Na kolik dní řádné dovolené po nástupu z RD mám nárok?

vazuzi
8. lis 2013

Ahoj holky (případně i kluci). Nevyznáte se tu náhodou některá ve výpočtu dovolené? 24. června 2013 jsem se vrátila do práce po rodičovské dovolené a 11.12. (8 týdnů před termínem porodu) budu nastupovat na mateřskou dovolenou. Na kolik dní řádné dovolené mám nárok za letošní rok? Mockrát děkuju 🙂

petrajurinova
8. lis 2013

@vazuzi to dost záleží na tom, kolik dní dovolené tvůj zaměstnavatel zaměstnancům poskytuje (ze zákona je myslím 20 dnů na rok, ale ve spoustě velkých firem je o 5 až 10 dnů na rok více vyjednaných odboráři).
Nejsem teda odborník, ale z toho co jsem před nějakou dobou zjišťovala, tak bys měla mít nárok na dovolenou za červenec až prosinec - tzn. 6 měsíců a to je polovina toho nač je nárok za celý rok.

j.a.n.i
8. lis 2013

@vazuzi Dovolená se ti bude krátit o 1/12 nebo o 2/12, nepočítala jsem to. Takže pokud máte 20 dní za rok, tak budeš mít buď 17 nebo 18,5 dne za letošek a celou za rok 2014, pokud ji vybereš v návaznosti na ppm.

anroid
8. lis 2013

@vazuzi ahoj je to jednoduche vezmes pocet dni dovolene kolik mas na cely rok deleno 12 vyjde ti kolik dni mas na mesic krat kolik mesicu jsi v praci a mas vysledek.nezapomen ze i materska se pocita jako by si byla v praci

xpila
8. lis 2013

@anroid To není pravda, dovolená se krátí až při více jak 100 zameškaných pracovních dní, jelikož jí pracovní poměr trvá celý rok.

Z důvodu omluvené nepřítomnosti v práci (z důvodů, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce) se tudíž dovolená povinně krátí
• za prvých 100 zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu,
• za každých dalších 22 zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu.

anroid
8. lis 2013

@xpila od toho cervna ale nebude mit zameskany dny a pokud ma narok na 20 dni za rok tak to ma 6 dnu narok za tenhle rok

xpila
8. lis 2013

@anroid Takhle se to ale nepočítá, to je něco jiného. Jí se nepočítá poměrná dovolená, ale jí se celková dovolená krátí za zameškané dny, protože jí pracovní poměr trvá celý rok. http://www.mpsv.cz/ppropo.php?ID=IPB046

dlabinecka
8. lis 2013

@vazuzi IdeálníMáš nárok na celou dovolenou za rok 2013, v případě, že odpracuješ víc, jak půlrok, tak máš nárok na celou. Takhle ti to vyjde, že ti vyjde nárok na dovolenou i za rok 2014 😉

j.a.n.i
9. lis 2013

@anroid To je ale blbost, takhle se to nepočítá...

j.a.n.i
9. lis 2013

@dlabinecka A na celou za rok 2013 taky nárok nemá, protože zameškala více jak pracovních dní a tedy se bude dovolená krátit. Už 2x je tu uvedena správná odpověď a akorát tu děláte zmatek.

dlabinecka
9. lis 2013

@j.a.n.i TAk ještěže tu jste vy, která do všeha světa přivede pořádek 😀 😀

gepe
9. lis 2013

@j.a.n.i cerpani dovolene mezi materskou a rodicakem - jak na to? Taky by me zajimalo, letos jsem si nevybrala ani den, nastup na materskou 10.7. - propandne mi, ci se proplaci? Diky! 🙂

j.a.n.i
9. lis 2013

@gepe Ani nepropadne ani se neproplácí, můžeš si ji mezi MD a RD vyčerpat 🙂

gepe
9. lis 2013

@j.a.n.i prima 🙂 to musim asi nahlasit vid? Vychazi to po Novem roce. Predpokladam, ze dovolenou na pristi ROK zrejme MIT nebudu, kdyz nastoupim na rodicak?

j.a.n.i
9. lis 2013

@gepe Jojo, musíš požádat o čerpání, raději písemně, ať od toho máš doklad. A za příští rok budeš mít jen pár dní, tipuju tak 1,5 - 3 dny, podle toho do kdy ti vyjde MD a to čerpání staré dovolené. Nárok na celou vychází (při celé dovolené za rok 2013) až v případě nástupu na mateřskou někdy kolem 20.8.

anroid
9. lis 2013

@xpila Ahoj, ale ona přeci bude mít odpracovaných 100 dní. Já když jsem nastupovala na mateřskou tak mi to takhle taky počítali.

anroid
9. lis 2013

Příklad 2:
Zaměstnankyně pracovala u zaměstnavatele od 1. března 2010. Na mateřskou dovolenou nastoupila 15. listopadu 2010. Jaký bude její nárok na dovolenou v následujících letech?

Za rok 2010 náleží dovolená za kalendářní rok, ovšem v poměrné části, tj. 10 dvanáctin (březen – prosinec). V případě pětitýdenní dovolené bude její nárok za rok 2010 činit 21 dnů. V roce 2011 nepracuje, čerpá mateřskou dovolenou, a protože ta je považována za výkon práce a zaměstnankyně požádala o čerpání dovolené bezprostředně před nástupem rodičovské dovolené, náleží za rok 2011 plných 25 dnů dovolené. Za rok 2012, kdy pracovnice pobírá rodičovský příspěvek, dovolená nenáleží.

Můžete mi teda vysletlit tento příklad???

xpila
9. lis 2013

@anroid Ten limit 100 dní odpracovaných, ale neodpracovaných, a to je zásadní rozdíl!
Ten příklad je jasný, za rok 2010 se dovolená počítá poměrně z toho důvodu, že pracovní poměr vznikl až 1.3., takže logicky nemůže mít nárok na dovolenou za měsíce, kdy tam nebyla zaměstnána. Jsou to dvě naprosto rozdílné věci.

anroid
9. lis 2013

@xpila tak já už tomu nerozumím to je jedno. Já jen myslela že když bude pracovat jakoby 6 a půl měsíce tak že jí náleží dovolená za 6,5 měsíce. Když potřebuješ vědět kolik dní máš na měsíc tak si to vypočítáš jak jsem psala před tím a vynásobíš odpracovanejma měsícema.Já jsem nastupovala na MD letos v dubnu takže jsem měla nárok na celou dovolenou. Jak jsi to měla ty???

xpila
9. lis 2013

@anroid Záleží na tom, co jsi dělala leden-březen a kdy přesně ti končila MD. To, co píšeš, tzn. počet dní dovolené za odpracované měsíce, je pouze poměrná část dovolené za odpracované dny. Ale takhle se to nedá počítat, to je hodně zjednodušené a jen za určitých okolností. Já to neměla nijak, nemám děti 🙂 Jen jsem se věnovala personalistice a personálnímu právu.

j.a.n.i
10. lis 2013

@anroid Dovolená se počítá následně:

Pracovní poměr trvá celý kalendářní rok a je odpracováno (PPM se počítá jako odpracovaná) více jak 60 dní, pak vznikne nárok na celou dovolenou. Ale je otázka, zda ti celá dovolená zůstane. Pokud za ten kalendářní rok zameškáš méně jak 100 dní, tak ti zůstává celá, pokud víc než 100, tak se podle přesně daných pravidel krátí a to o 1/12 za těch 100 dní a pak o další 1/12 za každých dalších 21 dní. Zde je jedna vyjímka, a to pokud si dovolenou vyčerpáš v návaznosti na MD, tak se nesmí krátit o ty budoucí dny do konce roku, které zameškáš tím, že budeš na RD, ale pokud si před tou MD na RD s prvním dítkem, tak na tuhle RD před se vyjímka nevztahuje. Proto v tom tvém příkladu je nárok na celou dovolenou, MD trvala v roce 2012 víc jak 60 pracovních dní a na dobu po ní se uplatnila ta vyjímka.

Pokud pracovní poměr netrvá celý rok, tak ta pravidla fungují vlastně úplně stejně, pouze s tím rozdílem, že nárok na dovolenou vznikne pouze za CELÉ kalendářní měsíce trvání pracovního poměru, za každý měsíc 1/12, s tím, že tu zas musí být odpracováno těch 60 dní, aby nárok vznikl. Proto ten počet dovolené za rok 2010.

anroid
10. lis 2013

@j.a.n.i Aha děkuji, takže u zakladatelky se musí zohlednit ta první RD??

j.a.n.i
10. lis 2013

@anroid Jojo, přesně tak 🙂

janulkav
10. lis 2013

@j.a.n.i kdyby jste měla chvilku . Mohla bych poprosit zda by jste mrkla o to jak by to vycházelo mě . Nastoupila jsem podruhé ( navazujeme mi to na rodičovsou dovolenou ) na MD 1.10. 2013 a od zaměstnavatele máme 25 dní dovolené.

j.a.n.i
10. lis 2013

@janulkav Za rok 2013 budeš mít nárok na 7/12 dovolené, tedy na 15,4 dne a za rok 2014 na celou, akorát je potřeba požádat o čerpání v návaznosti na MD.

vazuzi
autor
10. lis 2013

Ahoj holky, moc děkuji za všechny příspěvky a mrzí mne, že některé odpovědi vyvolaly u druhých takové pobouření... Není přece důvod se do sebe navážet... Určitě každá z vás chtěla odpovědět v dobré víře, i když třeba mylně a vážím si každého, kdo svou reakcí ztratil kousek svého času...

Nakonec je to tak, že celkový počet dní dovolené máme 25, krátí se to jak už tu někdo uváděl za prvních zameškaných 100 dní o 1/12 a za každých dalších 21 dní o další 1/12. V příkladu to znamená, že jsem jako zaměstnanec na rodičovské dovolené zameškala prvních 100 dní v období cca leden až květen (počítám-li hrubým odhadem 20 pracovních dnů v měsíci), přišla jsem tedy o 2 dny dovolené a za dalších zameškaných červnových 21 dní o další 2 dny. Dovolená za celý rok se mi tak krátí o 4 dny a mám tedy nárok na 21 dní (5 dní z toho jsem si vybrala hned v létě). Když jsem se dozvěděla, že mi zbývá ještě 16 dní, což mi potvrdila i výplatní páska, byla to krásná zpráva už proto, že jsem počítala s tím, že když jsem nastoupila cca v půlce roku, mám nárok na polovinu dovolené a tím pádem mi zbývá chodit do práce týden a 1 den a můžu nastoupit na dovolenou, na kterou navážu mateřskou (za předpokladu, že na ní půjdu 8 týdnů před termínem porodu) - v práci se mnou ale počítají do konce listopadu, takže si termín mateřské posunu až na 25 prosince (6 týdnů před porodem) a řádnou dovolenou bude čerpat až od začátku prosince - i tak ty 3 týdny určitě utečou... Moc všem děkuji a i když předčasně, přeji všem krásný a poklidný advent plný zdraví, lásky, pohody a tolerance 🙂))

janulkav
10. lis 2013

@j.a.n.i děkuji moc