Může zaměstnavatel nařídit neplac. volno po skončení RD?

bera28
3. pro 2010

Ahojky,
sháním radu pro kamarádku a budu vděčná za každou informaci.
Příští rok v půlce dubna má nastoupit do práce po skončení 3leté RD. Nyní kontaktovala zaměstnavatele, že tedy dopředu oznamuje, že nastoupí, a to buď na částečný úvazek (který by preferovala) nebo, pokud to nepůjde, tak na plný (ten měla před RD). Jenže zaměstnavatel jí odepsal, že pro ní nemá místo, a navrhuje jí, aby zůstala ještě rok doma na neplaceném volnu. Což tedy ona v žádném případě nechce. Podotýkám, že se jedná o mezinárodní renomovanou firmu, a přesto takovýto přístup.
Můžete, prosím, poradit, co v takové situaci dělat? Já se domnívám, že jí zaměstnavatel musí místo držet a pokud jí dále zaměstnávat nechce, tak jí má dát odstupné a ne ji navrhovat, aby zůstala další rok doma. Navíc si myslím, že se ani tato doba neplaceného volna nezapočítává do důchodu. Je to tak?
Předem díky za radu!

j.a.n.i
3. pro 2010

Ano, místo ji držet musí, ale to neznamená, že ji po nástupu nemůže dát výpověď s odstupným... Jinak na tomhle návrhu není nic špatného, navrhnout ji může co chce a je na ní zda to přijme nebo ne, to si musí rozmyslet sama... Jestli raději dostane odstupné a půjde na UP.
Jinak neplacené volno se obecně na důchod nepočítá, ale pokud by dítko nechodilo do školky, tak by se jí ten rok počítal z titulu péče o dítě do 4 let.

bera28
autor
3. pro 2010

@j.a.n.i. díky za odpověď. jenže on jí nenabízí nic jiného, než jen to, aby zůstala další rok doma! Místo pro ní nemají a jediné ,do čeho jí tlačí, je toto. A syn už jí do školky chodí teď na 5 dní v měsíci a od dubna se chystá na plnou docházku.

j.a.n.i
3. pro 2010

@bera28 No, ale když řekne ne, tak ji prostě budou muset dát výpověď s odstupným... to jim nic jiného nezbude, ale tohle je pro ně asi zajímavější, proto to nabízí... a snaží se aby to přijala...

bera28
autor
4. pro 2010

J.a.n.i., co mi říkala, stějně to udělali i s jinou kolegyní a po uplynutí toho roku jí prostě zpět nevzali a už neměla ani nárok na odstupné. Takže to je asi ten hlavní důvod, proč takto postupují.

mystique
4. pro 2010

Myslím, že nemá jediný duvod kamarádka zůstat další rok zadarmo 🙂 takže bud musí zaměstnavatel najít místo a nebo dát odstupné. On je totiž povinen držet místo jen 3 roky a kdyby to ted vzala tak za rok ji už držet nemusí a v klidu ji propustí bez odstupného.

j.a.n.i
4. pro 2010

@mystique No, jediný důvod proč vzít neplacené volno je, pokud by plánovala další dítko... jinak ne. A nárok na odstupné je vždy, pokud je výpověď pro nadbytečnost ze strany zaměstnavatele, takže neplatí, že by ji mohl v klidu propustit bez odstupného...

bera28
autor
5. pro 2010

Holky, moc díky! Všechno jsem přetlumočila🙂 Kámošku ještě napadlo, zda by mohla pracovat třeba na zkrácený úvazek někde jinde, když by vzala ten rok nepl. volna. Jí nejde ani tak o peníze, ale aby se dostala mezi lidi. Ale já myslím, že je pořád lepší vzít odstupné a něco si hledat, než být rok doma zadarmo.
A další dítko neplánuje, prý i jedináček stačí🙂

mystique
5. pro 2010

@j.a.n.i no ze zákona Ti zaměstnavatel drží místo 3 roky. takže myslím, že když budeš doma 4 roky tak nemusí ne ?

j.a.n.i
5. pro 2010

@mystique No, to nemusí, ale znamená to jen to, že v průběhu RD ti výpověď dát nesmí, to až po tom co se z ní vrátíš, během neplaceného volna ti ji dát může, ale pravidla pro tu výpověď jsou stejné... takže v obou případech s odstupným.

j.a.n.i
5. pro 2010

@bera28 Při neplaceném volnu může pracovat kdekoliv jinde, to problém není. Já bych asi taky volila to odstupné, další důvod pro neplacené volno je snad už jen to, kdyby člověk fakt v té firmě chtěl zůstat a byla šance, že se během toho roku nějaké místo najde...

mystique
6. pro 2010

@j.a.n.i no jasně pokud víš, že je fér zaměstnavatel a víš že někdo má odejít třeba na mateřskou nebo důchodu tak bych to taky riskla. Ale pokud už takhle vypekl nějakou kolegyni předtím, tak to tenhle případ nebude 😠