Musí mí držet v práci místo a dát ho na neurčito?

savaja
18. pro 2008

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Mám dilema, protože malému budou 27.12. už 3 roky a já se chystám zpět do práce. Zatím jsem do konce roku nastoupila jen brigádně, abych si vše okoukla.
Když jsem kdysi nastupovala, uzavřela jsem smlouvu 10.2. 2003 na dobu určitou do 30.6.2003.
Následoval dodatek "Počínaje dnem 1.7.2003 se mění článek pracovní smlouvy za dne 10.2.2003 takto:" Pracovní smlouva se uzavírá na dobu určitou, a to do 31.12.2003.
Následoval další dodatek: "Počínaje dnem 1.1.2004 se mění .....:" Pracovní smlouva se uzavírá na dobu určitou, a to do 30.6.2004.
A další dodatek: "Počínaje dnem 1.7.2004 se mění ...." Pracovní smlouva se uzavírá na dobu určitou, a to do 31.12.2004.
A další dodatek: "Počínaje dnem 1.1.2005 se mění ...takto:" Pracovní smlouva se uzavírá na dobu určitou, a to do 30.6.2005.
Tento dodatek byl poslední, protože jsem v květnu 2005 rizikově otěhotněla a nastoupila na nemocenskou a z ní hned na mateřskou 13.11.2005 - 27.5. 2006 a poté zůstala nadále doma a začala pobírat "rodičák", který pobírám i nadále.
Nevím, zda jsem ještě aměstnanec? Nevím, co říká novelizovaný zákoník práce.
Já do té práce od ledna určitě nastoupím a budu dávat malého do školky jen na 4 hodiny denně, aby mi zůstala i ta mateřská. Nebo mám požádat o nástup ještě v prosinci podovršení toho 3. roku dítěte? Musí mi ještě v práci držet místo a dát ho už konečně na neurčito nebo musí následovat nová smlouva a další "dodatkování"? Musím ten případný "nový" nástup do práce kvůli tomu rodičáku hlásit na nějakém úřadě? (sociálka, pojišťovna...)?
Za jakoukoli odpověď Vám moc děkuji, Jana

j.a.n.i
14. srp 2010

@marecek4 No, máš nárok na zaměstnání podle původní smlouvy nebo výpověď a odstupné při návratu z RD. Ale z toho co píšeš mi přijde, že už pracuješ, takže záleží zda na jinou smlouvu nebo na tu původní, to je hodně rozhodující. Napiš přesně jak si nastupovala a cos podepisovala, jestli ses už o ten nárok nepřipravila.

marecek4
16. srp 2010

momentálně pracuji na dohodu o provedení práce jako brigádník v době MD,mám ji nahlášenou na tři roky- normální smlouva ta je vlastně pořád platná-mám ji na dobu neurčitou,s místem výkonu u nás na poštovním středisku-jenže to zrušili a je tam teď už jen stanoviště doručovatele-takže místo vlastně zrušené není,jen přeorganizované,a až bych se vracela natrvalo tak školky od půl paté nefungují,a posunout pracovní dobu mi taky nemůžou,protože je to závislé na kursech,a ještě mě napadlo,si podat případně žádost o převedení v rámci podniku na poštu u nás-nebo blíž,ale nevím jestli to je možné,když je to jiný okres

j.a.n.i
16. srp 2010

@marecek4 Tak v tom případě tě jsou opravdu povinni zaměstnat podle smlouvy nebo ti dát výpověď a odstupné, nebo se s tebou dohodnout - to už je pak otevřené, co bude pro obě strany realizovatelné. Ale nemůžou ti jen tak změnit místo výkonu práce, pracovní dobu nebo plat, pokud máš tyhle údaje uvedené ve smlouvě, pokud nemáš, tak to v určitých intencích jde.

marecek4
16. srp 2010

tak uvidíme co bude za necelé dva roky-a ještě co to převedení v rámci podniku?

j.a.n.i
16. srp 2010

@marecek4 To záleží, jestli se nějaké převedení v rámci podniku vejde do té smlouvy, pokud jo, tak by tě mohli převést i bez tvého souhlasu, pokud ne, tak s převedením musíš souhlasit, ale v principu to jde.

marecek4
16. srp 2010

tak se o tom poradím pak na osobním,díky

sonickawe30
4. zář 2010

Ahoj maminky,chtěla bych se s Vámi poradit,přeci jen jak tak pročítám diskusi tak vidím,že spousty z Vás je v obraze 🙂
Jde mi o to,že v lednu bude mít moje dcera 3.roky a já nastupuji zpět do práce,nastupuji do práce o něco dřív než budou malé 3.roky.Druhé miminko plánujeme ale né v současné době.Jde mi o to,že když nastoupím do práce a otěhotněla bych musím mít odpracovaný nějaký počet dní,abych měla nárok opět na tu 1/2roční mateřskou?Nebo mne může zaměstnavatel vyhodit?předem děkuji za Vaše odpovědi.Soník

j.a.n.i
4. zář 2010

@sonickawe30 Žádné dny mít odpracované nemusíš, tím, že trvá pracovní poměr i před RD, tak se ti normálně počítají i ty z RD. Jinak dokud nebudeš těhotná, tak můžeš normálně dostat výpověď pro nadbytečnost, pak už jen pokud by zaměstnavatel či jeho část rušila nebo stěhovala.

sonickawe30
4. zář 2010

@j.a.n.i moc děkuji za odpověď...tzn.že i kdybych nastupovala např.po mateřské na jinou pozici ve stejné firmě tak se mi to bude stále počítat z RD i kdybych měla novou smlouvu na jiné prac.místo?

sonickawe30
4. zář 2010

@j.a.n.i ještě jeden dotaz Jani,z čeho by se mi v případě brzkého otěhotnění po nástupu z RD do zaměstnání počítala výše mateřské popř.nemocenská kdybych byla na pracovní neschopnosti?děkuji 😉

j.a.n.i
4. zář 2010

@sonickawe30 Nemocenská z aktuálního platu, mateřská buď z aktuálního platu nebo z platu před první mateřskou, podle toho, který by byl vyšší - tohle pravidlo platí až do 4 let věku předchozího dítka, pokud si stále ve stejné firmě, je jedno jestli na stejné pozici nebo jiné, jen musí trvat ta smlouva, takže jinou pozici řešit dodatkem ke smlouvě původní.
Jinak nárok na mateřskou bys měla hned i kdybys šla do jiné firmy, ale už by se neuplatnilo to pravidlo o porovnávání výše platu, takže to je zajímavé, jen kdyby ti v nové nabízeli víc.

sonickawe30
5. zář 2010

Jani,moc Ti děkuji,můžu se zeptat,Ty děláš někde na osobním,že jsi v tomto směru takový znalec? 🙂

j.a.n.i
5. zář 2010

@sonickawe30 Nene, ale svým způsobem to trochu úchylka bude - výzkumný pracovník v úplně jiném oboru - takže když jsme začali plánovat mimčo, tak jsem se vrhla na dostupné materiály a pilně nastudovala 😀

sonickawe30
5. zář 2010

@j.a.n.i aha,tak to jo.Jsi šikovná,když víš o tom tak moc 😉 a vždy se tyto rady hodí 😉 Jani co to je jako za to pravidlo viz- mateřská buď z aktuálního platu nebo z platu před první mateřskou, podle toho, který by byl vyšší - tohle pravidlo platí až do 4 let věku předchozího dítka???nějak mi to nejde do hlavy 😅

j.a.n.i
5. zář 2010

@sonickawe30 Jojo, platí to až do 4 let věku předchozího dítka, je to uvedeno v zákoně o nemocenském pojištění. A je to hlavně jako ochrana pro ty, které se rozhodnou nastoupit na částečný pracovní úvazek, aby nebyly znevýhodněné oproti maminkám, které jsou celou dobu doma.

§ 19
(4) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

sonickawe30
5. zář 2010

@j.a.n.i jani moc Ti děkuji 😉

mikesova25
14. zář 2010

Ahoj maminky, potřebovala bych od vás radu 😖 doufám že se tady najde dušička která poradí 😉
28.9.2010 mi končí rodičovská dovolená, synovi budou 3 roky. Dneska jsem se byla v práci domluvit na nástupu, tedy 29.9.2010 mám ihned nastoupit, což mi nevadí. Ale žádala jsem zaměstnavatele o změnu pracovní doby o jednu hodinu (ráno musím pracovat od 6 hod. a školku mám bohužel až od 6.30 hod. takže bych do práce jezdila na 7 hod.,ale ihned mi to zamítla)
Mám na změnu pracovní doby třeba do školního věku nárok nebo zákon to neumožňuje?
Pak mám druhý dotaz, chtěla bych druhý miminko a když nastoupím a pak třeba za 2 měsíce zjistím že jsem těhotná, budu mít nárok na nemocenskou a na PPM?? už při prvním jsem byla na rizikovým a teď bych šla hned zase. Myslela jsem si že musím odpracovat jeden celý rok abych měla nárok zase na mateřskou.
Jinak smlouvu mám na dobu neurčitou...
Moc děkuju za rady Zdenka

j.a.n.i
14. zář 2010

@mikesova25 Na úpravu pracovní doby máš nárok ze zákoníku práce, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Blíže to specifikované není, je na tobě jak moc o to budeš bojovat. Jestli ses ptala pouze ústně, tak je jasné, že řeknou ne, není to nikde doloženo, že to odmítli. Můžeš to zkusit písemně s odkazem na ZP, ale nevím kde pracuješ, takže ani jak velká je šance uspět.
Jinak nárok na nemocenskou a PPM budeš normálně mít, podstatné je, že ti po celou dobu trvá pracovní poměr.

§ 241
(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

mikesova25
14. zář 2010

@j.a.n.i moc děkuju za radu
dělám v kanceláři,kde na ranní směnu jsou vždycky minimálně 2 takže v tom problém nevidím,nejsem v žádný výrobě kdy se stroje zapnou v 6 hod. a jedou,zkusím to ještě písemně a uvidím

j.a.n.i
14. zář 2010

@mikesova25 Tak řekla bych, že v tom případě by to fakt povolit měl, hlavně mezi 6 a 7 nepředpokládám, že by tam byl takový frmol, že by to 1 člověk nezvládl... vím jak to vypadá u nás po ránu...

vendy01
15. zář 2010

Ahoj, potřebovala bych malou radu... V prosinci budou malýmu 3 roky a já se budu vracet do zaměstnání. Musím však změnit zaměstnavatele z důvodu dojíždění, dávání syna do školky atd..... Snažíme se už poměrně dlouho o druhé mimčo, ale stále se nedaří. Vím, že abych měla nárok na MD od nového zaměstnavatele, musím mít odpracováno 270 dnů. Nevíte někdo, co by se stalo v případě, že bych otěhotněla dříve (např. 2 měsíce po nástupu)? Kolik bych brala nebo spíše nebrala peněz? 😅 Děkuji 🙂

j.a.n.i
15. zář 2010

@vendy01 Pokud ti ten dosavadní pracovní poměr stále trvá (budeš ho teprve ukončovat), tak nemusíš mít u nového odpracováno 270 dní, to se počítá u jakéhokoliv zaměstnavatele. Pokud už ho máš ukončený dlouho, tak bez těch 270 dní nemáš nárok na mateřskou, ale jak by to bylo finančně, na to se před plánovanými změnami dost dobře nedá odpovědět.

vendy01
15. zář 2010

@j.a.n.i moc díky! 😉 Ano, dosavadní pracovní poměr budu teprve ukončovat. Mám ho na dobu neurčitou a budu dávat výpověď asi dohodou těsně před nástupem do nového zaměstnání. Takže jestli to dobře chápu, tak je jedno jestli měním zaměstnání nebo ne...? Hlavně, že jsem si ty dny už někdy odpracovala? Já např. než jsem otěhotněla a šla na MD se synem....?

j.a.n.i
15. zář 2010

@vendy01 Přesně tak, je jedno v jakém zaměstnání, ta doba se sčítá. A hlavně, jako odpracované se ti počítají i ty dny, kdy si byla na MD a RD se synem, protože ti během té doby trval pracovní poměr, stejně jako se mezi odpracované pro účely mateřské počítají dny na neschopence za doby trvání pracovního poměru.

kocka5
20. zář 2010

Ahoj, potřebuji radu 😉 .
V prosinci 2010 nastupuji po 2 letech do původní práce a potřebovala bych vědět co vše mám papírově zařídit. Soc a zdrav. nahlásí zaměstnavatel ne? Nebo podle dohody. Co dalšího? Díky T

j.a.n.i
21. zář 2010

@kocka5 Ty nemusíš hlásit nic, za zaměstnance vše řeší zaměstnavatel, jen OSVČ to musí hlásit sami.

kikipolka
21. zář 2010

Ahoj
mohla bych se zeptat, když se ze zaměstnavatelem domluvím na 4 leté RD ,mám potom právo nastoupit do zaměstnání a na stejnou pozici.Mohla bych jít i na 3 roky,ale chtěla bych si užít dětí a momentálně mě peníze netlačí,pořád se rozmýšlím zda jít na 3 anebo 4 roky,Malá je v červnu takže potom budu těžko shánět na prázdniny hlídání

j.a.n.i
21. zář 2010

@kikipolka čtyřletá RD neexistuje, RD je maximálně do 3 let věku, pak už se domlouvá neplacené volno... a v jeho průběhu už nejsi nijak chráněna, ani proti výpovědi. Já bych v tomhle případě asi volila 3 letou s tím, že bych se zkusila (buď hned nebo spíš až to bude aktuální) domluvit na navazujícím neplaceném volnu, ono uvidíš co bude za 3 roky... dá se domluvit to volno třeba jen na 3 měsíce, že bys nastoupila třeba od září či října, ale záleží co a jak bude.

kikipolka
21. zář 2010

@j.a.n.i -díky moc ,pomohla jsi my děkuji

moudivlacek
21. zář 2010

ted jsme lehce zmatena,ja mam teda 3letej,ale vzdyt je vybira 2,3 a 4leta varianta RD ne?