Může mě zaměstnavatel po tříleté rodičovské vyhodit?

zuzik24
14. únor 2012

Ahoj všem, co mi poradí nebo jen nakouknou. V dubnu mi končí rodičovská dovolená, kterou jsem měla na tři roky. Včera jsem volala mé šéfové, jestli se můžu vrátit na svou pozici (recepční) až v září (od dubna do září bych měla neplacené volno, nemám kam dát malou), řekla mi, že to zjistí a dá mi vědět. Dnes volala, že to zjišťovala a že je to možné mít neplacené volno od dubna do září, ALE!!!! Zároveň mi sdělila, že i když to jde, tak si tam chtějí nechat paní, která nastoupila jako moje náhrada. Že jsou s ní spokojení a bohužel dvě recepční mít nemůžou. Tak si se mnou domluvila termín, abychom ukončili pracovní poměr. A já bych ráda věděla, jestli na to mají nárok. Respektive, myslím si, že ne, protože ze zákona mi musí tři roky držet místo na stejné pozici a do čtyř let dítěte jakékoliv místo se stejným ohodnocením. Alespoň dřív to tak bylo. Spíš by mě zajímalo, jak (a jestli vůbec) se můžu bránit? Mám jim tu dohodu podepsat? Má s tím některá z vás zkušenost? Děkuju moc za odpovědi!!!

ined77
14. únor 2012

@zuzik24...ahoj, to je teda pěkně nepříjemná situace ☹ . já ti poradit neumím, ale tady ti poradí 100%...teda pokud to sem vůbec můžu dát 😅 .
a držím moc palce! nedej se 🙂
www.aperio.cz

tkanicka
14. únor 2012

já když jsem se o tom bavila před odchodem na mateřskou u nás v práci, jak by to bylo po případném vrácení, tak mi řekli toto...
stejné místo drží pouze po dobu mateřské, po rodičovské už jen místo ve firmě, ale zároveň pak mohou ukončit pracovní poměr, ale s nárokem na odstupné, prostě můžeš dostat výpověď třeba pro nadbytečnost, stejně jako ji můžeš dostat kdykoliv během řádného chození do práce

demian
14. únor 2012

@zuzik24 Ahoj,
asi Tě nepotěším. Zaměstnavatel Ti musí místo držet pouze po dobu rodičovské dovolené a nemáš nárok na to, aby Ti místo držel, i když budeš na neplaceném volnu. To je pouze na jeho dobré vůli. Výklad, že Ti musí držet místo se stejným ohodnocením do 4 let, i když máš kratší rodičák, jsem nikdy neslyšela.
Pokud podepíšeš dohodu budeš na tom podle nového zákoníka práce hůř, až se přihlásíš na Úřad práce. Nebo ji podepiš, ale domluv se na odstupném. Na to máš nárok i v případě, že Ti dá zaměstnavatel sám výpověď a to z důvodu zrušení pracovního místa. Toto je běžná praxe, pokud někoho nechtějí zpátky.
Pozor ovšem na to, že pokud nenastoupíš na konci rodičáku, porušila jsi podmínky Ty a pak Ti může dát výpověď bez odstupného a ještě bys s tím mohla mít do budoucna potíže.
Asi bych se na Tvém místě snažila přistoupit na dohodu, ale podmínila bych ji odstupným.

kjajule
14. únor 2012

Výpověd dohodou rozhodně nepodepisuj! Pošli PÍSEMNĚ žádost o to neplacené volno, mohou ti dát výpověd s dvou mesíční výpovědní dobou po kterou jsou povinni tě zaměstnat , nebo ti musejí dát odstupné...Pokud podepíšeš dohodu, nedají ti ani odstupné a na pracovním úřadě budeš mít nižší podporu v nezaměstnanosti...rozmysli si to dobře Oni ti zaměstnavatelé moc dobře vědí proč tlačit zaměstnance do výpovědi dohodou...

kjajule
14. únor 2012

Nebo jak píše
@demian podepiš dohodu ale s podmínkou odstupného, to bude asi nejlepší pro tebe...Ale stejně pak na pracáku budeš mít menší podporu...

sova33
14. únor 2012

@zuzik24 Ahoj, a co zkusit si změnit délku mateřské až do září? Já nevím, jak by to bylo s pracovním místem, ale podle nových pravidel by to snad mělo jít změnit.
Zkus se informovat i tímto směrem. Zbývající peníze z rodičáku by se ti rozložily až do září. Ale pokud tě tam nechtějí, tak s tím asi stejně nic nenaděláš.
P.S. Vůbec se v tom nevyznám, právník nejsem, je to jenom laický nápad.

demian
14. únor 2012

@sova33 Jestli už vyčerpala na rodičovských příspěvcích 220 tisíc, tak to nepůjde. A podle mě se tak už stalo, protože se původně na 3-leté variantě čerpalo 236 tisíc a rodičák ji končí za 2 měsíce. Ale jinak je to dobrý nápad🙂

zuzik24
autor
14. únor 2012

Holky, to mě taky napadlo, změnit si rodičák do září, ale přesně jak píše demian, už jsem vyčerpala penízky na ni. A stejně, šéfová mi na férovku řekla, že mě už tam nechtějí, chtějí tam tu recepční, co nastoupila po mně. A nic by na tom nezměnilo ani to, že bych nastoupila od dubna, prostě už se mnou nepočítají. Dohodu jim právě podepsat nechci, protože já jsem se na svém odchodu nijak nedohodla, bylo mi to oznámeno. Na pracáku bych dostala o to míň. Napsala jsem na to aperio, jak sem dávala odkaz ined77, které za to moc děkuji 🙂 Uvidím, co mi napíšou. Rozhodila jsem sítě ještě u jedné známé, co je advokátka, tak se taky podle ní zařídím. Chtěla jsem vědět, jestli je tu nějaká maminka, co má stejnou zkušenost, jak ji řešila nebo tak. Já nejsem takový ten rvavý a hádavý typ, ale zase si nechat kálet na hlavu se mi taky protiví ☹

zuzik24
autor
14. únor 2012

A ještě mě zaráží to, že mám tu dohodu podepsat už 23.2., tedy dva měsíce před mým nástupem zpět do práce.

sova33
14. únor 2012

@demian
@zuzik24 To je vlastně pravda, to mi nedošlo. Tak to se omlouvám 😅

lorreine
14. únor 2012

@zuzik24 Ahoj, ako píše demian. Zámestnávateľ je povinný Ti držať Tvoje pracovné místo s rovnakým ohodnotením po dobu materskej dovolenej, po dobu rodičovskej len miesto vo firme. S tým, že keď sa chceš vrátiť, može Ti nabidnout poziciaj s nižším ohodnotením a pokiaľ na to nepristúpiš može Ťa vyhodiť. Počas rodičovskej Ťa može vyhodiť aj napríklad pokiaľ sa zamestnávateľ ruší alebo mení miesto atd. To, že sa s Tebou dohodnú na neplaceném volne je vaša vzájomná dohoda. V takejto dohode može sa može zamestnávateľ zaviazať, že Ťa vezme nazad. Ale nemusí. Takže istotu nemáš a nebudeš dostávať žiadne peniaze, ani firma za Teba nebude platiť odvody - všetko si budeš musieť hradiť sama.
Pokiaľ pristúpiš na dohodu a teda pracovný pomer skončí dohodou, v prípade, že sa budeš registrovať na úrade práce, podpora v nezaměstnanosti bude od začiatku iba 55%. ALE pokiaľ dokážeš, že si tak urobila zo závažných dovodov (na čo by sa dalo napasovať starostlivosť o dieťa, o ktoré sa nemá kto postarať), tak prvé mesiace bude podpora 65%.
Ak nebudeš súhlasiť s dohodou, budú nutení Ťa vyhodiť. V tomto prípade samozrejme dostaneš odstupné, ale počas mesiacov na ktoré si dostala odstupné, nemáš nárok na podporu v nezaměstnanosti. Samozrejme existuje zákonom stanovené odstupné, ale zisti si, či vnútorné predpisy alebo kolektívna smlouva vo firme nestanovuje odstupné vyššie.

Ak si to spočítaš....v Tvojom prípade by som sa nechala vyhodiť....dostaneš odstupné podľa svojho priemerného platu - povedzme trojmesačné. Takže na tri mesiace budeš mať akoby normálne plat. Zaregistruješ sa na úrade práce a po uplynutí času, na ktorý si dostala odstupné, začneš dostávať podporu najprv 65% a potom 55% platu.
Suma sumárum dostaneš peniaze na cca 8 mesiacov.

zuzik24
autor
14. únor 2012

@sova33 Vůbec se neomlouvej, jsem ráda za Tvůj nápad, ono jak se to teď změnilo, tak se v tom skoro nikdo neorientuje, ani já 😀

lucy222
14. únor 2012

@zuzik24 zkus jeste vyzjistit zda tu nahradu za Tebe vzali na dobu urcitou ci neurcitou. Nevim presne podrobnosti,ale v pripade,ze rovnou na dobu urcitou,je to napadnutelne. At uz to vezmes dohodou ci pres soud, praci Ti to nevrati - proto rozhodne doporucuji porozhlednout se jinde. Hodne stesti 😉

sova33
14. únor 2012

@zuzik24 Přeju, aby se to vyřešilo k tvojí spokojenosti.

michamicha
14. únor 2012

@demian to je sice možný, ale stejně to neřeší to, že u zaměstnavatele měla požádáno o 3 roky rodičovské dovolené, takže on jí ty 3 roky místo držel a že ona si to prodlouží na sociálce a ÚP o dalších cca půl roku, to ho nebude zajímat 😖 prostě to berte tak, že když uplynou 3 roky RD, tak buď nastoupí do práce nebo nenastoupí a tam je pak varianta, že bude mít neplacené volno, ale dostane výpověď protože to místo už nemají, nebo přistoupí na dohodu a bude se rvát za odstupný, když už teda to její místo neni volný... ale o tom, že by zaměstnavatel musel dát jakékoliv místo ve firmě, pokud zůstanu doma až do 4 let věku dítěte, o tom jsem teda nic neslyšela ani nečetla 😒 schválně co k tomu řekne @vojtisek2007 nebo @j.a.n.i. 😉

zuzik24
autor
14. únor 2012

@michamicha Ale jak je to v případě, že mám tu dohodu podepsat dva měsíce před nástupem do práce? Já jsem tu jak blbec včera zjišťovala soukromé školky, že bych tam dcerku od dubna do září dala tam a stejně na nic, když mi ani neumožní po té tříleté mateřské se tam vrátit. Když bych měla nastoupit 21. dubna a 23. února jim mám podepsat dohodu.

lorreine
14. únor 2012

@zuzik24 No práve počas rodičovskej Ťa možu vyhodiť len zo zákonom stanovených dovodov. Ale nič nebráni dohode, preto sa chcú dohodnúť a nedať Ti odstupné, to je jasné 🙂. Na Tvojom mieste počkám na koniec rodičovskej, oznámim, že sa vraciam a oni Ťa musia vyhodiť, ak Ť nechcú, nič iné im nezostane...potom postup viz moj príspevok vyššie...

vojtisek2007
14. únor 2012

@zuzik24 je to jak píše tkanicka, hned nahoře, žádnou dohodu bych jim nepodepsala, oni ti musí do tří let věku dítěte držet místo - ne pracovní pozici - to pouze po dobu mateřské, pokud ho nemají, dají ti výpověď pro nadbytečnost - výpovědní lhůta 2měsíce - po ty dva měsíce buď ti dají práci (jako že asi ne, když tam mají jinou paní) nebo budeš placená dvě měsíce doma a ještě dostaneš tři platy odstupného....s nějakým prodlužováním rodičáku si vůbec nelam hlavu, protože ikdybys neměla vyčerpáno 220.000, tak zaměstnavatele tohle nezajímá do kdy čerpáš rodič.příspěvek, zaměstnavatele zajímá, dokdy u něj máš zažádáno o rod.dovolenou - a to bylo buď do dvou nebo tří let....takže ikdyby sis čerpání rodičáku prodloužila, neprodlouží se ti s tím automaticky rod.dovolená. V práci bych jim řekla, že jim dohodu nepodepíšu a že k např. 16.4. nastupuji zpět na prac.místo po skončení rod.dovolené. tečka, uvidíš, jak se oni zachovají. Na podepisování dohody a podobně je vždycky času dost !

marecek4
14. únor 2012

@zuzik24 dohodu rozhodně nepodepisuj-ani za případného odstupného-to Ti budou muset dát tak jako tak i v případě normální výpovědi-možná že by jsi se dohodla na měsíci navíc,ale rozhodně to nepořeší náhled pracovníků na ÚP,být Tebou se porozhlédnu po okolí,jestli tam nění nějaká ochotná maminka která by Ti pohlídala a normálně bych nastoupila do práce-buď budou s výpovědí čekat,nebo dostaneš jinou práci,a pozor platí Ti nadále normálně pracovní smlouva se kterou jsi odcházela na rodičák-vše co bude sepsáno jsou pouze dodatky a na trvání původní smlouvy nemá vliv,takže pokud máš smouvu na dobu neurčitou,tak platí a nemůžou Tě nutit ani k podepsání nové smlouvy na dobu určitou-např.

michamicha
14. únor 2012

@marecek4 tak to s těma smlouvama dělají prej u nás v práci 😠 holky co se vracely z rodičovský kterou měly na 3 roky, tak jim prej chtěli dát novou smlouvu a na dobu určitou s nižším platem, přitom před nástupem na MD měly holky smlouvu na dobu neurčitou 😠

marecek4
14. únor 2012

@michamicha právě že vím,že taková verze zaměstnavatelů existuje,tak jsem na to upozornila-a je to od nich protiprávní,ale pro jistotu bych to ještě konzultovala i s pracákem-pro upozornění,že je něco špatně

lorreine
14. únor 2012

@michamicha Tak im tam treba poslať inspekci práce...to sa budú diviť, aký bordel im tam urobia...neriešia ale konkrétne prípady, ale len porušenie ZP a iných pracovněprávních předpisů. Každopádne podnět sa dá pekne formulovať obecne a urobia im kontrolu 🙂