Na kolik dní dovolené na zotavenou mám nárok po MD?

1980mat
16. zář 2010

Ahoj, nyní jsem na mateřské dovolené s druhým dítětem (dcerou). Mateřská dovolená plynule navázala na rodičovskou dovolenou, na které jsem byla se synem. Mezitím mi stále trvá pracovní poměr, který vznikl před nástupem na mateřskou dovolenou s prvním dítětem. Zajímalo by mě, jestli mám nárok po skončení mateřské dovolené na čerpání dovolené na zotavenou, kterou bych čerpala souběžně s rodičovskou dovolenou a na kolik dní dovolené na zotavenou mám případně nárok, pokud moje mateřská dovolená trvá od 15.7.2010 do 26.1.2011. Moje kolegyně z práce nastoupila na druhou mateřskou dovolenou tento týden a náš zaměstnavatel jí sdělil, že má štěstí, že po skončení mateřské dovolené bude mít nárok na 25 dní dovolené na zotavenou, ale kdyby nastoupila na MD o den dříve bude mít nárok jen na 4 dny a to za leden a únor. Proto by mě zajímalo, jak se určuje v těchto případech počet dnů dovolené na zotavenou, na které má žena nárok.

krounka
8. únor 2015

@j.a.n.i Děkuji za odpověď,napsala jsem účetní,že mám nárok ještě na 1/12 dovolené,tak jsem zvědavá,jak se s tím popasuje. Doufám,že to nebude popírat,jako to už dělala jednou.

daisyr
8. únor 2015

@j.a.n.i prosím o radu výpočtu dovolené za kalendářní rok, počítá se do doby 60ti odpracovaných dní pro nárok na dovolenou i státní svátky?

j.a.n.i
8. únor 2015

@daisyr Pokud se trefí na pracovní den, tak ano.

krounka
9. únor 2015

@j.a.n.i Tak mi účetní odpověděla toto:Nárok na 1/12 dovolené máte nárok po odpracování 21 dnů (počítzá se i dovolená). Vy jste měla 16 dnů dovolené, tudíž Vám nárok na 1/12 roku
2015 navznikl.
Zkusila jsem se odvolat s tím,že jsem měla 16 dnů dovolené a 22 dní mateřské,což je za rok 2015 celkem 38 "odpracovaných dní",za které mám nárok na dovolenou.
Tak jsem zvědavá,zda mi to uzná,že jsem měla pravdu a dopočítá mi ten de a půl,o který mě ošidila.

j.a.n.i
9. únor 2015

@krounka To já taky, dej vědět, co odpověděla...

krounka
10. únor 2015

@j.a.n.i Zatím neodpověděla,asi si schání informace... 🙂

teresska
11. únor 2015

@j.a.n.i Mohla bych taky poprosit o výpočet nároku na dovolenou? Požádáno mám, tak s čím mám počítat.Situace: od 31.7. 2014 na MD s druhým dítětem, předtím RD, konec MD 11.2. 2015. Dovolená u zaměstnavatele je 25 dní. Děkuju moc.

j.a.n.i
11. únor 2015

@teresska Vychází mi cca 18,5 dne dovolené za rok 2014 a 4 dny za rok 2015.

teresska
12. únor 2015

@j.a.n.i děkuji moc, jste fakt dobrá. Dnes jsem se byla ptát v práci a za rok 2014 mi dali 19, tak to sedí. Jen mě ještě zajímá, jak jste k tomu číslu došla?Já si to podle zákona spočítala jinak, evidentně špatně. Můžete mi prosím napsat způsob výpočtu v tomhle konkrétním případu?Jsem právnička, tak by mě zajímalo, jestli mi na té mateřské už tak změknul mozek🙂

j.a.n.i
12. únor 2015

@teresska Za prvních 100 zameškanych dní se krátí o 1/12 a pak za každych 21 o další 1/12, u tebe 3/12.

teresska
13. únor 2015

Aha, tak už je mi to jasné, problém byl v počtech, ne v zákonech. 🙂 Díky moc.

aljuska
23. bře 2015

@j.a.n.i ahoj, měla bych na tebe taky prosbu ohledně výpočtu nároku na dovolenou

Termín porodu mám 25.7., nastupovat budu na mateřskou 6 týdnů před termínem, takže 15.6.2015, MD budu mít do 26.12.2015
Mám stále smlouvu na dobu neurčitou a v práci máme nárok na 25 dní dovolené.
Na mateřskou půjdu rovnou z RP s druhým synem a ani si jí nestihnu všechnu vybrat, takže mi to bude bez problémů navazovat ( Předtím jsem z RP s prvním synem taky navázala na MD s druhým synem, takže mezitím žádná práce ani PN nebyla, šla jsem rovnou z RP na MD)
Chci se zeptat, zda tedy budu mít nárok na celých 25 dní dovolené a zda si je budu moct celé vybrat v návaznosti na MD i když mi to vybírání dovolené vlastně přejde do dalšího roku 2016, nebo-li že si tu dovolenou na kterou mi vznikl nárok v roce 2015 v roce 2015 nestihnu vybrat

Moc děkuji za odpověď 🙂

j.a.n.i
23. bře 2015

@aljuska Na celou dovolenou mít nárok nebudeš, bude se ti to o 1/12 krátit, protože tou RD zameškáš víc jak 100 pracovních dní, po MD si ji v pohodě můžeš vybrat, to že čerpání přehoupne i do roku 2016 vůbec nevadí.

aljuska
23. bře 2015

@j.a.n.i aha chápu, takže když jsem od 15.7.2013 do 15.6.2015 na RP, tak když to vezmu odhadem, tak to je 27 měsíců a od nich když odečtu víkendy a nějaké svátky, tak to je třeba něco kolem cca 450 pracovních dní, tak se mi to za každých 100 zameškaných pracovních dní zkrátí o 1/12 tedy místo nároku na 25 dní dovolené budu mít nárok na cca 20-21 dnů dovolené, chápu to správně?

a díky, jsem si právě nebyla jistá jak je to s tím čerpáním, když se mi to překlene do dalšího kalendářního roku, zda to není nějak nově omezené s tím kolik se smí převést dovolené do dalšího roku

j.a.n.i
23. bře 2015

@aljuska Ne, počítá se to jen v rámci kalendářního roku, tedy od 1.1.2015 - 15.6.2015.

aljuska
23. bře 2015

@j.a.n.i aha, rozumím, takže budu jen -1 den, tedy nárok na 24 dní 🙂 už to chápu, super a ještě jednou moc děkuju 🙂

j.a.n.i
25. bře 2015

@aljuska No, -1 den to nebude určitě... protože 1/12 z 25 jsou 2 dny.

wosk
18. kvě 2015

@j.a.n.i ahoj, vypadá to, že se vyznáš, tak jsem tě chtěla poprosit o radu. 18.6. mi končí MD a měla bych nastoupit rodičovskou. Zaměstnavatel mi chce proplatit pouze poměrnou část dovolené, tj. 8 dní. Ptala jsem se na MPSV, kde mi odpověděli, že mám nárok na celých 20 dní. Při pročítání tohoto tématu jsem si všimla, že se to řeší trochu jinak, pokud MD navazuje na RD, je to tak? Byla jsem od 05/2012-4 (nebo 5).12.2015 na RD a od 5(6).12.2015 jsem nastoupila MD, která potrvá ještě měsíc... Tak nevím. Při žádání o dovolenou po první MD dělali problémy, ale vykompenzovali jsme to jinak a s vidinou, že se do práce vrátím jsem souhlasila s "krácením" dovolené. Teď bych se ráda ohradila, do práce už se asi nevrátím a jejich přístup se mi nelíbí. Oni neustoupí. Mají pravdu oni nebo jak to je? Jsou ochotní jít do soudního sporu, má to smysl? Před těmi 3 roky ještě nebyla žádná judikatura ohledně tohoto, nevíš, jestli se to nějak neměnilo? Předem moc díky za odpověď komukoliv. (eventuálně kontakt na dobrého, levného právníka, co do toho půjde :o))

j.a.n.i
18. kvě 2015

@wosk Máš nárok na celou dovolenou akorát musíš požádat o čerpání, nikoliv proplacení... A podle mě soudním sporem akorát vyhrožují, to jim hodí každý právník na hlavu, protože v zákoníku práce je zcela jasně napsáno, že dovolená čerpaná v návaznosti na MD není možné s ohledem na budoucí RD krátit... možná proto na to není žádná judikatura, protože se ještě nenašel pitomec, který by se o to chtěl soudit.

wosk
18. kvě 2015

@j.a.n.i o cerpani jsem pozadala. Ok. Diky za info. Proberu doma s manzlem a treba judikatura vznikne 😉 a troufala otazka - jsi z oboru, ze mas takovy prehled? Jeste jednou diky za superrychlou odpoved!

xmarg04
18. kvě 2015

@wosk Zákoník práce (262/2006 Sb.) -
1) § 216 odst. (2) Doba čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou a doba pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vzniklého při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce

2) § 217 odst. (5) Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.

j.a.n.i
18. kvě 2015

@xmarg04 A já ještě doplním ten poslední 🙂

§ 223 odst. (1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

j.a.n.i
18. kvě 2015

@wosk Nejsem z oboru 🙂

steffi23
18. kvě 2015

@j.a.n.i Muzu i ja mit prosim prosbu? Na mat.dovolenou bych měla nastoupit asi 14.7.2015. O kolik dnů se mi prosím bude krátit? A když bude trvat ještě celý leden a pak budu vybírat tu dovolenou, budu mít nárok ještě na něco z roku 2016? Díky moc předem

j.a.n.i
18. kvě 2015

@steffi23 A co děláš ted?

steffi23
18. kvě 2015

@j.a.n.i Ted jsem doma s prckem, RD mi končí až v listopadu.

wosk
18. kvě 2015

@xmarg04 @j.a.n.i holky díky. Ty paragrafy jsem si našla už dřív, četla je a došla ke stejnému závěru jako vy. Ne tak právník firmy, který mimo jiné na konci ukazuje na absurditu, kdy podle délky čerpání MD jedné ženě nárok na celých 20 dní může, kdežto druhé ne (př. když končí MD v průběhu ledna/února), tudíž je to nesmysl a tak to zákonodárce nemyslel ... ale v tomhle státu je tolik absurdistánu, že může existovat i toto :o) No uvidím, pohovořím večer s mužem. Tip na právníka v praze a okolí, který by nás nezruinoval a šel by do toho byste neměly?

xmarg04
18. kvě 2015

@wosk Ja jsem pravnik, ale ne advokat, manzel je advokat, ještě jsem to s nim konzultovala a tvrdi co ja - zamestnavatel by musel bejt idiot, chtit se soudit, protože moc jasnějších ustanoveni není. Není divu, ze k tomu není judikatura, tohle proste nikdo nesporuje. Pokud chces, muzu ti za par korun napsat oficialni vyzvu s podpisem advokatni kancelare, ale pokud by doslo opravdu na soud (coz je podle me uplnej nesmysl), domluvila bych to s nekym jiinym, ja ted k soudu nemuzu a manzel dela velky kauzy a nemá na to cas.

Proste - z vyse uvedeného vyplyva, ze materska = vykon práce. Za vykon práce nalezi dovolena, jak se pocita tady:
§ 212 odst. (1) - Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny; části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.

Není tam co sporovat, někdo ma holt kliku (třeba ja u prostredniho dítěte), ze ma nárok za celou dovolenou za jeden rok a ještě na část za dalsi, nekomu to proste vyjde jinak.

steffi23
18. kvě 2015

@j.a.n.i Jo a normalne mam narok na 25 dni. Diky moc predem.

wosk
18. kvě 2015

@xmarg04 díky za vysvětlení, napsala jsem ti IP.