Musím si žádat mateřskou v místě trvalého pobytu?

sabuleee
20. bře 2013

Maminky, bydlím kousek od Prahy ,ale trvalý pobyt mám na Moravě.Musím si žádat Mateřskou v místě trvalého pobytu nebo můžu tady v Praze?díky za odpovědi

evelp
20. bře 2013

@sabuleee o mateřskou nebo rodičák?

sabuleee
autor
20. bře 2013

o mateřskou,ale i o příspěvěk...

blahova_andrea
20. bře 2013

mateřskou vyřizuješ přes zaměstnavatele, vyplácí ji příslušná správa sociálního zabezpečení podle sídla zaměstnavatele (odevzdáš v práci lístek od gynekologa). o rodičák si musíš žádat podle trvalého pobytu, tudíž na moravě, ale možná se to dá dneska už vyřídit i dálkově, to netuším.

evelp
20. bře 2013

@sabuleee o mateřskou jsem žádala prostřednictvím zaměstnavatele, tzn. předpokládám v místě, kde bydlíš a ten si to odnese na sociálku a o rodičovskou v místě trvalého pobytu

sabuleee
autor
20. bře 2013

Díky holky.. 🙂

viperka
20. bře 2013

Dálkově se to vyřídit bohužel nedá :(. Vše se řídí podle místa trvalého pobytu :( tedy dávky které vyplácí patřičný úřad. Když jsem šla na první mateřskou otěhotněla jsem v 4leté ochrané lhůtě, takže místo zaměstnavatele mi mateřskou posílala škola 🙂, a o rodičák jsem pak žádala tam kde mám místo trvalého pobytu, když jsem se přestěhovala, měla jsem stále trvalý pobyt na druhé straně republiky, a bylo mi řečeno že se to nedá přeposlat či tak :(

speedygon
20. bře 2013

nechápu, k čemu mají pc...když si to jen mohou vzájemně přeposlat...jen vše komplikují a prd dělají ☹

betysek
20. bře 2013

@sabuleee O mateřskou žádáš zaměstnavatele. Rodičovský příspěvek dle trvalého bydliště. Z vlastní zkušenosti - na kontaktním místě pracovního úřadu na kterékoliv pobočce v kraji, kde máš trvalé bydliště....Budeš tam muset jet osobně....Nebo jedině změnit trvalé bydliště. 😉 Taky to řeším,ale naštěstí mám tvrale bydliště jen 40km od místa, kde bydlíme...

mataharyy
20. bře 2013

@sabuleee O rodičák pak budeš žádat podle trvalého bydliště, ale jde to vyřídit vše poštou/telefonicky a emailem (pokud na úřadě nebudou mít nějaký komplex 😉 ). Já to vyřizovala ze Slovenska a taky to šlo 😉

betysek
20. bře 2013

@speedygon To mi povídej. Největší absurdita byla, když jsem k žádosti o rodičák musela přiložit povrzení od správy sociálního zabezpečení, že jsem brala mateřskou a v jaké výši.(Ne, jen já, všichni musí...) Jelikož jsem pracovala na pobočce firmy na Moravě a sídlo má v Praze, tak jsem si musela písemně o to potvrzení požádat a oni mi ho poslali poštou....Jinak bych tam musela jet osobně....To je ještě větší Kocourkov....

speedygon
20. bře 2013

@betysek to máš absurditu za absurditou...chci si zažádat o dávkyv hm. nouzi(uvidíme, jak uspěju) a u příspěvku na bydlení se posuzují jen osoby, které mají v daném bytě TP, kdežto u příspěvku na živobytí všichni, kdo tam bydlí...je to děs...co žádost, to jiná pravidla... 😖

sabuleee
autor
20. bře 2013

@betysek já mám trvalé bydliště 360km ☹ od místa kde bydlím