MD a podnikání na živn. list. Jak je to s placením poj.?

milu
10. led 2009

Prosím maminky nemáte některá zkušenost nebo nevíte???.... Jsem na mateřské dovolené a ráda bych si zřídila ŽL a trošičku si přividělala. Jak je to s placením soc a zdrav pojištění a daní? Moooc děkuji za každou informaci Mil.

j.a.n.i
22. črc 2010

@petulaeis POkud budeš mít ŽL jako HPP, tak hned od začátku platíš jak sociální tak zdravotní + dobrovolně nemocenskou. Zdravotní dělá 1601,- sociální myslím 1735,- nebo tak nějak. Pokud bys měla zaměstnání a plat přes 8000,-, tak máš ŽL jako VPP a pak nemusíš první rok platit zálohy na zdravotní a sociální, ale neznamená to, že se neplatí vůbec, jen se pak doplácí podle zisku.

petulaeis
22. črc 2010

jani děkuji za odpověď.
Pokud bych si našla zaměstnání a měla víc jak 8tis. automaticky je ŽL VPP jestli chápu dobře..?
Když by tato situace nastala, tak první rok nemusím platit zálohy (příp.doplatím, dle zisku), ale nemocenskou si platit můžu abych dosáhla na max.mateřskou? (IKDYŽ TEN ŽL BUDE NA VPP DOSTANU MATEŘSKOU Z ŽL?? )
Moc děkuji za trpělivost!

j.a.n.i
22. črc 2010

@petulaeis Automaticky ne, musíš na sociálku přinést potvrzení ze zaměstnání, aby po tobě ty zálohy nechtěli, zdravotní pojišťovna to po mě nechtěla. Jojo, nemocenskou platíš, ale nemusíš platit to maximum, protože pokud jak v zaměstnání, tak v ŽL splníš těch 270 dní, tak ti mateřská běží z obojího, a dohromady můžeš mít jen to maximum, takže to pak chce spočítat podle platu, kolik je třeba platit.

petulaeis
22. črc 2010

- Ďíky Jani. A ještě dotaz. Sem evidovaná na ÚP a mám podporu do listopadu. Šlo by nahlásit ŽL jako VPP do listopadu a v listopadu bych si to "přendala" na HPP? Abych nepřišla o podporu - jestli mi jí tedy nechají, kdybych měla na VPP ŽL..

j.a.n.i
22. črc 2010

@petulaeis Nemůžeš být na UP a mít aktivní ŽL, s podporou to nemá nic společného, ani tam nemůžeš pak být registrovaná jako uchazeč o zaměstnání.

stipa
23. črc 2010

chci se vás zeptat jak to chodí a jak je to s daněmi, pokud budu mít ŽL a budu mít internetový obchod. Myslím tím, jak odvádět daně, pokud chci paušální odvod, co vše si musím nechávat. Příjmové i výdajové doklady? Všechny fa či doklady co vystavím asi nejlépe zakládat do nějakého šanonu, že? Nebo uložit na CD? A ještě jeden dotaz jak si vést pokladní knihu. Stačí si udělat nějakou tabulku např. v Excelu nebo si koupit v papírnictví vyloženě pokladní knihu?

stipa
23. črc 2010

Ještě chci dodat, že jsem na MD a chci si přivydělat. Jinak na úřadech mi bylo řečeno, že zálohy budu platit až příští rok.

j.a.n.i
23. črc 2010

@stipa Jojo, zálohy až příští rok, neb to máš z titulu MD/RD jako vedlejší. A doklady bych asi schovávala všechny a na konci roku spočítala jestli vyjde výhodnější vzít náklady paušálem nebo podle dokladů. Jinak při paušálních výdajích stačí schovávat ty příjmové.

stipa
24. črc 2010

Takže by bylo asi lepší vést si pokladní knihu, příjem a výdaj, že? Budu neplátcem DPH, protože milión určitě nepřesáhnu 😀 No, stejně než se to rozjede a jestli vůbec 😉 tak si asi budu výdajové i příjmové schovávat a pak se tedy uvidí na konci roku co a jak. A s těmi doklady? Lepší asi tisknout hned a dávat do šanonu než ukládat na CD,co? Nechtěla bych mít doma papírnictví, ale to asi k tomu patří 😀 Jinak děkuji za radu

stipa
24. črc 2010

@j.a.n.i - Takže by bylo asi lepší vést si pokladní knihu, příjem a výdaj, že? Budu neplátcem DPH, protože milión určitě nepřesáhnu No, stejně než se to rozjede a jestli vůbec tak si asi budu výdajové i příjmové schovávat a pak se tedy uvidí na konci roku co a jak. A s těmi doklady? Lepší asi tisknout hned a dávat do šanonu než ukládat na CD,co? Nechtěla bych mít doma papírnictví, ale to asi k tomu patří Jinak děkuji za radu

j.a.n.i
24. črc 2010

@stipa To je asi fuk, záleží jestli je pro tebe příjemnější mít to na papíře nebo v elektronické podobě... ještě se dá vést také takzvané "krabicové účetnictví" - vše se hází do krabice a na konci roku se to přebere a nalepí do šanonu. Ono stejně ty výdajové doklady má člověk rovnou papírové... většinou.

stipa
24. črc 2010

@j.a.n.i - tak si založím ten šanon 🙂 než to lepit na konci roku 😒 😀

j.a.n.i
24. črc 2010

@stipa 😀 na tom něco je... i když pokud se nakonec rozhodneš pro paušální odpočet, tak máš ty výdajové nalepené zbytečně 😉

stipa
24. črc 2010

@j.a.n.i - takže pak to budu trhat hlava nehlava 😀 A co takhle, - výdajové zvlášť a příjmové do šanonu 😉 a pak 😒 děj se vůle.... 😀 pak jen budu koukat, příjem sem, výdaj tam 😕 příjem sem.... 🤐

azifca
7. srp 2010

Ahoj, potřebovala bych poradit. Jsem na 2. RD a přemýšlím, že bych si přivydělávala na živnosťák. Půjde o pár tisíc měsíčně. Problém vidím v tom, že pokud bychom se rozhodli si pořídit 3. potomka, jestli by můj malý výdělek na ŽL ovlivnil eventuální výši příspěvků na MD a RD - do těď jsem pokaždé měla tu maximální možnou výměru mateřské a rodičák dvouletý. Nerada bych třeba kvůli 1500 Kč měsíčně pak pobírala minimální dávky. Děkuju.

j.a.n.i
7. srp 2010

@azifca Pokud ti stále běží pracovní poměr, tak ŽL nic neovlivní, tak klidně přivydělávej 😉

blanka.k
20. srp 2010

Ahoj, jen bych se chtěla ujistit - pokud budu na RD mít ŽL na VPP , tak:
- nebudu muset platit minimální daně + soc.a zdravotní, ale jen z toho co skutečně vydělám 😉
- kdybych chtěla ŽL list na 2 různé živnosti (obě volné), tak to vliv na nnic nemá, je to jak kdybych měla 1 ŽL
- a hlásit to zaměstnavateli nemusím (před nástupem na MD jsem pracovala na klas.zaměstn.poměr)
- taky předpokládám, že paušál na daně je stejný jako Žl na HPP (prý se to má nějak snižovat, ale když bude místo 60% 50/ tak houby zle, výdaje nebudu mít žádné, takže každé % dobré 😅)
- má nějaký vliv, že jsem už na jednu z těch 2 živností měla ŽL na HPP, ale před otěhotněním jsem ho zrušila?
Předem díky za odpovědi 😉

j.a.n.i
20. srp 2010

@blanka.k
- nebudeš, jen je to potřeba na sociálce a zdravotní pojišťovně nahlásit, nezjistí si to automaticky, když nevyděláš cca 56000,- za rok, tak se sociální ani nedoplácí, pouze zdravotní a daně dle výdělku
- on je ŽL defacto jen jeden, je jedno kolik máš čiností
- pokud to není stejný obor činnosti jako má zaměstnavatel tak nemusíš, při stejném oboru musíš mít jeho souhlas
- jojo, paušál je stejný, určuje se jen dle druhu živnosti, řemeslné mají větší
- nemá

blanka.k
20. srp 2010

@j.a.n.i děkuji moc, S tím zaměstnvatelem jsi mě teda nepotěšila, to nevím, jak se k tomu postaví, i když dělat na ten ŽL hcii úplně něco jiného než v práci , jenže je to pod jedním "druhem činností " všechno na 1 ŽL 😅
A ještě dotaz...to musím na živn.úřad donést nějaké lejstro, že mi to povolil? nebo ho mít doma založené nebo jakou formou se to dělá ?

j.a.n.i
20. srp 2010

@blanka.k Jak pod jedním druhem činnosti, kdyžtak to upřesni do soukromé zprávy, těch čiností je tam spousta... i když jsou všechny volné, podstatné je, že to nesmí být to samé. Úřadu je to jedno, zaměstnavatel by mohl prskat, kdyby to dodatečně zjistil... ale jen v případě že se to dá vyhodnotit jako střet zájmů.

aktekram
21. srp 2010

Ahoj mám na vás prosbu, před porodem jsem byla klasicky zaměstnaná, pak mateřská a od 5.2.2010 pobírám tříletý rodičák. Dne 22.2.2010 jsem obdržela od svého zaměstnavatele výpověď. Od dubna 2010 jsem obnovila svůj živnostenský list na VPP (zatím neplatím žádné zálohy). Snažíme se o druhé dítě a teoreticky bych teď neměla mít nárok na PPM, že???
Takže uvažuju nad tím začít si platit dobrovolné nemocenské pojištění, abych stihla 180dní před nástupen na PPM.
Je mé uvažování správně???

Z čeho se mi pak bude PPM počítat, podle příjmu nebo podle platby nemocenského pojištění???

j.a.n.i
21. srp 2010

@aktekram Jojo, uvažuješ správně a bude se počítat podle plateb nemocenského pojištění.

aktekram
21. srp 2010

@j.a.n.i super děkuji moc, zajdu si na ČSSZ přihlásit k platbám 😉

bajunka
23. srp 2010

Ahojky taky se sem jdu poradit, chtěla bych začít podnikat na ŽL od ledna, jedna se ale o živnost vázanou takže musím nejdřív absolvovat kurz, tak mam nekolik dotazu:
- lze ŽL aktivovat(nevim jak to napsat lip) kterýkoliv den v mesíci nebo to lze jen od prvního?
- budu si muset zařídit provozovnu a přece jen náklady na vybavení nejsou zanedbatelné, můžu je dát do nákladu za rok 2011, když je zakoupim už letos a začnu podnikat od ledna, nebo musim začít už v prosinci,abych je mohla zahrnout do nákladů

j.a.n.i
23. srp 2010

@bajunka ŽL jde založit od jakéhokoliv data, ty náklady se nějak zpětně vzít dají, ale přesné podmínky neumím, zkus stránky www.jakpodnikat.cz jestli tam něco bude

bajunka
24. srp 2010

@j.a.n.i dekuji juknu

martankaa
26. srp 2010

Ahoj, taky bych se ráda poradila...Od 1.9.začínám pracovat na ŽL, hlavní činnost, nebudu nikde jinde zaměstnaná.
V průběhu roka plánuji díte... Jak to bude s pobíráním mateřeské? Z čeho se bude vypočítavat?

j.a.n.i
26. srp 2010

@martankaa Ze záloh odvedených na nemocenské pojištění.

aktekram
27. srp 2010

PPM se počítá ze záloh odvedených na nemocenském pojištění za posledních 12 měsíců. Nárok na PPM má ta OSVČ, která za poslední 2 roky byla 270dní nemocensky pojištěná, a platila zálohy nejméně 180 dní před nástupem na PPM.

Nemáte někdo výpočet jak se to počítá z těch záloh, když si budu platit max. částku kolik pak té mateřské dostanu???
Nebo když si budu platit minimum pak budu mít mateřskou menší než 7600, tak mi ji úřad práce do těch 7600 doplatí, co myslíte????

j.a.n.i
27. srp 2010

@aktekram Pokud budeš mít mateřskou menší, tak můžeš od porodu pořádat o doplatek, těch 6 týdnů před porodem ti nikdo nedoplatí.