Můžu si jako nezaměstnaná vybrat, kdy nastoupím na MD?

nikdo17
15. pro 2015

Prosim o radu. 30.6.2015 mi byl ukoncen pracovni pomer, protoze jsem mela nastoupit do jine prace, kde jsem ale nenastopupila, protoze jsem jeste pred 30.6. zjistila, ze jsem tehotna a sla na nemocenskou. Na te jsem teda az dotedka. Zajima mne jak to je s nastupem na materskou. Abych se vesla do ochranne lhuty 180 dni, tak jsem si vypocitala ze MUSIM nastoupit 8 tydnu pred terminem porodu. Ted jsem volala do byvaleho zamestnani, ze teda takto nastoupim a vychazi mi to presne nejak mezi svatky tak kdy tam muzui prijit se vsemi papiry a pani mi rekla, ze jakozto nezamestnana si zrejme nemohu vybrat kdy na materskou nastoupim ale budu muset 6 tydnu predem. coz me uz by ale nevyslo v ochranne lhute, tudiz bych na materskou narok nemela. nemate s tim nekdo zkusenost? dekuju.

no_title
15. pro 2015

No, zkušenost v tomhle nemám, ale teoreticky bys mohla zůstat na nemocenské až do porodu a pak už pobírat rodičovský příspěvek, na ten má nárok každý.

xpila
15. pro 2015

@nikdo17 Paní ti říká blbosti, na mateřskou můžeš nastoupit kdykoliv mezi 8. a 6. týdnem před TP. A je jedno, jestli jsi nebo nejsi zaměstnaná, jestli jdeš nebo nejdeš z PN.

xpila
15. pro 2015

@no_title Kdyby zůstávala na nemocenské bez nároku na PPM, tak by na ní zůstala až do konce šestinedělí. Teprve pak by začala brát RP.

blahova_andrea
15. pro 2015

já si tedy myslím, že se jí jen nechce řešit tvé papíry a přišla bys zbytečně o mateřskou. z druhé strany jsi možná měla do té nové práce nastoupit aspoň na chvíli a teď by jsi nemusela řešit, že ti to vychází fakt těsně. i kdyby jsi v nové práci byla jen zkušební dobu, tak by jsi měla už své "jisté". ale chápu. každý nemá žaludek na to "podvést" zaměstnavatele 😅 doufám, že platí, že nástup na mateřskou si můžeš vybrat, jsem zvědavá, co ti poradí holky, co se v tom vyznají, ráda se poučím s tebou. nikdy jsem totiž nečetla, že by ta ochranná lhůta platila jen při nástupu 6 týdnů před TP

nikdo17
autor
15. pro 2015

@blahova_andrea nemohla jsem nastoupit do nove prace, protoze jsem zdravotni sestra a na odd. kde jsem mela jit nesmi tehotne delat. navic jsem uz od zacatku musela byt na nemocenske ptz jsem krvacela a vypadalo ze potratim. ale tohle je zbytecne resit

nikdo17
autor
15. pro 2015

@xpila taky si myslim, ze je to blbost, ze nastoupit proste muzu kdyz mi to vyjde i tech 8 tydnu pred porodem. navic jsem volala i na ceskou spravu socialniho zabezpeceni a tam mi to pani potvrdila. ale dekuju🙂

nikdo17
autor
15. pro 2015

@no_title ale kdyz mam narok na materskou tak bych byla hloupa kdybych se o nej pripravila a sla rovnou na rodicovskou. materska je prece jen vic nez nemocenska a nemusim resit vychazky apod

blahova_andrea
15. pro 2015

@nikdo17 aha, tak to potom chápu, že to nešlo ani kdyby jsi byla drzá. tak hlavně, že nemocenská pomohla 😉

michalka_n
16. pro 2015

Pokud se vejdes do ochranné lhůty můžeš si na sto pro určit zda chceš jít 6-8tydnu před termínem porodu. Papíry v tomto případě vyřizuje poslední zaměstnavatel. Pokud by ti to uteklo byt jen i jeden den tak na RP nastupuje po porodu a na 4 roky