Na kolik dní dovolené na zotavenou mám nárok po MD?

1980mat
16. zář 2010

Ahoj, nyní jsem na mateřské dovolené s druhým dítětem (dcerou). Mateřská dovolená plynule navázala na rodičovskou dovolenou, na které jsem byla se synem. Mezitím mi stále trvá pracovní poměr, který vznikl před nástupem na mateřskou dovolenou s prvním dítětem. Zajímalo by mě, jestli mám nárok po skončení mateřské dovolené na čerpání dovolené na zotavenou, kterou bych čerpala souběžně s rodičovskou dovolenou a na kolik dní dovolené na zotavenou mám případně nárok, pokud moje mateřská dovolená trvá od 15.7.2010 do 26.1.2011. Moje kolegyně z práce nastoupila na druhou mateřskou dovolenou tento týden a náš zaměstnavatel jí sdělil, že má štěstí, že po skončení mateřské dovolené bude mít nárok na 25 dní dovolené na zotavenou, ale kdyby nastoupila na MD o den dříve bude mít nárok jen na 4 dny a to za leden a únor. Proto by mě zajímalo, jak se určuje v těchto případech počet dnů dovolené na zotavenou, na které má žena nárok.

jika10
18. kvě 2015

@xmarg04 Četla jsem, že jsi právník. Já pracovala v advokátní kanceláři, ale stejně mám se svým zaměstnavatelem (Advokátní kancelář) problém v tom, že jsem jim v roce 2013 měsíc před skončením mateřské zaslala žádost o čerpání dovolené (bylo to dohromady 36 dnů - nevyčerpaná dovolená za rok 2011 v délce 14 dnů, za rok 2012 v délce 2 dnů (byla jsem na rizikovým těhu) a za rok 2013 nárok na celých 20 dnů). Zaměstnavatel mojí žádost dostal, protože mi jeden z advokátů volal a začal mi spíše vyhrožovat, že pokud budu na proplacení trvat, tak že oni si najdou nějaký průšvih, který jsem v práci udělala a budou mě tahat po soudech. Tak mi prosím poraď co mám teď dělat, protože jsem opravdu žádné peníze za dovolenou nedostala

wosk
18. kvě 2015

@jika10 vím, že ses neptala, ale to je hnus! Pevné nervy, pokud to budeš nějak řešit dál....

xmarg04
18. kvě 2015

@jika10 To je neuveritelny, co si někdo dovoli. Ale je pravda, ze to často funguje, udelame bububu, navíc pokud mame nejaky doktorat před jmenem, a druha strana ma strach se bránit.

Zjednodusene - keca a vi to.

Dovolena za rok 2011 mela byt vycerpana, ale u tebe existovala zakonna prekazka (riziko), takze ti jeji cerpani dle zákona musí umožnit po odpadnuti prekazky (v tomto pripade po skonceni matersky, navazovala-li na riziko).

Tvuj nárok za rok 2011 tedy stále trval (trva) + proc mas za rok 2012 jen 2 dny zbytek jsi vyčerpala? To je nesmysl, to bys pak nemela tu dovolenou za rok 2011. + nárok za 2013 taky tak.

A s tou vyhruzkou - pokud ma k tobe zamestnavatel vyhrady, musí ti vytku sdelit pisemne, proti písemnému potvrzeni o prevzeti pisemne vytky. Takze pokud by někdo nebyl tak hustej, ze by zfalsoval tvůj podpis, je to blud.

Byt tebou, napsala bych jim, ze jsi svou situaci konzultovala s jinou kandelari, prozatím nezavazne, jejich stanovisko jednoznacne potvrzuje tvůj nárok a ze bys byla rada, aby to vyresili, jinak budes nucena predlozit svou nevyřízenou zadost, vcetne související korespondence, advokatni komore. Mělo by to stacit, prusvih na komore se chce riskovat málokomu...😉

jika10
18. kvě 2015

@xmarg04 No já v roce 2012 byla od konce ledna do půlky prosince na neschopence. Šli jsme na IVF a měla jsem neschopenku kvůli stresům z práce, tak abych byla v klidu a mimčo se podařilo až v květnu, ale přesto stále na neschopence.
No a falšování podpisů tady ani psát nebudu. No mě hlavně vyhrožovali tím, že jsou nějaké nesrovnalosti v účetnictví, ale já jen zadávala faktury, vystavovala faktury a dělala v účetním programu pokladnu, ale byla hlavní účetní, která podle mě, za účetnictví odpovídala a pokud tam byli nějaké nesrovnalosti, měla to pohlídat ona a tudíž odpovědnost by měla jít za ní.
Děkuji za rady, vyřešit to budu muset.
@wosk JJ řešit to budu, ono přeci jenom na počet dnů dovolené to u mě dělá slušnou částku peněz a každý kdo je na RD tak ví, že si zrovna s penězma vyskakovat nemůže a každá koruna se hodí

denca2000
5. srp 2015

@j.a.n.i Jani, výborně jste to v úvodu popsala, jste zlatá. Mohla bych jen malé doladění,zda počítám správně? Nastoupím na mateřskou 23.8. (nahlášená RD mi v práci končí 8.8. a na Vaší radu si žádám od 9.8.-22.8. o nepl.volno. Mám smlouvu na dobu neurčitou a dovču máme 25 dní). Do toho 23.8. mám zameškáno 100 dní, takže krátíme o 1/12, potom máme září,říjen a prosinec 21 prac.dní, takže krácení o další 3/12 a za listopad je to 20 prac.dní + za srpen 6 dní = 26 a to je další 1/12, celkem tedy krácení o 5/12 - mám tedy nárok na 20 dní dovolené za rok 2015?
PPM budu mít tedy od 23.8.2015 -5.3.2016 nebo 6.3.2016? Když následně požádám po mateřské o čerpání dovolené za r. 2015, tak je to do 1.4.2016 ( to je 65 prac.dní (nemám tedy plán.kalendář :-/), ale tím pádem bych měla mít nárok i na plnou dovču za r. 2016,že?
Moc děkuji všem

j.a.n.i
5. srp 2015

@denca2000 To krácení za rok 2015 počítáš špatně, jako zameškané se počítá pouze doba do nástupu na PPM, tedy od začátku roku do 22.8., PPM se počítá jako odpracovaná a tedy za ní už nic nekrátíš. Dny jsem tedy nepřepočítávala, ale odhadem bych řekla, že do 22.8. jich bude víc jak 100, tipuju něco kolem 160, takže celkové krácení o 3/12, možná o 4/12.
Zbytek máš správně, tedy zas s tím, že jsem nekontrolovala přesné datumy.

denca2000
5. srp 2015

@j.a.n.i 😀 to jsem oslík, docvaklo mi to, až to čtu 😀 Takže do 22.8. to je 162 prac.dní dle plánovacího kalendáře, tzn. zameškaných 100 dní (zbývá 62 dní) krátíme o 1/12 a pak mi to vychází na krácení 2/12, protože až u 63 dní by to mělo asi být o 3/12, co? Celkem tedy minus 3 dny, takže nákonec nárok na 22 dní za rok 2015,že? Už mi z toho hulí mozek 😀
Ta mateřská je teda 28 týdnů a když začne 23.8.2015 v neděli, tak končí také v neděli 6.3.2015 nebo už v sobotu?
Velké díky

denca2000
5. srp 2015

@j.a.n.i Jani, ty zameškané dny za rok 2015 mám z plánovacího kalendáře počítat včetně svátků nebo bez? Je to rozdíl pěti dnů - buď 162 nebo 167. Děkuji moc

j.a.n.i
5. srp 2015

@denca2000 Bez svátků. A krátí se to o 3/12, nikoliv o 3dny, tedy při 25 dnech o 6 dní. A mateřská končí v sobotu.

zuzajda20
5. srp 2015

@j.a.n.i dobry den,mohla bych se prosim taky na neco zeptat?mam smlouvu na dobu neurcitou a od roku2012 jsem doma s prvnim.ditetem.letos jsem mela 13.4. nastoupit do prace,ale jsem znovu tehotna a od 9.4. jsem na nemocenske.na dalsi materskou nastoupim nekdy zacatkem listopadu.z ceho se mi prosim bude pocitat materska?a mam i nejaky narok na dovolenou po skonceni materske?moc dekuji

raaduska
26. kvě 2016

@j.a.n.i Zdravím, mohla byste mi prosím poradit, zda a nakolik dnů mám nárok na dovolenou? Na mateřskou jsem s druhým dítětem nastupovala 31.1.2016, předtím jsem měla v roce 2015 neschopenku do poloviny dubna, následně neplacené volno do září a od té doby pak do 31.1.2016 jsem byla na neschopence. Budu mít nárok na proplacení celé dovolené nebo se nějak krátí? Předem moc děkuji 🙂

j.a.n.i
26. kvě 2016

@raaduska Celá dovolená za rok 2106 🙂 akorát si ji musíš vybrat v návaznosti na PPM.

raaduska
26. kvě 2016

@j.a.n.i mockrát díky 😉

matasoptik
30. čer 2016

@j.a.n.i Zdravím, mohla byste mi prosím poradit, jestli nevadí, když budu dovolenou čerpat po mateřské a zároveň čerpat rodičovský příspěvek? Jsem na mateřské s druhým dítětem, ta mi běží od 25.12.2015 až do 7.7.2016, od 8.7.2016 mám nastupovat na RD. Nárok na dovolenou bych měla mít 20 dní. Stejný zaměstnavatel, smlouva na dobu neurčitou.Je to tak správně?
Díky 🙂

j.a.n.i
30. čer 2016

@matasoptik Nemotej RD a pobírání rodičovského příspěvku 🙂 Rodičovský příspěvek můžeš klidně brát společně s čerpáním dovolené, ale na RD nastupuješ až po ukončení dovolené.

matasoptik
30. čer 2016

@j.a.n.i Díky, tohle jsem potřebovala vědět. RD jsem myslela rodičovský příspěvek, že ho mám začínat pobírat od 8.7.2016. Jsem se jenom přepsala. Na "dovolený" jsem do 3 let, když tomu teda říkají dovolená 🙂

marushka7
5. črc 2016

Ahoj, potřebovala bych taky poradit ohledně dovolené. měla bych čerpat mateřskou do 15.3.2017 a personální mi řekla,že kdyby mi z letošního roku zbylo 12 dní dovolené,abych jí čerpala do konce března, měla bych pak nárok zase na celý rok dovolené...co je na tom pravdy? Když jsem na to koukala,všude píšou,že nárok vznikne po odpracování 60 dnů a to by bylo už 24.3.2017 a ne až 31.3.2017. Díky 🙂

monulinecka
10. únor 2017

Holly jak se pocitaji ty odpracovane dny pro nepretrzitem provozu? Poradte mi prosim....leden,unor jsem pracovala ale ty 3 dny jsem SI vybralaod 1.3-18.8 nemocenska,19.8-2.3.2017 materska? Na kolik dni mam tedy narok? Plna dovolena je u me 18dni, 3 dny jsem cerpala v unoru coz je 15 dni a mam psano be vyplatnici Jen 12 dni ze jsem v zari verpala dovolenou....kdyby to bylo v kolonce kraceni dovolene pochopim to...ale takhle mi to vrta v hlave ze mam Jen 12 dni. Prosim vysvetletemi to jak blbeckovy prosim