Mohou mě vyhodit po zkušebce kvůli těhotenství?

dadinkag
3. čer 2014

Ahoj holky....jsem v 15 TT. Nastupovala jsem do práce k 1.3. 2014 a měla jsem zkušebku na 3 měsíce (tzn. do 31.5.2014). Od začátku jsem těhotná, i když nečekaně...ale to je život. Pro špinění a problémy jsem to oznámila teď, protože se na odd. hlásí další člověk a zbytečně by ho odmítli pro plný stav.
Každopádně....už jsem po zkušebce a dnes jsem to oznámila staniční sestře....ta na to téměř nezareagovala....jen řekla, že dle nějakého nového zákona se obává, že mě asi vedení propustí....
Já si ale myslím, že po zkušebce jsem už v ochranné 180 denní lhůtě. Dělám na směny a noční v 15 tt už nejsou úplně ok. S tím taky vůbec nic neudělala...zítra na jednu noční jdu. Jsem ochotná ji udělat, protože je to fakt na rychlo. Ale překvapuje mě její přístup...vůbec to neřeší!
Nechci jít marodit, přijde mi to sprosté. Chci udělat tento měsíc na JIPce a pak jít asi na klidnější a neinfekční odd.
Zítra jdu za vrchní a uvidím.
Jen mě zajímá proč mele o vyhazovu a zda má povinost mi přizpůsobit směny dle těhotenského stavu.

picasso
3. čer 2014

@dadinkag Jde o to, zda jste před nástupem do práce prošla preventivní prohlídkou u "závodního" lékaře. Jinak se může zaměstnavatel právo bránit, že jste těhotenství zamlčela. O tom propuštění. Pro zaměstnavatele je "výhodnější" vás propustit a na vaše místo dosadit jinou sestru. Takto vás musí přeřadit na jinou pozici, najít za vás na toto místo náhradu nebo (pokud pro vás nebude mít klidnější místo) vám platit PN. Jako těhotná nesmíte dělat noční a rizikovou práci. Buď vás dá zaměstnavatel na jinou pozici nebo byste musela jít na PN.

dadinkag
autor
3. čer 2014

jde o to, že na vstupní prohlídne u závodního lékaře jsem byla 14 dní před nástupem do práce a to mi zrovna končila moje poslední MS. Takže ani dle lékařských záznamů jsem nemohla být těhotná. Musela jsem otěhotnět týden až dva po nástupu do práce. Spíš mě zaráží přístup staniční...chci zůstat co nejdýl na odd....těhotenství jsem opravdu neplánovala a přišlo dost nečekaně :D

picasso
3. čer 2014

@dadinkag no to chápu 🙂 ale co by měla staniční dělat? Háže klacky pod nohy? Co vím ze služeb, tak se ze dne na den směny mění opravdu těžko a že řekla, že vás vedení asi propustí. Je to možné, že bude chtít. Bylo by to s vámi komplikovanější než vás propustit a přijmout novou posilu. Jinak dle zákona nevím, ale pokud se vás opravdu budou chtít zbavit, je možné, že (pokud o těhotenství víte od začátku) to může hrát na to, že jste to v práci zamlčela. Možná by bylo dobré kontaktovat právníka v tomto případě. Pokud jste tedy těhu oznámila, měli by to řešit co nejdříve. Takže bych vyčkala, jak se k tomu postaví vedení a případně kontaktovala právníka, jaké jsou možnosti.

dadinkag
autor
3. čer 2014

uvidím co zítra u vrchní. O těhotenství od začátku nevím...špinila jsem až do 13tt. Ale to je tvrzení proti tvrzení. :D
Jen vím, že v zákoně je uvedeno, že žena nemá povinnostinformovat o těhotenství. Toť výcuc od právníka :

Dobrý den, zákon neukládá zaměstnankyni, aby informovala zaměstnavatele o tom, že je těhotná, pouze jí ukládá povinnost mu sdělit, kdy bude odcházet na mateřskou dovolenou (tj. zpravidla 6 - 8 týdnů před plánovaným termínem porodu - viz § 195 Zákoníku práce). Takže teoreticky až do doby než na Vás těhotenství začne být zjevné můžete práci přesčas konat, protože zaměstnavatel nebude vědět, že porušuje zákon.

No uvidíme co vymyslí.....hlavně vím, že nechci jít marodit a chci zůstat co nejdýl v práci

frantiska85
4. čer 2014

Když už jsi po zkušebce tak tě nemůžou přece jentak vyhodit. Povinnost oznámit těhotenství neexistuje. Když už jsi těhotenství oznámila, mají povinnost tě přeřadit na vhodnou směnu a práci. Nemusíš na noční a služební cesty a neměla bys dělat některé činnosti, které by mohly těh. ohrozit.

dadinkag
autor
4. čer 2014

@frantiska85 děkuji....taky si to myslím 🙂. Dnes mám od kolegyň v práci tolik sms s gratulací a jak by taky už chtěli těhotnět. Hlavně kvůli staniční, která tam dělá peklo...tak asi proto ta reakce z její strany :D. Dnes si myslela (dle kolegyně), že to tam rozmázne a bude šířit pomluvy a všechny holky nadšené a rozněžnělé z miminka a tak setřela. No...ale každopáááádně je to venku a dnes se jdu domluvit dál s vrchní co a jak až mi pořádně začne růst pupík...to už ty resuscitace dávat nebudu...než bych se doplazila.... 😀

ninive211
4. čer 2014

Žena nemá povinnost oznamovat těhotenství zaměstnavateli, ani kdyby měla sedmiměsíční buden a nemohl si toho nevšimnout ani slepý. stejně tak zaměstnavatel nemá právo se na takovou věc vůbec ptát a i kdyby se zeptal a ona by zalhala, že těhotná není, tak to nesmí být důvod k vyhazovu (protože naopak zákon porušil zaměstnavatel). Pokud je už po zkušebce, tak tě vyhodit nemůžou, jedině dle paragrafu z organizačních důvodů, kdyby se rušil zaměstnavatel nebo jeho část (což předpokládám, že toto nehrozí), stejně tak máš ze zákona nárok na uspůsobení směn tvému stavu a případně pokud to nejde, tak by tě měli nejprve zkusit přeřadit na jinou práci (pokud to jde) a pokud ne, tak nabídnout to, že tě nechají doma z toho důvodu, že pro tebe nemají práci, za PLNÝ plat (překážka na straně zaměstnavatele)!!! Bohužel, toto dělá málokterý zaměstnavatel a taky málokterý zaměstnanec to ví a dokáže si to v práci vyhádat, většinou zaměstnavatelé tlačí na to, aby těhotná zaměstnankyně, pokud pro ni není práce vhodná, šla hned na neschopenku, kde je nejen krácená penězma, ale i omezena vycházkami.

editah222
4. čer 2014

Na vstupní prohlídce nikdo těhotenství nezjištuje 🙂 Do toho nikomu nic není. Jsi těhotná a máš právo na určité úlevy, pěkně si stůj za svým.

picasso
4. čer 2014

@editah222 to se mýlíte. ve zdravotnictví to funguje trochu jinak. Tam je riziko práce, tímto by zaměstnavatel těhotnou přímo ohrožoval. Takže při vstupní prohlídce těhotenství uvádět musí.

sangina
Autor odpověď smazal
Zobraz