Na mateřské lze založit IČ a jak postupovat?

mako2014
24. kvě 2016

Ahoj. Jsem normálně na mateřské. Před nástupem na mateřskou jsem byla zaměstnána jako státní zaměstnanec na HPP. Teď bych si chtěla přivydělávat uměleckou činností. Nevím jak toto vyřešit? Zda si založit IČ nebo prostě jsem se nedocílila k žádnému konečnému stanovisku a jak to vyřešit v minulé práci. Poradí prosím někdo. Moc moc děkuji.

daika
24. kvě 2016

Ahoj, skoc si na zivnostensky urad s tisicovkou a je to (pak na socialku a info na zdrav.poj - jsi statni pojistenec, takze budes platit az po ukoncenem obdobi realne %) co se tyka zamestnavatele - pokud nedelas neco, co je v krizku s jeho cinnosti (konkurence) tak jim to muze byt putna (snad jen vojaci aspol musi k veliteli na hlaseni, ale ne na MD 😉 )
Takze hura do toho 😉

xpila
24. kvě 2016

Záleží na tom, co to je za činnost. Většina uměleckých oborů je totiž bez živnosti.

majkoz
24. kvě 2016

@xpila Opravdu? Já mám pocit, že už je to dlouho, co to zrušili... taky mě toto téma zajímá. A kdo posoudí, zda je např. řezbář umělec nebo řeneslník?

mako2014
autor
25. kvě 2016

@daika tak díky za info, to je super, čekala jsem něco složitějšího 🙂

mako2014
autor
25. kvě 2016

@xpila fotograf

mako2014
autor
25. kvě 2016

@daika A prosimtě nevíš, jak je to se zdravotním pojištěním a tak, kolik bych měsíčně platila? a po jaké době? a jak je to s odváděním tržby za daně. Strašně v tom plavu, díky 🙂

xpila
25. kvě 2016

@mako2014 Na fotografa ŽL potřebuješ. Zdravotní budeš platit až po prvním roce dle toho, kolik si vyděláš. Daně samozřejmě platíš vždy.

@majkoz Jj, třeba herci nebo tak ŽL nemají. Ale zrovna fotograf je "normální" živnost.

michmajka
25. kvě 2016

@mako2014 zdravím, pokud to budeš mít jako vedlejší činnost, což asi ano, po dobu rodičovské dovolené neplatíš zálohy, ani zdravotní, ani sociální-pokud tedy nepřekročíš povolenou částku.
Neboj, není to noc složitého.

mako2014
autor
25. kvě 2016

@michmajka, ahojky, no ty jsi úplně úžasná, kdyby to takhle jednoduše napsali na ŽR, tak by to každý pochopil a nevíš kolik je ta povolená částka, která se nesmí překročit? a jak je to pak s daněmi? díky jsi zlato

michmajka
26. kvě 2016

@mako2014 přesnou částku Ti nepovím, je to kolem 65000,-
Zeptej se někoho, kdo se vyzná v účetnictví a daních, poradí Ti.
Nemáš zač 😉