Může zaměstnavatel v těhotenství snížit plat?

miska3101
27. čer 2017

Ahojky,

mám dotaz. Jsem ve 26.tt a v práci již nemohu vykonávat po ránu úklid. Ten úklid jsem nikdy neměla napsaný ve smlouvě. Byla to ústní dohoda. Jde mi o to, jestli mi teď může zaměstnavatel ponížit mzdu třeba o 2000 za to, že budu vykonávat o činnost míň? Někde jsem četla, že ze zákona bych měla být chráněná, je to tak? Musel by mi přeci změnit i smlouvu a já bych jí musela podepsat, že?

Díky moc a přeji hezký den 🙂

hana765
27. čer 2017

@miska3101 Spíš bys musela dostat a podepsat nový platový výměr. Smlouvu ne. To by zaměstnavateli ani nepomohlo, když v ní ten úklid není. A propos i kdybys tam úklid měla, tak má povinnost přeřadit tě na práci, kterou vzhledem ke svému stavu vykonávat můžeš a ne ti strhávat peníze 😉

blahova_andrea
27. čer 2017

peníze ti strhávat nemůže. dokonce je i dávka, kterou ženy dostávají pokud jsou kvůli těhotenství přeřazeny na méně placenou práci. nějaké to dorovnání

uzivatelkapetra
27. čer 2017

Otázka jestli ty dva tisíce nevezme třeba z osobního hodnocení či docházkového bonusu. To nejsou fixní části platu a ty zaměstnavatel může dát a nemusí

keerka
27. čer 2017

Doporučuju podívat se do zákoníku práce, tam najdeš fakta..

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-262

Nevím, jestli jsou těhotné z hlediska platu nějak zvlášť chráněné (nechce se mi to hledat, mrkni se sama), ale obecně platí, že záleží na způsobu, jak je výše platu určená - jestli jednostranně zaměstnavatelem, pak snížit může nebo formou dvoustranné dohody se zaměstnancem (písemný dodatek ke smlouvě, ve smlouvě apod.), pak snížit jednostranně nemůže.

miska3101
autor
28. čer 2017

Nestalo se to náhodou někomu?

editah222
28. čer 2017

@miska3101 důležité je co máš ve smlouvě nebo v platovém výměru (záleží kde je plat uveden). Pokud máš smluveno např. 15tis a dávál ti navrch něco za úklid, tak je to nenároková složka mzdy, taková odměna a tam záleží jen na něm jestli ji dá nebo nedá.
Nevím víc tak nemůžu poradit lépe 🙂

marketaryzi
28. čer 2017

Pokud musíš být přeřazena na méně náročnou práci, může se ti samozřejmě změnit plat, ne nutně snížit. Jeto prostě jiná práce za jiné peníze. Existuje však dávka, která dorovnává plat do průměrné výše. Ve zdravotnictví se to používá hodně. Osobně ale zkušenosti nemám, já byla na neschopenku.
Pokud ovšem úklid nemáš v popisu práce, nic by se teoreticky měnit nemělo. Jak to zaměstnavatel udělá v praxi, to se asi brzy dozvíš...