MD, RD. Mám teď nárok na MD nebo jen RD?

amona
19. zář 2011

Prosím poraďte...od r.2001-2009 jsem pracovala, pak v r. 2009 jsem čerpala mateřskou, poté, nyní a do června 2012 čerpám tříletou variantu rodičáku. Chtěla bych ale druhé dítě a nevím co mě čeká...:( Mám nárok opět na mateřskou, nebo jdu rovnou na rodičák? A musím jít automaticky na 4-letou variantu rodičáku ? Slyšela jsem,že když nemám odpracovaných opět nějakých 270 dní, tak jsem braná jako bez příjmu a musím na tu 4-letou.... Mám v tom pěkný guláš, prosím poraďte.
Co mě čeká když ještě v trvání stávajícího RD porodím? Jdu na MD? a poté si mohu opět zvolit 3-letou variantu?
A když nestihnu navázat a pujdu na nemocenskou než nastoupím na MD, z čeho je nemocenská počítáná? Z těch 7600,-?To by bylo asi pěkný prd, že?
A mohu i v tomto případě volit délku RD?

jajkax
19. zář 2011

Ráda si počkám na odpověď, protože by se mně to taky mohlo týkat a zjišťuju si o tom nějaké info.Zatím mi bylo řečeno to.Že dostanu opět mateřskou( a ta se mi bude počítat ze stejné práce jako byla před prvním dítětem) a pak až znova rodičák.Ale ráda se nechám poučit od někoho zkušenějšího... 🙂

terioza1
19. zář 2011

@amona ahoj, ja mam za to, ze pokud v dobe RD rodis, konci ti RD a automaticky prechazis na MD na to mladsi dite. Musis ale zase zadat. Jak je to s odpracovanyma dnama nevim, ale myslim, ze to, co pises, je pravda. nejsem si ale uplne jista. Ale pokud partner pracuje, muze si to nejak prihlasit na sebe tu MD, pac je pracujici a v tom pripade si muzes vybrat delku MD a nemusis mit tu 4letou jako kdybys byla na pracaku... pokud ani jeden z vas nepracuje, pak jdes automat na 4letou variantu.. tak je to, kdyz jsi na pracaku, jak to je s tema dnama nevim, ale fakt si myslim, ze taky tak... 🙂

blueapple
19. zář 2011

holky, na tohle téma je tady už diskuse, mrkněte do sekce paragrafy. Jinak pokud projde novela, rodičák bude od ledna v celkové částce pro všechny varianty stejný, jen si určíte, na kolik měsíců se vám rozpočítá.
Zatím platí, pokud porodíte při RD nebo otěhotníte, půjdete z RD na nemocenskou a pak hned na MD, je nárok stejný jako u prvního dítěte. A variantu RD teď případně zvolí manžel, pokud pracuje.

xmata
20. zář 2011

@amona důležité je, zda máš stále zaměstnavatele, pokud ano, tak budeš mít nárok na PPM a volbu délky RP, pokud zaměstnavatele nemáš, tak ne. ale jestli projde novela, tak volbu rodičáku půjde provést i na základě partnerových přijmů. jinak diskuze zde https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/materska...

amona
autor
20. zář 2011

Ano, zaměstnavatele stále mám...🙂

petulka35
22. zář 2011

Ahoj holky také hledám to co vy.Mám syna a chceme druhé ale nevíme kdy se to povede takže jestli to nestihnu než malému budou 3 roky tak se mi nechce jít na 4 roky.Je to potom málo peněž.Také by mě zajímalo když mám práci na dobu neurčitou a porodila bych až když přesáhnu synovo 3 roky tak jestli my dají 3 roky nebo už 4 roky.

hojda
22. zář 2011

@petulka35 A proč bys chodila na 4 roky? Myslím, že dokud nebude mít odpracovány 2 roky, tak se to posuzuje podle předchozích příjmů před první rodičovskou a když projde to s tím tatínkem, tak by ti taky snad mělo vyjít ne?

hojda
22. zář 2011

Je to tak, jak píše jajkax

Zatím mi bylo řečeno to.Že dostanu opět mateřskou( a ta se mi bude počítat ze stejné práce jako byla před prvním dítětem) a pak až znova rodičák.

petulka35
22. zář 2011

@hojda
No já jsem slyšela že když nestihneš porodit než prvnímu dítěti budou 3 roky tak že tě rovnou dají na 4 letou

hojda
22. zář 2011

@petulka35 Myslím, že ne.

vojtisek2007
22. zář 2011

@petulka35 pokud máš stále zaměstnavatele budeš mít znovu nárok na mateřskou = máš nárok si zvolit tříletý rodičák a je jedno jestli porodíš den před jeho třetíma narozeninama nebo dva měsíce před nebo 4měsíce po....to v tom nehraje roli 🙂 jediné důležité je mít stále zaměstnavatele

petulka35
22. zář 2011

@vojtisek2007
Tak to mám.Mám u něho smlouvu na dobu neurčitou.

ferinka
5. říj 2011

Holky můžete mi poradit? V březnu mi skončil rodičák na 2 letého syna,měsíc jsem byla na nemocenské a od cca půlky května jsem na mateřské,pak klasika zase nastoupím na rodičák,chtěla jsem se zeptat - někdo mi říkal, že mám nárok na proplacení dovolené z práce,je to pravda a o jakou poměrnou část se jedná(jsem klasický zaměstnanec)???

j.a.n.i
6. říj 2011

@ferinka Záleží kdy přesně v květnu si nastoupila na mateřskou... buď budeš mít nárok na celou nebo na 11/12 🙂 Jo a nežádáš o proplacení, ale o čerpání dovolené!!!

ferinka
6. říj 2011

@j.a.n.i ale minule mi jí proplatili a nečerpala jsem jí???

j.a.n.i
7. říj 2011

@ferinka Ale čerpala, jen o tom nevíš 🙂

ferinka
7. říj 2011

@j.a.n.i Aha a to mi jí k tomu i proplatili jo,jsem z toho magor 😀

j.a.n.i
7. říj 2011

@ferinka Ne, ty si ji oficiálně čerpala, ale když je člověk stejně doma, tak to vlastně nepozná, prostě mu za ní přijdou peníze 🙂 ale v žádosti je nutné použít to slovo čerpat, aby se zaměstnavatel nemohl cukat.

ferinka
7. říj 2011

@j.a.n.i ahaaaaaaaaa 😀 😀 😀 díky moc 😎

slunce_veruna
23. lis 2011

Ahoj holky, chtela bych opet vytahnout toto tema, taky se me tyka prechod z RD na MD. Chtela jsem se jen ujistit, narok na dovolenou je jen za MD a ne za RD zejo? A jeste jeden dotaz, slysela jsem ze predcasne ukonceni RD musim nekde hlasit ze jinak ty penize prijdou a budu je muset vracet, nevite nekdo jak se to dela? Je na to nejaky formular?

j.a.n.i
23. lis 2011

@slunce_veruna Jojo, nárok na dovolenou je jen za MD. A předčasné ukončení rodičáku hlásíš tam, kde si o něj žádala, ale jestli na to je nějaký formulář, to netuším.

aksile82
21. pro 2011

Dobrý den,prosím poraďte. Jsem na RD během, které mi skončil pracovní poměr na dobu určitou. Chtěla bych navázat další MD, ale netuším, jak vypočítat výši mé nové mateřské či novýho rodičáku, když jsem teď vlastně nezaměstnaná. 😒

j.a.n.i
21. pro 2011

@aksile82 Na další MD nebudeš mít nárok a rodičák budeš mít celkem 220 000,- a pokud se další dítko narodí ještě za doby pobírání rodičáku, tak by sis mohla vybrat jeho výši do max. 7600,-

aksile82
22. pro 2011

@j.a.n.i Díky moc za pomoc 😒 😉

veronika.h
2. led 2012

Ahoj holky,
moc prosím hlavy zasvěcené o rady, jaký je přesný postup přechodu RD na MD. jsem do července na RD se synem ( brala jsem PPM a pracovní poměr mám na dobu neurčitou). V březnu se mi narodí druhý syn. Co se bude dít?
Gynekolog mi dá formulář se žádostí o PPM a já ho pošlu do práce nebo jinam? Mám automaticky nárok na druhou PPM? Zároveň musím na OSSZ napsat žádost o ukončení prvního rodičáku?
Nepochopila jsem, jak se tady psalo o té dovolené, jakmile nastoupím PPM, mám zase nárok na celých 20dní dovolené, které budu čerpat po skončení MD a přechodu na RD? To ji dostanu proplacenou? 😕

Omlouvám se, že je to pořád dokola, jen potřebuje znát přesný postup, jak se co dělá, já jsem z úřadů zmatená jak lesní včela 🙂 . Díky moc
@j.a.n.i
@vojtisek2007

j.a.n.i
2. led 2012

@veronika.h Ano, papír na PPM dáváš zaměstnavateli, tím, že ti trvá smlouva, tak nárok máš. Rodičák ukončit musíš, akorát se to dělá na sociálním odboru úřadu práce a ne na OSSZ. A ano, budeš mít nárok na celých 20 dní dovolené a budeš ji čerpat po MD.

veronika.h
19. led 2012

@j.a.n.i Ahoj, prosím ještě o jednu radu. Jde druhá PPM nastoupit až dnem porodu druhého dítěte nebo musím klasicky 6-8týdnů před termínem? Příští týden si jdu zažádat o změnu RD, aby mi do nástupu druhé PPM mohli navýšit rodičák podle nového systému aspoň na ty dva měsíce.

j.a.n.i
19. led 2012

@veronika.h No, pokud bys nastoupila později než těch 6 týdnů před TP, tak ti PPM zkrátí, takže to defacto nejde.

aja82
20. led 2012

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jak je to se zaměstnancem, když mam HPP na dobu neurč. a jsem momentálně na RD (3leté) uvažujeme u druhém dítěti, jak dlouho mi bude zaměstnavatel držet místo? POčítá se od nového dítěte znovu tři roky? Díky

j.a.n.i
20. led 2012

@aja82 Ano, je to vždy do 3 let posledního dítka.