Na kolik dní dovolené na zotavenou mám nárok po MD?

1980mat
16. zář 2010

Ahoj, nyní jsem na mateřské dovolené s druhým dítětem (dcerou). Mateřská dovolená plynule navázala na rodičovskou dovolenou, na které jsem byla se synem. Mezitím mi stále trvá pracovní poměr, který vznikl před nástupem na mateřskou dovolenou s prvním dítětem. Zajímalo by mě, jestli mám nárok po skončení mateřské dovolené na čerpání dovolené na zotavenou, kterou bych čerpala souběžně s rodičovskou dovolenou a na kolik dní dovolené na zotavenou mám případně nárok, pokud moje mateřská dovolená trvá od 15.7.2010 do 26.1.2011. Moje kolegyně z práce nastoupila na druhou mateřskou dovolenou tento týden a náš zaměstnavatel jí sdělil, že má štěstí, že po skončení mateřské dovolené bude mít nárok na 25 dní dovolené na zotavenou, ale kdyby nastoupila na MD o den dříve bude mít nárok jen na 4 dny a to za leden a únor. Proto by mě zajímalo, jak se určuje v těchto případech počet dnů dovolené na zotavenou, na které má žena nárok.

j.a.n.i
19. srp 2014

@amelienne Za rok 2014 máš v každém případě nárok na celou dovolenou, za rok 2015 už to je složitější, při nástupu 6 týdnů před máš nárok taky na celou za rok 2015, pokud bys šla 8 týdnů před, tak ti pro nárok na celou dovolenou za rok 2015 musí zvýt alespoň 3 dny dovolené (no raději víc, mohla jsem se někde o den, dna upočítat).
A jinak bych se moc nedomlouvala 😉 prostě jdu 6 týdnů a konec, oni ti to dříve nařídit nemohou, max by ti mohli nařídit vybrání dovolené, ale dokud to písemně neudělají, tak bych hrála mrtvého mrouka.

amelienne
6. zář 2014

@j.a.n.i Děkuju moc za odpovědi. Nakonec mi šéf předběžně doporučil odejít 7 týdnů před MD. Je fakt, že já už jsem solidně unavená a volno od 15. září ocením. Když si spočítám dopravu do práce, tak se mi to ani neoplatí... Navíc zaučuju od 1.9. kolegyni a ač se to nezdá, je to vyčerpávající samo o sobě. 🙂 Takže asi takový kompromis...
A ještě se zeptám na jednu věc, i když si nejsem jistá, jakou s tím máš zkušenost a je to asi individuální... Jak je to s výplatou 13. platu? Máme v nějaké interní dohodě zapsáno, že se vyplácí, pokud jsem pracovala celý rok toho daného roku a max. uznají 5% absenci (zřejmě se do toho nezapočítává dovolená, ale co PN z důvodu těhotenství?). Asi se pobavím přímo s personalistkou, se šéfem se mi toto téma moc otevírat nechce. Děkuji za reakci. 😉

j.a.n.i
6. zář 2014

@amelienne Tohle neupravuje žádný zákon, takže záleží čistě na tom, jak to máte intermě přesně formulované... třeba u nás se to počítalo na měsíce a pokud měl člověk dostat ty měsíční prémie, tak tam za daný měsíc nesměl mít žádnou PN, ani návštěvu lékaře..., dovolenou a sick day ano.

tm1984
15. zář 2014

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak je to nyní s dovolenou.Jsem těhotná,10.6.jsem nastoupila na neschopenku.Smlouvu mam na neurčito a již 3 roky pracuji..V půlce října mám nastoupit na mateřskou a žádala jsem o proplacení dovolené v práci.Tam mi řekl ,že prý mi nic nyní proplácet nebudou,že bych na tom byla krácena(že by mi musel vzít dny dovolené),že mi ji proplatí až nastoupím na rodičák.Je to tak?Má pravdu?Před 7lety u prvního dítěte jsem vybírala dovolenou hned po ukončení neschopenky a nic se mi nekrátilo.Tak nevím jestli trvat na proplacení nebo čekat?Abych o to nepřišla.Prosím o radu,děkuji

deminka20
3. říj 2014

Dobrý den. Také bych potřebovala poradit s výpočtem nároku na dovolenou. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou a 3.2. jsem nastoupila na nemocenskou, 22.4. jsem nastoupila na mateřskou (termín porodu 17.6.) a 4.11. mi mateřská končí. Chtěla bych mít přibližnou představu, kolik dní dovolené mohu čerpat, aby mě třeba ,,neošidili". Dále mě pak zajímá, jestli budu čerpat dovolenou a zároveň už dostávat rodičovský příspěvek? Děkuji moc

j.a.n.i
3. říj 2014

@deminka20 Budeš mít nárok na celou dovolenou a během čerpání dovolené už můžeš pobírat rodičovský příspěvek.

deminka20
3. říj 2014

@j.a.n.i Díky moc. Před malou chvilkou mi přesně tohle potvrdila naše účetní 😉

jaja48
17. pro 2014

@j.a.n.i. Dobrý den, pročítám diskuzi a ráda bych poprosila o radu....V současné době jsem na RD s druhým dítětem, jsem zaměstnaná na dobu neurčitou u stejného zaměstnavatele jako s prvním dítětem. Pobírání rodičovského příspěvku na první dítě jsem ukončila 31.3.2014 - i když RD dovolená u zaměstnavatele byla nahlášena do 3 let věku dítěte, 14.6.2014. Od 21.4. jsem nastoupila na MD, která končila 2.11.2014. Teď mi přišlo od zaměstnavatele proplaceno 10 dní dovolené, je to tak v pořádku? Nemám nárok na celou dovolenou za rok 2014? Děkuji za radu

j.a.n.i
18. pro 2014

@jaja48 Máš nárok na celou, teď ti mělo přijít za 19 dní a ještě v lednu za ten 1 nebo 6 dní, podle toho, kolik ji za rok máte.

jaja48
18. pro 2014

@j.a.n.i děkuji, máme 20...už jsem kontaktovala účetní, ale zatím bez reakce, tedy jo, že mám nárok na 10 dní za 6m mateřské.... 😒

j.a.n.i
18. pro 2014

@jaja48 A´t nastuduje zákoník práce, paragrafy někde cca 210 - 230 píšu to z hlavy, tak to rozmezí není 100%

kvetinka7
11. led 2015

Ahoj holky, jak je to ted s cerpanim dovolene?Potrebuju poradit, zda mam narok a na kolik dni cerpani dovolene po MD.. MD mi konci 4.2.2015, navazovala jsem ji na RD.. vychazi mi to tedy tak,ze mam narok jen za rok 2015 1/12 za dny od 1.1.2015-4.2.2015 ?pri nasich 20 dni dovolene to dela asi 2 dny??? a za predchozi rok 2014 nic? to jsem mela zazadat loni? dekuju moc.

misell
18. led 2015

@j.a.n.i dobrý den, mohla bych vás poprosit o radu jak je to s mojí dovolenou? vůbec se v tom nevyznám, proto předem děkuji za odpověď. Dne 5.11.2014 jsem nastoupila zpět do zaměstnání po RD, teď čekáme druhé, ale od 7.1.2015 jsem nastoupila na nemocenskou a budu na ní až do nástupu na MD tj. do 5.6.2015 a od 6.6.2015 nastoupím na MD, máme 20 dní a prac. smlouva je na dobu neurčitou. Jedná se mi o dovolenou za rok 2015, jestli mám nárok a kolik. Děkuji 🙂

j.a.n.i
18. led 2015

@misell Za rok 2015 bys měla mít nárok na 18,5 dne, za rok 2014 1,5 dne.

misell
19. led 2015

@j.a.n.i děkuji moc 🙂

krounka
5. únor 2015

Ahoj,pročítám tady diskuzi,protože teď právě řeším také proplacení dovolené. Naše účetní mi říkala,že po skončení mateřské mi proplatí zbytek loňské dovolené,kterou jsem si nevybrala,protože jsem v létě nastupovala na mateřskou dovolenou.To je asi v pořádku,ale zajímalo by mě,zda mám nárok na proplacení dovolené i za tento rok 2015.
Konkrétně to mám takto - nástup na MD 11.7. 2014,
(24.8.2014 porod),22.1.2015 konec MD a přechod na RD. Jsem zaměstnaná,smlouvu mám na dobu neurčitou.Dovolení máme 20 dní za rok. Jak to tedy budu mít? Poradíte mi prosím? Moje mzdová říkala,že letos mi nárok na dovolenou nevznikl,když nejsem v práci.
Děkuji za odpovědi 🙂

krounka
5. únor 2015

@j.a.n.i Dobrý den,pročítám tady diskuzi,protože teď právě řeším také proplacení dovolené. Naše účetní mi říkala,že po skončení mateřské mi proplatí zbytek loňské dovolené,kterou jsem si nevybrala,protože jsem v létě nastupovala na mateřskou dovolenou.To je asi v pořádku,ale zajímalo by mě,zda mám nárok na proplacení dovolené i za tento rok 2015.
Konkrétně to mám takto - nástup na MD 11.7. 2014,
(24.8.2014 porod),22.1.2015 konec MD a přechod na RD. Jsem zaměstnaná,smlouvu mám na dobu neurčitou.Dovolení máme 20 dní za rok. Jak to tedy budu mít? Poradíte mi prosím? Moje mzdová říkala,že letos mi nárok na dovolenou nevznikl,když nejsem v práci.
Děkuji za odpověd. Eva

j.a.n.i
5. únor 2015

@krounka Záleží kolik máš dovolené z loňska, buď opravdu nárok nevznikl vůbec nebo možná na nějaký den a půl.

jitavrtule
5. únor 2015

@krounka Evo, já se obávám, že to řešíš trochu s křížkem po funuse (koukám do kalendáře). Za rok 2015 bys bývala měla nárok na 1.5 dne za "odpracovaných" 22 dní v lednu,cos byla na mateřské. Protože ta se (oproti rodičovské) počítá jako odpracovaný den a tím pádem za ní dovolená náleží.
Platí, že pokud v daném kalendářním roce odpracuješ 60 dní, vzniká ti nárok na celoroční dovolenou. Pokud je neodpracuješ, pak za 21 odpracovaných dní máš nárok na 1/12 celoroční dovolené (to je ten den a půl), za dalších 21 dní na další 1/12.
ALE - musela bys bývala o čerpání této dovolené PŘEDEM zaměstnavatele zažádat, tj. oznámit mu to a vybrat ji tak, aby ti BEZPROSTŘEDNĚ navazovala na ukončení mateřské, ještě před nástupem na rodičovskou.
Pokud to řešíš teď, kdy už na rodičovské jsi, myslím si, že máš smůlu a zpětně ti nic neproplatí, protože rodičovská se oproti mateřské počítá jako "překážka v práci" a nárok na dovolenou za 2015 se ti na ní krátí. A to za prvých 100 zameškaných dní o 1/12 a dál za každých 21 dní o další 1/12.
Tohle si bohužel člověk musí hlídat sám a včas, protože zaměstnavatel tě na to upozorňovat nebude, to byl by sám proti sobě.

j.a.n.i
5. únor 2015

@jitavrtule Pokud @krounka končila PPM 22.1., tak nemůže mít "odpracovaných" 22 dní, když týden má 5 pracovních dní...

jitavrtule
5. únor 2015

@j.a.n.i a zalezi na pracovnich dnech?protoze treba denni vymer PPM se pocita na kalendarni dny a vsechny dny cerpani materske by se tim padem mely posuzovat jako odpracovane? ono je to stejne fuk, protoze bud jak bud zpetne uz neproplati nic z duvodu kraceni.ale zajimalo by me jak to je, pracovni versus kalendarni.

j.a.n.i
5. únor 2015

@jitavrtule Jo plat máš taky za měsíc a i přesto nechodíš o víkendu do práce... ale tyhle logické konstrukce jsou fuk, zákoník práce jasně uvádí, že se jedná o pracovní dny a že pracovních dnů v týdnu je 5, což je pro ty, kteří pracují 12 a tedy reálně jsou do práce míňkrát, ale i těm se počítá za týden 5 dní, přestože jsou v práci 3-4 směny. A jinak fuk to není, protože se ji nic krátit nebude, takže i pokud si o ní nepožádala (což není jasné, když píše, že to s účetní řešili), tak ji bude mít stále stejně, akorát až po RD.

jitavrtule
5. únor 2015

@j.a.n.i plat máš vztažený k hodinám a rozvrhu, definovaným ve smlouvě, tím neargumentuj. ale pokud jsou to pracovní dny a 5 dní v týdnu, v rámci mateřské, co se počítá jako odpracováno, pak nemá odpracováno ani těch 21 dní, tak jí teda ale nárok na dovolenou za 2015 vůbec nevznikl a pravdu by měla jejich účetní.a pokud by si o vybrani po materské nezadala, coz fakt jasne neni, tak i kdyby ji narok za 2015 vznikl, tak by se ji to kratilo, pokud uz je ofiko na rodicaku a mela by si to vybrat az po.

krounka
6. únor 2015

@jitavrtule Díky za odpověď. Já jsem to řešila s účetní hned po Vánocích,to jsem ještě byla na mateřské,takže jsem to řešila včas,ale ona mě odbyla s tím,že zbývající dovolenou za rok 2014,kterou jsem si nestihla před nástupem na mateřskou vybrat mi spočítá k proplacení až po skončení mateřské,že na to je čas a že za rok 2015 mi žádná dovolená nenáleží,jelikož v tomto roce nepracuji. Problém je v tom,že už jsem se setkala s několika chybami ve výplatce a tak,také moc věcí neví,tak si my zaměstnanci musíme vše hlídat sami.
Pokud mi i za rok 2015 tedy nárok na dovolenou vznikl - ten 1 půl dne,co mi tu píšete,tak to po ní budu chtít i zpětně,protože já jsem to s ní řešila včas. Jen musím opravdu vědět,že to tak je.

xpila
6. únor 2015

@jitavrtule Jenže jí by se tam nepočítaly jen ty dny mateřské, ale i ty dny čerpané dovolené za rok 2014. Proto se @j.a.n.i ptala, kolik dní z 2014 jí zůstalo!

krounka
6. únor 2015

Myslím,že mi zůstalo 15 dní loňské dovolené.

j.a.n.i
6. únor 2015

@jitavrtule A ty máš plat pokaždé jiný, když je kratší měsíc? Já tedy ne a opravdu neodpracuji každý měsíc stejně hodin.

jitavrtule
6. únor 2015

@j.a.n.i ok, beru🙂jen mi to nepřišlo stejné ve smyslu pracovní versus kalendářní dny. každopádně díky za opravu a doplnění.

krounka
8. únor 2015

@j.a.n.i Tak mi dnes přišla spočítaná výplatka,měla jsem zbývajících 16 dní za rok 2014,tak mi je účetní spočítala k proplacení. Trochu mě překvapilo,že mi to zdanila. myslela jsem,že příjmy při rodičovské se nedaní. Mám se tedy brát i o tu dovolenou za rok 2015? Mám na něco nárok?
Děkuji

j.a.n.i
8. únor 2015

@krounka Tak pak bys měla mít nárok ještě na 1/12 za rok 2015, tedy 1,5 dne. A jinak to, že ti to zdanila je správně, příjmy se normálně daní i na RD, tam žádná vyjímka není.