Můžu mít živnost aniž bych přišla o mateřskou?

klararas
12. kvě 2009

Ahojky holky,

mám dotaz. Manžel má autodopravu a já jako jeho zákonitá manželka "nemohu" být po MD jeho zaměstnancem. Tak jsme se rozhodli, že si otevřu živnost na spedici.
- můžu si otevřít ŽL v době, kdy jsme ještě na mateřké a aniž bych o ni přišla? mmj. žádné přídavky či vyrovnávačky nebo něco takového neberu

Díky za odpovědi

makkyna2
12. kvě 2009

Ahojky,
já myslím, že živnost můžeš mít určitě.

První rok za tebe platí stát soc. a zdr.
Další rok dle příjmů a výdajů.

Také jsem na MD a mám čerstvý ŽL!

effie81
12. kvě 2009

Ahojte baby,aj ja mam mesiac zivnost a som na materskej.Prave sa chystam opytat ako je to so zdravotnou poistovnou,aj to plati za nas stat ten prvy rok???Ja som si myslela ze tych 43 ci kolko eur musime platit my same.Ako to je potom?

hupcza
12. kvě 2009

ahoj
já mám taky žl
zdravotní platí stát
zálohu na socku platím dle daňového přiznání
nevím ale jak to je v prvním roce - mám ho už leta

klararas
autor
12. kvě 2009

jé holky, díky moc za info, moc jste mě potěšily touto zprávou, jelikož toho honem rychle využiju a zítra mažu na živnostenský
A v čem podnikáte?

rezetka
19. čer 2009

Holky, je provozování eshopu taky podnikání?

markytkaaa
19. čer 2009

rezetka: provozování eshopu je samozřejmě také podnikání na které by si měla mít ŽL

kubaka
19. čer 2009

klararas - První rok je stejný jako každý jiný rok . Mám taky internetový obchod a šiju doplnky na kočárek, takže nové zboží, mám ŽL: na MD sice nemáme povinnost platit zálohy na sociální a zdravotní - ale pozor, podle výše výdělku obojí budeš muset doplatit zpětně!! to mě taky nikdo neupozornil. Takže určitě radím, platit si jakoukoliv zálohu - nemusí být ani povinné minimum - nemáme povinnost ani platit státem dané minimum. Je to ale lepší, než když na mě vybafla účetní při letošním daňovém přiznání, že mě sice vyšly daně 0,- Kč, ale na soc a zdráv musím doplatit 30 000. Kdybych si platila zálohy, nezaplatila bych už ani centík-halíř. Takže tento rok si poctivě platím raději více - dohromady 4500 - lepší, když mi něco vrátí, než abych pak doplácela.