Mohou mě vyhodit, protože si hledám novou práci?

anonym5
20. srp 2014

Ahoj mamky,

mám dotaz. Myslíte, že má zaměstnavatel právo mě vyhodit, když zjistil, že si hledám jinou práci?

Díky předem za odpověď 🙂

veri0007
20. srp 2014

@anonym5 jestli ti na to přišel, tak by byl osel kdyby si tě tam nechal. Tak trochu bych na tvém místě počítala s výpovědi nebo jinou šikanou z jeho strany. Je jasné že ve výpovědi ti neuvede že tě propouští proto že si hledáš jiné místo, ale jak se říká, kdo chce psa bít, hůl si najde😉 On se už nějaký důvod vyhazovu objeví...

bajana
20. srp 2014

ak mas zmluvu na dobu neurcitu, tak vyhodit ta bez odstupneho nie je az tak lahke....ale pravo vyhodit ta, ked si hladas pracu, samozrejme nema...aspon nie podla zakona

sarkad2856
20. srp 2014

@anonym5 Přesně tak záleží jakou máš smlouvu ve výhodě by si byla se smlouvou na neurčitou ale vyhodit tě muže tak i tak.Kdyby s výpovědí přišel nepodepisovala bych hlavně žadnou dohodu atd

anonym5
autor
20. srp 2014

Smlouvu mám na dobu neurčitou a jinak nemam zadne prestupky kvuli kterym by me mohl vyhodit... Jen jsem chtela vedet, jestli me ma pravo ze zakona vyhodit za to, ze si hledam jinou praci . Moc dekuji za odpoved. Veri0007 a proc by jako mel byt osel kdyby si me tam nechal? Neco mi naslibobal a nesplnil to, tak nevim, proc bych nemela mit pravo si hledat jinou praci, kdyz si za to muze sam? Navic je to arogantni clovek, ktery tvrdi, ze to tam zvladne i bez nas,, tak at si to zkusi, kdyz si mysli ze to zvladne. 😉

bajana
20. srp 2014

inak hladat si pracu, kym zamestnanec este normalne pracuje, je uplne bezne....nie kazdy caka na vyhadzov, aby sa rozhybal za lepsou pracou 😉

veri0007
20. srp 2014

@anonym5 nemyslím to nějak špatně, a samosřejmě neznám detaily co kdo komu nasliboval. Nevím o tvé práci nic, ale kdybych byla já tím zaměstnavatelem, tak to beru za neloajalnost a snažím se naopak nějakým způsobem toho zamětnance vyštípat tak, abych mu to odstupné dávat nemusela. Věřím ale že v dnešní době jsou zaměstnavatelé takoví že spousta lidí je ve stejné situaci jako ty, jen to zaměstnavatele neví😉 Taky jsem měla práci na dobu neurčitou a tím že jsem byla zaměstnavatelem tahaná za nos, taky měl jen plnou hubu keců, celkem jsem si k němu dovolovala a protože jsem nebyla ovce ve stádu a vyčnívala jsem nad ostatní (což se zaměstnavateli nelíbilo) byla jsem ještě ráda za odchod dohodou. Pro zaměstnavatele je možná náročnější se tě zbavit při době neurčité, ale ne nemožné...

sarkad2856
20. srp 2014

@anonym5
Řeknu to asi blbě, ale já být šefem chci lidi kteří budou stálí,šikovní a budou držet hubu i krok a budou rádi za práci.Tím nechci nic říct ale kdyby se mi doneslo že chce někdo odejít asi bych taky udělala nějáké kroky.
My bojujeme za zvýšení platu,máme min mzdu , děláme jen blbce a bylo nám řečeno že na naše místa má 2 uchzečky ☹
Pokud bych hledala novou práci vím že bych měla výpověd hned a on mohl vzít nového zájece o práci,proto budu hledat tak at se to nikdo z firmy a jejich zaměstnancu nedozví i když mám smlouvu na dobu neurčitou a dělám víc jak 10 let v tom zaměstnání

maroussia
20. srp 2014

Vyhodit Tě za to nemůže - podle zákona. Zákony se ovšem dají obejít.
A jen tak mimochodem - nebude to Tvůj případ, když máš takového zaměstnavatele, ale když si známá hledala novou práci, tak jí její stávající šéf nabídl víc peněz, aby neodcházela 🙂 🙂

anina32
20. srp 2014

@anonym5 Záleží na zaměstnavateli, ze svého okolí vím o dvou případech: kolegyně z hypermarketu si hledala jinou práci, do dotazníku uvedla současného zaměstnavatele, a oni ho kontaktovali, pravděpodobně kvůli posudku. Šéf si ji okamžitě zavolal na kobereček kde na ní neskutečně řval, po třičtvrtě hodině odcházela s pláčem a okamžítou výpovědí dohodou na vlastní žádost, čili bez odstupného. Vím že na to zaměstnavatel neměl právo, ale takové věci se prostě dějí 🤐 Ještě dodám že jí nevzali ani do toho nového zaměstnání a byla skoro rok bez práce. Druhý příklad je pozitivnější, jedná se o mého manžela, pracuje jako řidič kamionu, a zhruba před čtvrt rokem se mu povedlo omylem odevzdat zaměstnavateli mezi cestovními výkazy i leták s nabídkou práce od konkurenčního zaměstnavatele. Nikdo mu na to nic neřekl, ale zvedla se mu výplata, může to být náhoda, je placený podle jízd a fakturace, čili pokaždé jiná výplata, akorát teď je vyšší. Zrovna tak může být náhoda že zrovna teď mu přiřadili fungl nový tahač, místo starého věčně poruchového. A manžel je jím nadšenej, jako kluk, který dostal nové autíčko 😀 Jak říkám může to být všechno náhoda, ale taky to může být snaha zaměstnavatele aby nepřišel o dobrého zaměstnance. A pokud to tak je, tak to vyšlo, manžel teď už odejít nechce 😉

brunetka11
21. srp 2014

Ne, nemá právo tě za to vyhodit. Osočení z neloajality neřeš. Pokud jste byli na něčem domluveni a nebyl schopen přislíbené splnit, je smeč na jeho straně - měl by tě kontaktovat a promluvit si, proč se tak nestalo. Může být chyba na jeho straně, ale zažila jsem nesčetně případů, kdy daný člověk v sobě živil křivdu, že "měl něco slíbeno", ale poněkud nebral v úvahu, že když třeba stojí za pultem a tváří se jak kyselá hruška, tak prostě prodejnost klesá a není z čeho mu navyšovat plat. Nemluvě o případech třeba na IT projektech, kde jeden neschopný člověk stáhl dolů celý tým, všichni to věděli, ale nikdo neřešil a všichni jen nadávali... a co z toho.
Takže pokud tohle zjistil, měl by se na tebe obrátit ve slušném a zkusit se dohodnout, jak to pořešit, pokud stojí o to, abys tam pracovala dál. Pokud ne, stejně nemá smysl tam setrvávat a vyvinula bych ještě větší usilí se odtamtud dostat.