Musí se dovolená vyčerpat ihned po skončení mateřské?

ivca_doubek
10. bře 2012

Ahojky, narazila jsem tu teď na to, že i za druhou mateřskou mám nárok na proplacení - tedy vlastně čerpání - dovolené. Mateřská mi skončila 30.1., musí mi dovolená ihned navazovat na mateřskou? Nebo o ní můžu požádat i teď, když už jsem na rodičovské? A jestli to nejde, co se stane? Přijdu o ní? Zpětně asi žádat nemůžu, že? 😀

satyyy
10. bře 2012

Já mám dojem, že se čerpá dovolená buď hned po skončení mateřské a nebo potom až po skončení rodičáku

janii
10. bře 2012

Taky mě to čeká, už jsem si to i zjištovala, myslím, že bys měla požádat (velké firmy to proplácejí automaticky, já dělám u soukromníka takže budu radši žádat aby na to "nezapomněl") a budeš brát i rodičák i čerpat dovolenou. Pokud nevyčerpáš teď správně by ti měli dovolenou přesunout na dobu až se vrátíš po mateřské.

dlabinecka
10. bře 2012

Zpětně bys teoreticky zažádat mohla, ale bylo by čistě na zaměstnavateli, jestli Ti to vezme 😉 ten můj by to třeba zcela určitě nevzal 🙂 Pokud jsi to nestihla, tak si můžeš dovolenou vyčerpat do skončení rodičovské, ale bude se už dost krátit.

kett
10. bře 2012

ahoj,
ja jsem byla presne ten pripad - materska mi skoncila a az pak jsem se dozvedela o tom, ze mi vznikl narok na dovolenou. Zazadala jsem o ni a tim, ze jsem uz byla na rodicaku a zazadala jsem tedy pozde - opravdu musis zazadat jeste pred skoncenim materske, aby se ti nekratil narok - muzu cerpat misto 20 dnu 16,5. A jeste navic si ji mohu vybrat az po skonceni rodicaku. Nebo teoreticky bys mohla zazadat o preruseni rodicakum se souhlasem zamestnavatele nastoupit na dovolenou a po jejim skonceni zase nastoupit na rodicak. Coz je podle vseho hloupost, protoze by te vlastne nakrasne mohli pri cerpani dovolene i vyhodit, protoze bys byla radny zamestnanec.
Takze kazdopadne co nejdriv zazadej o cerpani dovolene s tim, ze si ji vyberes az po skonceni rodicaku - me konci ted v cervnu, tak jsem zvedava, jak to bude probihat

j.a.n.i
10. bře 2012

Je to v principu jak píše kett...
Pokud požádáš o čerpání v návaznosti na MD, tak ti musí vyhovět a dovolená se s ohledem na budoucí RD nekrátí. Nicméně i v tuhle chvíli můžeš dostat výpověď.
Pokud si nepožádala včas, tak buď ji můžeš vybrat až po rodičku, nebo by ses mohla dohodnout na přerušení RD, vyčerpání dovolené a nastoupit na RD, ale zálež, zda s tím bude zaměstnavatel souhlasit.
PS: a nezaměňujte RD = rodičovská dovolená a RP = rodičovský příspěvek.

lukza
11. bře 2012

jak píši holky zažádat mužeš ale zda ti jí dá to se neví a pak se ti bude krátit jen ti chci napsat že njak psala J.a.n.i o tom že mužeš dostat vypovět v tu dobu tak tu mužeš stejnak dostat po celou dobu rodičáku pokud zaměstavatel zruší tvé misto nebo se něco stane s firmou to sem si zjištovala.takže si zažádej a uvidíš co s tím udělá