Nárok na mateřskou. Jsem zaměstnaná od května 2011

veronickalongipes
24. led 2012

Ahojte, jsem zaměstnaná od května 2011, TP mám 20. července, takže by mi to mělo vyjít v klidu. Počítá se ale do této doby i marodění? Mám celkem náročnou práci a už to přestávám zvládat, tak jsem přemýšlela, že bych zůstala doma, ale bojím se abych si nějak neuškodila.. máte to nějaká podobně?

vojtisek2007
24. led 2012

@veronickalongipes i neschopnost se ti počítá do doby potřebné ke vzniku PPM.
270dnů účasti na nemoc.pojištění potřebných k získání PPM máš splněný cca k 25.lednu 2012...ikdybys neměla, marození se ti furt k tomu počítá, tak jestli nezvládáš můžeš klidně zůstat doma na neschopence

veronickalongipes
autor
24. led 2012

díky moc.

jaannaa
25. led 2012

Zdravím, taktéž momentálně řeším problém zvaný mateřská. V 8/2008 se mi narodila dcera, zvolila jsem si 2letou rodičovskou kterou jsem vyčerpala (do 8/2010) a rok jsem byla bez penízek (osoba celodenně pečující o jedno dítě do 7 let věku) - plátce pojistného tedy byl stát. V 8/2011 dceři byly 3 roky a já od 1.9. zacala chodit do práce. Jsem těhotná, TP mám 15.4.2012, tedy MD od 4.3 by mi měla začít mateřská. Nevím zda budu mít nárok na řádnou mateřskou. Poradí mi někdo? ... Prosím prosím

finezuza
25. led 2012

ahoj, moc vám sice neporadím, jsem v podobné situaci, kdy jsem byla dlouhé roky v zahraničí, od září 2011 pracuji, rodit bych měla v druhé polovině dubna a měla bych pracovat až do konce března, pokud to půjde. Taky nevím, jestli mám nárok na mateřskou. Od 1.1. se měly měnit zákony, tak nevím, ale když jsem se v listopadu ptala na sociálce, tak mi bylo řečeno, že musím mít odpracováno 270 dní (myslím) za dva roky zpětně od data porodu, nepočítá se práce na dohodu, během té doby se musí platit zdravotní a sociální. Pokud tato podmínka není splněna, od data porodu se dostane rodičovská.

jaannaa
25. led 2012

Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

Peněžitá pomoc náleží:

Pojištěnci, jestliže:
•mu trvá účast na nemocenském pojištění v den nástupu na mateřskou dovolenou (převzetí dítěte do péče), nebo jestliže trvá ochranná lhůta z dřívějšího pojištění ke dni nástupu na PPM (počátek 8. až 6. týdne před předpokládaným dnem porodu) nebo ke dni převzetí dítěte; ochranná lhůta u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, je delší a činí 180 dnů, pokud pojištění trvalo po tuto dobu, jinak tolik dnů, co trvalo pojištění; obecná ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů,
•splňuje podmínku tzv. čekací doby, tj. jestliže tato osoba byla v posledních 2 letech před nástupem na PPM účastna alespoň po dobu 270 dnů nemocenského pojištění; do doby 270 dnů se započítává také doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže počátek šestého týdne před očekávaným dnem porodu připadne do období 270 dnů ode dne úspěšného ukončení studia, nebo k převzetí dítěte do péče, na základě rozhodnutí příslušného orgánu, úmrtí matky dítěte, dlouhodobého závažného onemocnění matky a písemné dohody, došlo v období 270 dnů ode dne úspěšného ukončení studia; dále doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, pokud byl tento důchod odňat a po odnětí tohoto důchodu vznikla, popř. dále trvala pojištěná činnost a doba přerušení pojištění (neplacené pracovní volno, rodičovská dovolená),
•nemá nárok na výplatu PPM za dobu, po kterou vykonává v pojištěné činnosti práci, ze které mu dávka náleží.

jaannaa
25. led 2012

nějak z toho rozumná nejsem

j.a.n.i
25. led 2012

@finezuza No, jen zaměstnáním v ČR 270 dní nesplníš, takže nárok na PPM nemáš. Pokud si pracovala v rámci EU a povede se ti to doložit na tom evropském formuláři, tak ti to započítají a pak by nárok na PPM mohl vzniknout.

j.a.n.i
25. led 2012

@jaannaa U tebe záleží kdy ti skončil ten předchozí pracovní poměr, nebo zda stále trvá a ty ses jen po RD vrátila.

jaannaa
26. led 2012

@j.a.n.i žádný pracovní poměr mi neskončil, vrátila jsem se do stejného zaměstnání jen na jinou pozici

jaannaa
26. led 2012

@jaannaa pracovní poměr mi neskončil, vrátila jsem se do stejného zaměstnání

j.a.n.i
26. led 2012

@jaannaa Tak v tom případě není co řešit a nárok na PPM máš 🙂 a dokonce pokud stihneš nastoupit na PPM do 4 let věku předchozího dítka, tak se ti porovná plat před první mateřskou a teď a pro výpočet se použije ten vyšší, pokud tu změnu pozice máš dodatkem k původní pracovní smlouvě.

jaannaa
26. led 2012

jojo na PPM v pohodě stihnu nastoupit do 4let věku dcery, ufffffffffffffffffff to jsem si oddychla 🙂, dodatek k pracovní smlouvě taktéž mám. Takže vélké dííky!

phn
9. únor 2012

@j.a.n.i jani, dobrý den, chtěla jsem se zeptat - budu mít docela dost nevyčerpané dovolené, kterou si budu chtít po mateřské nechat proplatit - z čeho se mi bude vypočítávat průměr - ze mzdy před nástupem na mateřskou nebo z mateřské? Moc děkuji za Váš čas, omlouvám se, že Vás takhle "zneužívám"...petra

j.a.n.i
9. únor 2012

@phn Dovolená po mateřské se ČERPÁ a co se peněz týká, tak se to počítá z platu za minulé kalendářní čtvrtletí, ale tam si nic neodpracovala, takže z pravděpodobného platu, tj. nejčastěji z toho co máš uvedeno ve smlouvě.

moniinom
9. únor 2012

Mohu poprosit o radu? Za tři měsíce končím vysokou a teď jsem začala pracovat na dohodu o provedení činnosti, započítává se mi do rodičkovské i studium nebo jen teď ta práce a nebo nic, když pracuji při studiu? Rádi bychom začali pracovat v blízké době na miminku, ale zase bych měla ráda odpracovaných těch 270 dní, tak teď nevím.

lucille85
9. únor 2012

@moniinom doba studia se nezapočítává, dostala bys od porodu čtyřletý rodičovský příspěvek, jedině, že by mě l odpracováno přítel, pak by mohla jít mateřská přes něj aniž by musel být doma s dítětem...
Je rozdíl jestli máš dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce...v prvním případě odvádí zaměstnavatel socku i zdrávko a tudíž se to počítá do odprac. doby (musí být odprac. min. 270 kal. dní v předchozích dvou letech před nástupem na MD), u dohody o provedení práce tyto odvody zaměstnavatel neplatí, nyní však od ledna nově musí i zde, pokud přesáhne měsíční mzda více jak 10tis. myslím...

moniinom
10. únor 2012

@lucille85 Manžel odpracováno má a já jsem na dohodu o provedení činnosti. Takž to může jít na něj a nebo mně stačí pracovat nějaký ten měsíc a pak teoreticky otěhotnět tak, abych zvládla odpracovat celkem těch 270 dní jestli to chápu dobře, tak to je docela dobré. Děkuji za informace 🙂

lucille85
10. únor 2012

@moniinom podle toho novýho zákona by to mělo jít pokud partner odpracováno má, ale doporučuju se informovat pro jistotu ještě telefonicky na české správě soc. zabezpečení...dohoda o provedení činnosti neexistuje..budto je o provedení práce nebo o pracovní činnnosti! pozor, jsou tam právě dost podstatný rozdíly!

j.a.n.i
10. únor 2012

@moniinom Pokud nejdříve nastoupíš do práce a pak se začnete snažit, tak ti nárok na PPM vznikne 🙂 A dohoda o pracovní činnosti se počítá, pokud je měsíční výdělek vyšší jak 2000 (nebo 2500 nevím jestli se to nakonec od nového roku zvýšilo nebo ne).

lucille85
10. únor 2012

@j.a.n.i no taky záleží na smlouvě či dohodě, i kdyby nastoupila a začali se snažit až po nástupu, tak pokud bude mít tu smlouvu na dobu určitou tak tam by mohl být problém...A co když by šla na rizikové, tak to se sice do odprac.doby počítá, ale mateřská se počítá z příjmů rok před nástupem na mateřskou, to by taky nebylo dobrý...ale ted to jde udělat přes toho chlapa, což je záchrana pro studentky, jejichž partner už má odpracováno...
a mám pocit že na DPČ se vztahuje minimální mzda a nově snad i na DPP, to je kolem 8500Kč...

j.a.n.i
11. únor 2012

@lucille85 Do práce bylo samozřejmě myšleno na klasický pracovní poměr... a i když bude smlouva na dobu určitou, tak i tak nárok na PPM vznikne, jestli se pak vejde do případné ochranné doby je otázka, ale značně předčasná.
A kdyby šla na rizikové, tak to na výši mateřské nemá vůbec žádný vliv, počítá se to pouze z příjmů... a přes chlapa se to sice udělat dá, ale proč by to měla dělat, když ještě není těhotná, tak klidně do té práce může nastoupit, on je totiž rozdíl mít a nemít půl roku PPM, na výsledném rodičáku to pak dělá docela dost.
A na DPČ se se pro účast na nemocenském minimální mzda rozhodně nevztahuje, ta částka je 2000,- a pro DPP je ta částka 10 000,- a taky nemá s minimální mzdou nic společného.

moniinom
11. únor 2012

@j.a.n.i @lucille85 Děkuju vám za rady 🙂 ono to nějak bude, jen mě to čistě teoreticky předem zajímalo, aby pak třeba kvůli jednomu měsíci nebo pár dním nebyl problém.. Nejvíc mě na tom štve to, že školu sice končim v květnu, ale jako učitelku do školky mě dřív než v září nikdo nepřijme, tak jsem právě přemýšlela, jestli to jde kombinovat s tou dohodou kterou mám teď, jenže stejně asi nezbývá jiná rozumná možnost než počkat, odpracovat si víc jak zkušební dobu a pak doufat, že se snažení zadaří...

j.a.n.i
12. únor 2012

@moniinom Tak zkombinovat to s tou dohodou jde, ale je otázkou, zda by tě pak jako těhotnou někde vzali...