Na kolik dní dovolené na zotavenou mám nárok po MD?

1980mat
16. zář 2010

Ahoj, nyní jsem na mateřské dovolené s druhým dítětem (dcerou). Mateřská dovolená plynule navázala na rodičovskou dovolenou, na které jsem byla se synem. Mezitím mi stále trvá pracovní poměr, který vznikl před nástupem na mateřskou dovolenou s prvním dítětem. Zajímalo by mě, jestli mám nárok po skončení mateřské dovolené na čerpání dovolené na zotavenou, kterou bych čerpala souběžně s rodičovskou dovolenou a na kolik dní dovolené na zotavenou mám případně nárok, pokud moje mateřská dovolená trvá od 15.7.2010 do 26.1.2011. Moje kolegyně z práce nastoupila na druhou mateřskou dovolenou tento týden a náš zaměstnavatel jí sdělil, že má štěstí, že po skončení mateřské dovolené bude mít nárok na 25 dní dovolené na zotavenou, ale kdyby nastoupila na MD o den dříve bude mít nárok jen na 4 dny a to za leden a únor. Proto by mě zajímalo, jak se určuje v těchto případech počet dnů dovolené na zotavenou, na které má žena nárok.

gepe
23. dub 2014

@j.a.n.i ja vim, napsala jsem, ze jsem to zmatlala.

corom
28. dub 2014

dekuji děvčata vsem 🙂 ale stejne mi nejde do hlavy, proc je rozdil ve vypoctu za 2013 a za 2014, když v obou letech mam stejnou situaci - 3 mesice MD a zbytek RD... je to tim, ze ve 2013 jsem mela MD az na konci roku a ve 2014 na zacatku? jinak fakt uz nevim 🙂

j.a.n.i
28. dub 2014

@corom Ano, je to přesně tím, je to myslím paragraf 217 zákoníkup práce

krejkr00
29. dub 2014

@j.a.n.i chtěla bych Vás poprosit o radu. 8.8.2014 mám termín porodu. Na mateřskou bych chtěla nastoupit 6týdnů před TP. S tím, že si budu vybírat 10dnů dovolené za tento půlrok. Zaměstnaná jsem 9 let, smlouva na dobu neurčitou.
Ale přišel šéf s tim, že by chtěl abych si před nástupem na mateřskou vybrala dovolenou, na kterou budu mít nárok za mateřskou. Tuším asi taky 10dnů. Je možné aby mi nařídil si tuto dovolenou vybrat předem? Mě se do toho moc nechce. Práce mi zatím nedělá problém. Akorát bych přišla o peníze. Děkuji za odpověď.

hajanik
29. dub 2014

Taky bych měla dotázek ohledně výběru dovolené mezi MD a RD. Mám nárok na 27 dní. Čerpání dovolené je klasické, jako když jsem byla v práci, tj. že se počítají jen pracovní dny? A kdo za mě za tu dobu platí sociální a zdravotní pojištění - zaměstnavatel? Díky

j.a.n.i
29. dub 2014

@krejkr00 Ano, může ti nařídit výběr celé dovolené za rok 2014.

j.a.n.i
29. dub 2014

@hajanik ANo, klasické a zaměstnavatel plus ty, stejně jako klasicky.

krejkr00
30. dub 2014

@j.a.n.i Děkuji za info.

hanny83
19. kvě 2014

Ahoj holky, prosím vás, když mám mateřskou dovolenou od 4.12.2013 do 17.6.2014 a pracovní poměr na dobu neurčitou, na kolik dnů dovolené za rok 2014 mám nárok? Chci si ji vybrat před nástupem na rodičovskou a teď jsem volala s účetní a prý mám nárok jenom na 17 dnů, myslela jsem, že na celou a prý se to nějak krátí....Přitom po první mateřské dva roky zpátky jsem čerpala celých 20 dnů....už jsem z toho fakt jelen....

ivda
19. kvě 2014

@hanny83 Hanny, já měla MD od srpna 2013 do 21.2.2014 a za 2014 jsem měla nárok na celou dovču, protože je prý nová úprava, a i kdybych měla MD jen třeba 2 dny v novém roce, tak prý mám nárok na celou. To mi řekla naše účetní.

hanny83
19. kvě 2014

@ivda Tak to bych měla mít nárok taky na celou...účetní zněla dotčeně, že jí snad nevěřím, když jsem jí říkala, že si myslím, že bych měla mít nárok na celých 20 dnů....

ivda
19. kvě 2014

@hanny83 já si zase myslela, že budu mít jen pár dní za letošek a mile mně překvapila. Tak držím pěsti, ať ti to uzná. 😉

hanny83
19. kvě 2014

@ivda Přece jestli na to nárok ze zákona je, tak jak může jedna účetní říct, že ne a druhá, že ano....to teda opravdu nechápu....

j.a.n.i
19. kvě 2014

@hanny83 Nárok na to ze zákona je a odpověď na druhou otázku je jasná - účetní neumí zákony nutné pro její práci...

@ivda No a ta vaše je taky koukám neumí, protože 2 dny fakt nestačí, pro nárok na celou dovolenou je nudné, aby to bylo alespoň 60 pracovních dní.

hanny83
19. kvě 2014

@j.a.n.i Děkuju za odpověď, asi vezmu zákoník práce a budu si s ní o tom muset zajet promluvit osobně...

ivda
19. kvě 2014

@j.a.n.i pravda, že byla zmatená, byla to zástupkyně. Každopádně ta hlavní mi to pak taky uznala, možná i proto, že jsem se díky dovolené za 2013 na těch 60 dní dostala. Ale opravdu mi řekla, že je nějaká novinka, která to upravuje. 😲

j.a.n.i
19. kvě 2014

@ivda Jo, pokud se dostaneš na 60 dní díky staré dovolené, tak to pak ano, ale žádná novinka to není, tohle platí už x let.

leeena_4
18. srp 2014

@j.a.n.i ahoj Jani, uz jednou jsi mi pri prvni materske dobre poradila, tak si dovolim znovu otravovat a pridat se k tomuto tematu. Od 2.9. Budu na MD, plynule navazujici na RD. Jsem stale zamestnana na dobu neurcitou u puvodniho zamestnavatele. Na kolik dni dovolene za rok 2014 budu mit narok? A vznikne mi narok i na dovolenou za rok 2015? Moc dekuji za odpoved a at se dobre dari.

j.a.n.i
18. srp 2014

@leeena_4 Upřímně, nechce se mi to počítat přesně, ale odhad je 7/12 dovolené za rok 2014 a celá dovolená za rok 2015 🙂

leeena_4
18. srp 2014

@j.a.n.i skvele, bohate staci, moc dekuji.a i tu za 2015 muzu zadat proplatit, tedy nastoupit hned po konci MD, nebo kdy?

j.a.n.i
18. srp 2014

@leeena_4 Jojo, i tu za rok 2015 čerpáš po konci MD.

amelienne
19. srp 2014

@j.a.n.i Cerpa se to po MD, nebo muzu zadat o proplaceni? A v tomto pripade se tedy proplaci kdy? (Stejny pripad jako @leeena_4 , pouze nastupuju jen o par dni pozdeji na MD) Diky!

leeena_4
19. srp 2014

@j.a.n.i Děkuji, hezký den 🙂

xpila
19. srp 2014

@amelienne Pouze se čerpá, dovolená se proplácí pouze při skončení pracovního poměru. Čerpat ji budeš mezi MD a RD.

amelienne
19. srp 2014

@xpila Už jsem na to slyšela spoustu názorů; někdo říká, že se může čerpat mezi MD a RD, jiný, že ji zatel proplácí. Ale jak je to skutečně... Jsi přímo mzdová účetní? Právě jsem doufala, že @j.a.n.i má zkušenost s aktuálními zákony?
Holky, a ještě si chci ověřit, zda mám nárok na dovolenou za měsíc, ve ktém odcházím na MD? Pochopila jsem, že ano? I kdybych odcházela třeba 3. dne v měsíci? Děkuji.

j.a.n.i
19. srp 2014

@amelienne Dovolewná po MD se VŽDY čerpá... ti kdo mluví o proplacení si pletou pojmy, mají prostě pocit, že když jim zároveň přijdou peníze za dovolenou a rodičák, tak že už jsou na RD a dovolená jim byla proplacena...
A jinak nárok na dovolenou za měsíc, kdy odcházíš na MD je nesmysl, dovolená se nepočítá za měsíce, pokud pracovní poměr trvá celý rok.

xpila
19. srp 2014

@amelienne Mám státnice z pracovního práva 😉 A možnost proplacení dovolené je přímo stanovena v zákoně, takže jak píše @j.a.n.i , je to pouze o pletení pojmů.

amelienne
19. srp 2014

@j.a.n.i Děkuju, zkusím to tak vykomunikovat s personalistkou. 😉

j.a.n.i
19. srp 2014

@amelienne Napiš datum nástupu na MD a to zda, případně jak dlouho si byla letos na PN a kolik máte dovolené na rok a já ti ji spočítám.

amelienne
19. srp 2014

@j.a.n.i Děkuju za návrh, budu ráda. 🙂
Zatím není jasné, jak se v práci domluvím. Vyhovovalo by mi spíše odejít 6 týdnů před TP, ale těžko říct jak to bude... Takže zde simulace obou variant.
Odchod na MD - 6 týdnů před TP: 22.9.2014, 25 dní dovolené/rok, letos vyčerpáno do dnešního dne 9 dní, PN - 0 dní.
Odchod na MD - 8 týdnů před TP: 8.9.2014, vše ostatní samozřejmě stejné.