Musí mi zaměstnavatel držet místo po 3 roky mé RD?

kacka07
7. zář 2007

Prosím nevíte někdo jak je to s držením prac.místa.Je pravda že mi zaměstnavatel memusí držet ty tři roky mé původní místo a může mě pak šoupnout kam se mu to bude hodit.

binki
7. zář 2007

Zjišťovala jsem si to a původní pozici ti musí držet po dobu MD, po rodičáku už jen jakékoliv místo v organizaci.

zrzecka
29. zář 2007

holky a nevíte ????Pracovala jsem v sázkové kanceláři....Jenže firmu prodali a ted jí vlastní někdo jinej...O to by tolik nešlo,ale v rámci restuktualizace se moje pobočka zavřela,podotýkám,že mi ani nic nedali vědět a to jsem tam byla vedoucí....Tak se ptám...Leontýnce jsou dva roky,to je ..ted se vracet nechci,ale za ten rok...musí mi nabídnout práci na jiné pobočce...nebo mi můžou dát výpověď..Případně mám nárok alespoň na odstupné..????Díky za info Lenka

petaska
4. led 2008

Holky, prosím vás, teď se dohaduju s kámoškou, jak je to s dobou, po kterou se místo drží-tři roky od nástupu na mateřskou, anebo do tří let věku dítěte??? Už jsem z toho tak zblblá, že fakt nevím... 😅 😠

mikca
4. led 2008

zrzecka já myslím že ti musí nabídnout jiné místo v jiné pobočce a když to odmítneš tak musíš dát výpověd odstupné ti nadají jen kdyby pro tebe neměli práci po těch třech letech....

petaska je to do tří let věku dítěte 🙂

lendy1
4. led 2008

petaska je to tak, jak píše binki:
zaměstnavatel ti drží tvé konkrétní pracovní místo po dobu mateřské dovolené, po skončení mu oznámíš, že zůstáváš dál doma do 3 let věku dítěte a po této době už ti nemusí držet přesně tvoje pracovní místo, ale jakékoliv jiné v zaměstnaní. Takže vlastně až do 3let věku máš místo jisté, ale zase to nemusí být to tvoje, kde jsi pracovala.
Příklad: já-dělala jsem šéfovu asistentku, místo mi drží jen po dobu MD a kdybych chtěla se hned po mateřské vrátit, tak tu holčinu co je místo mě musí někam dát jinam a mě dát na své původní místo asistentky. Jelikož zůstávám dál doma, tak až malému budou 3 roky a budu chtít jít do práce, tak mě může dát na místo třeba asistentky někomu jinému nebo pokladní nebo jinou práci...

evcula
18. led 2008

ahoj holky a neměli by pak po třech letech nabídnout místo takové aby byla výše platu stejná jako předtím?

kacka.va
22. led 2008

evcula: já myslím, že platově to nemusí odpovídat tomu místu, které jsi opustila, prostě tě zaměstnavatel po rodičáku musí jen zaměstnat, ale kam tě šoupne, to je na něm

petkakrutik
13. únor 2008

Ahoj, holky, můžu se přidat do diskuze?

petkakrutik
13. únor 2008

Já jenom, že když si to tady pročítám, tak nikde nevidím možnost, kdy zaměstnavatel tovje místo zruší z organitačních důvodů. To ti potom nemusí držet žádný jiný flek a po rodičáku se není kam vrátit. Takže není jasně dané, že v každém případě tě musí zaměstnavatel vzít zpátky. Lepší varianta je, když se najde ve firmě jiná obdobná pozice, kam bys přešla, ale v případě zrušení místa je to bez nároku.

mikca
13. únor 2008

no ale v tom případě máš nárok na odstupné ne..

zuzik03
13. únor 2008

petkakrutik - myslím, že nemáš pravdu, to by takto dělal každý zaměstnavatel. pokud jdeš normálně na MD a v době odchodu na MD tvoje místo existuje, tak i kdyby ho pak zrušili, tak ti musí do 3 let nabídnout jinou pozici.

kacka.va
13. únor 2008

Já bych taky řekla, že po 3 letech zaměstnavatel musí nabídnout práci, i kdyby to mělo být, že budeš dělat uklízečku za minimální mzdu, což by asi většina odmítla a tím pádem je zaměstnavatel za vodou.

lendy1
13. únor 2008

kacka.va, zaměstnavatel ti musí nabídnout po skončení rodič.dovol. zaměstnání, které odpovídá tvé kvalifikaci 😉
já se např. tohodle vůbec nebojím, kdykoliv se objevím v práci, hned se mě šéf ptá, kdy se vrátím, aby se mnou počítal co a jak...a vím, že se vždy nějak domluvíme k oboustrané spokojenosti...

kacka.va
13. únor 2008

lendy, já se toho taky nebojím, protože už teď šéf naříká, co si beze mně počnou, ale s tou kvalifikací si nejsem tak úplně jistá, protože by ti tím pádem měl zajistit stejné finance, což nemusí.

petkakrutik
14. únor 2008

Dobré ráno,

holky, tak skutečně není pravda, že by zaměstnavatel musel držet místo celé tři roky.

VIZ: Situace zaměstnavatele je v tomto případě komplikována skutečností, že v době, kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec trvale pečují o dítě mladší než tři roky, jsou v tzv. ochranné době a zaměstnavatel jim, až na výjimky, nemůže dát výpověď. Zaměstnankyni nebo zaměstnanci, kteří jsou v ochranné době z důvodu trvalé péče o dítě mladší než tři roky je možné dát výpověď pouze z důvodu, pro který může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr, anebo z důvodu organizačních změn podle § 46 odst. 1 písm. a) a b) zákoníku práce, tj. ruší-li se nebo přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část.

Není to tak jednoduché, ale když se bude zaměstnavatel hodně snažit, nebo má dobrého podnikového právníka, tak najde kličku, aby matku do práce vzít nemusel.

Např. moje kolegyně přišla vloni do práce po rodičovské, holka ještě neměla 3 roky. Šéf jí napsal, že z organizačních důvodů ruší její místo, nabídl jí místo jiné (obdobné, na jiném odboru). Pokud by s tím nesouhlasila, tak by dostala výpověď. Ale ona přistoupila na změnu pracovní smlouvy, takže tu dělá dál.

zuzik03
14. únor 2008

petko, ale s tou tvoji kolegyni je to OK, zamestnavatel ti tvoje misto drzet nemusi, ale obdobne ano, to je pravda, drzet ti tvoje misto musi jen po dobu materske, takze tech 28 tydnu.

petkakrutik
14. únor 2008

No ale ji bylo receno, ze bud vezme nabizene misto, nebo se nevrati, protože její pozice byla z oragnizačních důvodů (z důvodu nadbytečnosti) zrušena. To, že jí nabídl funkci účetní na jiném odboru, to ze zákona nemusel. Tu účetní nebylo až tak nezbytně třeba.

zdenik123
22. únor 2008

ahoj holky,
chci si dát mateřskou na 2 roky, jsem stále zaměstnaná, podnik mi snad drží místo do 2 let mojí pozici a do 3 v podniku...chci se zeptat, když si dám 2 roky, musím pak nastoupit do práce? nebo můžu být doma Zadarmo třeba půl roku než přijde druhé mimčo...budu pořád zaměstnanec? nebo nevíte kdo by mi s tím poradil? 😉

petkakrutik
22. únor 2008

Já mám takový dojem, že doma můžeš zůstat i déle, ale bez nároku na peníze. Nevím ale, jak je to dál napč. se zdravotním pojištěním, jestli by sis ho musela platit sama, nejspíš ano.

zdenik123
22. únor 2008

petka...a byla bych pořád zaměstnaná u svého zaměstnavatele? to už asi ne, nebo jo? 😉

mikca
23. únor 2008

já myslím že by jsi byla zaměstananá stejně jemu je jedno jak dlouho budeš na rodičáku, myslím tím, že nemusí vědět že budeš pobírat rodičák dva roky... pro něj je důležité kdy uvedeš že se vrátíš..než nastoupíš na rodičák, tak mu to budeš muset napsat....ale je otázka kdo ti pak bude platit ppoijištění..budeš muset samsa 🙂

lucka13
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
petkakrutik
2. bře 2008

Já si taky myslím, že rodičovský příspěvek a pracovní poměr spolu nesouvisí. Jestli je v zákoně, že má držet místo 3 roky, tak se k tomu určitě nevztahuje, že pokud si vybereš dvouletou mateřskou, tak ti místo držet nemusí. Já mám za to, že tady se jedná o systém sociálních dávek, aby stát přesně vymezil, jak dlouho bude komu daňový poplatník přispívat. Když budeš čerpat nejvyšší příspěvek, tak ale jen 2 roky a to další období budeš doma bez nároku na peníze od státu.

kacka.va
2. bře 2008

no ale ty tři roky se podle starého shodovaly právě s délkou klasické rodičovské dovolené ne? 🙂

1980mat
4. bře 2008

zdenik123: Odpověď na Tvůj dotaz je jednoduchá. Já sama budu ve stejné situaci jako Ty. Chci také zvolit rodičovský příspěvek do dvou let věku dítěte. Je zde nutné rozlišovat pojmy rodičovská dovolená (což je institut, který upravuje zákoník práce) a rodičovský příspěvek(což je dávka státní sociální podpory upravená zákonem o státní sociální podpoře). I když spulu tyto instituty souvisí, podléhají jinému právnímu režimu.

Když si žena zvolí rodičovský příspěvek na dva roky,tak i poté, co její dítě dosáhne věku dvou let, může žena zůstat doma na rodičovské dovolené, stát za ní platí zdravotní pojištění a zaměstnavatel je povinen jí držet pracovní místo do tří let věku dítěte (tuto povinnost má zaměstnavatel bez ohledu na to, jak dlouho žena pobírá rodičovský příspěvek). Navíc se ta doba od dvou do tří let věku dítěte počítá dle zákona o důchodvém pojištění jako náhradní doba pojištění a ten rok (od 2 do 3 let věku dítětě) se Ti započítává jako odpracovaný pro účely nároku na starobní důchod. Takže jediné, co bude jiné je, že od dvou let věku dítěte již nebudeš pobírat rodičovský příspěvek.

kukuca
21. dub 2008

Ahoj holky, prosím o radu. Jsem v práci jako zástup za mateřskou dovolenou za jednu kolegyni od 1.1.2007 do 1.2. 2009. Minulej týden přišla oznámit že je znovu těhotná, jak to bude dál???Dostanu v únoru opět smlouvu na dobu určitou?Budu muset ,,čekat,, zase ty tři roky jestli se vrátí nebo ne abych dostala smlouvu na dobu neurčitou a sama mohla odejít na MD ,abych se pak měla kam vrátit?

maxkatka
21. dub 2008

Kukuca, je to jak píšeš... opět Ti dají na dobu určitou... a taky mám dojem, že i když je dané, že zaměstnavatel Ti může jen 2x dát smlouvu na dobu určitou a pak už na dobu neurčitou, ale v případě, kdy je smlouva udaná jako zástup za mateřskou dovolenou, tak se toto nepočítá do 2x možného daní na dobu určitou... tj., že i když uplyne i ta druhá smlouva na dobu určitou jako zástup za mateřskou, tak Ti smlouvu obnovit nemusí a nebo může, ale opět na dobu určitou a to 2x... Nechci to však tvrdit na 100%...

kukuca
21. dub 2008

Fakt?To je stejně divný,takže i kdyby chtěla ta co ji zastupuju i 3. dítě a bude jí to navazovat,pořád jí budou držet místo?dalších x let?To je debilní..

mikca
21. dub 2008

kukuca ale je to tak..zaměstnavatel je povinen držet místo tři roky.tzn že pokud se ve třech vrátí tak nastoupí , ale pokud bude znova těhu tak pokračuje další tři roky..teda za předpokladu že jí to bude navazovat

kukuca
21. dub 2008

Mikca,navazuje.. 🙄