Může bývalý šéf zjistit, jak dlouho jsem u něj pracovala?

kate_princess
30. říj 2012

Ahojte,chtěla jsem se zeptat jestli bývalý zaměstanavatel může zístit jak jsem tam dlouho u něj pracovala i když to je už 5 let co jsem u něj dělala?Já jsem před 5 rokama dělala v kaufalnde,pak jsem dostala výpověď (ředitel mě přijal,ten odešel a za něj přišla ředitelka a ta mě propustila),po 5 letech (teďka) jsem se zajímala u nich o práci,jenomže jsem už dlouho bez práce a tak jsem si trošku změnila datum,v životopise jsem uvedla že jsme tam dělala 2006-2007 ale ve skutečnosti jsme tam dělala jenom v roce 2007.Dneska mi volala paní z kauflandu že ředitelka semnou chce uděůat pohovor,nevím na jaké místo se jedná asi do lahůdek kde jsme dělala nebo o jiné.Nevím asi tam je ta stejná ta ředitelka co mě propustila nebo se to tam změnilo.

llluckaaa
30. říj 2012

@kate_princess No jasně, že si to může zjistit. Má přece k dispozici pracovní smlouvu i její výpověď 😉

kate_princess
autor
30. říj 2012

To má tak dlouho schované 5 let?Je to už 5 let co mě propustily.

aideen
30. říj 2012

@kate_princess to, co je v životopise, by mělo být vždycky doložitelné a zaměstnavatel si to může najít v papírech v archivu. Lež v životopisu může být důvodem nepřijetí do zaměstnání. 😉

kate_princess
autor
30. říj 2012

@aideen nevis jak dlouho archivuji dokunty o byvalich zamestancich?ja jsem to nikde na internetu nenasla

ladenka
30. říj 2012

nevím jak je to konkrétně u zaměstnaneckých papírů, ale defacto vše ostatní se archivuje 10 let, ale záznamy v počítačích se zpravidla archivují i déle, co program dovolí, takže tohle si určitě může bez problémů zjistit, ... nevím, ale nebylo podle mě rozumné psát do životopisu něco co není pravda

aideen
30. říj 2012

@kate_princess tak, jak píše @ladenka . Určitě nelhat, na to se vždycky přijde. 😒

tajemna30
30. říj 2012

Nějak mi to nedává logiku, uvádět lživé informace do životopisu, který dáváš firmě ve které jsi pracovala a znovu se tam o místo ucházíš. Ale to je tvoje věc. Každopádně je to dohledatelné, dle mého určitě i v počítači to najde dle tvého rodného čísla a jména - od kdy do kdy jsi u nich pracovala. Takže pokud se ti na to při pohovoru budou ptát, tak jim určitě nelži, uveď věci na pravou míru, omluv se, a přichystej si pádný důvod proč jsi lhala (jako např. že o to místo opravdu moc stojíš apod.) Hodně štěstí.

kate_princess
autor
30. říj 2012

jenomze me nenapadlo,kdyz jsem se tam byla zajimat o praci ze me pozvou na pohovor,pochybuji ze mi tam meli cas hledat v archivu byvale zamestnance asi uvadeji pravdive informace o tom jak dlouho tam delal

jmisa
30. říj 2012

Já myslím, že některé údaje se archivují i 30 let - podklady pro důchody, což podle mého info o pracovním poměru je.

anetka1701
30. říj 2012

Já jsem si teda každýho pracovníka, kterýho jsem kdy zvala na pohovor předtím pořádně proklepla (pracovala jsem jako vedoucí oddělení a měla jsem částečně na starost i personalistiku). Google byl začátek, poptávání se ve firmách kde pracovali dřív naprostej standart. Na tvym místě bych hned na začátku pohovoru uvedla údaj v životopise na pravou míru - to, že řekneš že to byl omyl, přepsala jsi se nebo ses prostě spletla a že se za to omlouváš udělá v očích šéfa hodně. Ono nejde ani tak o to, že to můžou zjistit na pohovoru a udělat z tebe vola, ale taky to můžou zjistit třeba později, při podepisování smlouvy, nebo vydávání důchodovýho evidenčáku a kvůli tomu tě vyhodit - podle pracovního zákoníku má dokonce zaměstnavatel právo ukončit pracovní poměr z důvodu lživých údajů v životopise i po zkušební lhůtě.

tajemna30
30. říj 2012

@kate_princess prosím tě, hlavně tu nepiš argumenty typu - pochybuji že mě mají čas hledat v archivu. Jednak potom nechápu proč pokládáš tuhle otázku, když stejně názory nás všech tu nebereš, a jedeš ve svých kolejích. A za druhé pokud stojíš o jakoukoliv práci, neuváděj lživé informace, a když už jsi je uvedla tak se k tomu postav, a jak píše
@anetka1701 omluv se hned na začátku. Mít u pohovoru někoho, kdo mi lže do očí, uvádí trapné výmluvy, tak jde od pohovoru hned ...... a i když je tohle pohovor "jen" na místo prodavačky, v době velké nezaměstnanosti, věř tomu že mají z čeho vybírat. 😉

ducik
30. říj 2012

@kate_princess jak tu nekdo psal, vybrana data se ze zakona archivuji 30 let, jde o mzdové listy. otázka "jestli to vědí?" v dnešní době informačních systémů fakt není na místě. pokud zrovna neměnili systém, mají všechny údaje zjistitelné pár kliknutími myši. může být, že se před pohovorem koukat nebudou, ale kdyby pak zakládali tvou kartu, zjistí to na 100%.

xsenova
30. říj 2012

@kate_princess prosim ta, ides pracovat do Kauflandu nie pre tajne sluzby 😀 Nebudu patrat v archivoch preco si odisla - na to ona asi nebude mat cas. Spyta sa ta co, ako, kedy. A ak pride na vetu, ze to bolo len rok a nie 2 povies - ze ti je luto, ze si spravila chybu v datumoch, ze si to nepamatas poriadne. Co ti na to povie? NIC 🙂 drzim palce na pohovore 😵

kate_princess
autor
30. říj 2012

@tajemna30 kdybych uvedla do zivotopis pravdive data jak jsem kde delala,tak si myslim ze me nikde nevemou a to z duvodu ze jsem toho prosla hodne a vedcinou jsem tam byla v te firme 14 dni,10 dni,mesic, dva mesice a v poslednim zamestani dva roky,ve dvouch pripadech jsem dala vypoved ja ale vedcinou me propustily ve zkusebni dobe,uz se mi 2x stalo nekolik let zpatky ze se mi na pohovoru smali ze jsme nikde dlouho nevydrzela jak kdyby to byla moje chyba ze me vzdycky ve zkusebni dobe propustily a duvody nevim propusteni,kdyby nenastala ta debilni krize tak jsem v praci do tedka,jenomze v poslednim zamestani me propustily z duvodu snizovani zamestancu a ja jsem sla v te prvni varce

ladenka
30. říj 2012

@kate_princess a myslíš, že tímto jsi to vylepšila? já o tom pochybuji ...

llluckaaa
30. říj 2012

@kate_princess Já si teda myslím, že jedna ze zásadních věci při přijímání nového zaměstnance je zjistit, proč odešel (obzvlášť když dostal výpověď) z předchozího zaměstnání. Rozhodně bych personální nepodceňovala, oni si informace ověřují rádi a čas na to mají (protože tak ušetří případnou ztrátu při sepisování výpovědi a hledání nového zaměstnance při přijetí někoho nevhodného) Ikdyž je to "jen" práce prodavačky, není nepravděpodobné, že na tvou malou lež přijdou. Radši si připrav nějakou výmluvu - třeba prostě že ses spletla.

llluckaaa
30. říj 2012

@kate_princess Hlavně pak při pohovoru svojí lež nevysvětluj stejně jako @tajemna30 😀 To bys letěla asi hodně rychle 😀

tajemna30
30. říj 2012

@llluckaaa no tak na to mám jiný názor - dle mého bych raději uvedla pravdu, že jsem o místo stála, a proto jsem "zalhala", než si vymýšlet že jsem se spletla .... 😉 nechci o tom polemizovat, at si to udělá jak chce, mě je to jedno, ale splést se u mladé holky že někde pracuji tak či tak no nevím no .... přece než píšeš životopis, podíváš se do údajů když si nejsi jistá ne?

llluckaaa
30. říj 2012

@tajemna30 To jsme se asi nepochopily 😉 Já to myslela tak, aby lež nevysvětlovala takto, cituji "kdybych uvedla do zivotopis pravdive data jak jsem kde delala,tak si myslim ze me nikde nevemou a to z duvodu ze jsem toho prosla hodne a vedcinou jsem tam byla v te firme 14 dni,10 dni,mesic, dva mesice a v poslednim zamestani dva roky,ve dvouch pripadech jsem dala vypoved ja ale vedcinou me propustily ve zkusebni dobe,uz se mi 2x stalo nekolik let zpatky ze se mi na pohovoru smali ze jsme nikde dlouho nevydrzela jak kdyby to byla moje chyba ze me vzdycky ve zkusebni dobe propustily a duvody nevim propusteni,kdyby nenastala ta debilni krize tak jsem v praci do tedka,jenomze v poslednim zamestani me propustily z duvodu snizovani zamestancu a ja jsem sla v te prvni varce"

tajemna30
30. říj 2012

@llluckaa aha, tak to jsme se fakt nepochopily 😉 tím že jsi napsala že to nemá vysvětlovat tak jak jsem napsala já - a to tedy pravdu, tak jsem myslela .... 😉 no co jsi ted citovala, to je raději no comment 😀

llluckaaa
30. říj 2012

@tajemna30 né, to bylo myšlené, aby to nevysvětlovala stejně jako tobě 😀
Hele těžko říct, co je lepší - jestli říkat, že jsem se spletla nebo že jsem úmyslně lhala... Ono oboje zní blbě 😅