Musí mí držet v práci místo a dát ho na neurčito?

savaja
18. pro 2008

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Mám dilema, protože malému budou 27.12. už 3 roky a já se chystám zpět do práce. Zatím jsem do konce roku nastoupila jen brigádně, abych si vše okoukla.
Když jsem kdysi nastupovala, uzavřela jsem smlouvu 10.2. 2003 na dobu určitou do 30.6.2003.
Následoval dodatek "Počínaje dnem 1.7.2003 se mění článek pracovní smlouvy za dne 10.2.2003 takto:" Pracovní smlouva se uzavírá na dobu určitou, a to do 31.12.2003.
Následoval další dodatek: "Počínaje dnem 1.1.2004 se mění .....:" Pracovní smlouva se uzavírá na dobu určitou, a to do 30.6.2004.
A další dodatek: "Počínaje dnem 1.7.2004 se mění ...." Pracovní smlouva se uzavírá na dobu určitou, a to do 31.12.2004.
A další dodatek: "Počínaje dnem 1.1.2005 se mění ...takto:" Pracovní smlouva se uzavírá na dobu určitou, a to do 30.6.2005.
Tento dodatek byl poslední, protože jsem v květnu 2005 rizikově otěhotněla a nastoupila na nemocenskou a z ní hned na mateřskou 13.11.2005 - 27.5. 2006 a poté zůstala nadále doma a začala pobírat "rodičák", který pobírám i nadále.
Nevím, zda jsem ještě aměstnanec? Nevím, co říká novelizovaný zákoník práce.
Já do té práce od ledna určitě nastoupím a budu dávat malého do školky jen na 4 hodiny denně, aby mi zůstala i ta mateřská. Nebo mám požádat o nástup ještě v prosinci podovršení toho 3. roku dítěte? Musí mi ještě v práci držet místo a dát ho už konečně na neurčito nebo musí následovat nová smlouva a další "dodatkování"? Musím ten případný "nový" nástup do práce kvůli tomu rodičáku hlásit na nějakém úřadě? (sociálka, pojišťovna...)?
Za jakoukoli odpověď Vám moc děkuji, Jana

vojtisek2007
18. pro 2008

Jani - jestliže poslední dodatek byl do 30.6.2005 - tak od tý doby vlastně nemáš zaměstnavatele, je fajn, že máš kam nastoupit - ale místo ti držet nemusí, protože vlastně nejsi jejich zaměstnanec. Jestli v lednu nastoupíš, měla bys dostat novou smlouvu - podle novelizovanýho zákoníku práce můžeš mít prac.poměr na dobu určitou u stejného zaměstnavatele 2x, pak se ti automaticky přehoupne na neurčitý.
Nikde se nic hlásit nemusí, při rodičáku si můžeš vydělávat neomezeně.

mona01
20. pro 2008

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, pracovní poměr mám ukončený před nástupem na rizik.těhotenství. Chtěli jsme mít po tomto dítěti hned druhé, ale slyšela jsem, že bych neměla nárok na mateřskou a rodičovskou bych dostala automaticky tu na 4 roky. Chtěla bych se tomu vyhnout. Kdybych si našla během rodičovské dovolené práci (např. na částečný úvazek), měla bych potom nárok na mateřskou a na výběr na kolik let chci rodičovskou? Nebo musím počkat až vyprší 3letá rodičovská a potom nastoupit min. na rok do zaměstnání a potom se teprve snažit o druhé mimčo? Děkuji za odpověď. Monika

vojtisek2007
20. pro 2008

Moni - když si při rodičáku budeš přivydělávat - tzn. že budeš mít zaměstanavatele, tak pak budeš mít nárok na novou mateřskou a nebudeš muset čekat po těch třech letech a ještě kus odpracovat ....jenom ta výše mateřské nebude asi nic moc když to bude jen z částečného úvazku.

alleycats
8. led 2009

Ahoj, chci se zeptat,jak je to s návratem do zaměstnání po mateřské.Slyšela jsem, že zaměstnavatel MUSI držet místo tři roky, ale můj vedouci mi vzkázal, že ať na to zapomenu, že místo, které já jsem měla mi může držet roky 2 ovšem ve fabrice 3roky.Což si myslím, že je to úplná blbost 😅 tak jak to tedy je?? Je možné, abych se po třech letech vrátila do fabriky a oni mi nabídli místo obyčejné dělnice s platem o 5tisíc míň??? s tím ,že můžu bejt ráda???děkuji

kachnifu
20. led 2009

Ahoj, alleycats,
já si myslím,podle toho co mi bylo řečeno,že zaměstnav.ti má držet místo 3 roky,i když si třeba na dvouleté..(jako já)...akorát nás prý po těch dvou letech vyzvou...aby jsme se vyjádřili jestli nastoupíme nebo ne...
A taky jsem slyšela,že ti nemusí držet stejné místo,ale podobné...ale stejně placené...
s pozdravem obyčejná dělnice Káťa 😉

kacka.va
20. led 2009

vojtisek: já myslím, že teď už je to tak, že když si někdo přivydělává při rodičáku a stihne do konce rodičáku porodit další dítě, tak mateřská se počítá z větší částky, tzn. že to může být i z částky, kterou si vydělal před nástupem na první mateřskou, ne?
alleycats: bývalo to tak, že tvoje místo ti zaměstnavatel musí držet po dobu mateřské, po uplynutí rodičovské ti zaměstnavatel musí dát práci, ale nemusí to být tvoje pozice před nástupem na MD, ale mělo by to být adekvátní tomu původnímu.
Jinak jak psala Kachnifu, zaměstnavatel ti musí držet práci ze zákona tři roky, takže když si to chceš změnit ze dvou na tři, tak můžeš nahlásit, že si to prodlužuješ na ty tři, akorát už nebudeš dostávat ze sociálky žádny rodičovský příspěvek.

andrealiskova
19. zář 2009

Holky kdybyste věděly jak se mi nechce do práce!

martuli
21. říj 2009

Holky prosim poradte, ted mi konci materska, mela bych nastoupit na rodicvskou, chci se vracet drive nez za 3 roky, ale presne nevim kdy, jak to mam udelat?

j.a.n.i
21. říj 2009

Požádat o takovou dobu, kterou si seš stopro jistá, že chceš být doma, jde to pak bez problémů prodloužit. Ale se zkrácením musí zaměstnavatel souhlasit.

martuli
21. říj 2009

Podle zakoniku prace? A s prodlouzenim MUSI zamestnavatel souhlasit?

j.a.n.i
21. říj 2009

Jojo, s prodloužením až do 3 let věku musí souhlasit.

martuli
27. říj 2009

Da se to najit nekde v zakone? Abych to mela podlozene

helcenka
27. říj 2009

martuli,
následující den po dni, kdy ti končí mateřská, začíná běžet osmi denní lhůta, kdy musíš dojít na úřad práce na odbor poskytování sociálních dávek - dřív to bylo na městských úřadech, a požádat o rodičovský příspěvek. Tam se také rozhodneš, jak dlouho ho budeš chtít vyplácet - 2,3,4 roky. Vyplníš žádost a oni ti pak pošlou rozhodnutí. S tímto rozhodnutím pak dojdeš do práce, můžou si ho ofotit, ale originál nedávej z ruky. A tím je to vyřešené. V práci tímto rozhodnutím vlastně nahlásíš, jak dlouho budeš s prckem doma.
Jinak pokud máš místo na dobu neurčitou, musí ti zaměstnavatel toto místo držet nejdéle do dovršení třetího roku dítěte. Pak musíš nastoupit do práce - hned následující den, pokud se s ním nedomluvíš jinak. Pokud máš místo na dobu určitou, žádné místo ti držet nemusí. Až skončíš rodičák, může ti klidně zaměstnavatel říct, že už u nich nepracuješ a má pravdu. 🙂

j.a.n.i
27. říj 2009

helcenka: volba rodičáku s tím nemá nic společného, klidně můžeš zvolit RP na dva roky a v práci nahlásit tři. A hlavně v práci musíš o rodičovskou dovolenou požádat PŘED koncem mateřské, jinak by to zaměstnavatel mohl brát jako hrubé porušení pracovní kázně a vyhodit tě (sice by to u soudu možná prohrál, ale jeden nikdy neví).

j.a.n.i
27. říj 2009

martuli: zákoník práce, paragraf 196, tady je aktuální znění http://business.center.cz/business/pravo/zakony...

helcenka
27. říj 2009

já jsem tedy vyplnila papír pouze před nástupem na mateřskou a víc, kromě ofoceného rozhodnutí o rodičáku, kde je také doba jeho pobírání, po mně nikdo nechtěl. A žádný problém nemám. Dál se se mnou po třech letech počítá.

martuli
27. říj 2009

j.a.n.i - o tomhle paragrafu vim, jen z toho nevyplyva, ze ty zadosti mohu podavat vicekrat za sebou, tohle je na strankach MPSV, tak nevim, proste mi zatel tvrdi, ze musim rict termin a nemohu s tim hybat

Rodičovská dovolená
•K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená se poskytuje matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký o ni požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku tří let.
•Rodičovská dovolená nemusí být čerpána vcelku. Tzn., že pokud zaměstnanec/zaměstnankyně nastoupí např. v jednom roce dítěte zpět do práce, může až do jeho tří let věku kdykoliv požádat znovu o poskytnutí rodičovské dovolené.

j.a.n.i
28. říj 2009

martuli: Najsem právník, ale podle mě z toho vyplývá přesně to, co mají na stránkách MPSV, že ty o ní můžeš kdykoliv do 3 let věku dítěte požádat a zaměstnavatel ti musí vyhovět. Není tam nic o tom, že můžeš žádat jen jednou. Požádáš, určíš termín a s tím už nehýbeš, až uplyne buď nastoupíš do práce, nebo k tomu datu požádáš znovu a musí ti být opět vyhověno. A i co jsem hledala po všech možných poradnách, tak je výklad stejný.
A že zaměstnavatel tvrdí, že to nejde, to celkem chápu, pro něj je to nevýhodné a spousta lidí to buď nezjišťuje nebo to nechce řešit a se zaměstnavatelem se dohadovat, tak ho poslechnou, no a každá duše co poslechne dobrá, ne.

misicka85
2. lis 2009

Měla bych dotaz za kamarádku:
Momentálně je na rodičovské dovolené, rodičovský příspěvek pobírá do 4let věku dítěte. Kdy se tedy musí hlásit zpět do zaměstnání? Já jsem jí tvrdila že po skončení rodičovské dovolené, kterou jí poskytuje zaměstnavatel ze zákona, tedy do 3 let dítěte, ona tvrdí že stačí až dítě dovrší 4 roky. Kdo má pravdu?????

aktekram
29. lis 2009

Mám taky prosbu, prosím poraďte.
Jsem na mateřské (PPM), která mi končí po 28 týdnech dne 5.2.2010, chci se pak vrátit do práce a na rodičovský příspěvek se přihlásí manžel. Musím to nějak zaměstnavateli písemně oznámit, že se vracím??

j.a.n.i
30. lis 2009

misicka85: pravdu máš ty, RD je do tří let bez ohledu na zvolenou variantu čerpání RP. Buď musí nastoupit, zkusit se dohodnout na neplaceném volnu a nebo dát výpověď.

j.a.n.i
30. lis 2009

aktekram: písemně nic hlásit nemusíš, to naopak nahlašuješ tu rodičovskou dovolenou, pokud na ni chceš jít... pro dobré vztahy je asi dobré je na to upozornit, třeba ústně, aby s tebou počítali, jo a musí ti vrátit tvé původní místo. Jen pozor s manželovým nástupem na RP, on nečerpal PPM a proto nemá možnost volby, dostal by ho na 4 roky, pokud chcete jiný, musíš o RP požádat ty, zvolit délku čerpání a pak ho od nového měsíce převést na manžela, během toho můžeš být už v práci a manžel doma.

aktekram
3. pro 2009

Jani mockrát děkuji, ono je jedno jestli se rozhodneme pro tří nebo 4 letou variantu, chtěli by jsme druhé dítko brzy, tak to by se pak stejně změnilo (rodičovský příspěvek je jen na nejmladší dítě, že?)

j.a.n.i
4. pro 2009

je a není to jedno... pokud bude dítko hodně brzo, tak jo, ale u 4leté varianty se od 22 měsíce věku dítěte bere jen 3800,- takže pokud by se nepovedlo hned, tak na tom budete finančně hůř

kinsli
12. pro 2009

aktekram: Já se teď taky vracím do práce, abych měla nárok na mateřskou a výběr délky rodičovské u 2 dítěte 😉

Jinak jsem koukala do pasu jak jsi měla maličkou holčičku, my byly 37+3 a malá měla 4000g a 55 cm 😀 😀 😀

aktekram
17. pro 2009

kinsli: byli jsme včera na úřadě se poptat, od 6.2.2010 se k rodičovskému příspěvku přihlásím já, zvolím tříletou variantu a ihned nahlásíme změnu pobírání na otce od 1.3.2010 😉
Díky moc už v tom mám jasno 😉

ewelina
4. srp 2010

Ahoj. Mohla bych se take zeptat na radu? ... 31.8. budou malemu 3 roky a ja musim nastoupit do prace. Uvazuji o tom, ze bych nastoupila od 6.9. - znamenaji pro me neco ty tri pracovni dny, co se tyka soc. a zdrav.? Druha vec je, pokud bych chtela nastoupit na zkraceny uvazek - 6hod. - jakym zpusobem se krati mzda, co narok na stravenky nebo dovolenou? A popripade, kdybychom chteli druhe mimco, tak se materska (nemocenska) bude pocitat z te pokracene mzdy, jestli dobre pocitam... ???
Predem dekuji za radu 😉

j.a.n.i
5. srp 2010

@ewelina Ty 3 dny musíš nějak dořešit se zaměstnavatelem, asi nejjednodušší je dohodnout si na ně neplacené volno, tím pádem nemusíš řešit sociální a zdravotní, to za tebe vyřeší zaměstnavatel a pokud ty dny dítě nebude chodit do školky, tak se zdravotní ani nedoplácí.
Jinak při 6 hodinách se mzda krátí poměrně k počtu hodin, takže pokud bys při plném měla třeba 16000,- ať se mi to dobře počítá, tak při zkráceném budeš mít 12000,-. Nárok na stravenky a dovolenou zůstává stejný, pokud chodíš do práce 5 dní v týdnu po 6 hodinách.
A nemocenská a mateřská se ti bude počítat z aktuálního průměrného platu co budeš dostávat, nijak se neřeší za kolik je hodin. U mateřské je výjimka, pokud bys šla na PPM do 4 let věku předchozího dítka a byl plat před předchozí mateřskou vyšší, než aktuální, tak by se počítala z něj.

ewelina
7. srp 2010

jani děkuju ...

marecek4
13. srp 2010

ahojky,měla bych taky dotaz,sice je ještě brzo,ale....pracuji na poště a jako místo výkonu mám uvedenou vesnici,kde bylo poštovní strředisko-to je něco jako odsunutá přepážka,prostě ráno mi dovezli pytle a já už si všecko nachystala,obsloužila lidi u okýnka,pak roznesla po dvou dědinách a pak odpo udělala vyúčtování a zas si pro to auto přijelo-jezdila jsem na sedmou,takže bych stíhalab dát hezky malého do školky a odpo zase vyzvednout,teď to tam zrušili a je to tak,že místo tam jedu na hlavní poštu na půl šestou-tam si nachystám všecko jak dřív,pošťák se mnou objede jednu dědinu a druhou pak dělám už sama a pak čekám až zase pro mě dojede-zajímalo by mě,jestli to musí dát tak jak to bylo,nebo je to jako zrušené místo-i když se tam doručuje, a taky jak by to bylo potom s penězi-jestli mám nárok na předchozí výplatu,nebo jestli mi ji můžou jen tak změnit,protože změnili místo a defakto i náplň práce-předtím jsem byla placená i jako řidič,protože jsem jezdila na babetě,teď jsem tam jako brigádník,ale moc se mi to nelíbí,už jen proto,že lidi na dědinách jsou zvyklí,že s nima pošťák postojí a prohodí pár slov a ne jen vyletět z auta a zase zpátky-prostě je to práce s lidmi a ne jako z rychlíku-i na přepážkách na velké poště se na nás dívají,jak je nás málo a nemáme na ně čas,snad jsem to napsala trošku srozumitelně-nebo ještě jednou-mám nárok na místo a výplatu podle původní smlouvy,bez změn?