• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Můžou mě vyhodit na základě častých paragrafů na dítě?

26. listopadu 2013 
Holky,od září jsem byla s malou 2x na paragrafu (malá je první rok ve školce) první paragraf 5dní(pichlé ucho) a druhý 6dní(atb a horečky),malá vydrží ve školce vždy 2-3 dny a pak má rýmu,není to psychycké,chodí tam ráda,pokud to jde vyměnuju si směny at jsme s manželem na střídačku s ní a není sama,ale mistrová mi řekla že si mám další paragraf rozmyslet jinak mě vyhodí a to mám smlouvu na dobu neurčitou,myslíte si že mě na základě toho můžou vyhodit?
25. lis 2013 v 10:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nanny85 Podle mě nemůže, pokud nejsi ve zkušební době. Je to vyhrožování. Může tě samozřejmě určitým způsobem "donutit" podepsat dohodu o ukončení PP, opakované čerpání OČR by ale něměl být důvod k výpovědi jako takové (to by tě mohli vyhodit, když budeš sama opakovaně dlouhodobě nemocná?), pokud si jinak řádně plníš svoje pracovní povinnosti. Výpověď z pracovního poměru můžeš dostat pouze na základě důvodů výslovně uvedených v §52 zákoníku práce, mezi nimi je důvod, že si řádně neplníš své pracovní povinnosti - např. neuspokojivé pracovní výsledky - v takovém případě ti před samotnou výpovědí musejí opakovaně písemnou důtku, v níž budeš vyzvána k nápravě, upozornit tě na možnost výpovědi.

Okamžitě zrušit pracovní poměr ti můžou jen při zvlášť závažném porušení pracovní kázně - opakované neomluvené absence, alkohol na pracovišti apod. Při opakovaných drobnějších porušeních kázně musíš být opět nejdřívě písemně upozorněna na možnost výpovědi.

V případě, že by tě donutili podepsat výpověď s odůvodněním, se kterým nesouhlasíš, můžeš si na postup zaměstnavate samozřejmě stěžovat.

Jinak samozřejmě zaměstnavatel ti může "zavařit" jinak, např. při plánování směn, pokud směnuješ, ti bude dávat schválně nevýhodně směny, neschválí ti dovolenou dle tvého požadavku (dovču určuje vždy zaměstnavatel), může na tebe mít větší nároky než na ostatní...je toho spousta, jak případně zákeřný zaměstnavatel může zaměstnance "drtit". Záleží na vašich vzájemných vztazích.
25. lis 2013 v 11:09  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@nanny85 vyhodit tě kvůli častém OČR nebo PN nemůžou, ale je to tak jak piše Ninive, můžou ti dělat nepříjemnosti a s tím se toho moc dělat nedá, snad jen podat podnět ke kontrole (mohlo by se to brát jako šikana ze strany zaměstnavatele, ale to chce svědky...).
Já sama mám taky děti neustále na hromadě, pracovat jinde než kde dělám, tak už jsem taky asi bez práce :frowning2:
25. lis 2013 ve 12:24  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
autor
@ninive211 je pravda že když jsem žádala o den dovolené tak mi řekla že má moc práce a že neexistuje,max si to naddělat,a to mám 10 dní dovolené,místo toho mi nafařila dvě dvanáctky jako přesčas abych si prý nemyslela že je málo práce :( ale děkuju za odpověd
25. lis 2013 ve 12:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nanny85 Nemáš za co. Bohužel, dneska spousta zaměstnavatelů nehraje na to, zda máš nebo nemáš děti. Je jim to jedno. Chtějí po tobě (v podstatě oprávněně) stejné pracovní nasazení jako po bezdětných, že máš dítě je tvůj problém :-/ Svoji práci si musíš udělat tak jako tak.
Pokud jsi na nějaké pozici, kde jsi jednoduše nahraditelná x kolegyněmi a tvůj výpadem nemusí vadit, mělo by se to dát nějak vyřešit. Bohužel pokud je člověk na nějaké více vyhraněné pozici, tak v případě delší nepřítomnosti může zaměstnavateli dost zavařit, ten musí přerozdělit tvoji práci mezi ostatní, tím jim přidá práci atd. Ale jak jsi psala, tak malá byla nemocná dva týdny během téměř 3 měsíců, to mi na tříleté dítě nepřijde zas moc, vyhrožování výpovědí mi v tvém případě přijde jako nemístné. Spíš mi to přijde, jestli tě nechtějí třeba "dobrovolně" vyštvat...přeji ti vše dobré, ať tomu tak není a vztahy se u vás zlepší.
25. lis 2013 ve 13:13  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@nanny85 Ne, vyhodit te rozhodně nemůžou, ale dej si pozor ať ti nedají podepsat Dohodu o ukončení pracovního poměru. Pokud podepíšeš nemáš nárok na odstupné na nic. Někdy vyhrožuji, že to musíš podepsat, ale určitě ne !!!
Znám to, taky to tak občas děláme - nařízení šéfa. U nás jim pak šéf bere třeba prémie, tak je nakonec donutí odejit, ale to snad není u vás taková šikana.
25. lis 2013 ve 13:15  •  1 dítě  • Odpověz  •  To se mi líbí
Vyhodit tě nemůžou,budou ti dělat tak akorád nepříjemnosti abys v závěru sama odešla.
25. lis 2013 ve 13:58  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Jasně, to se děje. Ale oficiálně to neodůvodní tímto, ale "změnou organizační struktury firmy", nebo "pro nadbytečnost". Když zaměstnavatel chce, tak tě vyhodí kdykoliv, zákon mu to umožňuje obejít. Jediné co, když tě vyhodí, musí ti dávat odstupné, když podepíšeš dohodu, nemusí. Takže kdyby něco, na tohle bacha.
25. lis 2013 ve 14:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
Vyhodit tě nemůžou, od toho tě chrání ten "paragraf". Hlavně nic nepodepisovat!!!
25. lis 2013 ve 14:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
nech malý zkontrolovat nosní mandli, třeba ji pak vyndaj a nebude třeba zadne další paragrafy
25. lis 2013 ve 21:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Jsem na pozici kde dělám sama a zaučeno je mnoho lidí aby v případě nemoci mohly zastoupit,ale práce před svátkama je moc jelikož se naddělává i do skladu,tím pádem jsou plně zaměstnaní všichni u nás,i na požádání at mi dá někoho na zaučení kdo při výrobě nebude tolik chybět z dílen zůstalo jen u slibů,mám vždycky nervy když vidím na mobilu číslo od mistrové a pak do mě 3 dny hučí at laskavě dojdu do práce že stroje stojí(což nebyla pravda).Jistě to bude pro tu nadbytečnost pokud budou chtít,je mi jasné že mi do výpovědi nebudou moct napsat kvůli nemocnosti dítěte,práci si plním,ale zajímalo by mě jestli se můžu nějak bránit,nemám svědka že mi to řekla protože tam dělám sama a ona se doost ohlížela aby jí někdo neslyšel než mi to řekla,ale naštve to,takhle vydírat matku,já mám pak nervy co se děje doma když je nemocná a nervy v práci.Kéž by existovala ideální práce kde by se k matkám chovali schovívavě,protože tohle je fakt diskriminační chování vůči nám.Holky co se vracely po mateřské u nás zůstaly jen půl roku a pak byla po nich veta.Jediná výhoda pro mě je že tam dělá manžel takže přijít se slovy že i druhý zaměstnavatel by měl ustoupit nemůžou.Moc vám děkuju všem.
26. lis 2013 v 08:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nanny85 Krásné, dát výpověď pro "nadbytečnost", když je prokazatelně práce nad hlavu, přesčasy :angry: Podle mě, kdyby na to došlo a dokázala bys nějak prokázat ty přesčasy a tak, tak tu nadbytečnost jim každý inspektorát smete (el dokázat to, že, pokud se Vám to nevede na výplstnicích, že vám je proplácejí, ale děláte je "zadarmo", cože se stává taky docela často..anebo to zakamuflují za "prémie - a máš po dokazování)...ale víš jak, co bys tím dosáhla, táhlo by se to nějakou dobu, pak by ti třeba uznali, že výpověď byla neoprávněná, ta by tě jakože museli vzít zpět a akorát by ti mistrová dělala peklo ještě větší :-/ Začarovaný kolotoč...
26. lis 2013 v 08:14  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Tvůj příspěvek