Musí mí držet v práci místo a dát ho na neurčito?

savaja
18. pro 2008

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Mám dilema, protože malému budou 27.12. už 3 roky a já se chystám zpět do práce. Zatím jsem do konce roku nastoupila jen brigádně, abych si vše okoukla.
Když jsem kdysi nastupovala, uzavřela jsem smlouvu 10.2. 2003 na dobu určitou do 30.6.2003.
Následoval dodatek "Počínaje dnem 1.7.2003 se mění článek pracovní smlouvy za dne 10.2.2003 takto:" Pracovní smlouva se uzavírá na dobu určitou, a to do 31.12.2003.
Následoval další dodatek: "Počínaje dnem 1.1.2004 se mění .....:" Pracovní smlouva se uzavírá na dobu určitou, a to do 30.6.2004.
A další dodatek: "Počínaje dnem 1.7.2004 se mění ...." Pracovní smlouva se uzavírá na dobu určitou, a to do 31.12.2004.
A další dodatek: "Počínaje dnem 1.1.2005 se mění ...takto:" Pracovní smlouva se uzavírá na dobu určitou, a to do 30.6.2005.
Tento dodatek byl poslední, protože jsem v květnu 2005 rizikově otěhotněla a nastoupila na nemocenskou a z ní hned na mateřskou 13.11.2005 - 27.5. 2006 a poté zůstala nadále doma a začala pobírat "rodičák", který pobírám i nadále.
Nevím, zda jsem ještě aměstnanec? Nevím, co říká novelizovaný zákoník práce.
Já do té práce od ledna určitě nastoupím a budu dávat malého do školky jen na 4 hodiny denně, aby mi zůstala i ta mateřská. Nebo mám požádat o nástup ještě v prosinci podovršení toho 3. roku dítěte? Musí mi ještě v práci držet místo a dát ho už konečně na neurčito nebo musí následovat nová smlouva a další "dodatkování"? Musím ten případný "nový" nástup do práce kvůli tomu rodičáku hlásit na nějakém úřadě? (sociálka, pojišťovna...)?
Za jakoukoli odpověď Vám moc děkuji, Jana

katkarez
21. zář 2010

Ahoj,
můj syn je narozený 3.12.2OO7. Do školky jsem ho nahlásila až od ledna 2O11. Do práce bych měla nast. 4.12. Předpokládám, že na ten měsíc si zažádám o neplacené volno.
Jsem teď pravděpodobně těhotná, zatím je to takové všelijaké 😒 , zvětšená sliznice, podle testů krve jsem těhotná, ale zatím tam nic nevidí. Pokud se mi těhotenství potvrdí, v lednu bych byla asi ve 4-5.měsíci - a chtěla bych jít pak na nemocenskou. Musím odpracovat nějaký počet dní, měsíců, abych na tom byla finančně dobře???
Slyšela jsem něco o 3. měsících. Zvažovala jsem i variantu o ukončení prac. poměru, ale pak bych musela na pracák a peníze by byly mizerné.
Díky za radu. Katka.

kikipolka
21. zář 2010

@j.a.n.i -a ještě prosím tě dotaz,když se domluvím na neplaceném volnu,tak nic platit nebudu a nic dostávat nebudu,ale co když budu nemocná
a v práci když se domluvím na neplaceném volnu je dobré to nějak písemně ošetřit

j.a.n.i
21. zář 2010

@katkarez Tak to bych nechala zatím otevřené, protože pokud bys měla v těhu problémy a vypadalo to na neschopenku, tak není neplacené volno moc vhodné, jelikož by ti snižovalo průměr pro neschopenku. Pak je lepší nastoupit rovnou na tu neschopenku... pokud by bylo těhu v pohodě, tak je to z neplaceným volnem OK, pro mateřskou mít vliv nebude.

j.a.n.i
21. zář 2010

@kikipolka Když budeš nemocná, tak taky nic dostávat nebudeš, neutíká ti žádný plat, takže nebudeš mít na nemocenskou nárok, stejně jako když onemocníš na RD.

katkarez
21. zář 2010

@j.a.n.i Díky moc, uvidím co zítra bude nového u doktora.

kocka5
22. zář 2010

@j.a.n.i Super. Moc díky za radu 😉

sonickawe30
29. zář 2010

Ahoj holky,
chci se jen zeptat ohledně neschopenky.Jak dlouho můžu být na neschopence resp.nemocná na firmu?
V případě nástupu zpět do práce do MD a brzkého otěhotnění a poté přechod na neschopenku,může mne zaměstnavatel vyhodit?
A ještě dotaz o jakém neplaceném volnu tu mluvíte?Já si můžu vzít po nástupu do práce hned neplacené volno???děkuji Soňa

sonickawe30
29. zář 2010

oprava né do MD ale po MD 🙂

j.a.n.i
29. zář 2010

@sonickawe30 Zaměstnavatel tě jako těhotnou nebo na neschopence defacto vyhodit nemůže, jen kdyby se třeba rušila firma nebo pobočka kde pracuješ. Jinak zaměstnavatel platí jen prvních 14 dní tvé neschopenky (tedy uvažuje se o tom, že od příštího roku to bude 21 dní) pak už to platí sociálka, takže zaměstnavateli to může být fuk, nic ho to nestojí, stejně jako mateřská, to se někteří jen tváří, jak kdyby to šlo z jejich kapsy.
No, neplacené volno není nárokové, musíš se na něm dohodnout se zaměstnavatelem, ale pokud se dohodnete, tak si ho můžeš vzít třeba hned po nástupu do práce. Většinou se tím řeší případy, kdy je třeba díra 2 měsíce mezi koncem RD a nástupem na další MD a nejsou zdravotní důvody pro neschopenku. Je to pak celkem výhodné pro obě strany, maminka je sice doma zadarmo, ale nemusí řešit hlídání, a pro zaměstnavatele je taky pracovník co nastoupí na 2 měsíce a pak zas půjde pryč taky celkem k ničemu.

sonickawe30
30. zář 2010

@j.a.n.i Jani moc Ti děkuji,teď už tom,u neplacenému volnu rozumím.
No já měla zato,že firma tě může vyhodit po 1.roce marodění...pamatuji si,že jsme měly v zaměstnání pracovnici která asi 2.měsíce dělala a pak si hodila marod a byla na firmu nemocná 1.rok a pak s ní ukončili poměr.
Ale děkuji Ti za info,jsi hodná 🙂

j.a.n.i
30. zář 2010

@sonickawe30 Jestli u ní nešlo spíš o přiznání nějakého invalidního důchodu, tam by to pak bylo jinak, ale to neumím...

sonickawe30
1. říj 2010

@j.a.n.i Je to možné že šlo o něco jiného 😉

mikesova25
3. říj 2010

ahoj 🙂
tak nedávno jsem tady psala že nastupuji do zaměstnání a jestli je mám nárok na změnu pracovní doby.
Tak 29.9. jsem nastoupila, všechno v pohodě, podepsala jsem nový papíry ohledně jak se v práci chovat atd. ..., šla jsem znovu na vstupní prohlídku a den mi tak nějak utekl hrozně rychle. 30.9. jsem ráno přišla do práce a přišla studená sprcha, to co mi ředitelka 29 řekla už neplatilo a já dostala výpověď k 30.11.2010 + 3 odstupné platy

Teď mám na vás prosbu, mám problémy se zády a operace bude nutná, když půjdu na nemocenskou až toho 30.11. bude mi pořád platit zaměstnavatel nebo už na to nebudu mít nárok a musím jít marodit hned?
Díky

kajjinka
1. bře 2011

Ahoj holky, muzete mi, prosim, poradit? Malemu budou v pulce brezna 2 roky, takze den po narozeninach nastupuji do prace a on do jesli, chtela jsem se zeptat, vzpominam si, ze se rodicak vyplaci za cely posledni mesic tzn. v plne vysi, ale jak je to s 5ti dennimi jeslemi? Muzu dat v prubehu tech 14 dni v breznu dite 5x do jesli??? Mozna je to debilni dotaz, ale radsi se ujistuju...diky ted chodi 1-2x tydne, ale ten posledni tyden pred nastupem jsem se chtela dohodnout,aby sel alespon 3x, aby uz byl lepe pripraven, ze pujde pak na cely tyden...

hrozinka
2. bře 2011

ahoj, možná to tu někde už bylo řečeno, ale raději se zeptám, Syn Ondra bude mít 16.2.2012 3 roky to znamená, že já hned od 17.2. musím nastoupit do práce? Hlásí se to na nějakém úřadě, krom toho, že musím být domluvená v práci? A jak se to v tomto případě dělá se školkou, Když jsem chtěla jít na zápis s malým ted, všude mi řekli, že mi ho stejně nevemou. Mají problém umístit 3 leté děti natož 2,5 (od září). Myslíte, že mi ho v tom únoru vemou pokud bude volné místo, když nebyl letos na zápise nebo bude muset do září do soukromé školky? Moc díky za každou radu

vojtisek2007
3. bře 2011

@kajjinka asi ti jde o tohle :

Za přípustný rozsah návštěvy jeslí, mateřské školy nebo jiného obdobného zařízení, kterým lze zajistit péči o dítě, se pro účely rodičovského příspěvku považují tyto případy:
- dítě, které nedosáhlo 3 let věku, navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti nejvýše 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci, není-li dále stanoveno jinak; návštěvou dítěte v jeslích, mateřské škole nebo v obdobném zařízení pro děti v kalendářním dnu se rozumí :
každý den, kdy dítě v jeslích nebo jiném uvedeném zařízení pro děti pobývá, bez ohledu na délku tohoto pobytu,
- dítě, které dosáhlo 3 let věku, navštěvuje v tomtéž kalendářním měsíci mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů; pro návštěvu dítěte v mateřské škole nebo jiném obdobném zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu 5 kalendářních dnů platí, že návštěvou se rozumí každý den, kdy dítě v zařízení pobývá bez ohledu na délku tohoto pobytu,

vojtisek2007
3. bře 2011

@hrozinka ano, od 17.2.2012 by jsi měla nastoupit zpět do práce, nikde se nic nehlásí....aby ti vzali na příští školní rok dítě do školky (nemusí tam chodit o září, ale klidně až od toho února, jde o to, aby tam byl vedenej....)tak musíte na zápis již tenhle rok - někde už zápisy jsou...- tam nahlásíš, že bude chodit až od února,až se budeš vracet do práce....jestli ti ho nevezmou teď,tak bych se vůbec nespolíhala, že nějaké volné místo bude potom najednou v tom únoru....to na 99% fakt ne.

hrozinka
3. bře 2011

@vojtisek2007 děkuji, jj to je mi jasné, že když místo nebude teď nemusí být v únoru, to mi navrhla ředitelka školky, že se stane, že děti školku nedávaj tak si je maminky vemou dom, když maj druhý. právě ona sama mi navrhla at se zkouším během roku ptát zda se neuvolnilo. Ok takže na zápis musíme už letos. to máme co dělat u nás jsou zápisy ted. díky

vojtisek2007
3. bře 2011

@hrozinka no tak určitě je lepší, pokud už je dítě ve školce zapsané - pak by vůbec neměl být problém s tím kdyby se nějaké místo uvolnilo....vždy dostane přednost dítě, které bylo u zápisu....zápisem rozhodně nic nezkazíš 🙂

hrozinka
3. bře 2011

díky 😉

kajjinka
4. bře 2011

@vojtisek2007 Diky, tohle ja znam. Spis mi jde o to, jak se to pak dela, kdyz mam rodicovskou na 2 roky a ten mesic co nastupuju - tyden pred nastupem ma jit dite na zvykani do jesli a to bude behem 1 tydne 5x navsteva, i kdyz jeste nebude mit 2 roky...mno ale asi to nevadi ...

vojtisek2007
4. bře 2011

@kajjinka já bych si to vysvětlila tak, že ho můžeš dát 5x do těch jeho druhých narozenin - např. když bude mít dva roky 18.3. tak 5x do 18.3. aby ti nesebrali rodičák, po 18.3. už na rodičáku nebudeš, tak už může chodit jak chce.....třeba s tím má někdo praktickou zkušenost, jak se to dělá....

kajjinka
7. bře 2011

@vojtisek2007 Ok, taky myslim, ze by to tak melo byt, diky za ochotu odpovedet 🙂 V jeslich mi ted rikali, ze by stejne chodil tyden pred na pripravu, takze je to v podstate totez - 5 dni

daisy1
14. dub 2011

Ahoj,
po materske se vracim do prace, ale vzhledem k tomu, ze nastupuji do prace nove, mam novou smlouvu. Predchozi zamestnani mam ukoncene k 30.4, ale novy zamestnavatel mi dal smlouvu od pondeli 2.5.2011. co s tim jednim dnem, nedeli 1.5, kdy jsem tedy nezamestnana? To mam resit socialni, zdravotni? A trati na tom neco zamestnavatel, ze me bere az od prvniho prac. dne v mesici, kdyz stejne v nedeli 1.5 bych jako ucitelka stejne nemela narok na plat? díky

vojtisek2007
14. dub 2011

@daisy1 to je úplně jedno, ten jeden den nikomu nic nedá ani nevezme 😉 😉 😉

daisy1
14. dub 2011

kamaradka me strasila ze je to problem pro pozdejsi vypocet duchodu ci co, kdyz mi nenavazuje zamestnani

vojtisek2007
14. dub 2011

@daisy1 no ano, kdyby tenhle stav byl celý měsíc, musela by sis pojištění zaplatit sama, ale jeden den fakt nic 😉

daisy1
14. dub 2011

@vojtisek2007 tak díky, to mě uklidnilo. jinak jsem se chystala ukecavat noveho zaměstnavatele o změnu data, což na úvod není žádná radost 😅 .