zaměstnavatel nebo já - zálohy atd...

j.a.n.i
27. led 2011

@stipa Malinko se ztrácím...
Ano, pokud to stihneš během RD, tak se další PPM počítá ze stejného platu jako ta první a můžeš vybírat 3 roky.
Pokud to nestihneš a nastoupíš do práce, tak pokud půjdeš na další PPM do 4 let věku staršího dítka, tak se ti porovná plat před první MD a aktuální a PPM se vypočte z toho vyššího 😉
Nevím na co se ptáš, že bys měla či neměla hlásit.
Jako OSVČ vedlejší v prvním roce zálohy neplatíš, v dalších podle toho jaký si měla na ŽL výdělek.