Může být rodičovský příspěvek psaný na přítele?

andy003
20. črc 2015

Ahoj.. chci se optat, chteji mi dat RD automaticky na 4 roky coz nechceme, s pritelem nejsme svoji a ma otazka zni zda muze byt RD psany na nej abychom si mohli urcit delku ale doma s dítětem budu ja? A kde se mam evidovat na uradu prace? Kdo za me bude platit zdrav a soc pojisteni? Prosim o radu jak to funguje v techto pripadech od vas ktere mate stejnou zkušenost. Dekuji

naturela88
20. črc 2015

Ty by jsi měla být evidovaná na úřadu práce, pokud nepracuješ nebo nestuduješ. Na sociálce si vyzvedneš papír na rodičovský příspěvek a k němu ti dají Potvrzení o denním vyměřovacím základu. Rodičovský příspěvek vypíšeš na sebe a to potvrzení dá přítel potvrdit v práci. Ty si na tom papíře pak určíš výši měsíčního příspěvku (pokud chceš na 3 roky, bude to přibližně 6100 Kč měsíčně), maximální měsíční výše je 11500 Kč, každé tři měsíce si můžeš částku měnit. Pokud nevyděláváš a ani minulý rok jsi nepracovala a přítel nemá více jak 20000 Kč měsíčně, mohli byste mít nárok i na porodné.

xpila
20. črc 2015

@naturela88 Evidence na ÚP není povinná, takže nemusí být evidovaná nikde.

@andy003 Nejedná se o RD (= rodičovská dovolená), ale o RP (= rodičovský příspěvek). Na otce být psaný nemusí, normálně si o něj požádáš ty, ale doložíš jeho příjem (samozřejmě pokud on splňuje podmínky pro volbu výše RP). Takže ty budeš osoba pobírající rodičovský příspěvek, tudíž za tebe bude zdravotní pojištění platit stát. Sociální pojištění za tebe nikdo platit nebude. Na ÚP by ses evidovala pouze v případě, kdy by sis hledala práci a chtěla jít pracovat.

andy003
autor
20. črc 2015

Jasny chapu.. moc diky :-

Jinak ja jsem pracovala jeste dokonce pracuji ale jak rikam, smlouva mi konci posledniho srpna. 🙂

andy003
autor
20. črc 2015

@xpila ajeste jedns otázka. Co se tyce materske tedy tech prvnich sest mesicu na socialce mi rekli ze na ni narok mam i kdyz mi konci smlouva v srpnu a na materskou pujdu od rijna jelikoz je tam 180 dni ochrana lhuta takže splňuji.. ale ma otazka zni... o mateřskou budu zadat kde a co za papiry k tomu potrebuji?

xpila
20. črc 2015

@andy003 Papíry ti dá gynekolog a ty předáš do bývalé práce, které je doplní a pošlou na sociálku.

blahova_andrea
20. črc 2015

@andy003 papíry ti k tomu dá gynekolog a ty papíry odneseš do původního zaměstnání, oni to vyplní a pošlou pak na příslušnou ossz

andy003
autor
20. črc 2015

Ahaaa 🙂 a to je teda co se tyce matersky a to jste resili jak hodne brzo pred nastupem na MD? A vo se tyce pak toho rodicaku tak to mi da papiry gynekolog taky nebo na socialce?

blahova_andrea
20. črc 2015

@andy003 papíry ti dá gynekolog jen na mateřskou a to cca 2 měsíce před porodem. je na tvé domluvě s ním, kdy nastoupíš. můžeš si vybrat jakékoliv datum mezi 6-8.týdnem před TP. čím později, tím je to výhodnější. ale u tebe záleží, jak ti vychází ta ochranná lhůta. aby ti to prostě navazovalo. papíry na rodičák si pak budeš řešit sama přímo na sociálce až ti bude končit mateřská

andy003
autor
20. črc 2015

Ja je jedno ze nejsme svoji?

blahova_andrea
20. črc 2015

@andy003 pro potřeby mateřské i rodičáku je naprosto jedno jestli jsi vdaná nebo svobodná 😉

xpila
20. črc 2015

@andy003 Jen teda rodičovský příspěvek se nevyřizuje na sociálce, ale na sociálním odboru Úřadu práce.

blahova_andrea
20. črc 2015

@xpila no a tomu se přece hovorově říká sociálka 😅 ale ano...je to zavádějící...může se to potom plést se ossz

xpila
20. črc 2015

@blahova_andrea No právě, sociálka je ČSSZ, prostě to je zavádějící 😀

blahova_andrea
20. črc 2015

@xpila zavádějící to je, ale sociálka se hovorově říká oběma těm úřadům. my tak říkali ssp už na škole. i pak v práci...ssp byla sociálka, až později jsem zjistila, že sociálka je i čssz. jedno je sociální péče, druhé sociální zabezpečení...obojí je socka 😀

xpila
20. črc 2015

@blahova_andrea A socka je taky něco, ehm někdo, jiný 😀

blahova_andrea
20. črc 2015

@xpila 😀 jo a taky ještě pražská mhd 😀

klara789
5. bře 2016

ženy, můžu mít ještě dotaz k této vaší konverzaci? řeším teď stejný problém, chtěla bych si napsat RP na přítele, a zůstat s malým doma, ale přítel je živnostník, dá se to taky, nebo je v tom nějaký háček?

j.a.n.i
5. bře 2016

@klara789 No, v napsání problém není, ale jestli si neplatí nemocenské, tak taky nebude mít nárok na volbu délky, pokud ho na něj chceš psát proto.

klara789
5. bře 2016

Aha ahaa, takze kdyz si ho plati tak by melo byt vsechno bez problemu? To by bylo supeer, dekujii 🙂

j.a.n.i
5. bře 2016

@klara789 Ano, pokud si ho platí (a myslím opravdu nemocenské, nikoliv zdravotní nebo sociální) a platí si ho dostatečně dlouho, tedy tak, aby k datu porodu měl alespoň 270 dnů, tak je to OK.

klara789
7. bře 2016

Tak v tom pripade nejspis ne, myslela jsem, ze je to zdravotni, omyl 🙂 v tom pripade musim zjistit co a jak, teoreticky by nam to vyjit mohlo, ale zalezi jak prakticky...

blahova_andrea
7. bře 2016

@klara789 co vím, tal většina osvč si to nemocenské nehradí, takže bych asi moc nedoufala, ale třeba budeš mile překvapena 🙂

mrshka
7. bře 2016

asi jsem to úplně nepochopila.. jsem nahlášená na ÚP, ale jsem na PN v ochranné lhůtě - nebudu mít nárok na PPM, tomu rozumím. ALE jak můžu napsat RP na manžela? JAK ho na něj napsat? tomu nerozumím. jako já budu doma s mimčem, ale k čemu mi bude psaný RP na manžela? nebo jsem se v tom ztratila..

xpila
7. bře 2016

@mrshka Nebude na něj psaný, ale jen se doloží jeho příjem, aby sis mohla zvolit výši RP. Ty sama si ho díky PN můžeš zvolit do výše 7600 Kč. Kdybys ale chtěla víc, tak jedině přes otce dítěte, pokud on splňuje podmínky.

prelude
9. bře 2016

Ahoj holky, můžete, prosím, poradit? Zatím jsem těhotná jen chviličku, ale raději se informuji co a jak. Jsem rok vedená na ÚP. A to kvůli studiu na zahraniční vysoké škole - nemám status studenta a musela bych si platit ZP. Naštěstí mi to na ÚP toletují a čekají na státnice.
Teď k dotazu. Státnice mám za 14 dní. Od 1.4. bych měla nastoupit do práce a tento týden potvrzené těhotenství, které je okamžitě vidět. Hold přišlo to ve špatnou chvíli, když jsme si řekli, že by se to teď vůbec nehodilo. Jakou mám teď možnost mateřské? Termín je konec října/začátek listopadu. Přítel je osvč a nemocenskou si neplatí. Jde mi o to, že pokud by mě do práce kvůli těhu nevzali, musela bych jako nezaměstnaná s neodpracovanými měsíci nastoupit na MD na 4 roky s mateřskou 3.800?? Je nějaká možnost si zažádat o 3 roky plus přídavky? Přítel má příjem kolem 11-12000.
Moc díky za odpověď. 🙂

prelude
9. bře 2016

Omlouvám se, myslela jsem rodičovský příspěvek 🙂

blahova_andrea
9. bře 2016

@prelude nejsem odborník, ale podle toho, jak jsi to popsala, nemáš podle mě nárok na mateřskou ani na volbu délky rodičovského příspěvku 😒 snad tě někdo potěší lepší zprávou 😅 a jaké máš na mysli přídavky? jako přídavky na dítě?

xpila
9. bře 2016

@prelude Na mateřskou bys nárok neměla a stejně tak ani na volbu výše RP, takže automaticky 4letá varianta.

prelude
9. bře 2016

@blahova_andrea Jj, myslim přídavky. Na netu mi to ukázalo, že bychom měli nárok na 500. A ty 3800 by byli po celou dobu nebo je to těch 7600 do 9. měsíce věku a pak 3800? Mám z toho docela strach, přišlo to v tuhle dobu no. Dlouho to nešlo a teď když se to nehodí tak bum
...
A můžu se ještě zeptat, jak byste to udělali, kdybych do práce nastoupila i tak, kdy byste to v práci řekli? Rodiny se zeptat nemůžu, nikdo to ještě neví, nechci to raději říkat tak brzy :( Problém je, že už teď je to vidět, mám 49 kilo a bříško hned vylezlo, ještě když jsem to ani netušila... Moc díky za rady

blahova_andrea
9. bře 2016

@prelude přídavky na jedno mimčo je vždy buď 500,- a nebo nic 😉 u té 4leté varianty je to nejdřív těch 7600 a potom 3800. no žádná sláva to není, ale zase pokud budeš mít fungujícího chlapa, kamarádky nebo babičky, pokud sama něco umíš, tak se ti třeba podaří to zúročit a nějakou korunu do rozpočtu k tomu časem přidat 😉
kdy to říct v práci je těžké. to má každý nastavené jinak. všeobecně se to neříká dříve než po prvním trimestru, ale jsou práce, které dělat v těhu nemáš a tam to hlásíš hned, aby tě přeřadili jinam. ono je to dost o tom, na co máš povahu. říct o těhu hned je vlastně podepsání si rozsudku, že tě asi nevezmou. pokud tedy nejsi fakt v něčem odborník, že by o tebe hodně stáli, že by jsi pak třeba na dohodu pracovala aspoň z domu...zase zatajit to, nastoupit a pak jim hned nastoupit na rizikové nebo o něco později na rodičák taky není žádná sláva a přátele si tím ve vedení asi neuděláš. taky záleží jestli je to smlouva krátkodobá nebo rovnou na neurčito. u krátkodobé bych do toho šla, nastoupila, pracovala aspoň chvíli, získala praxi. pak by mi stejně smlouva vypršela a po dětech bych práci řešila zas třeba jinde a jinak. pokud by to byla ta vzácnost hned na neurčito, tak bych si to rozmýšlela, protože bych se pak asi vracela do nepřátelského prostředí 😅 pro mě byl kolektiv a vztahy vždy dost důležitý. jak říkám, je to o spoustě věcí a na nějaké rady máme málo informací 😉