Musí zaměstnavatel dát 2 měsíční výpovědní lhůtu?

marjama
15. lis 2011

Ahoj, chtěla bych poprosit o radu. 20.12.2011 mi končí 3-letá RD. Během mojí RD bylo mé pracovní místo zrušeno, tzn. že mám nárok na odstupné. Dnes jsem byla u mého zaměstnavatele a on mi předložil k podepsání Dohodu o rozvázání pracovního poměru ke dni 21.12.2011 + 3-měsíční odstupné, ale bez 2-měsíční výpovědní lhůty. Dohodu jsem zatím nepodepsala. Když se "dohodnout" nechci, tak mi přece musí dát výpověd pro nadbytečnost + 2-měsíční výpovědní lhůtu + 3-měsíční odstupné, tzn. dohromady 5 platů a ne 3 platy. Říkám to dobře? A hlavně když budu mít na zápočťáku ukončení pracovního poměru k 28.2.2012 (t.j. 2-měsíční výpovědní lhůta), tak se mi bude podpora počítat s výdělku a nedostanu jen nějakých těch 3.500,- jako minimum, je to tak? Zaměstnavatel tvrdí, že 2-měsíční výpovědní lhůtu mi dát nemusí. Předem díky za radu.

j.a.n.i
16. lis 2011

@marjama Pokud nepodepíšeš dohodu, tak ti musí zaměstnavatel dát klasickou výpověď, takže s dvouměsíční výpovědní lhůtou, ale může chtít, abys po tu dobu chodila do práce.

marjama
autor
17. lis 2011

@j.a.n.i Moc děkuji za odpověď. Potřebovala jsem se ujistit, že to říkám správně. A teď do boje se zaměstnavatelem 😠 Jo a já bych klidně na ty 2 měsíce nastoupila a byla tam opravdu fyzicky přítomná, jenomže oni mě tam určitě nebudou chtít, takže uvidím, jak se to nakonec vyřeší. 😖

jainy007
16. srp 2012

@marjama Ahoj, řeším teď velmi podobnou situaci, můžu se zeptat, jak to u tebe dopadlo? Dali ti nakonec Výpověď a musela jsi chodit ty dva měsíce do práce? Jak potom na ÚP? Prosím, napiš mi, pomůže to. Díky!!!

marjama
autor
20. srp 2012

@jainy007
Ahoj,takže u mě to nakonec bylo celé trošku složitější. Nastoupila jsem normálně v prosinci do práce, byla jsem dohodnutá na dvouměsíční výpovědní lhůtě + odstupné. Celá situace se ale zamotala, protože na firmu bylo vyhlášeno insolvenční řízení. Žádnou výpověď jsem tedy ke konci roku nedostala a čekala jsem s ostatními zaměstnanci co bude. Nakonec nám firma od ledna neplatila žádné peníze, takže jsme všichni odešli na paragraf 56, tj. Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem z důvodu nevyplacení mezd. Všechny dlužné peníze mi nakonec vyplatil pracák, ale musela jsem si o to zažádat. Po přihlášení na pracák jsem měla první 2 měsíce 65 % z platu, další 2 měsíce 50 % a zbývající 45 %. Na podporu máš nárok po dobu 5 měsíců. Ale kdyby firma fungovala dál, tak bych tam normálně chodila 2 měsíce makat v té výpovědní lhůtě a pak bych dostala ještě odstupné. Doufám, že jsem to nenapsala moc zmateně. 😝

j.a.n.i
20. srp 2012

@marjama Nenapsala 🙂 a gratuluji, žes ty penízky nakonec dostala.

jainy007
20. srp 2012

díky holky 🙂

marjama
autor
20. srp 2012

@j.a.n.i Díky. No ale byl to teda boj 😝 Nervy jsem z toho měla jak špagáty a už o tom bývalém zaměstnavateli nechci nikdy slyšet! Což teda asi naštěstí už neuslyším, když firma krachla 😝

@jainy007 Držím palce, ať svoji situaci co nejlépe vyřešíš! Pevné nervy a hodně štěstí!

kasyma
16. lis 2012

Dobrý večer holky,tak mě čeká něco podobného. Příští týden mám schůzku s nadřízenými a trochu se toho bojím,že se na mě sesypou jak vosy. Se mnou to bylo tak,že jsem včas dopředu napsala žádost o změnu pracovní doby,protože před těhu jsem dělala R+O směnu což bych teď nemohla. Nastoupit bych měla 29.1. 2013. Přišla mi odpověď,že mé místo bylo zrušeno,že ve firmě proběhla jistá reorganizace. Chci se zeptat z jakého platu se počítají ty odstupné? Je to ze základního platu nebo jak? V této firmě jsem odpracovala 4,5 roku takže platí,že mám nárok na 3 odstupné platy + 2 měsíční výpověď? Teď mi řekněte pokud by se bránili 2 měsíční výpověďi jak mám argumentovat? A ještě kdy se mám hlásit na ÚP? Možná jsou mé otázkytrochu zmatené,ale opravdu se v těhdle věcech moc neorientuji díky za odpovědi 😵

j.a.n.i
17. lis 2012

@kasyma Tak 2 měsíční výpovědní době se bránit nemohou, ale mohou chtít, abys ty 2 měsíce chodila do práce.

kasyma
17. lis 2012

Díky za info já myslela,že když moje místo bylo zrušeno,že by mě vlastně v té 2 měsíční lhůtě nemohli ani nikam dát. Takže když při schůzce budu požadovat 5 platů vlastně za ty dva měsíce výpovědní lhůty a 3 odstupné tak na ně mám právo,že jo? No a poklud by tam pro mě i tak práci našli na ty 2 měsíce musela bych to kousnout,ale nemohou mi dát podřadnější místo než jsem měla před tím že ne? Myslím to tak,že jsem dělala v kanceláři a kdyby mi řekli ok tak na ty 2 měsíce nastoupíte,ale budete dělat třeba ve skladu to nemohou nebo jo? Díky za odpověď 🙂

j.a.n.i
18. lis 2012

@kasyma Jak je to s dočasným přeřazením nevím, to neumím, nějaké možnosti v ZP jsou, ale jak přesně jsou definované, to nevím.

kasyma
22. lis 2012

Tak se mnou to nakonec dopadlo tak,že jsme se domluvili na 2 měsíční výpovědní lhůtě + 3 odstupných platech takže jsem celkem spokojená,jen nevím co tam ty dva měsíce budu dělat,protože firma přechází na jiný program a bylo mi řečeno,že na 2 měsíce mě učit nový program nebudou což naprosto chápu. Holkynevíte jak je to s dovolenou ve výpovědní lhůtě? Mám na ní nárok? A ještě mám nárok následující rok žádat o daňové vyrovnání za ty dva měsíce výpovědní lhůty? Ještě jedna věc pokud půjdu marodit třeba s malou ve výpovědní lhůtě ta se tím pádem prodlužuje? Píšu trošku zmateně tak snad mě pochopíte a poradíte 🙂

j.a.n.i
23. lis 2012

@kasyma Tipuju, že budeš dělat takovou "holku pro všechno", u nás se takhle skartovalo, likvidovali papíry a podobně, balilo se, ale u nás se tedy rušilo, resp. stěhovalo celé oddělení.
Jinak na dovolenou je nárok i ve výpovědní době a vyjde ti to bud na 1,5 dne nebo na 3 dny, podle toho kolik to dá pracovních dní, nechce se mi teď lovit kalendář.
A za neschopenku se výpovědní doba prodlužuje, za paragraf ne.

kasyma
23. lis 2012

@j.a.n.i děkuju 🙂 a ještě na ty daně pak za ty dva měsíce výpovědní doby,můžu je následující rok uplatňovat,že jo?

j.a.n.i
23. lis 2012

@kasyma Uplatnit je rozhodně můžeš, ale jestli je povinen ti to vyučtování udělat bývalý zaměstnavatel, to netuším.

barcab
25. lis 2012

@marjama nedej se, hlavně nepodepisuj dohodu, budeš mít pak nižší podporu, než kdyby tě propustili oni
přečti si tento článek http://www.penize.cz/podpora-v-nezamestnanosti/...

marjama
autor
25. lis 2012

@barcab díky, celá záležitost je už vyřešená viz. můj příspěvek z 20.8. 😉

kasyma
26. pro 2012

Ahoj holky,chci poprosit o radu mám 29. ledna nastoupit do práce,ale pouze na tu výpovědní lhůtu 2 měsíce,mé místo totiž bylo zrušeno a já nevím co mi vlastně dají za práci po ty 2 měsíce. Chci se zeptat na váš názor,protože jsem se se zaměstnavatelem dohodla ža tedy nastoupím,ale zatím mi nikdo neupřesnil co budu dělat a jakou budu mít pracovní dobu,napsali byste na mém místě zaměstnavateli žádost o upřesnění pracovního místa? To bych mohla ne? Protože pokud nebudu se svou náplní práce třeba "holka pro všechno" souhlasit měla bych ještě nějaký čas se bránit nejlépe docílit toho,aby mi dali po dobu těch 2 měsíců náhradu mzdy a já byla doma a hledala něco jiného. Upřímně téhle variantě moc nevěřím,ale co kdyby... co myslíte? Asi píšu dost zmateně 🙂 snad mě pochopíte předem díky za názory

j.a.n.i
26. pro 2012

@kasyma Tak napsat jim samozřejmě můžeš, ale ono taky záleží co máš ve smlouvě, jasně že není moc průchozí, aby tě dal z kanceláře někam do výroby, ale pokud tě nechá v kanceláři jako "holku pro všechno" tak to v mnoha případech té smlouvě vyhoví...

kasyma
28. led 2013

Ahoj holky zase jsem z toho nějaká zmatená. Zítra mám nastoupit po rodičovské dovolené do práce,ale bohužel mám nemocnou malou a zítra jdeme k dr. takže zřejmě půjdu marodit s malou na paragraf. Mám nastoupit pouze na 2 měsíce výpovědní lhůty. Dnes jsem mluvila s nadřízeným a omlouvala se, že zítra nenastoupim,že jdu s malou k doktorovi a že budeme zřejmě marodit a on mi řekl,že to je sice hezký,ale že musíme podepsat tu výpověď a chce ji podepsat k datu 31.1. 2013 aby mi prý mohla od 1.2. 2013 běžet. Chci se zeptat jestli to je tak v pořádku,protože jsme se nerozešli zrovna v nejlepším. Jde mi o to,že kdyby pak mělo dojít na ÚP tak,aby mi podporu počítali z těch 2 měsíčních platů a nedali mi jen ten holý základ. Díky za info a radu.

j.a.n.i
28. led 2013

@kasyma No, záleží jak moc chceš vyjít zaměstnavateli vstříc... zaměstnavatel má pravdu v tom, že aby mohla výpovědní doba od 1.2. běžet, tak ti ji musí do konce ledna prokazatelně předat, pokud ji dostaneš později, tak poběží až od 1.3.
Je tedy na tobě zda je pro tebe výhodnější tam dojet a podepsat to, nebo se tvářit, že to prostě nejde a být pak v práci vlastně 3 měsíce.

kasyma
28. led 2013

@j.a.n.i děkuju za rady 🙂pak dám vědět jak vše dopadlo

kasyma
12. únor 2013

Ahoj holky tak dnes jsem byla poprvé po 3 letech v práci a celkem to šlo. Jen bych se chtěla zeptat a upozornit ostatní na jednu věc. Malé byly 28.1. 3 roky takže jsem měla 29.1. nastoupit do práce,jenže co čert nechtěl malá omarodila takže místo nástupu do práce jsme šli na paragraf a dnes jsem po paragrafu nastoupila a jaké bylo mé zděšení když jsem zjistila,že mi paragraf neproplatí. Prý kdybych odpracovala alespoň jeden den tak ano,ale takhle mi prý nemají z čeho nemocenskou vypočítat. Příště už bych byla chytřejší,no ale opravdu mě to nenapadlo takže jsem o náhradu nemocenské přišla a byla s malou doma zadarmo je to k naštvání,ale co zase hzlavně, že už je zdravá. Ale tohle mi řekla účetní tak se ještě chci zeptat pokud tu neni někdo kdo se v tom vyzná lépe než já jestli se opravdu její slova zakládají na pravdě nebo je ještě nějaká možnost náhradu paragrafu dostat? Díky za odpověď...

j.a.n.i
12. únor 2013

@kasyma To je blbost, nenech se takhle ukecat, jen ať to zaměstnavatel kouká poslat na OSSZ, platí to oni. A pokud si to pamatuju správně, tak pro výpočet použijí tvůj plat před mateřskou 🙂 akorát se ho účetní evidentně nechce dohledávat.

lojzina
12. únor 2013

@j.a.n.i ahoj,muzu mit i ja dotaz?za MESIC MAM NASTOUPIT PO RODICAKU,PO NEDELI SE JDU UZ DOML.CO DAL,PZE MOJE MISTO ZANIKLO.tAKZE CEKAM,ZE ME BUD NABIDNOU JINE MISTO A NEBO MOZNA ODSTUPNE.ALE MA TO HACEK-MISTI STEJNE NEMUZU PRIJMOUT PROTOZE NEMAM SKOLKU,TAKZE VYPOVED DAM VLASTNE JA???A JAK,DOHODOU?jDE MI O TO ZE JSEM NEKDE SLYSELA,ZE PRI VYPOVEDI DOHODOU JSEM PAK ,,BITA" NA VYSI PODPORY.....JAK TO JE?DIKY 🙂

oml.se za velke pismo

j.a.n.i
13. únor 2013

@lojzina No, tohle záleží na tom jak moc hodláš "riskovat", protože pokud pro tebe zaměstnavatel nemá místo, tak ti musí dát odstupné, buď to ukončíte dohodou nebo ti dá klasicky výpověď, ale pokud zjistí, že nastoupit nemůžeš, tak může tlačit tebe, abys to výpověď dala a tím pádem by to bylo bez odstupného, případně ti nabídne dohodu, abys nemusela už vůbec nastupovat, ale zas bez odstupného.
Jinak z pohledu podpory je to jedno, neb péče o dítě do 4 let je vážný důvod, takže podpora by byla těch 65%, ale háček je jinde, pokud půjdete na dohodu ke konci RD, tj. že už nenastoupíš do práce, tak se ti podpora nepočítá z platu, ale z průměrné mzdy v národním hospodářství, takže by byla nějakých 3500,-

beruskaveruska
19. únor 2013

hezký večer - taky bych potřebovala radu ....

jsem na rodičáku a 25.5.2013 se mám vrátit do práce -v únoru jsem tam byla podepsat papíry na daně a účetní hned, že s místama je to těžký a bla bla, ale já vím, že za mě je tam záskok tak jí to říkám a ona jé tak to je fajn takže teda místo mám a musí odejít ta paní co je za mne záskok - do té doby je vše OK a já jsem natěšená do práce - no kecáme s účetní dál co mi dala či vzala mateřská a pod. a dostaly jsme se ke zdravíčku - no těhu se mi na zdraví podepsalo - mám cukrovku jsem na inzulinu - v tu chvíli se paní účetní zakabonila a říká mi hmmmm tak to je velký problém.... ptám se proč, když mě moje cukrovka nijak neomezuje a kdo to neví by to ani nepoznal a ona mi řekla, že problém to je a velký - moje místo je totiž jen samá noční šichta .... prostě raní, odpolední tam nejsou jen samé noční - podotýkám, že práce mě bavila, fyzicky je náročná člověk se nahoní, ale prostě je to práce kam bych se moc ráda vrátila, bavilo mě to tam a schon mi nějak nevadil. Ale prý mě závodní lékařka nepustí s inzulínem na noční a tím pádem dostanu výpověd bez nároku na odstupné .... nevyznáte se v tom někdo??? opravdu je to takový problém chodit s cukrovkou na noční???
@j.a.n.i - prosím uměla by jste mi poradit ??? a zda je pravda, že nemám absolutně žádný nárok na odstupné ? a pak nevím jak se mnou rozvážou pr. poměr, když se má dávat ta 2 měsíční výp. lhůta moc děkuji

j.a.n.i
20. únor 2013

@beruskaveruska No, zákoník práce říká tohle:

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:
e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost,

Takže pokud bys opravdu nebyla zdravotně způsobila, tak ti mohou dát výpověď bez nároku na odstupné, ale jak přesně to funguje, to už neumím. Plus se tedy evidentně můžeš proti lékařskému posudku odvolat, ale nevím, kdo je pak ten správní orgán, který to přezkoumává, jestli posudkový lékař od OSSZ nebo někdo jiný, to si předem zjisti.
A jinak tedy soukromě nevím, proč by se s cukrovkou nedali dělat noční, pokud ty se na ně cítíš, ale to je pouze laický názor.

beruskaveruska
20. únor 2013

@j.a.n.i děkuji moc - to jsem jim řekla, že nevidím důvod, ale paní dr. má jiný nárpz bohužel ☹

j.a.n.i
20. únor 2013

@beruskaveruska Tak v tom případě fakt leda zjistit, kdo to má přezkoumávat a zapracovat tam 😉