Můžu si na RD přivydělat u současného zaměstnavatele?

holly1
31. črc 2009

Omlouvám se, možná to tady už je, ale nemůžu to najít a nemám čas. Prosím podle jakého zákona můžu na RD pracovat - tedy pro současného zaměstnavatele - a neztratím nárok na dávky RD? Jde mi hlavně o to, že to bude u mého zaměstnavatele. Díky moc

verbalinka
31. črc 2009

Ahoj Holly, nejsem odborník, ale taky jsem si to zjištovala a je to možné, ale nesmíš dělat to samé jako před mateřskou a za co ti vlastně náleží rodičovská. Takže stačí, aby tu práci zaměstnavatel jinak pojmenoval a je to bez problému. Ale přesný zákon nevím 😉

holly1
autor
31. črc 2009

verbalinka víš to jistě? Vždyť rodičák ti neplatí zaměstnavatel. To moc nechápu.

vojtisek2007
31. črc 2009

holly - při rodičáku můžeš dělat pro svého zaměstnavatele bez omezení, na stejnou smlouvu na stejném pracovním místě....o dávky rodičovského příspvěku bys přišla pouze kdybys dala dítě do školy na více než 4 hodiny denně nebo 5dnů za měsíc

xmata
31. črc 2009

pro holly1 - podle zákona o státní sociální podpoře si můžeš neomeze přivydělat při pobírání rodičovského příspěvku a nezáleží na tom, pro koho, tedy můžeš i pro současného zaměstnavatele. Jedinou podmínkou je, že musíš dítěti zajistit celodenní péči jinou dospělou osobou.

To o čem psala verbalinka se týká peněžité podpory v mateřství. I při té si již můžeš přivydělat, ale nesmí to být z té samé práce, ze které ti pěněžitá podpora v mateřství plyne.

vojtisek2007
31. črc 2009

a řeší to tenhle zákon - zák. č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře 😀 😀 😀

sifonka
2. pro 2009

Ahojky,
chtěla jsem se zeptat, jestli někdo nevíte, jak to je, když manžel nastoupil po šestinedělí na 1den na PPm a nyní je na rodičovské dovolené, aby mi mohl zvolit variantu rodičovské dovolené. O malou se starám já a on pracuje normálně pro svého zaměstnavatele. Nevíte jestli se jeho výplata daní stejně? Kdo za něj platí zdravotní a sociální pojištění? 🙂 Děkuju

j.a.n.i
2. pro 2009

pokud pracuje, tak není na rodičovské dovolené a zdravotní a sociální za něj platí zaměstnavatel, výplata se daní stejně, jen si může uplatit odpočet na dítě

sifonka
3. pro 2009

Ahojky, papírově je na rodičovské dovolené. Při první rodičovské mi skončila pracovní smlouva a tak jsem nyní neměla nárok na PPM a tím pádem ani na zvolení varianty rodičovské dovolené. Takže to jde nyní tak, že může nastoupit manžel (nejdříve na mateřskou a pak na rodičovskou a zvolit variantu sám a pak to zase přepsat na mě). Při rodičovské dovolené si může přivydělat kolik chce, když se mu o dítě stará někdo jiný. 1.12. byl na mateřské a od včerejška 2.12.je rodičovské a to do konce prosince a pak už to zase bude na mě. 😀 Jen to obíhání úřadů a papírování je hrozný.....

j.a.n.i
4. pro 2009

pokud pracuje u původní firmy na původní smlouvu tak není na rodičovské dovolené, je příjemcem rodičovského příspěvku... ale jde jen o slovíčkaření 🙂 koneckonců až převede RP na tebe, tak ty taky nebudeš na rodičovské dovolené, protože nemáš zaměstnání, ale budeš příjemcem rodičovském příspěvku