Na pracovišti není místo pro těhotnou, musím jít na PN?

ahancici
29. dub 2014

Ahojte holky mám otázečku,jsem v 6tt. a dělám v práci na pracovišti kde nemůžou dělat těhotné.Moje otázka zní:zaměstnavatel je povinen těhotné dát jiné pracovní místo,ale když jine místo není kde by mohla dělat těhotna?Musí mě nechat doma a platit 100% platu protože je to překážka na straně zaměstnavatele nebo musím jít na neschopenku,když nemám žádné problémy?A můžou mi nabídnout práci u jine firmy která dělá pod tou mojí u ktere pracuji?Pod namá dělá uklízecí firma,takže bych dělala uklizečku s chemikáliemi,může mi to nařídit??Děkuji za odpověď 😅

toga25
29. dub 2014

Ahojky, nevím, jestli ti poradím úplně 100%, ale něco z moji zkušenosti 🙂 Taky jsem pracovala na rizikovém pracovišti, velká psychická i fyzická zátěž, velká břemena, 12ti hod směny, spousta přesčasů a nočních směn. Nebylo možné přestoupit na jiné pracoviště, takže mi zbylo buď risknout tam pracovat na vlastní zodpovědnost nebo jít na PN. Takže jsem se rozhodla pro PN, ale 100 % platu určitě nemám ☹ bohužel, i když by se mi to teda líbilo 😀 Jsem placená prostě jako na nemocenské.

Jestli ti umožní přestup k úklidové firmě, na to se musíš zeptat přímo zaměstnavatele, zda je to možné, ten ti dá asi nejlepší odpověď. I když s chemikáliemi bych asi nedělala, ono čuchat chemii v těhotenství není zrovna vhodné, ale to se poraď zas nejlépe přímo s gynekologem. Já když jsem říkala svému gyn, kde pracuju tak mi rovnou psal PN ani se mě neptal jestli chci 😀

I když to není sranda být na PN (jsem asi od 7. týdne), tak bych si zas na druhou stranu neodpustila, kdyby se miminku něco stalo, ale to je na tvém zvážení 🙂 Tak snad jsem ti aspon trochu poradila 🙂

marketa2013
29. dub 2014

myslím, že u jiné společnosti ne, pouze v rámci vašeho zaměstnavatele.. jinak byste byla doma - na překážkách na str. zaměstnavatele, takže 100 % platu.

tulikiss
30. dub 2014

urcite se nenechej natlacit na PN , pokud ti neda jinou praci, jako ze ocividne nema, tak je to prekazka ze strany zamestnavatele a musi ti platit 100%( a neni to nahodou 60%, uz je to moc dlouho co tu zkousku mam hotovou, ale kazdopadne nebudes omezena vychazkama), ale oni radi tlaci aby si clovek vzal PN protoze pak plati (pokud se to zase nezmenilo) 21 dni a zbytek uz te plati stat.

tulikiss
30. dub 2014

Tak jsem nasla odpoved v pravni poradne http://www.aperio.cz/poradna/23732

unkarka
30. dub 2014

Přeju hodně štěstí aby to vyšlo 🙂 myslím těch 100% 🙂

ahancici
autor
30. dub 2014

Děkuji holky =o))

veruska007
30. dub 2014

Já dnes byla na Poště a u balíků byla holčina ve vysokém stupni těhotenství 😖 . Jsem si říkala, že to snad není normální 🙄

j.a.n.i
2. kvě 2014

@veruska007 A proč by to nebylo normální, ne každý má pocit, že těhotná nesmí nic dělat... jak myslíš, že to dělají ženy, co mají děti třeba 18 měsíců - 2 roky od sebe, ano sice nepracují, ale neustále tahají to ne příliš chodící či vztekající se dítko a nikomu to divné nepřijde.

veruska007
3. kvě 2014

@j.a.n.i Jo, taky mám tři děti po dvou letech... jenže na Poště je plno pracovních míst, kam tu těhuli můžou umístit (okének tam bylo 5, balíky jen 1). Nemluvě o tom, že dítě se přeci jen zdvíhá jinak než těžký balík. Pošta bere i balíky okolo 30 kg, neznám těhuli, která by se nosila se 30kg dítětem celý den.

marecek4
3. kvě 2014

@j.a.n.i ono se řekne,že u balíků-ale ber v potaz to,že ten balík musí přesunout na váhu,pak z váhy sundat a posléze odnést někam-na sklad,na rampu a podobně,super s malýma balíčkama,ale co když přinesou nadměr,nadváhu?většinou tam nebývá nikdo kdo by jí pomohl,takže pak v takovém případě táhnout třeba zabalený kamna supr počin pro těhuli,navíc těhulky nesmí na poště dělat tak aby nebyly ohrožené třeba přepadením,takže přepážka taky není zrovna vhodné místo celkově

j.a.n.i
3. kvě 2014

@marecek4 Pochybuji, že by ta těhotná byla na celé poště sama, takže ji vždycky může někdo pomoct, nebo ten nadrozměrný balík odtáhnout za ní. A to s rizikem přepadení, takže podle téhle logiky nesmí dělat ani v žádné bance a na spoustě dalších míst? O tom v zakázaných pracech nic není...

@veruska007 A nemyslíš, že by tam tu těhotnou přesunuli, pokud by o to požádala? Já bych řekla, že jo, takže nejspíš nechtěla ona sama.

marecek4
3. kvě 2014

@j.a.n.i není tam určitě sama,ale každý má dost své práce a většinou je tam dnes takové ovzduší,že nikdo nikomu nepomůže hledí si svého,protože jsou holky pod kamerama a nikdy neví jestli se nedívá vedoucí,co by je sprdla za to,že mají jít dělat svou práci,a o případném přepadení-to záleží na tom jaká je kolektivní smlouva,my to máme v ní,a třeba vedoucí našich přepážek je chodí sledovat i mezi zákazníky v době svého volna-pořád se razí heslo-nestíháš,tak běž,čeká za dveřma dalších tucet jiných,jenže ty co dojdou do toho našeho .... tak hezky rychle zase mizí,vydrží 1 z 10-možná,už to není co to bývalo i když se snaží shora něco s tím udělat,podmínky jsou pořád stejný-nemusíme nabízet zboží-tak zvedají opět produkty typu stavební spoření,účty a podobně

@veruska007 na poště těch míst zas až tolik není-musí totiž splňovat i jiné parametry,než být těhule a být pošťanda

j.a.n.i
3. kvě 2014

@marecek4 Tak nevím jak moc rozdílná kvalifikace je potřeba na balíky a na dopisy... a pokud to máte v kolektivní smlouvě, tak je to ale problém vašeho zaměstnavatele a tedy ať ji nechá doma a platí ji plný plat.

marecek4
3. kvě 2014

@j.a.n.i na přepážku musí mít maturitu,na doručování nemusí mít nic-jen třeba výuční list na cokoliv a samozřejmě na vyšší post opět vyšší vzdělání-a jak už to tady padlo-záleží i na samotné pracovnici-veruska007 taky nenapsala jestli je tam pořád,mohla třeba jen zaskočit ze zapisování,ono to není jednoduché ani s odskočením na záchod třeba v období,kdy chodí lidi z práce,a to nemluvím o nás co doručujeme-přestávku by jsme měli mít po 4 hodinách-fajn a to si máme sednout na mez?o záchod se musíme doprošovat kde zrovna jsme,tak si představ takto se honit těhulky

marecek4
3. kvě 2014

@j.a.n.i o tom,že by se měl postarat zaměstnavatel si můžeme taky nechat zdát,ale vím,že u nás těhulky zůstávají doma,asi jak na které poště

sarka49
27. kvě 2014

@ahancici Ahoj,mohla bych se zeptat jak jsi u zaměstavatele dopadla? Já to mám podobné v práci - směny, hluk, chemikálie (bohužel žádné, které nejsou v těhotenství zakázané)... Chtěla bych otěhotnět na podzim. ale už teď sháním informace, co si mohu a nemohu dovolit 🙂