Na kolik se má zkrouhnout 3 letý rodičovský příspěvek?

jarunkaxyz1
14. kvě 2011

Ahoj maminky,

nemáte některá přehled, na kolik by se měl při nejhorším "zkrouhnout" rodičovský příspěvek u 3 leté varianty? Mám pocit, že plánují místo 7600 Kč asi 6000 Kč. Je to tak? Asi zbývá jen doufat, že to neprojde ☹

kutcher
14. kvě 2011

To nevím, já jen děkuji bohu, že rodím v listopadu a tomuhle se vyhnu!

spagatice
14. kvě 2011

Ahoj,
já jsem tedy nic takového neslyšela ani nečetla. Podle mě by měl zůstat takový, jaký je. Doufám, že se nemýlím.

spagatice
14. kvě 2011

@kutcher Myslíš, že by jsi se tomu vyhla? Oni pokud dělají změny, tak bohužel pro všechny, ne jen pro ty, které teprve budou rodit 😒

jarunkaxyz1
autor
14. kvě 2011

já rodím v červenci a nemyslím si, že pokud by to schválili, že bych se tomu vyhla.....schválí - li to - od nového roku to prostě bude pro všechny celoplošně

babulinkab
14. kvě 2011

chcou, aby si všichni mohli vybrat maximálně 220 000 kč do čtyř let věku dítěte, zvolit výši si mohou ženy samy, ale budou tam nějaký měsíční maxima

babulinkab
14. kvě 2011

MPSV v předkládané novele zákona o státní sociální podpoře navrhuje několik zásadních úprav čerpání rodičovského příspěvku:

Možnost volby délky a výše příspěvku

Umožnění umístění dítěte od dvou let věku do jeslí/ školky/ jiného zařízení bez ztráty nároku na příspěvek

Možnost výběru délky čerpání příspěvku i pro matky, které se neúčastnily systému sociálního pojištění (postačí účast otce)

Při bezprostředním navázání rodičovské dovolené s dalším narozeným potomkem bude zachována možnost výběru délky čerpání rodičovského příspěvku

„Těmito kroky zvyšujeme šance rodičů s malým dítětem sladit svou profesní kariéru s rodinným životem. Návrat rodiče do zaměstnání, třeba i jen na částečný úvazek, tak nebude znamenat ztrátu nároku na dávku. Spolu s předkládanými návrhy alternativní péče o děti předškolního věku zároveň vytváříme podmínky pro vznik dostatečných kapacit takových zařízení,“ vysvětluje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Možnost uplatnění rodiče na trhu práce bez ztráty nároku na dávku si na jedné straně vyžádá mírné přechodné zvýšení nákladů na dávky státní sociální podpory (0,5 mld. Kč), avšak na druhé straně ekonomická aktivita rodičů bude přínosem mimo jiné pro daňové i pojistné systémy. V letošním roce se předpokládají náklady na rodičovský příspěvek ve výši 26,8 mld. Kč.

Předkládaná úprava umožňuje rodiči volit délku pobírání této dávky a její výši až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, maximálně však do 4 let věku dítěte. Výše rodičovského příspěvku přitom bude limitována výší peněžité pomoci v mateřství (30násobkem 70 % denního vyměřovacího základu pro stanovení této dávky), nejvýše však 11 500 Kč měsíčně.

Předkládaný návrh umožňuje měnit výši, a tím i dobu pobírání rodičovského příspěvku podle aktuální situace rodiny, a to až do vyčerpání celkové částky. Návrh také rozšiřuje možnost volby výše měsíční částky rodičovského příspěvku v případě, že rodič nebyl účasten na pojistném systému.

Dobrovolná volba mezi jednotlivými variantami je v návrhu MPSV podmíněna nárokem na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem či převzetím dítěte alespoň jednoho z rodičů, na rozdíl od dnešní úpravy, která podmiňuje možnost volby účastí rodiče, který žádá o rodičovský příspěvek, na pojištění. Touto změnou se zjednodušují podmínky pro volbu rodičů, kdy se možnost volby výše dávky bude odvíjet od nároku na peněžitou pomoc v mateřství obou rodičů (od té, která je vyšší), bez nutnosti formálně dočasně měnit rodiče, který o dávku žádá.

Rodičovské příspěvky, na které vznikl nárok před účinností nové právní úpravy, budou moci „přejít“ na novou právní úpravu dle rozhodnutí rodiče. Nároky a výše rodičovského příspěvku, kde ani jeden z rodičů nesplnil podmínky pro volbu výše a délky pobírání této dávky, se nemění.

babulinkab
14. kvě 2011

ovšem jak tady čtu tady tu větu : Rodičovské příspěvky, na které vznikl nárok před účinností nové právní úpravy, budou moci „přejít“ na novou právní úpravu dle rozhodnutí rodiče.

tak to by mě zajímalo co to jako znamená 😝 😝 protože teď ta 3-letá dělá dohromady cca 235600,--, tzn. že dělá o 15600 víc, takže když nepřejdu, tak budu na konci jako téměř 2 měsíce bez peněz 😝 😝

neu.sona
14. kvě 2011

No, já o tom ještě neslyšela, ale vše je možné. A to by tedy těch 7600,- zůstalo ne? Mně to teda nějak počtově nevychází. Ale i tak podle mě je to jen almužna a pro matky, které jsou samy je to opravdu víc, než těžké.

spagatice
14. kvě 2011

Jo tak už jsem si to taky našla. No nezbývá než jen doufat, že to neprojde. A dokonce píšou, že by se to nemělo týkat těch, kteří už jsou na rodičovské dovolené. Takže mě by se to týkalo, protože k 1.1.2012 budu ještě na mateřské dovolené.

jarunkaxyz1
autor
14. kvě 2011

Holky a to by teda znamenalo "jen" celkové zkrácení o 15600 Kč, jo? Já to počtově taky nějak nechápu.
220 000 Kč / 36 měsíci je něco málo nad 6100 Kč měsíčně. To y znamenalo přeci ztrátu kolem 56 000 celkem.... 😒

babulinkab
14. kvě 2011

@neu.sona to by teda nezůstalo, nevychází ti to proto, že to se nepočítá 3 roky jako 36 měsíců ale odečítají od toho podle mě 5 měsíců mateřské co připadá po porodu - tudíž v té době rodičák nebereš, takže počítej
220 000 děleno 31 měsíců cca 7096 kč

neu.sona
14. kvě 2011

No, ale ona se rodičovská nebere celých 36 měsíců přece... Bere se nejdřív mateřská a pak rodičovská.

jarunkaxyz1
autor
14. kvě 2011

Ale vždyď 3 letá se nekrátila, ta je pořád stejná...krátila se jen 4 letá

babulinkab
14. kvě 2011

@jarunkaxyz1 no zatím se nekrátila, ale podle tohoto návrhu ji právě zkrátit chcou 😝 😝

babulinkab
14. kvě 2011

@jarunkaxyz1 máš pravdu, podle toho návrhu by došlo pro ty, kdo měly tříletou variantu o zkrácení asi o těch 15600

jarunkaxyz1
autor
14. kvě 2011

jo jo, takže pro nás to ve finále znamená to, že pokud to schválí, tak 235 600 -220 000 = 15 600 naše ztráta celková

jarunkaxyz1
autor
14. kvě 2011

@babulinkab : jen jsem koukala, že zas něco plácali o sumě ne 220 000, ale 216 000...je ta suma 220 000 fakt teď aktuální?

babulinkab
14. kvě 2011

@jarunkaxyz1 ano u 3-leté varianty
ty ženy, co mají 2-letou si naopak 3400 přilepší, protože doposud měly 11400x19=216600
a u 4-leté se mně to nechce počítat, ale tam to podle mě počítají hned od porodu, protože ty ženský nemají mateřskou, tudíž rodičák berou hned od data porodu

babulinkab
14. kvě 2011

@jarunkaxyz1 ten návrh co jsem kopírovala byl zveřejněněj 19.4., takže by to mělo být, ale to neznamená, že dneska navrhnou 220 000, že z toho za měsíc nebude třeba 200 000, třeba budou potřebovat nějaký peníze, aby zalepili tu díru potom co budou muset doplatit ty státní podpory ze stavebního spoření 😝 😝

jarunkaxyz1
autor
14. kvě 2011

jasný...no každopádně je to tady hodně veselý:o((((

babulinkab
14. kvě 2011

@jarunkaxyz1 mně se hlavně furt líbí jak mají plnou hubu toho, aby ženy mohly dříve pracovat atd. ale vůbec je nezajímá co asi ty ženský mají dělat s těmi dětmi? mně nevzali syna do školky, doufám, že letos to v jeho 4 letech konečně vyjde a do té školky půjde
kdyby radši řešili tady tohle, místo toho budou furt jen řešit jak ty matky víc a víc odrbat

jarunkaxyz1
autor
14. kvě 2011

@babulinkab: máš pravdu, já mám taky 3 letou holčičku, taky jsme si ve školce letos neškrtly ☹ . Zůstávám ještě doma s druhým, ale kdybych šla do práce ani bych jí neměla kam dát 😒

kutcher
14. kvě 2011

@spagatice
@jarunkaxyz1 Holky není pravda, protože v tom návrhu jasně stojí, že změna se bude týkat dětí narozených od 1. ledna a rodiče dětí dříve narozených se moho sami rozhodnout, zda na nový způsob přejdou, přesně takhle to tam je psaný a možnost volby je z toho důvodu, že jsou tam i změny jiné, ne jen finanční, např. volba délky rodičáku, možnost dát dítě neomezeně do školky, atd.

lucy222
14. kvě 2011

Já s tím návrhem jedině souhlasím. Známá má 'únorové' miminko,takže ji v únoru skončil rodičák a dítko nevzali do školky,protože je 'až' únorové,tak volila mezi tím dát dítko do školky dříve a nebo být doma těch několik měsíců zadarmo...no,zvítězila druhá varianta...s tímhle systémem by si to bývala mohla 'nastavit' do září...

babulinkab
15. kvě 2011

@kutcher no já vím, že je tam napsaný, že rodiče dříve narozených dětí budou moci přejít a já už jsem to tu psala, ty si jako myslíš, že ti dají na výběr vybrat si buď jako kdyby 31x7600 což je těch 235600 nebo jen dohromady těch 220 000, což by znamenalo, že by sis musela snížit ty měsíční příspěvky nebo být na konci téměř 2 měsíce bez peněz?

babulinkab
15. kvě 2011

@kutcher mně ta věta vyznívá spíš tak, že to všem změní na těch 220 000 ale tvoje věc je, jestli si necháš snížit ty částky, nebo budeš na konci bez peněz

vycu
15. kvě 2011

Současně s tímto návrhem jde do PS i tenhle

http://www.hkcr.cz/pomahame-vasemu-podnikani/pr...

Ten je právě o hlídání dětí.

babulinkab
15. kvě 2011

@lucy222 nikdo neříká že obecně ten návrh je špatnej, v určitém případě se na něm dá i vydělat např. já jsem odcházela na mateřskou v době, kdy jsem na syna mohla pobírat ještě 4 měsíce rodičák, v tomhle případě bych si ihned po zjištění těhu tyto 4 měsíce rozpočítala a nechala si to zvýšit a rodičák vybrala do nuly

neu.sona
15. kvě 2011

Asi to tady nějak zaznělo, ale zajímalo by mě, jestli to bude platit i pro ty, co na rodičovské už jsou? Já jsem doma do 5/2012. Malý půjde do školky ale až v září 2012, dřív ho pravděpodobně nevezmou. Takže pokud by to platilo pro mě, tak bych si mohla ten zbytek, co mi zůstává rozpočítat, nebo se mě bude týkat už jen těch 220000?
Jsou v tom hrozný zmatky. Je sice fajn, že to udělali tak, že dítě by mohlo jít už ve dvou letech do školky, ale kdo ho vezme o tom už nikdo nepíše. U nás odmítali 3-letý děti a hodně a co potom ty dvouletý? To se ty školky asi pos..... Už teď byla ředitelka nasupená, že jsme to chtěli řešit, aby otevřeli ještě jednu třídu. A ona furt nechápala o co nám jde, že prý máme všichni poměry na to, aby nám hlídali babičky a že nejsou hlídací ústav.Takže asi tak.

spagatice
15. kvě 2011

@kutcher Aha, tak já to četla pouze v článku a tam psali to, co jsem sem napsala já 😉 . Uvidíme, co se z toho nakonec vyklube 😒