MD, RD. Mám teď nárok na MD nebo jen RD?

amona
19. zář 2011

Prosím poraďte...od r.2001-2009 jsem pracovala, pak v r. 2009 jsem čerpala mateřskou, poté, nyní a do června 2012 čerpám tříletou variantu rodičáku. Chtěla bych ale druhé dítě a nevím co mě čeká...:( Mám nárok opět na mateřskou, nebo jdu rovnou na rodičák? A musím jít automaticky na 4-letou variantu rodičáku ? Slyšela jsem,že když nemám odpracovaných opět nějakých 270 dní, tak jsem braná jako bez příjmu a musím na tu 4-letou.... Mám v tom pěkný guláš, prosím poraďte.
Co mě čeká když ještě v trvání stávajícího RD porodím? Jdu na MD? a poté si mohu opět zvolit 3-letou variantu?
A když nestihnu navázat a pujdu na nemocenskou než nastoupím na MD, z čeho je nemocenská počítáná? Z těch 7600,-?To by bylo asi pěkný prd, že?
A mohu i v tomto případě volit délku RD?

lucka419
12. dub 2012

Ahoj mam dotaz ktery dost spěchá chtěla bych se zeptat jestli mam narok na MD když jsem byla zaměsnana od 6,9,2010 do 31,7,2011 a hned mi navazala druha práce od 1,8,2011 do 31,10,2011 a od 1,11,2011sem na úřadu práce a do 31,3,2012 jsem brala podporu a gynekolog mi vypsal žadost o peněžitou pomoc v mateřství čili 8 týdnu před porodem a na sociálce mi řekli že nemám na nic nárok i když splnuji 270dní účast na nemocenském pojištění a podle mě splnuji i těch 180dní ochrané lhůty která my vychází do 28,4,2012 tak bych púotřebovala poradit děkuji

kaaccka
13. dub 2012

@lucka419 No to mi ani neříkej, jsem na tom podobně. Splňuju 270 dní účasti na nem. pojištění a 180 dnů ochrané lhůty a počítám s tím, že PPM dostanu, snad se nic nezmění... Teď jsem taky na pracáku... Proč ti řekli že na ní nemáš nárok?

j.a.n.i
13. dub 2012

@lucka419 Už jsem odpovídala na jiném diskuzním serveru, nárok nemáš protože nemáš ochranou lhůtu 180 dní, ale pouze 92 dní, protože to poslední zaměstnání, ve kterém si otěhotněla trvalo pouze těch 92 dní.

chhana
16. dub 2012

Ahoj holky,mám takovou velkou jobovku,jsem zaměstnaná ve firmě od 25.6.2007 a pracovala jsem do 10/2008,pak jsem byla na rizikovém těhotenství,v květnu 2009 se nám narodila dcera a do května mám pobírat RD,mezi tím jsem otěhotněla a zjistila že firma je v likvidaci.Nikdo se mi zatím neozval a květen se blíží kdy mi končí RD.Tak nevím jestli budu mít nárok na MD a také kdybych zustala doma na rizikovém těhotenství jestli mi firma je schopna zaplatit nemocenskou když je v likvidaci.Děkuji moc za rady.

j.a.n.i
17. dub 2012

@chhana No, dokud není firma zlikvidovaná, tak nárok na mateřskou máš a i kdyby už ji zlikvidovali, tak mít budeš, protože je tam 180 dní ochranná lhůta a do té se vejdeš. S nemocenskou bych si taky velkou starost nedělala, firma platí jen prvních 21 dní, pak už platí OSSZ, takže v nejhorším nebudeš mít placeno těch 21 dní 😉
Akorát možná budeš mít trochu lítání s tím zajistit v práci všechny potřebné papíry.

chhana
18. dub 2012

díky moc za radu a uklidnění,že na to nárok mám,ale nevím jak pokračovat ....hlavně teď mi bude končit RD v květnu a měla bych nastoupit do práce,jenže už nyní vím že firma tak kde jsem pracovala už dávno není a v obchodním rejstříku jsem našla že sídlo je v praze a pak se změnilo na Brno.Ale když jsem psala o možné nástupu do zaměstnání do Prahy tak dopis převzali,ale když změnili adresu na Brno tak se mi vrátil,že nikdo nepřevzal.Vlastně teď nevím kam mám nastoupit?Jestli mám kontaktovat sama toho likvidátora (jestli ho teda najdu),nebo počkat až se ozve??.Píšeš že mám nárok na nemocenskou i v případě,že bych hned při ukončení RD,šla na nemocenskou?nebo musím nastoupit do práce a pak terpve říct,že jsem těhotná a že budu na nemocesnké?a pak se asi všechno vyřizuje na OSSZ vid?jako nemocenská a pak i nárok na MD?(myslím tím v mém případě když je firma v likvidaci??)Jo a ještě dotaz OSSZ se ke mě vstahuje ,která? tam kde sídlila firma v době kdy jsem pracovala nebo tak kde sídli nyní podle obchdoního rejstříku??Díky moc ještě jednou za další rady 🙂

j.a.n.i
18. dub 2012

@chhana Určitě bych kontaktovala likvidátora... abys měla nárok na nemocenskou, tak do práce fyzicky nastoupit nemusíš, ale jak pro nemocenskou, tak pro mateřskou budeš potřebovat vyplnit přílohu o příjmech. Ale to by měl být likvidátor schopen zajistit.

chhana
19. dub 2012

díky moc Jani za odpověď.Zkusím to tak udělat.pěkný den Hanka

dostyna
24. črc 2012

Ahoj, vidím,že se tu řešil přechod z jednoho rodičáku na druhý, Moje situace je taková. Jsem ted na rodičáku se synem, ten mám na 3 roky a syn se na rodil 19.5.2011. Uvažujeme o druhém dítěti a nevím,jak to udělat s nastavením výše rodičáku. Netuším, kdy se nám podaří otěhotnět, může to být za měsíc a nebo taky za rok. Nicméně nechci přijít o přidělený příspěvek 220 tisíc a chci vyčerpat co nejvíce z něj. jak myslíte, že bude nejrozumější to udělat. Až otěhotním,tak si nastavit nejvyšší částku a tu pobírat.Snad jsem to popsala srozumitelně, mateřská mi ubírá na IQ 😀

j.a.n.i
24. črc 2012

@dostyna Jojo, až otěhotníš, tak nastavit maximum 🙂