Mohou mě v těhotenství vyhodit? Smlouva na dobu určitou

indien
24. čer 2014

Tak jak jsem očekávala...v pátek mne přivezou výpověď sice nevím, jaký tam udají důvod...ale dorazí..Pracuji přes 2 roky v kuse, ale od prosince v nové firmě, termín porodu mám 17.12.2014 a nástup na mateřskou mě vychází na začátek listopadu. Smlouvu mám na dobu určitou do 1.1.2015. Chtěla jsem se zeptat jestli mě mají právo vyhodit, když jsem těhotná, protože smlouvu mám na určito ☹ Myslím si, že mi dají 1 odstupné a výpovědní dobu jednoho měsíce...Je to lepší nepodepisovat a jít rovnou na neschopenku nebo podepsat a ve výpovědní době na nemocenskou odejít?

zmrz_lina
24. čer 2014

Pokud vím, tak tě vyhodit nemohou. Pokud jim nepodepíšeš dohodu, tak smlouva přestane platit po vypršení lhůty, tzn. k 1. 1. 2015. Má-li zaměstnavatel problém s tvým těhotenstvím (např. práce, kterou jako těhotná nemůžeš vykonávat), jsou to překážky na straně zaměstnavatele a buď tě musí přeřadit jinam nebo pokud to nejde, nechat tě doma za 100 % platu. Já bych nic nepodepisovala 😉

xpila
24. čer 2014

@indien Výpověď ti dát nemůžou. Pouze v případě, že by se rušil celý zaměstnavatel. Ideálně oznámit písemně zaměstnavateli těhotenství. Smlouva ti skončí automaticky vypršením doby, na kterou byla uzavřena. Na neschopenku určitě nechoď, není důvod, jen bys přišla o peníze.

indien
autor
24. čer 2014

@xpila díky, já myslela, že když je smlouva na určito tak tě vyhodit můžou nikde jsem v zákonu nenašla, že těhotnou vyhodit nelze.

sasanka033
24. čer 2014

ahoj, vypoved tehuli muzou dat jen na pismeno a) paragrafu 52. coz je toto:
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část
pokud se na tebe tento duvod nevztahuje, je vypoved neplatna, at si tvrdi co chteji a predavaji ti to treba na zlatym podnose. jinak v tvem pripade je skutecne odstupne jedna mesicni mzda a vypovedni lhuta je ze zakona 2 mesice, takze tu dodrzet musi. at uz ti ji budou proplacet (to by te museli dat na prekazky), nebo si ji odpracujes.
hlavne se nenech dotlacit do zadne dohody.

sasanka033
24. čer 2014

@indien doba urcita/neurcita nema co delat s vypovednima duvodama

indien
autor
24. čer 2014

já jsem právě chtěla jít už od 1.9.2014 na nemocenskou..a kdyby mě dali odstupné a dvou měsíční výp. lhůtu..tak v té lhůtě bych šla na nemocenskou...mě jde o to, že na nemocenské bych zůstala až do mateřské, ale nevím zda to tak jde...prostě plán pokud bych to podepsat musela..

sasanka033
24. čer 2014

@indien podepisovat nemusis nic. vypoved je jednostranej pravni akt a tak staci jeji predani a to jak zam-telem, nebo zamestnancem. vypoved se proste podava a predava a tim okamzikem vstupuje v platnost. podepisovat se musi pouze dohoda.
to, co pises, asi moc nechapu. kazdopadne pokud ti nekdo preda vypoved, pracovni pomer ti proste skonci dnem, kterej je tam uvedenej, v pripade, ze je vypoved platna. to samy s dobou urcitou. smlouva proste skonci, nemocenska, tehotenstvi, to je uplne jedno, proste skonci.

sasanka033
24. čer 2014

@indien rusi se tvuj zamestnavatel?

indien
autor
24. čer 2014

ne, neruší...teď si to po sobě také čtu 😀 Takže ze zákona mi prostě výpověď dát jako těhotné nesmí, leda pokud by rušil celkově prodejnu.

bledulka84
24. čer 2014

Výpověd Ti dát nesmí:
Zákoník práce, § 53 - Zákaz výpovědi dané zaměstnavatelem
(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je:
d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou

takže pokud s něčím jedou, tak je to dohoda - a dohoda od slova "dohodnout" - tudíž musela bys s tím souhlasit. Samozřejmě, pokud se domluvíte na dohodě o ukončení PP a zaměstnavatel Ti za tuhle dohodu přislíbí nějaké odstupné, tak o tom můžeš přemýšlet - jestli se Ti to vyplatí. (asi bych si ale zavolala na sociálku z čeho se potom počítá výpočtový základ mateřské - jestli bys dostala stejně vysokou mateřskou i pokud bys ukončila PP dřív) Pokud se Ti to nevyplatí, tak to nepodepisuj. Taky jim to nemusíš podepsat hned, ale nechat si to projít hlavou, případně se s někým poradit. Jinak platí, že v lednu Ti pracovní poměr uplyne dobou určitou.

Pokud bys ještě potřebovala něco ujasnit, dej vědět 🙂

sasanka033
24. čer 2014

@indien presne tak. resp. nevim co teda delas a pro koho, ale preber si sama, co je v tvym pripade !ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část". pokud bude vypovedni duvod jiny, nez 52 a, tak bych jim zamavala tehu prukazkou pred nosem, mile se usmala a rekla: smula!🙂 a kdyby trvali na svym, zavolala bych na ne kontrolu z uradu prace, nebo tak neco.
proc te vlastne chteji vyhodit?
jinak je dost pravdepodobny, ze te budou tlacit do podpisu dohody, tak to si sama rozmysli, za jakych podminek bys ji eventuelne podepsala (kolik penez bys po nich chtela, nebo nechtela vubec odejit apod.). ale tady se pouze domnivam, ruku do ohne bych za to nedala, ze ani dohodou se s tebou rozloucit nesmi. ale to fakt nevim jiste.

sasanka033
24. čer 2014

@bledulka84 bohuzel to neni uplne pravda, na tehuli se vztahuje mnou uvedene vyjimka, viz pismeno a)

bledulka84
24. čer 2014

@sasanka033 jo, ale to už bylo v diskusi ujasněno, že se neruší 🙂

sasanka033
24. čer 2014

@bledulka84 jo tak🙂 jo, to asi jo🙂 ale tezko rict, porad nevim proc se ji chteji zbavit🙂

indien
autor
24. čer 2014

jsem shopmanagerka a pokud obchod klesne o obrat tak to řeší vždycky takhle nechci jmenovat firmu, ale jsem už sama z toho znechucená

sasanka033
24. čer 2014

@indien takze mas nastaveny nejaky cile a neplnis, chapu to dobre? tak to je stejne nejdriv na vytku...vedi vubec, ze jsi tehotna?🙂
btw bud tak hodna a pouzivej to odpovidatko🙂) mne takhle nechodi upozorneni, ze pises...

bledulka84
24. čer 2014

@sasanka033 indien píše, že dělá v obchodě, tak možná se potřebuje častěji posadit, než byli zvyklý... Nebo třeba nemají nikde žádné lehátko, kde by si mohla vleže odpočnout (to je taky v nějaké vyhlášce, že těhu toto zaměstnavatel musí poskytnout,(ale tuhle poznámku ber s nadsázkou 😠 ) Důvod se vždycky najde...

indien
autor
24. čer 2014

@sasanka033 přesně tak...A hlavně jim vadí, že vycházím výborně s podřízenými...☹

sasanka033
24. čer 2014

@bledulka84 a bych je hnala!🙂 to je hrozny, tolik lidi dojede na to, ze maji malo informaci a jejich zam-tel je stara kurva🙂

sasanka033
24. čer 2014

@indien no tak to jsem zvedava, co na ne vymyslis, kdyz uz vis, ze na tebe nemuzou🙂 hodne stesti!

bledulka84
24. čer 2014

@indien tak za tohle Tě fakt v těhotenství vyhodit nemůžou. Ani přes ty výtky. Otázka, jestli by taková výpověď byla platná vůbec i v případě (po standartním upozornění napřed s výtkama), kdy bys těhotná nebyla. Samozžejmě záleží, jak moc je možné na Tvé pozici zisk ovlivnit. Pokud by vůbec našli nějaké manažerská rozhodnutí, která jsi udělala špatně a proto obrat klesl. Ale to už by bylo na soud a řešit to nemusíš, protože Ti roste pupík 🙂

xpila
24. čer 2014

@indien Tady to je jasné, výpověď dát nemůžou (i kdyby se o to snažili, tak je neplatná) a na dohodu nepřistupuj.

j.a.n.i
24. čer 2014

Já tedy spíš nechápu proč chtějí dávat výpověď nekomu, kdo má smlouvu už jen na půl roku a tipuju, že už i vědí, že je těhotná... vždyť mohou počítat s tím, že jim stejně třeba odejde na neschopenku a bude to.