MD a podnikání na živn. list. Jak je to s placením poj.?

milu
10. led 2009

Prosím maminky nemáte některá zkušenost nebo nevíte???.... Jsem na mateřské dovolené a ráda bych si zřídila ŽL a trošičku si přividělala. Jak je to s placením soc a zdrav pojištění a daní? Moooc děkuji za každou informaci Mil.

vojtisek2007
11. led 2009

milu - zdravotní,sociální (teď od 1.1.2009 už také povinné) a daně odvedeš z toho, co vyděláš....

milu
autor
13. led 2009

a jak je to s mateřskou můžu takhle podnikat?

amj
14. led 2009

milu - můžeš, k md i rd si můžeš přivydělat co chceš a kolik chceš

milu
autor
12. únor 2009

tak už jsem do toho vlítla 😀 vše mám zařízeno teď už jen ty kšeftíky 😀 .... nevíte jestli musím vystavovat a uschovávat si kopie daňových dokladů?

vojtisek2007
12. únor 2009

tak to rozhodně musíš - z čeho bys pak počítala daně ???

milu
autor
5. bře 2009

tak to je jasné, že daňové doklady na to co koupím si schovávám a to co vydělám si zapisuju ...takže všem zákazníkům psát paragon a kopii schovat OK 😀 děkuji

kubaka
11. bře 2009

milu - taky podnikám na MD a mám ŽL a zálohy na socku a zdrávku platit nemusím - zaplatíš až z toho co vyděláš, stejně jako daně. V tom je rozdíl mezi ženou na MD a živnostiníkem - ti musí měsíčně platit minimální zálohy, které dělají skoro 3 tisíce za měsíc. Fakt síla.
Dnes je ale ten systém takový, že daně ti nevyjdou z přivýdělku žádné, ale budeš doplácet šíleně velké sumy na soc a zdav. pojištění. Takže já, přestože to nemusím, si pro tento rok už platím raději zálohy, dobrovolně jim "vnutím" prachy, abych příští leden zase neomdlela 😀 - na konci se to samozřejmě vyúčtuje podle výdělku a necháš si přeplatek vrátit. pokud budeš odepisovat náklady paušálem, nebudeš potřebovat ani ty stvrzenky za nákup materiálu. Pokud suma nebude větší, než je tvůj konkrétní procentuální odpis. Pohybují se podle oboru podnikání mezi 40-50 %. Použiješ, co bude výhodnější. Švadleny mají třeba 50%...

soanpe
15. bře 2009

milu, ze zákona jsi poivinná dávat na každý nákup paragon! To bys měla vědě,když chceš podnikat.

milu
autor
6. dub 2009

Děkuji moc! 🙂 s těma zálohama tedy nevím...zatím jsem si vydělala jen 1550,- 😀 za tři měsíce 😀 počítám že se to rozjede v listopadu a prosinci no ještě to uvážím a budu s tím počítat 🙂 děkuji

Paragony vypisuji 🙂 děkuji pa

vojtisek2007
6. dub 2009

milu - ještě pro upřesnění těch záloj - když jsi na rodičáku , tak se ti jako hlavní příjem bere rodičák a podnikání jako vedlejší činnost, nemusíš tedy zálohy platit měsíčně jako když jsi osvč na hlavní činnost - až za rok budeš podávat daň,přiznání, tak podle toho doplatíš zálohy - což bývá malá částka....

milu
autor
6. dub 2009

jé tak děkuji už jsem se vyděsila 😀

pepibubu
17. dub 2009

ahoj holky, jako na potvoru, když jsem sesmolila dotaz do jiného vlákna tak jsem našla tohle... no jo no holt jsem se měla podívat líp....

Takže v mém případě, kdy bych si chtěla udělat ŽL na doučování, tak bych teoreticky mohla i teď, při rodičovský? Jak by to bylo? Pepovi 8 měsíců, rodičovská na tři roky, a stejně to mám v plánu, myslím ten živnost. list.... nebo by tam byly nějaké výrazné nevýhody?

vojtisek2007
17. dub 2009

pepibubu - při rodičáku si můžeš přivydělat kolik chceš - jedno jestli na ŽL nebo jako prac.poměr - přihlásíš se na OSSZ a zdravot. pojišťovnu - jako vedlejší příjem - hlavní se ti bude brát rodičák - takže nemusíš platit zálohy každý měsíc, jako normální osvč, ale až při podávání daní za celý rok, zaplatíš jenom podle toho, co zdaníš...což nebývá tolik...-nevýhody to nemá žádný 😀 jenom placení daní a doplatky na tom ossz, zdravotní za tebe hradí stát, protože pečuješ o dítě do 4let věku - to se tam taky nahlásí.

vojtisek2007
17. dub 2009

pepibubu - přečetla jsem ještě ten druhý dotaz - když jako osvč splníš podmínku účasti na nemoc. pojištění 180dnů (tzn. budeš jako osvč přihlášená na ossz 6měsíců) a až potom budeš nastupovat na novou mateřskou - budeš mít nárok na mateřskou z podniknání, a jestli máš stále zaměstnavatele, tak i od něho - měla bys dvě - jenom po dobu těch 28týdnů nové mateřské bys podnikání musela pozastavit....

pepibubu
18. dub 2009

Vojtíšku, tebe mi poslalo samo nebe. Díky za rychlost, ochotu a především - za srozumitelnost 🙂

rezetka
19. čer 2009

Jak je to s odvodem daní a účetnictvím vůbec? Kde prve začít, když jsem se rozhodla podnikat?

rezetka
19. čer 2009

a nevíte jak je to s provozováním eshopu?

vojtisek2007
19. čer 2009

reeztko - na provozování eshopu zřejmě budeš mít živnostenský list - obchodní činnost, daně se odvádí jednou za rok - za rok 2009 do 31.3.2010, jestli jsi na rodičáku, tak se ti bude podnikání brát jako vedlejší činnost, tak nemusíš platit zálohy na sociálním pojištění každý měsíc, ale můžeš až při podávání daň.přiznání.
A co se účetnictví týká - záleží na tom, zda toho budeš mít hodně a budeš např.i plátce DPH, a jak moc tomu rozumíš sama...když to zvládneš sama, dobrý, když toho nebude moc - jenom klasicky -nákup,prodej - tak to jednou za rok (leden/únor) zaneseš soukromý účetní, ta ti to zpracuje a udělá daň.přiznání, jestli ovšem budeš plátce DPH, to se vystavuje čtvrtletně nebo měsíčně, je to už trochu složitější, tak si najdi účetní hned, průběžně jí budeš dávat všechny doklady, ona ti bude vystavovat i napr.faktury,starat se o banku.... - prostě se ti o to všechno postará....

rezetka
19. čer 2009

No a v čem je výhoda plátce a neplátce DPH?

vojtisek2007
19. čer 2009

žádná výhoda nebo nevýhoda v tom není - jen můžeš být nebo nemusíš, musíš pokud tvůj obrat přesáhne za posledních 12měsíců přes 1milion korun, to pak se musíš přihlásit, ale jinak bejt nemusíš - když jsi,je víc papírování. "mírně" jsou na tom líp řemeslníci, kteří materiál nakoupí s 19%DPH, ale s prací to potom můžou fakturovat jenom s 9%DPH - tak jsou jakoby na tom těch 10% líp, když máš ale jenom eshop, kde např, koupíš trika, přihodíš marži a prodáš, tak tam je to opravdu jedno, nakoupíš s 19ti a prodáváš taky s 19ti....

makkyna2
19. čer 2009

rezetka: chceš eshop na dětské věcičky a hračky atd.
Myslím, že je toho všude strašně moc - až je tímto ten trh přesycen.

rezetka
19. čer 2009

hračky určitě ne a věcičky taky ne, ale dětí a maminek se to týká...raděj bych normální obchod, ale nejdřív bych začala s eshopem, pak by se vidělo

sklovoku
20. črc 2009

ahojky holky mám dotázek - též začínám pracovat na ŽL při mateřské - ale nikde jsem nenašla zda ta částka cca 56 000,- u které když ji překročíte platíte pojistné - je z čistého výdělku po odečtení výdajů nebo z hrubého výdělku? Děkuji za odpovědi Iva

ssaara
3. zář 2009

Ahoj holky,prosím o radu!!! Potřebuji si zařídit ŽL a nevím,jak na to. Vím jen ,že na živnostenském úřadě zaplatím poplatek a vyplním registrační formulář. Ale co dál? Kam ještě to mám nahlásit??

vojtisek2007
4. zář 2009

potom se do dojdeš zaregistrovat na příslušný finanční úřad k dani z příjmů fyzických osob,přihlásit na zdravotní pojišťovnu a OSSZ - kde uvedeš podnikání jako vedlejší činnost, protože jsi na rodičáku - takže nemusíš měsíčně hradit zálohy, až podle daňového přiznání co vyděláš

moniquecat
15. zář 2009

Chtěla bych se zeptat: jsem na rodičovské dovolené, mám 2,5 leté dítě a nedavno jsem si udělala rekvalifikaci na manikuru. Nevím zdali mám se živnostenským listem počkat až na leden kdy mi končí mateřská. Nevím totiž jak je to se sociálním a zdravotním. Ted to za mně platí stát, ale když si založím žl tak o to nejspíš přijdu a budu si to muset platit sama.. nebo to za mě bude dál platit stát a já začnu platit až mi skončí mateřská? nepřijdu náhodou i o 7600 které ted měsíčně dostávám? předem díky

vojtisek2007
16. zář 2009

moni - nepřijdeš o 7600 když teď začneš podnikat pokud nedáš dítě do školky....živnost by se ti brala jako vedlejší činnost, protože jako hlavní bys měla rodičák - takže zálohy na sociální by sis platit nemusela, až potom podle toho, co vyděláš a plátcem zdravotního je stát, protože pečuješ o dítě do 3let věku, tam si ale taky nahlásíš živnost jako vedlejší činnost.

nela2008
22. zář 2009

Ahojte, cetla jsem si diskuse a nektere veci jsou mi jasne, ale trosku mne matou pracovnici na CSSZ, kteri si nejsou vubec jisti. Prosim muzete mi poradit? Budu rada za kazdou radu i zkusenost.

Pres dva roky pracuji u jedne spolecnosti a od brezna 2009 jsem si obnovila zivnost - vedlejsi cinnost a zacala platit zalohy na nemocenske pojisteni. V ruzne vysi, ted tam mam zaplaceno celkem 9600 Kc. Termin porodu mam konec unora a chtela bych zacatkem listopadu odejit na neschopenku a nastup na materskou mi vychazi cca koncem prosince.

Nejdrive mi tvrdili, ze mi staci splnit 270 dni, tak ze se mi to zapocitava se zamestnani pro PPM a 180 dni jako OSVC pro nemocenskou. Nyni mi trvdi, ze jako OSVC vedlejsi cinnost musim splnit 270 dni (tak ze neberou ty dva roky predem jako zamestnanec), ale pouze ty dny od března 2009 a 180 dni pro narok na nemocenskou. Ja nastesti snad splnim obe dve podminky i kdyz si myslim, ze je to blbost.

Ale mam strach, ze kdyz nastoupim na neschopenku v listopadu, tak ze mi nezapocitaji tyto dny do tech 270 dni, to bych pak totiz tuto podminku nesplnila... oni trvdi, ze i dny v nemocen. se zapocitavaji, ze jsem stale ucasna pojisteni - jen si pak uz zalohy neplatim, ale ja si nejsem jista? Maji taky na vyplatu nemoc. a PPM vliv vyse prijmu z podnikani nebo jen koukaji na zalohy. Ze zamestani mam prijmy vysoke, ale z podnikani male? Predem velice dekuji a snad uz v tom budu mit jasno
PS: jinak mi bylo řečeno, že se základy pro výpočet PPM sčítají jak ze zaměstaní i jako OSVČ....tak že max. můžete pobírat těch 28 tis.🙂
PS: ale nemocenskou lze pobírat jak z titulu OSVČ tak jako zaměstnanec - tak že dvě🙂
Ale jak píšu nikdy nevím co je správně. Děkuji všem za jakoukoli odpověď.

kocurek
1. říj 2009

Ahojky, chtela jsme s ezeptat, zda mi nekdo poradi, bylo mi receno, ze pokud mesicni prijem nepresahne 4.000 KC, nemusi se podavat danove priznani, je to pravda? Predem dekuji za odpoved.

romana29
23. bře 2010

Ahoj holky, píše tu ještě někdy někdo? 😀
Budu si zřizovat ŽL - prodej bižuterie, eshop.
Jsem na rodičáku, někdy v červnu půjdu na mateřskou s druhým dítětem - zaměstnavatele mám.
Může se nebo nemůže při rodičovské podnikat? Někde jsem četla - už je to ale dýl, že i při mateřské si žena může přivydělat, ale nesmí to být u zaměstnavatele, od kterého pobírá mateřskou.